Tuning alapozó -- Mit, mikor, hogyan, miért?

Tesztelés, stabilitás

A legjobb tuning sem ér semmit, ha utána nem lesz stabil a gép. A stabilitást teljes biztonsággal ellenőrizni nehéz feladat, ezért nem játszanak túlhajtással a nagy volumenben gépet szerelők, a szerverépítők pedig pláne.

Hirdetés

Szerencsére egyre több jó tesztprogram születik, amikkel egyes komponenseket lehet behatóbban ellenőrizni. Azonban mindezek nem tudják helyettesíteni a sok játszadozás útján gyűlő tapasztalatokat, amikor a gép bicegéséből vagy fagyásából már következtetni lehet a hiba forrására.

Memória tesztelésére kiváló program a Memtest86. Picike, saját floppyról bootol, nem függ az oprendszertől, és ráadásul ingyenes. A letölthető fájlok készítenek egy saját bootlemezt, erről indítva el is indul a Memtest86. Jobbra fent két sáv látható, a fenti mutatja az összállapotot, az alatta lévő pedig az aktuális teszt haladását. A képernyő alsó felében van a hibalista helye. A program sebessége függ a memória mennyiségétől, valamint a proci és a RAM sebességétől, de semmiképp sem egy rövid teszt. Ellenben tapasztalataink szerint nagyon megbízható. A legfontosabb tudnivaló, hogy egyetlen hibát sem szabad mutasson. Ha egy hibázó cím is megjelenik, akkor valahol gond van: RAM időzítések, RAM frekvencia, rossz a modul (vagy csak nem szereti a rendszert vagy a többi modult), esetleg az alaplappal van valami baj. Ha a jelentkező hiba mindig ugyanazon a címen jelentkezik, akkor valószínűleg a modulban van a gond (vagy csak nem bírja az adott sebességet és azon a címen a "leggyengébb" a modul), ha viszont véletlenszerűen vándorol, akkor inkább alaplap, esetleg processzorhibára érdemes gyanakodni. Ha kifagy a program, az majdnem biztosan nem RAM hiba. Fontos megjegyezni, hogy a program a végtelenségig fut, ha végzet a tesztsorozattal, akkor újra kezdi - nem érdemes a végét várni.

A processzorok tesztelésére sok program van. Egyrészt terhelni kell a procit, hogy kiderüljön, megfelelő-e a hűtés, másrészt ellenőrizni kell, nem vét-e számítási hibát. A melegítésre kimondottan jó a CPU Stability Test procimelegítő funkciója, a számításokat pedig például a Prime95 Torture Test funkciójának futtatásával lehet ellenőrizni. A Prime95 Mersenne-prímeket számol, munkáját egy központi szerverrel való kommunikációval hangolja, de nekünk az öndiagnosztikai funkciója a legfontosabb. Ilyenkor számol, majd összehasonlítja az eredményt egy ismert jó válasszal. Ha hibázik a proci, akkor itt biztosan kibukik. A két procinyúzó parallel használata rendkívül jó teszt.

Videokártya stabilitásának tesztelésére kiválóan alkalmasak a 3DMarkok (objektív mérésekre viszont csak korlátozottan...). Processzornyúzásra a 3DMark 2000 software render üzemmódja is kiváló, főleg magas felbontásokkal.

Célszerű a teszteket ebben a sorrendben végezni, mert így lesznek egyre komplexebbek. A 3DMark elszállhat RAM, proci és videokártya probléma miatt is, de ha korábban már az első kettőt kizártuk, akkor csak a grafika körül kell keresni a gondot.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények