Hirdetés

''cD0'' - extrém P3/Celeron tuning!

A stepping

Lelkesebb olvasóink bizonyára emlékeznek még MSI 850 Pro2 - extrém P4 tuning című cikkünkre. Az iromány persze a Pentium 4-ről és az azt cipelő alaplapokról szólt, mégis, bizonyos részei a szűk témakörön kívül is hasznosak lehetnek. Ezen téma nem más, mint a túlhajtás, népszerűbb nevén tuning, külhonban overclocking ("túlórajelezés"). A téma örökérvényűségét maguk a gyártók biztosítják azzal, hogy időről-időre piacra dobják "csodaprocesszoraikat", melyek azt eredményezik, hogy pár hét elteltével még a "legkevésbé menő, anti-tuning-tálentum havernak" is vagy 2-300 MHz-vel jobban húzható procija lesz, mint nekünk, noha mi éppen akkorra fejeztük be folyékony nitrogén alapú hűtésünket, mely konstans -80 Celsius fok körül tartja gépünket. Ezt pedig nem viselheti el szuperegónk, hiszen mit szólnak majd a lányok, ha megtudják, hogy Péternek TÉNYLEG 1500 MHz-en megy, ami nekünk csak 1157 MHz-en (elnézést minden Pétertől...)?! Nem lennénk prohardver, ha nem lenne annyi vér a *ucánkban, hogy ne tegyük tönkre "Péter" játékát...

Hirdetés

Következzék tehát a tuti, a biztos, a mindig működő, az überjó megoldás Celeron és Pentium III processzorok tuningolására, melynek apropóját a Coppermine-128 (Celeron) és a Coppermine-256 (Pentium III) gyártósorokon nemrég bevezetett új gyártástechnológia, a cD0-ás stepping adja! Mielőtt azonban előrukkolnánk a száraz adatokkal, egy rövid idézetet eszközölünk a fent említett cikkből, hogy biztosak lehessünk benne, mindenki érti és érzi a cD0, és a stepping szavak fontosságát. A szövegrészlet természetesen Pentium 4-es processzorokról szól, de a lényeg nem is a konkrét processzor, hanem az "elv":

-- x --

(...) Ha birtokunkban lenne egy 1.4 GHz-es processzor, amit valamilyen oknál fogva 1.7 GHz-esnek gyártottak (1.7 GHz-es magot rejt), de végül csak 1.4 GHz-esnek adták ki, majdnem biztos, hogy elérnénk az 1866 MHz-et. Jól hangzik, de mi a fészkes fenéért adna ki bárki (főként az Intel) egy 1.7 GHz-es példányt 1.4 GHz-esnek, amikor az 1.7 GHz-esként több pénzt hoz neki? A válasz elég egyszerű, és az Intel amióta csak él és virul, ezt a "trükköt" alkalmazza (Ugye emlékeztek az SL2W8-as sorozatú P2-300 MHz-es procira, ami alapfeszültségen ment 450 MHz-en? Bizony, a "Malay Sandokan" is pontosan ilyen "csodaproci" volt...).

Az idő múltával egy bizonyos CPU egyre kisebb hibaszázalék mellett születik. A gyártósorok tökéletesednek, új steppingeket vezetnek be, stb. Stepping a kulcsszó! A stepping a processzor gyártásánál felhasznált szilícium-mag verziószámát jelenti. Magasabb stepping szám/kód többnyire azt jelenti, hogy pár CPU hibát orvosoltak, az adott proci által kibocsátott hőt sikerült lejjebb szorítani és a kibocsátás/frekvenciák nőttek. Leginkább úgy képzelhetjük el, mint egy új BIOS verziót, tele hibajavításokkal. De mi történik akkor, ha egy új stepping az Intel számára lehetővé teszi, hogy minden processzorát 1.7 GHz fölött gyártsa, ugyanakkor az alacsony sebességű példányok iránti kereslet még mindig rendkívül magas? Álljanak vissza a régi gyártósorokra? Szó sem lehet róla, hiszen a költségek nőnének mindennemű haszon nélkül! Adja az 1.7 GHz-es példányokat is az 1.4 GHz-es árán? Számunkra ez egy egyértelmű "igen", de az Intel számára ugyanilyen határozott "nem", hiszen rengeteg pénzt vesztenének az olyan vásárlókon, akik az eredeti (magas) áron is megvették volna az 1.7 GHz-es procit. Tehát az egyetlen - profitábilis - megoldás, hogy kielégítsék az 1.4 GHz-es példányok iránti keresletet, még akkor is, ha minden P4-es 1.7 GHz-esnek születik. Itt jön képbe a szorzózár: kiadatik az 1.7 GHz-es maggal szerelt P4, de csak 14X-es szorzóval, 1.4 GHz-es felirattal. Nos, mi ezeket a procikat szomjazzuk! "Csak" egy 1.4 GHz-es árát kérik tőlünk, de 1.7 GHz-es belsővel érkeznek és feltehetően gond nélkül mennek majd 133 MHz-es FSB mellett 1866 MHz-en. (...)

-- x --

Gondolom mostanra mindenki sejti, hogy milyen Celeronokat és P3-asokat keresünk... az új stepping kódja a cD0-ás, a soron következő táblázatokban tehát ezeket a procikat kell figyelnünk. A megadott sSpec (szériaszám) az a kód, aminek segítségével vásárláskor megismerhetjük a keresett CPU-t, ez ugyanis mindegyikükön rajta van, a kis fekete részen, apró, fehér betűkkel. Még annyit jegyeznénk meg, hogy a cD0-ás steppingű procik 1.75 V-os magfeszültségen üzemelnek, akár Celeronról, akár P3-ról van szó, és ezt fel is tüntetik a szériaszám közvetlen közelében.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés