Tizenkét P35-ös alaplap tesztje

Értékelés

Az értékelésénél több szempont is figyelembe vehető, de szépen leszűkíthető a kör, ha csak bizonyos szempontok alapján szelektálunk. Az alaplapok teljesítménye például szinte egyáltalán nem tér el. Rangsorolást inkább az ár, a felszereltség (hozzáadott kellékek és integrált eszközök) és a tuningpotenciál alapján érdemes képezni, mivel minden másban szinte azonosak, mintha csak egyazon chipre épülő videokártyákról lenne szó. Éppen ezért az alaplapokat áruk szerint osztottuk fel csoportokra, majd annak figyelembe vételével, hogy a tuning szempont-e, értékeltük őket.

Hirdetés

20 és 30 000 forint között találjuk az Asus P5K-t (kb. 30 000 Ft), a Gigabyte P35-S3-at (kb. 25 000 Ft) és DS3-at (kb. 26 000 Ft), illetve az MSI P35 Neót (kb. 24 000 Ft) és Combót (kb. 26 000 Ft). Az Abit két letesztelt lapja kiesik ebből a körből, az IP35-E kerülhetne be ide mintegy 26 000 forintos árával, de ezt nem vizsgáltuk meg most. Ha a tuningolás nem szempont, akkor a felsorolt alaplapok közül érdekes lehet az MSI P35 Combója, főleg a jövőre tervezve, hiszen ez fogadja a DDR3-as memóriákat, igaz, egyelőre kicsit problémásan, de alapórajelen, BIOS-frissítést követően végülis nem voltak vele gondok. Ha a DDR3 memória támogatása nem szempont, akkor mi inkább az MSI P35 Neójára voksolnánk, már amennyiben nem hiányzik az SPDIF kimenet, amit az MSI bizony lehagyott róla. Tuning nélkül a Gigabyte P35-S3-asa bőven megfelel a DS3-mal szemben (csak ne adná ki azt a hangot működés közben, de ez lehet, hogy egyedi jellemző). Az Asus P5K és a Gigabyte P35-DS3 közül utóbbi az olcsóbb; előbbi ugyan kínál FireWire portokat, de ezért mintegy 4–5000 forinttal drágábban kelleti magát. Ha a tuning is szempont, akkor mi az MSI P35 Combóját egyelőre nem favorizáljuk. Az MSI P35 Neo és a Gigabyte P35-S3 hozzávetőleg azonos szintet üt meg. Az Asus P5K és a Gigabyte P35-DS3 nagyjából ugyanolyan tudású, Core 2 Quaddal a P5K kicsit jobban ment, de ez a 10 MHz-es különbség nem oszt, nem szoroz. Ha a FireWire nem létszükséglet, akkor mi a Gigabyte P35-DS3-ra voksolunk, főleg mert 4–5000 forinttal olcsóbb ellenlábasánál.

A 30 és 40 000 forintos ársávban található az Abit IP35 (kb. 32 000 Ft), az Asus P5KC (kb. 32 000 Ft), és a Gigabyte P35-DS4 (kb. 37 000 Ft). Akár itt is megvizsgálhatjuk az Asus P5K-t (kb. 30 000 Ft). A túlhajtást figyelmen kívül hagyva az Asus P5K és az Abit IP35 a legkevésbé felszerelt. A P5K szinte mindenben megegyezik a P5KC-vel, viszont utóbbi a DDR3-as memóriákat is támogatja, tehát ha valaki a jövőbe tekint, akkor számára a Combo jó választás lehet, bár mi nem különösebben rajongunk ezekért a hibrid alaplapokért, problémáink voltak a P5KC-vel és az MSI P35 Combóval is. Az Asus P5KC ára megegyezik az Abit IP35-ével, a két alaplap között az dönthet, hogy a DDR3-támogatás fontos-e. Mi az IP35-öt választanánk az előbb tárgyaltak miatt (a P5KC-vel stabilitási gondok is voltak). Ha a DDR3-at leszámítjuk, akkor a két lap nagyjából megegyezik, azzal a különbséggel, hogy az Abit déli hídja RAID-re alkalmas, ez egy újabb érv az Abit mellett. A Gigabyte P35-DS4 picit drágább ellenfeleinél, árcédulája közelebb áll a 40 000-hez, mint a 30-hoz. Ennek ellenére két plusz SATA porton felül nem nyújt többet az Abit IP35-nél, kivéve persze a látványos Silent-Pipe hűtőrendszert: ezek szerény véleményünk szerint nem érnek meg plusz 5000 forintot. A DS4 Silent-Pipe nélküli változata DS3P névre hallgat, ennek ára 33 000 forint körül van, okosabb választásnak tűnik. Ha a tuning is szempont, akkor mind a négy alaplap jónak tűnik, csak a P5KC száját ne DDR3-mal tömjük be.

A 40 000 forintnál is drágább alaplapok halmaza az Abit IP35 Próból (kb. 48 000 Ft), az Asus P5K Deluxe-ból (kb. 52 000 Ft), az MSI P35 Diamondból (kb. 54 000 Ft) és a Foxconn MARS-ból (kb. 54 000 Ft) áll. Ezen a szinten már nem létezik olyan, hogy a vásárló a tuningot figyelmen kívül hagyná. Mind a négy modell közelebb áll az 50 000-hez, mint a 40-hez. Tuning szempontjából kiemeljük az Abitot és az Asust, ezekkel értük el a legjobb eredményeket. Az MSI gyémántja kicsit, a Foxconn pedig jobban lemaradt, az MSI-nél ez a DDR3-as memóriákkal való gondokra vezethető vissza, míg a Foxconnál valami másra (talán BIOS nem elég kiforrott). A Foxconnal nem értünk el túl jó eredményeket, viszont a BIOS tuningszekciója kiemelésre méltó, tuningcsúcsok megdöntésére alkalmas beállításokat találunk a Gladiator BIOS-ban. Felszereltség, körítés szempontjából szerintünk az MSI lett a nyerő, bár ez is csak nézőpont kérdése: akinek a SATA portok száma számít, annak az Asus vagy az Abit a legjobb választás. Ugyanez igaz azokra is, akiknek a hálózati vezérlőkből kell több, bár az Abit gyengébb minőségű chipeket tett az IP35 Próra, ami a tesztekben meg is látszott. Ha fontos a hangkeltő minősége, akkor az MSI a nyerő az X-Fi kártyával, és ebben az Asus marad le, viszont az Asus megvásárolható Wi-Fi-vel vagy anélkül is, míg az MSI-hez muszáj megvennünk a SkyTel kártyát. Összességében tehát igen nehéz a választás, ebben a helyzetben nem is mondanánk ítéletet, hiszen csak az igényektől függ, hogy melyik alaplap mellett érdemes dönteni.

Általánosságban elmondhatjuk, hogy átlagfelhasználóként szemlélve a legolcsóbb alaplap is teljesíti a hozzá fűzött reményeket, az MSI-nél voltak problémáink, de ezek a BIOS-frissítés után eltűntek. Az Asus P5KC DDR2-es memóriával az első pár szlotot használva instabil volt, szintén a P5KC és az MSI P35 Combója okozott nehézségket DDR3-as memóriákkal, ez viszont inkább csak tuningnál jött elő. Az igényektől függően mi az általunk teszteltek közül a következő alaplapokat választanánk.


Azóta történt

  • Intel X38 chipset - királykategória

    Az Asus és a Gigabyte egy-egy X38 chipsetes alaplapját nem kevésbé illusztris ellenfelekkel mértük össze.

  • Intel P45 MSI módra

    Festői alpesi környezetben, gleccserrel, tuningversennyel, mestergerendán lógó informatikussal és tájjellegű zenebohóccal prezentálta új inteles alaplapjait az MSI.

  • Intel P45 - Front Side Bus utoljára?

    A Nehalem CPU-kkal alapvetően megváltoznak az Intel platformok. Megnéztük, mit tud a váltás előtti utolsó középkategóriás chipset.

Előzmények

Hirdetés