TCL C745: középkategóriás QLED tévé a tesztpadon

Kipróbáltuk az 55 hüvelykes kvantumpontos panellel ellátott, Google TV platformra épülő televíziót.

TCL C745

A TCL mostanra stabilan jelen van a világ legnagyobb televíziógyártói között, és a globálisan egyre megkerülhetetlenebbé váló, kínai márka hazánkban is egyre ismertebb, népszerűbb. A konszern a közelmúltban jelentette be, hogy egy új készülékkel bővíti a közép-felső kategóriát képviselő C családját. Ez a TCL C745, aminek 55 hüvelykes változata érkezett be hozzánk tesztelésre. Természetesen ezúttal is megvizsgáltuk, hogy milyen a kép- és hangminőség, illetve a kezelés, és hogy milyen extrákat kínál a modell.

TCL C745
TCL C745 [+]

Külső: meglepetések nélkül

Azt nem állíthatjuk, hogy a dizájnerek különösebben megerőltették volna magukat, hiszen a modell gyakorlatilag pont ugyanúgy néz ki, mint egy évvel korábbi elődje, az általunk is kipróbált TCL C735. A nyak és a talp kialakítása teljesen hasonló, épp úgy, mint a készülékház színe. A káva itt is nagyon vékony, és mivel egy síkban van a képernyővel, ezért kikapcsolt állapotban láthatatlan.

A 300 x 300 mm-es, szabványos VESA konzol révén falra is felakasztható képernyőt a talp, illetve a nyak stabilan tartja, ám annak döntésére és forgatására nincs mód. A ki- és bemenetek a hátlapon kaptak helyet, négy darab HDMI 2.1, Ethernet, digitális optikai audió, 3,5 mm-es analóg audió, AV kompozit, valamint USB 2.0 port található itt. Az egy picit fura, hogy csak egy USB-t pakoltak rá, de egy hub-bal azért ez viszonylag könnyen áthidalható. Emellett természetesen a fizetős digitális műsorok dekódolásához szükséges CI+ slot sem hiányzik.

[+]

Főbb paraméterek
TCL 55C745
Panel 10 bites (8 bit + FRC) QLED VA, AMD FreeSync Premium Pro
Képfrissítési ráta 48 - 144 Hz
Háttérvilágítás Direct-LED
Képernyőméret 55 hüvelyk (139 cm)
Maximális felbontás Ultra High Definition (3840x2160 képpont)
HDR támogatás HDR10, HDR10+ HLG, Dolby Vision
Input lag 11,8 ms
Maximális fényerő kb. 980 cd/m²
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Eco, HDR javítás, Játék, Mozi, PC, Sport, Szabványos
Hangbeállítások Dinamikus, Szabvány, Mozi, Zene, Tiszta Hang, Játék
Hangrendszer 2 csatornás, 30 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/DVB-C/DVB-S2
Interfész 4 db HDMI 2.1, USB 2.0, optikai digitális audió, 3,5 mm analóg audió, Ethernet, AV kompozit, CI+ slot
Extrák Google TV (Android 11) okostévérendszer, médialejátszó, netes tartalmak, HDR támogatás, Miracast, hangalapú vezérlés, Bluetooth 5.0, WiFi 802.11.ac
Teljesítményfelvétel 109,5 watt, készenléti üzemmódban: 0,21 watt
Méret Talppal: 122,5 x 77,1 x 31,6 cm
Talp nélkül: 122,5 x 71,1 x 7 cm
Tömeg Talppal: 14,2
Talp nélkül: 13,1 kg
Gyártó honlapja www.tcl.com
Termék honlapja TCL 55C745
Fogyasztói ár kb. 300 000 forint

Képminőség

A TCL továbbra sem hisz az OLED technológiában valamiért, így nem túl meglepő módon ebbe a készülékbe is egy házon belül fejlesztett és gyártott, Direct-LED háttérvilágítású 4K-s QLED VA panel került. A QLED eljárással régebben már foglalkoztunk részletesen, úgyhogy most csak röviden a lényeg: a folyadékkristályos, azaz LCD technológián alapszik, azonban itt a LED-ek által szolgáltatott kék színű háttérvilágítás áthalad egy speciális, úgynevezett kvantumpontokkal, azaz nanoméretű kristályokkal dúsan meghintett filmen, aminek eredményeként széles spektrumú fehér fény jön létre. Ez elméletileg rendkívül pontos és tiszta tónusok megjelenítését biztosítja úgy, hogy az idő múlásával sem kell tartani a minőségromlástól, eltérően a fehér LED-ektől, amelyek hajlamosak enyhén besárgulni. A technológia előnye még, hogy elméletben nagyobb fényerőt és valósághűbb színmegjelenítést tesz lehetővé.


[+]

Az alkalmazott képalkotási eljárás egyik hátránya, hogy elméletben nem teszi lehetővé a 0 cd/m² fénysűrűségű, tökéletes fekete és ezáltal a végtelen natív kontraszt megteremtését, ami műszeres méréseink során ezúttal is bizonyítást nyert. A háttérvilágítást biztosító, rács alakban elhelyezett LED-eket egyedileg vezérelhető csoportokba osztották, amelyek fényereje egyenként szabályozható. A maximális fényerő méréseink szerint megközelíti a 980 cd/m² értéket, ami a QLED televíziók esetében nem számít extrém kiemelkedőnek, ám ahhoz elég nagy, hogy a HDR effekt kellően látványos legyen, hiszen a nagy dinamikatartományú tartalmak visszaadása biztosított. A Dinamikus Kontraszt és Dinamikus Fényerő funkciók aktiválásával a megszokottnál nagyobb kontraszt érhető el, mi ezzel nagyjából 19 000:1 valós kontrasztot tudtunk kipréselni belőle, viszont ilyenkor a képvilág meglehetősen természetellenesnek, műanyag hatásúnak tűnt. Ez a filmek vagy tévéműsorok esetében picit zavaró lehet, de animációs alkotásoknál, játékoknál jól jöhet.

[+]

A tónusok megfelelő beállítások mellett egyébként természetesek, még az olyan, jellemzően problémásabb tartalmak visszaadásával sincs gond, mint az emberi bőr vagy a hullámzó víz. Viszont egy enyhe fátyolosság mindig érzékelhető, ami akkor válik feltűnővé, ha egy OLED televízió mellé tesszük a készüléket. A VA kijelzőtechnológia a betekintési szög terén általában nem teljesít jól, és ez alól a C745 sem kivétel: 150-155 fok környékéről már markánsan érződik az árnyalatok fakulása, ami akkor okozhat problémát, ha többen ülik körbe a tévét.

Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

A homogenitás terén meglepően jól teljesített, hiszen a tesztelés során arra jutottunk, hogy az egyes képernyő-tartományok fényereje közötti különbség maximum 10,12 százalék. Ugyan ez még mindig nem tökéletes, de ahhoz képest, hogy az előd esetében ez az érték a 30 százalékot is elérte, igen nagy előrelépésről beszélhetünk. Ennél is lényegesebb, hogy zavaró felhők és foltok a hétköznapi használat során nem bukkannak fel.

[+]

A mozgásmegjelenítés során – gyenge minőségű forrásból származó tartalmak esetén – bele lehet futni kisebb akadozásba, szaggatásba, esetleg enyhe elmosódottságba, de ezen hatékonyan lehet segíteni az interpolációs eljárás bekapcsolásával. A maximális képfrissítési ráta 144 Hz, ami a megszokottnál magasabb érték. Ez a játékosoknak lehet fontos, épp úgy mint az, hogy a termék támogatja az AMD FreeSync Premium Pro technológia használatát, illetve, hogy az input lag a Leo Bodnar eszközzel végzett méréseink alapján 11,8 ms. Összességében ki lehet jelenteni, hogy ez a tévé játékra is alkalmas.

Képbeállítások

A tervezők hét előzetesen programozott képmóddal látták el a készüléket, amelyek a már bevált módon kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól képvilágukban, és így jó eséllyel mindenki találhat köztük olyat, amelyik elnyeri tetszését, vagy legalábbis jó lehet kiindulási alapnak. E profilok már nevükkel is jelzik, hogy milyen típusú tartalmak mellé szánja őket a gyártó, ami segíthet a megfelelőt kiválasztani.

Profil/beállítás HDR Javítás Mozi PC Sport Szabványos
Fényerősség (fehérpont) 593,2 cd/m² 393 cd/m² 242,8 cd/m² 599,7 cd/m² 306,5 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,0346 cd/m² 0,1761 cd/m² 0,0322 cd/m² 0,0382 cd/m² 0,0162 cd/m²
Kontrasztarány 17121,5:1 12205,7:1 8145,3:1 15711,2:1 18891:1
Legnagyobb delta E 6,52 4,05 5,83 6,42 8,29
Átlagos delta E 3,35 2,36 2,39 3,67 4,5
Színhőmérséklet 9200 K 6100 K 5900 K 11 200 K 8900 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az említett beállításokat. Sorrendben ezek a következők: HDR javítás, Mozi, PC, Sport, Szabványos. A szemfülesek észre vehették, hogy ez csak öt profil, aminek az az oka, hogy az Energiatakarékost nem lehet kiválasztani, ha PC-t dug az ember az eszközre, a Játék nevűhöz pedig engedélyezni kellett volna egy rejtélyes funkciót, amit a tévé "Majstor Igre"-nek nevez, ami arra utal, hogy valamit elrontottak a menürendszerben. Mindenesetre a lényeg, hogy nem tudtuk kiválasztani ezt sem.


[+]

A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt, a színhőmérsékletet, illetve a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.

Színpontosság
Színpontosság [+]

Ez követően a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk belőni, valamint a legnagyobb színpontosságot elérni, és ez egész jól sikerült. A színpontosság a megfelelő beállítások mellett pazar, ugyanis az átlagos delta E csupán 0,22, a maximális pedig mindössze 0,64 lett, ezek pedig kiemelkedően jó értékek. A fényerő 153,9 cd/m², a feketeszint 0,0431 cd/m², így a natív kontrasztarány 3570,7:1 lett. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzat a mért színteret ábrázolja. Eszerint a kijelző 127,2 százalékban fedi az sRGB színteret, ami a közepesnél jobb, de az elit szintet képviselő televízióktól elmaradó eredmény. A számottevő pontosság viszont 99,6 százalék, ami kimagasló teljesítmény.

TCL C745 – színhelyes beállítások
Képmód Mozi
Fényerő 33
Kontraszt 96
Feketeszint 50
Dinamikus kontraszt Ki
Fekete sáv Ki
Dinamikus fényerő Ki
Helyi fényerőcsökkentés Ki
Helyi kontraszt Ki
Gamma 2
Színtelítettség 60
Árnyalat 49
Kék fényszűrő Ki
Színhőmérséklet Meleg
Élesség 60
MPEG NR Ki
DNR Ki
DNR Ki
Digitális képsimítás Ki
RGB Mode Ki
Színtér Natív
Fehéregyensúly R-erősítés -16
Fehéregyensúly G-erősítés -8
Fehéregyensúly B-erősítés 0
Fehéregyensúly R-offset +1
Fehéregyensúly G-offset -6
Fehéregyensúly B-offset +1

Kezelés, okos funkciók

A gyártó annyi más televíziójához hasonlóan a C745 is a Google által fejlesztett smart platformot, vizsgálataink szerint egészen pontosan az Android 11 alapú Google TV-t használja. Ez csak azért fura kicsit, mert már vannak frissebb, konkrétan Android 13-ra épülő verziók is. A grafikus kezelőfelületet nagy, színes ikonok uralják, ami miatt előfordulhat, hogy bizonyos alkalmazásokat, tartalmakat vagy funkciókat a kelleténél tovább tart meglelni, hiszen sokat kell lapozgatni.

A rendszer tud magyarul, de akad néhány menüpont vagy üzenet, ami nem magyarul jelenik meg (horvátnak ismeri fel a google translate), és ez azért elég méltatlan egy ilyen árú televízióhoz. Ez azért nem különösebb gond, de az már igen, hogy ritkán ugyan, de előfordult, hogy egy-egy alkalmazás egyszerűen lefagyott, és az is problémás, hogy a keresőben az appokat nehezen vagy egyáltalán nem lehet megtalálni. 2023-ban egy okostévérendszertől ennél már joggal várhat el többet az ember.

[+]

A tavalyi modelltől eltérően a dobozban már csak egy távirányítót leltünk, amit nem is bántunk egyáltalán. E periféria fogása kényelmes, a funkciógombokat sem spórolták le, így ezeknek köszönhetően a legtöbb szolgáltatás vagy funkció gyorsan és egyszerűen elérhető. A termék képes együttműködni az USB-n vagy Bluetooth-on keresztül csatlakoztatott vezérlőperifériákkal, ami az internetes alkalmazások futtatása vagy netezés során igen jól jöhet.

Emellett a távirányító egy ingyenesen letölthető app révén akár mobil eszközzel is kiváltható. Papíron működik a hangalapú vezérlés is a Google Assistant támogatásnak köszönhetően, amihez a távvezérlőn elhelyezett mikrofonba kell beszélni, viszont iszonyú lassú az egész, és ráadásul magyarul nem is tud a rendszer, ami miatt az internetes keresést el lehet felejteni. Arra jutottunk, hogy a hagyományos megoldások e tévé esetében még sokkal jobban működnek.


[+]

A Google TV nagy erőssége az óriási alkalmazáskínálat, hiszen a felhasználók közel 10 000 app közül válogathatnak. Ekkora mennyiséggel szinte minden területet képesek lefedni, így akadnak sporttal, hírekkel, testedzéssel, gasztronómiával, felnőtt tartalmakkal, szórakozással, állatokkal és időjárással foglalkozó szoftverek is, viszont a viszonylag gyenge hardver (Pentonic 700 platform: MediaTek MT5889 chipset, 3 GB RAM) miatt a komplexebb, 3D grafikájú játékok szaggatottan, akadozva futnak sajnos. Természetesen a manapság igen népszerű online streaming applikációk sem hiányoznak, és e téren a kínálat gyakorlatilag teljeskörű, nincsenek komoly hiányzók.

[+]

A tévé rendelkezik gyárilag előre telepített médialejátszó alkalmazással, amely egy meglehetősen alapszintű szoftver, viszont ha valaki ennél többre vágyik, akkor egyszerűen letölthet egy nagyobb tudású darabot. A grafikus kezelőfelület csúnyácska, de azért a használatába hamar bele lehet jönni. Tapasztalataink szerint a képek esetében a GIF, BMP, PNG, TIF, JPG, valamint az animgif formátumok jöhetnek szóba. A fotókkal kapcsolatos részletes adatokat tartalmazó úgynevezett EXIF adatokat nem képes megjeleníteni, viszont a diavetítés legalább bekapcsolható. A zenéknél a kötelező MP3 mellett a WAV, FLAC és WMA szabványok megszólaltatása megoldott. Az ID3 tagek feldolgozására, valamint a fájlokba metaadatként kódolt dalszöveg megjelenítésére is képes a szoftver.

[+]

Médialejátszós tesztpakkunk átpörgetése során arra jutottunk, hogy a Killa_sample nagyon durván akadt, a 10 bites és DivX állományokkal pedig nem boldogult. A többivel viszont semmi gondja nem akadt a szoftvernek, még a 4K HDR anyagok is szépen futottak. A surround szabványok közül a Dolby True HD és a Dolby Atmos fájlok okoztak problémát az alkalmazásnak. A külső feliratok kezelése megoldott, és mivel a karakterek körül megjelenik egy vékony keret, ezért a szöveg mindig jól olvasható.

Hang, értékelés

Hangminőség

Azt előzetesen sejteni lehetett, hogy a két darab 15 wattos rejtett hangszóró nem fogja megváltani a világot, és a termék sajnos nem is okozott meglepetést. Ugyan a zavaró hanghibákkal nem találkoztunk, valamint a hangerő is kellően nagy, azonban a megszólalás mégis távol áll a tökéletestől.

[+]

A basszusok fájóan hiányoznak, emiatt a hangzás kifejezetten steril, "kopogós" hatású. A sztereó hangtér megteremtése nem az igazi, de hát ez egy ilyen kialakítású, rejtett hangszórókat használó termék esetén nem meglepő. Az előzetesen programozott hangmódok nem hiányoznak, és a dinamikakompresszió is bekapcsolható.

Értékelés

A TCL C745 egy tipikus középkategóriás modell, amelynek leggyengébb pontja a Google-féle okostévérendszer, amivel most sem voltunk elégedettek. Az egy dolog, hogy picit átláthatatlan, de a stabilitással kapcsolatos problémák komolyan fájóak. Az alkalmazáskínálat viszont gigantikus, e téren ez a televízió az abszolút élvonalat képviseli, és a választék minőségére sem lehet panasz.


[+]

A beépített hangrendszer meglehetősen középszerű megszólalást produkál, de hanghibák nincsenek. A kép minősége teljesen rendben van, hiszen a színpontosság kiemelkedő, a felbontás kellően nagy, a kontrasztosság és a homogenitás is jó. A dizájn terén kicsit csalódást okozott, hiszen bár nem csúnya a C745, de az kár, hogy semmiben nem változott a tavalyi modellhez képest. A legtöbb helyen körülbelül 300 000 forintot kérnek el érte, aminél vannak olcsóbb és drágább ilyen felbontású és méretű QLED televíziók is a piacon, de tudásának véleményünk szerint megfelel ez az összeg.


TCL C745 QLED tévé

elefant

A TCL C745 televíziót a TCL magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • TCL

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés