Segítség, elromlott a merevlemezem!

Mit tegyünk, ha már megtörtént a baj?

Amennyiben saját magunk vagy szakember segítségével megbizonyosodtunk arról, hogy merevlemezünk valamilyen okból kifolyólag fizikailag sérült vagy hibás, akkor elsőként higgadtan mérjük fel, hogy milyen adatokat érint a probléma. Még ha például egy eszmei értékkel bíró családi fotóalbum esetében nehéz is, de mindenképpen próbáljuk forintosítani az érintett fájlokat, és gondoljuk át, hogy miről állhat rendelkezésre biztonsági mentés vagy bármilyen duplikáció (korábban rokonnak vagy ismerősnek e-mailben elküldve, közösségi oldalra feltöltve, fényképezőgép memóriakártyáján még megvan stb.).

A külső elektronika hibája esetén évekkel ezelőtt még viszonylag egyszerű volt a képlet, hiszen csak cserélni kellett (pl.: Quantum LCT sorozatok), de ma már a legtöbb esetben párosítva van az elektronika és a mechanika. Ez röviden annyit tesz, hogy a két rész kizárólag egymással működőképes. Amennyiben mégsem, akkor eltérő jellemzők esetén (ami nem minden esetben határozható meg a lemez matricájáról) sérülhetnek a felületen tárolt gyári adatok. Így egy balul elsült elektronikacsere több kárt csinálhat, mint hasznot, hisz ezzel akár károsíthatjuk a gyárilag felírt részt, ami végzetes lehet, vagy rendkívüli módon megnehezíti az esetleges későbbi adatmentést.


Innen már egyenes az út a vitrinbe

Amennyiben mindenképpen szeretnénk viszontlátni elveszettnek hitt adatainkat, úgy teljesen hanyagoljuk a házi módszereket. A hiba megállapítása után lehetőség szerint a lehető leghamarabb helyezzük teljesen üzemen kívül a merevlemezt. Semmiképpen ne ütögessük vagy próbáljuk szétszedni, inkább helyezzük antisztatikus zacskóba, majd egy megfelelően bélelt dobozba tegyük, ami szállítás közben védelmet biztosít.

Ezt követően az általunk előzetesen felbecsült ráfordítható összegnek megfelelően keressünk profi céget vagy szakembert az adatmentéshez, mérjük fel a lehetőségeket. Egy átlagos adatmentés költsége manapság 80 000 forint környékén kezdődik, ahol a határ szélsőséges esetekben akár több százezer forintra is rúghat. Lehetőségeink felmérése során mindenképpen tisztázzuk a sikeres, illetve sikertelen adatmentés esetén is várható tiszteletdíjat, hogy senkit se érjen kellemetlen meglepetés.

Továbbá hasonlóan fontos kérdés, hogy az adott cég milyen állapotban szolgáltatja vissza a sikeresen lementett adatokat, illetve sikertelenség esetén a meghibásodott meghajtót. Feltétlenül tartsuk szem előtt, hogy minden, még a legprofibb vállalkozások által elvégzett adatmentési kísérlet is csökkenti a sikeres végkimenetel esélyét, amit számításba kell vennünk adataink értékeinek, illetve a maximálisan mentésre szánt összeg felbecsülésekor, hisz fájljaink megmentésére a legtöbb esélyt mindig az első általunk felkeresett cégnek adjuk meg.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni: az esetleges tortúrát, idegeskedést, illetve váratlan kiadásokat könnyen elkerülhetjük, amennyiben fontos, pótolhatatlan adatainkról rendszeresen készítünk biztonsági mentést!

Oliverda

A cikkben látható, különféle sérüléseket ábrázoló fotók a KRÁLIK és Társa Kft. laborjában készültek, a különféle információkat pedig liksoft nevű szakértő fórumtagunknak köszönhetjük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés