Az egyik legolcsóbb idei Samsung tévé a tesztpadon

Nálunk járt a 4K felbontású, HDR támogatású, okostévérendszerrel felvértezett Samsung TU7100.

Samsung TU7100

A mindenféle innovatív technológiákra épülő televíziók mellett kevesebb szó esik a hagyományos, egyszerűbb LED LCD tévékről, pedig az értékesített darabok túlnyomó hányadát még mindig ezek teszik ki. Ez persze nem véletlen, hiszen e készülékek lényegesen olcsóbbak, az ár kérdése pedig sok esetben komoly súllyal esik latba egy-egy vásárlási döntés meghozatala során.


[+]

E tábor egyik tipikus képviselője a Samsung TU7100 televízió, amely idén a dél-koreai gigacég egyik legolcsóbb modellje. Ennek 55 hüvelykes képátlóval bíró változata tett nálunk egy rövid kirándulást, hogy megnézzük, mit is tud ma nyújtani a televíziós piacvezető az alacsonyabb kategóriában.

Unalomig ismert külső

Ebben a ligában a gyártók nem tesznek túl nagy erőfeszítéseket annak érdekében, hogy különleges dizájnnal rukkoljanak elő, ami persze teljesen érthető, hiszen ahol lehet, próbálnak fogni a költségeken. Ebből fakadóan a TU71000 sem nyújt külsejében semmi újat. A káva nagyjából másfél centiméteres, és nincs egy síkban a képernyővel. A sötétszürke matt fényezésnek köszönhetően az esetleges szennyeződések (por, ujjlenyomat stb.) nem nagyon látszódnak meg rajta.

A magasabb kategóriás Samsung televízióknál a tunerek, az elektronika egy része, a táp és a csatlakozók a One Connect Box nevű külső dobozba kerülnek, itt viszont maradtak a hagyományos megoldásnál: a ki- és bemenetek a hátlapon kaptak helyet. Két HDMI 2.0 mellett található itt egy-egy USB 2.0, optikai digitális audió, Ethernet port, valamint természetesen a fizetős műsorok dekódolásához szükséges CI+ kártyaolvasót sem spórolták le.

[+]

Főbb paraméterek
Samsung TU7100 (UE55TU7102KXXH)
Panel 10 bites (8 bit+FRC) Samsung VA LCD panel (60 Hz)
Háttérvilágítás Edge-LED
Képernyőméret 55 hüvelyk (139 cm)
Felbontás 4K (3840x2160)
HDR támogatás Igen (HDR10, HDR10+, HLG)
Maximális kontrasztarány kb. 4500:1
Maximális fénysűrűség 292 cd/m²
Input lag 15,4 ms
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Film, Kiemelt, Normál, Természetes
Hangbeállítások Adaptív hangzás, Normál, Hangosított
Hangrendszer 2.0 csatornás, 20 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/-C/-S2
Interfész 2 db HDMI 2.0, USB 2.0, digitális audió, Ethernet, CI+ slot
Extrák Tizen okostévérendszer, médialejátszó, böngésző, netes alkalmazások futtatása, kislexikon, HDR támogatás, Wi-Fi, Bluetooth hangeszközök csatlakoztatásának lehetősége
Teljesítményfelvétel Normál módban: 77 watt; készenléti üzemmódban: 0,2 watt
Méret Talppal: 123,5 x 78,28 x 25,02 cm
Talp nélkül: 123,5 x 70,72 x 5,95 cm
Tömeg Talppal: 14,2 kg
Talp nélkül: 13,9 kg
Gyártó honlapja www.samsung.hu
Termék honlapja Samsung TU7100 (UE55TU7102KXXH)
Fogyasztói ár kb. 150 000 forint

Képminőség

A televízióba a gyártó saját fejlesztésű és gyártású, 4K felbontású, azaz 3840x2160 képpontos, 55 hüvelykes VA LCD panelje került, amelyet a szintén házon belül készülő, 4K Crystal Processor nevű képfeldolgozó chip egészít ki. Ez utóbbi felelős a pontos színmegjelenítésért, valamint tartalmazza a különféle képmódosító eljárásokat.

A képalkotási eljárásból fakadóan a hibátlan, 0 cd/m² fénysűrűségű fekete, valamint a végtelen natív kontraszt megjelenítésére nincs mód. A kontrasztosságra egyébként különösebb panasz nem lehet, hiszen Normál módban 4419:1 valós kontrasztot mértünk, ami jó érték, és szemre sem volt gond a képpel. Emiatt aztán semmi szükség nincs a Dinamikus Kontrasztra, ami csak eltüntetné a finomabb átmeneteket. A tónusok normális beállítások mellett természetesek, még a problémás tartalmak (árnyékos rét, hullámzó víz mesterséges fénynél, emberi arcbőr) visszaadásával sincs probléma.  A betekintési szög terén a tévé nem teljesít olyan jól, mint a vállalat magasabb kategóriás QLED televíziói, ugyanis már 155 fok környékéről érezhetően fakulnak a tónusok, ami egy picit zavaró lehet, ha többen ülik körbe a képernyőt, viszont invertálódás még akkor sem tapasztalható, ha valaki nagyon tág szögből, kiszorított pozícióból nézi a kijelzőt.

[+]

A tévé Edge-LED háttérvilágítással rendelkezik, azaz a fénykibocsátó diódák a keretben kaptak helyet. Ez elméletileg nem annyira előnyös a homogenitás szempontjából, mint a Direct-LED megoldás, amelynél a LED-eket rács alakzatban helyezik el. Műszeres méréseink alapján a háttérfény eloszlása korántsem egyenletes: az egyes képtartományok közti különbség elérheti a 15 százalékot is, ami nem túl jó eredmény, viszont az is igaz, hogy az átmenet nem markáns, emiatt használat közben felhősödést, foltosodást nem tapasztaltunk.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

A modellből hiányzik a felskálázási technológia, ami azért különösebben nem fájó, mert eddig még nem igazán láttunk arra példát, hogy ez tényleg teljesen jól működött volna. Az interpolációs eljárást is kihagyták, ami viszont jól jöhetett volna az esetleges akadozásoknál, amibe egyszer-kétszer bele is futottunk a gyatra minőségű médiaboxos tévéadásoknál, illetve alacsony bitrátájú videóknál. Ezt leszámítva a mozgásmegjelenítéssel komolyabb gondok nem adódtak, és duplikálódást, szellemképesedést vagy zavaró elmosódottságot sem tapasztaltunk.

Az input lag 15,4 ms, ami teljesen korrekt teljesítmény, viszont a panel maximális képfrissítési rátája csak 60 Hz, és a termék nem támogatja a változtatható képfrissítési ráta technológiákat, emiatt nem ez a létező legjobb megoldás játékra. A tévé biztosítja a nagy dinamikatartományú tartalmak megjelenítését, viszont az alacsony maximális fényerő (mi 292 cd/m²-t mértünk) miatt a HDR hatás nem valami látványos. Ezen a területen például a cég QLED modelljei köröket vernek erre a készülékre, de ez persze az árukra is igaz.

Képbeállítások

A Samsung – szembemenve az iparági trendekkel – ezúttal is viszonylag kevés előzetesen programozott képmóddal látta el készülékét. Ezek a szokásoknak megfelelően kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól az aktív képmódosító funkciók terén, fényerejükben, színhőmérsékletükben. Azért lehet köztük találni olyat, amelyik passzol az épp futó képtartalomhoz vagy jó lehet kiindulási alapnak a beállításhoz, úgyhogy azért egyáltalán nem tragédia, hogy spóroltak a gyári profilokkal.

Profil/beállítás Kiemelt Normál
Fényerősség (fehérpont) 236,3 cd/m² 80,5 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,0511 cd/m² 0,0182 cd/m²
Kontrasztarány 4628,2:1 4419,5:1
Legnagyobb delta E 4,53 4,36
Átlagos delta E 2,35 2,07
Színhőmérséklet 9200 K 9200 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a displayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Kiemelt, Normál – azért csak ez a kettő, mert amikor a tévét a számítógéphez csatlakoztattuk, akkor csak ezek voltak elérhetőek. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt és a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezt követően a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk belőni, illetve a legnagyobb színpontosságot elérni, ami sikerült is. Az átlagos delta E 0,43, a legnagyobb pedig 1,13 lett. Ezek az értékek még a csúcskategóriában is megsüvegelendő eredménynek számítanának, nem hogy ebben a ligában! Ezzel a teljesítménnyel a Samsung TU7100 bizony alaposan felülmúlja a vetélytársak többségét! Ráadásul a színpontosság ezúttal nem ment a kontrasztosság rovására sem. 79,1 cd/m² fényerő mellett 0,0181 cd/m² feketeszintet mértünk, ami 4371,4:1 valós kontrasztot jelent. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzatok a mért színteret ábrázolják. Eszerint a kijelző 105,2 százalékban fedi az sRGB színteret, de ezen belül a számottevő pontosság 97,9%, ami a tévék esetében átlagosnak számít.

Színpontosság
Színpontosság

Samsung TU7100 színhelyes beállítások
Fényerő 40
Kontraszt 47
Élesség 10
Szín 25
Árnyalat 0
Képtisztasági beállítások Ki
Kontrasztjavító Ki
Színtónus 1. Meleg
Gamma 2.2
Részletárnyékolás 0
Színközbeállítások Natív
Csak RGB üzemmód Ki
Fehéregyensúly P-nyereség 11
Fehéregyensúly Z-nyereség 3
Fehéregyensúly K-nyereség -15
P-eltolás -18
Z-eltolás 1
K-eltolás -40

Kezelés, appok, médialejátszó

Minden más Samsung smart tévéhez hasonlóan e készülékbe is a vállalat exkluzív, saját fejlesztésű okostévérendszere került. A Tizen operációs rendszer alapú platform grafikus kezelőfelülete magyar nyelven is kommunikál, viszont túlzsúfolt és kissé átláthatatlan, egyes fontos szolgáltatások, például a képbeállítások csak kicsit komplikáltan, sok gombnyomogatás után érhetőek el. De azért tragédiáról szó nincs, és ennél fontosabb, hogy a korábbi évek szerencsétlenkedése után a sebességgel és stabilitással kapcsolatos problémákat mostanra sikeresen orvosolták; a rendszer nem lassul be váratlanul, és fagyásokat, újraindulásokat sem produkál. Azt érdemes megemlíteni, hogy a készülék rendelkezik egy beépített használati utasítással, ez az E-manual, amely magyar nyelvű, és valóban hasznos tanácsokkal szolgál a tévé működtetésével kapcsolatban, valamint a helyes beállítások megtalálásában is segítséget nyújt.

[+]

A készülék dobozában található távirányító nem túl látványos vagy elegáns darab, háttérvilágítás sincs rajta, viszont cserébe a sok gombnak köszönhetően számos fontos funkció elérhető vele közvetlenül. A tévé képes együttműködni USB porton keresztül csatlakoztatott vezérlőeszközökkel, és egy ingyenesen letölthető alkalmazásnak köszönhetően a távvezérlő kiváltható telefonnal vagy tablettel is.


[+]

A rendszer szerves részét képezik a netes applikációk. A mintegy kétszáz darabból álló kínálatban megtalálhatóak a híroldalak, fitnesszel és szórakozással kapcsolatos alkalmazások, az egyszerűbb játékok, valamint a manapság igen népszerűnek számító tartalomszolgáltatással kapcsolatos appok is, mint a Netflix, a YouTube, az HBO Go, az Amazon Prime, a Spotify vagy a Deezer, hogy csak néhány fontos példát említsünk. Tapasztalataink szerint a szoftverek telepítése és futtatása is problémamentes, a böngészőnek köszönhetően pedig a weboldalak között is szörfölgethet, akinek erre támad kedve.

Videók, képek, zeneszámok

A TU7100 rendelkezik előre telepített médialejátszó alkalmazással, amely egy alapszintű szolgáltatásokat nyújtó program, de a felhasználók nagy többségének valószínűleg ez is bőven elég. A grafikus kezelőfelület átlátható, a szoftver tud magyarul is, és használata jó eséllyel senkinek sem okoz majd komoly problémát. A képállományok közül a JPG, PNG és BMP formátumok megjelenítését szavatolja. A fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartalmazó EXIF adatokról le kell mondani, de a diavetítés funkció azért nem hiányzik. A képváltás sebessége szabályozható, az effekteket sem spórolták ki, és aláfestő zene elindítására is van lehetőség. Audiotartalmak közül az MP3 mellett a WMA, FLAC és WAV típusú fájlok jöhetnek szóba. Az ID3 tagek feldolgozása, illetve megjelenítése megoldott, ám az állományokba metaadatként kódolt dalszövegeket sajnos nem képes a kijelzőre varázsolni.

[+]

Videós tesztcsomagunk átpörgetése során arra jutottunk, hogy a DivX, a Killa_sample és a 10 bites állományok kezelésével nem birkózik meg a tévé. A többivel viszont igen, még a 4K felbontású HDR állományokat is gond nélkül jelenítette meg. A külső feliratok megjelenítése megoldott, a karakterek körül vékony keret jelenik meg, így a betűk mindig jól olvashatóak. Méretük és kódolásuk is változtatható, és ha a szöveg el lenne csúszva a képhez képest, akkor azon a szinkronizáció funkcióval könnyen lehet segíteni. A surround szabványok közül mindössze a Dolby 5.1-gyel boldogult a szoftver, ami ma már elég karcsú teljesítmény.

[+]

Hangminőség és értékelés

A drágább Samsung tévékkel ellentétben e készülékbe egy szimpla, mindössze két darab 10 wattos rejtett hangszóróból álló integrált audiorendszer került, ez pedig hallatszik is a megszólaláson. Azért a zavaró hibáktól megkímélt minket, és a hangerő is megfelelő, viszont a mélyekkel igencsak szűkmarkúan bánik, emiatt a végeredmény kifejezetten steril és művi, a hangzásból hiányzik az élet, a valóság illúziója. Egy szó, mint száz, aki vágyik a jó hangélményre, az nem fogja megúszni egy normális külső hangrendszer beüzemelését.

[+]

A készülék támogatja a Bluetooth technológia használatát, így a kompatibilis hangsugárzók, hangprojektorok vagy fejhallgatók akár vezeték nélküli úton is csatlakoztathatóak hozzá. 2+1 előzetes programozott hangmód közül lehet választani: a Normál és a Hangosított mellett elérhető az Adaptív opció, amely automatikusan az épp futó tartalomhoz igazítja a beállításokat. Aki ezek közül egyikkel sem elégedett, annak sem kell szomorkodnia, hiszen a hangszínszabályzó segítségével saját ízléséhez igazíthatja az arányokat.

Értékelés

A Samsung TU7100 ugyan egy kedvező árú modell, ennek ellenére nem kényszeríti tulajdonosát nagyon fájó kompromisszumok megkötésére, hiszen nincs is igazán gyenge pontja. A Tizen smart rendszerre épülő kezelés rendben van, a távirányító is jól használható. Az elérhető internetes alkalmazások köre megfelelő, az appok között megtalálhatóak a legfontosabb darabok, és a futtatásuk során sem ütköztünk problémákba.


[+]

Az előzetesen telepített médialejátszó szoftver küzd komoly formátumtámogatási hiányosságokkal, ezen a jövőben javítani kellene. A beépített hangrendszer hozza a kötelező minimumot, hiszen hibákat nem produkált, viszont a megszólalás azért messze van a kiemelkedőtől. A kép minősége viszont egészen jó! A betekintési szög és a HDR visszaadása visszafogott, ám színpontosság és a kontraszt remek, a mozgásmegjelenítéssel sincs gond. A 55 hüvelykes Samsung TU7100 tévé 150 000 forintba kerül, ami az ilyen méretű és felbontású modellek között kedvezőnek számít, és tudása ehhez képest igencsak rendben van, úgyhogy ezt a készüléket tudjuk ajánlani mindenkinek, aki viszonylag kevés pénzért szeretne egy korrekt tévét.


Samsung TU7100 LED LCD tv

elefant

A Samsung TU7100 LED LCD tévét a Samsung magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés