Az egyik legolcsóbb idei Samsung tévé a tesztpadon

Nálunk járt a 4K felbontású, HDR támogatású, okostévérendszerrel felvértezett Samsung TU7100.

Hirdetés

Képminőség

A televízióba a gyártó saját fejlesztésű és gyártású, 4K felbontású, azaz 3840x2160 képpontos, 55 hüvelykes VA LCD panelje került, amelyet a szintén házon belül készülő, 4K Crystal Processor nevű képfeldolgozó chip egészít ki. Ez utóbbi felelős a pontos színmegjelenítésért, valamint tartalmazza a különféle képmódosító eljárásokat.

A képalkotási eljárásból fakadóan a hibátlan, 0 cd/m² fénysűrűségű fekete, valamint a végtelen natív kontraszt megjelenítésére nincs mód. A kontrasztosságra egyébként különösebb panasz nem lehet, hiszen Normál módban 4419:1 valós kontrasztot mértünk, ami jó érték, és szemre sem volt gond a képpel. Emiatt aztán semmi szükség nincs a Dinamikus Kontrasztra, ami csak eltüntetné a finomabb átmeneteket. A tónusok normális beállítások mellett természetesek, még a problémás tartalmak (árnyékos rét, hullámzó víz mesterséges fénynél, emberi arcbőr) visszaadásával sincs probléma.  A betekintési szög terén a tévé nem teljesít olyan jól, mint a vállalat magasabb kategóriás QLED televíziói, ugyanis már 155 fok környékéről érezhetően fakulnak a tónusok, ami egy picit zavaró lehet, ha többen ülik körbe a képernyőt, viszont invertálódás még akkor sem tapasztalható, ha valaki nagyon tág szögből, kiszorított pozícióból nézi a kijelzőt.

[+]

A tévé Edge-LED háttérvilágítással rendelkezik, azaz a fénykibocsátó diódák a keretben kaptak helyet. Ez elméletileg nem annyira előnyös a homogenitás szempontjából, mint a Direct-LED megoldás, amelynél a LED-eket rács alakzatban helyezik el. Műszeres méréseink alapján a háttérfény eloszlása korántsem egyenletes: az egyes képtartományok közti különbség elérheti a 15 százalékot is, ami nem túl jó eredmény, viszont az is igaz, hogy az átmenet nem markáns, emiatt használat közben felhősödést, foltosodást nem tapasztaltunk.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

A modellből hiányzik a felskálázási technológia, ami azért különösebben nem fájó, mert eddig még nem igazán láttunk arra példát, hogy ez tényleg teljesen jól működött volna. Az interpolációs eljárást is kihagyták, ami viszont jól jöhetett volna az esetleges akadozásoknál, amibe egyszer-kétszer bele is futottunk a gyatra minőségű médiaboxos tévéadásoknál, illetve alacsony bitrátájú videóknál. Ezt leszámítva a mozgásmegjelenítéssel komolyabb gondok nem adódtak, és duplikálódást, szellemképesedést vagy zavaró elmosódottságot sem tapasztaltunk.

Az input lag 15,4 ms, ami teljesen korrekt teljesítmény, viszont a panel maximális képfrissítési rátája csak 60 Hz, és a termék nem támogatja a változtatható képfrissítési ráta technológiákat, emiatt nem ez a létező legjobb megoldás játékra. A tévé biztosítja a nagy dinamikatartományú tartalmak megjelenítését, viszont az alacsony maximális fényerő (mi 292 cd/m²-t mértünk) miatt a HDR hatás nem valami látványos. Ezen a területen például a cég QLED modelljei köröket vernek erre a készülékre, de ez persze az árukra is igaz.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés