Hirdetés

Samsung The Terrace: nagy fényerejű, kültérre szánt tévé tesztje

4K HDR QLED televízió, amit kitehetünk a teraszra vagy akár a kertbe is, mert bírja a gyűrődést!

Samsung The Terrace

A Samsung évek óta látványosan törekszik arra, hogy a szokásos megoldásoktól messze rugaszkodó televíziókkal tágítsa az iparág határait, céljuk pedig értelemszerűen az, hogy ezekkel a modellekkel a lehető legjobban lefedjék az esetlegesen felmerülő extrémebb, átlagostól eltérő vásárlói igényeket.

Samsung The Terrace
Samsung The Terrace

E törekvésnek köszönhető pédául az általunk korábban már bemutatott The Frame vagy Serif fantázianevű készülékek megszületése, és ide tartozik a vállalat egyik idei nagy újdonsága, az alapvetően kültéri használatra szánt televízió is. Ez a Samsung The Terrace, amelyet mi is kipróbáltunk, tehát megvizsgálhattuk a képminőséget, a hangzást és a kezelést is.

Funkcionális dizájn

A Samsung szívesen kacérkodik tévéi esetén a különleges, figyelemkeltő formatervekkel, amire a már korábban említett The Frame vagy Serif a tökéletes példa. A The Terrace esetében azonban mindent a funkcionalitásnak rendeltek alá; céljuk az volt, hogy egy olyan termékkel rukkoljanak elő, amely ellenáll a környezeti behatásoknak, nem megy tönkre, ha kicsit megázik, illetve nem árt neki a komolyabb mennyiségű por sem. Tehát, hogy gond nélkül kinn lehessen hagyni a teraszon vagy esetleg akár a kertben is. Nyilván ez a feladat nem csak annyiból áll, hogy az üveget lecserélik, és a tévét bedugják egy nagy vasdobozba, mert hát meg kell oldani a csatlakozást és a hőelvezetést is.


[+]

Ennek érdekében egy teljesen új készülékházat kreáltak, amely a hagyományos modelleknél sokkal-sokkal vastagabb, bumfordibb, szögletesebb, ebből fakadóan itt nem jutott hely a kecses, finom megoldásoknak, viszont ez a kialakítás képes megvédeni a kényes elektronikát. Az IP55 minősítésű tévét lelocsoltuk, dobtunk rá pár marék homokot, és nem lett semmi baja, tehát nagyon úgy tűnik, hogy tényleg bírja a kiképzést. Azt fontos megjegyezni, hogy azért nem tökéletesen vízálló, azaz nem célszerű kitenni a közvetlenül, órákon át szakadó esőnek, inkább fedett teraszon, tetővel fedett kerti kiülőben ajánlják használni.

Egy szabadtéri használatra szánt tévének nyilván bírnia kell a hőmérsékleti szélsőségeket, hiszen nem egy télen-nyáron 15-25 °C közötti szobában lesz elhelyezve. Ezt értelemszerűen nem tudtuk kipróbálni, mert épp se kánikula, se fagy nincs, de a Samsung állítása szerint -30 °C és 50 °C közötti hőmérséklet nem okoz gondot a tévének. (Mi ennek ellenére lehet, hogy nem mernénk kinn hagyni télire.)

[+]

Hirdetés

A Samsung The Terrace dobozában nem található talp, tehát mindenképp fel kell akasztani valahova, ami szerintünk teljesen felesleges korlátozás, úgyhogy külön be kell szereznünk hozzá egy 400 x 400 mm-es VESA rögzítőrendszerű konzolt. Igazán mellékelhettek volna mellé két órási tappancsot, amelyek segítségével akár egy asztalra is fel lehetne tenni. A hátlapon található csatlakozókat egy masszív, csavarokkal rögzített ajtó mögé dugták, amelyen csak annyi hely van, hogy a kábelek kiférjenek. A tévére került két HDMI 2.0, egy-egy HDMI 2.1, USB, Ethernet és digitális optikai audio csatlakozó, valamint a fizetős tévéműsorok vételéhez szükséges CI+ slot.

Főbb paraméterek
Samsung The Terrace (QE65LST7TCUXXH)
Panel QLED VA LCD 10 bites (8 bit + FRC) panel (120 Hz)
Háttérvilágítás Direct-LED
Képernyőméret 65 hüvelyk (165 cm)
Felbontás 4K (3840x2160)
HDR támogatás van (HDR10, HDR10+, HLG)
Maximális kontrasztarány kb. 5000:1
Maximális fénysűrűség SDR: 1249,8 cd/m², HDR: 1703,1 cd/m²
Input lag 14,2 ms
24p lejátszás támogatott
Képbeállítások Film, Film Maker, Kiemelt, Normál, Természetes
Hangbeállítások Hangosított, Normál
Hangrendszer kétcsatornás, 20 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/-C/-S2
Interfész 1 db HDMI 2.1, 2 db HDMI 2.0, USB 2.0, digitális audió, Ethernet, CI+ slot
Extrák Tizen okostévérendszer, médialejátszó, böngésző, netes alkalmazások futtatása, kislexikon, HDR támogatás, háttér mód, Bluetooth, képernyőtükrözés, vízálló, porálló, kültéri használatra alkalmas
Teljesítményfelvétel normál módban: 254 watt; készenléti üzemmódban: 0,3 watt
Méret 1466,3 x 851,1 x 59,8 mm
Tömeg 38,9 kg
Gyártó honlapja www.samsung.hu
Termék honlapja Samsung The Terrace (QE65LST7TCUXXH)
Fogyasztói ár 1 200 000 forint

Képminőség, panel

A Samsung The Terrace esetében a kép minőségéért a cég saját fejlesztésű, kvantumpontos technológiára épülő, 4K felbontású kijelzője, illetve a szintén házon belül készülő Quantum Processzor 4K képfeldolgozó chip felel. A QLED képalkotási eljárásról korábban írtunk részletesebben, úgyhogy most csak röviden összefoglaljuk a lényeget: az LCD technológián alapszik, tehát nincs köze az OLED eljáráshoz. A LED-ek által szolgáltatott kék háttérvilágítás áthalad egy speciális, úgynevezett kvantumpontokkal, azaz nanoméretű kristályokból álló, igen vékony filmrétegen, aminek eredményeként széles spektrumú fehér fény jön létre. Ez elméletileg rendkívül pontos és tiszta színek megjelenítését teszi lehetővé, ráadásul úgy, hogy az idő múlásával sem kell tartani a minőségromlástól, eltérően a fehér LED-ektől, amelyek hajlamosak enyhén besárgulni. A technológia előnye még, hogy elméletben nagyobb fényerőt és valósághűbb színmegjelenítést tesz lehetővé, ezzel párhuzamosan kisebb a zavaró tükröződés mértéke.

[+]

A tévé fejlesztése során kiemelt figyelmet fordítottak a fényerőre, amire bizony szükség is van ahhoz, hogy kültéren nappal is lehessen használni. Ez kulcstényező a termék sikeressége szempontjából, hiszen, ha itt nem teljesít kimagaslóan, akkor igazából a létezésének értelme kérdőjeleződik meg. A vásárlók joggal mondhatnák, hogy akkor már inkább vesznek egy nappal szintén használhatatlan projektort, annak nagyobb a képe, és használat után legfeljebb beszik a házba. Nos, a Samsung The Terrace kiemelkedően teljesít fényerő terén: méréseink alapján SDR módban is eléri az 1250 cd/m² értéket, ami döbbenetesen magas érték, ez az átlagos, felsőkategóriás QLED vagy OLED modellek által produkált eredménynél háromszor-négyszer jobb. A gyakorlati tapasztalatok is azt mutatják, hogy erős napfénynél is teljesen jó marad a képminőség.

[+]

A képalkotási eljárásból fakadóan a hibátlan, 0 cd/m² fényerejű fekete, és ezáltal a végtelen natív kontraszt megteremtésére nincs mód, de a kontraszt szemre rendben van, és műszeres méréseink is korrekt értékeket mutattak. Aki elégedetlen, az még mindig bekapcsolhatja a dinamikus kontraszt funkciót, amely markánsabbá teszi a különbséget a világos és sötét részek között, viszont ez a finomabb átmenetek eltűnésével jár együtt. A színek megfelelő beállítások mellett szépek, természetesek, és a készülék még a problémás tartalmak (mesterséges fénynél hullámzó víz, árnyékos mező, emberi arcbőr) hiteles visszaadásával is gond nélkül boldogult. A modell támogatja a nagy dinamikatartományú videók, filmek, játékok kezelését, és a maximális fényerő (kb. 1700 cd/m²) elég nagy ahhoz, hogy látványos legyen a HDR effektus.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

A háttérvilágításul szolgáló LED-eket rács alakzatban helyezték el a panel mögött, ami elméletileg lehetővé teszi a fényerő egyenletes eloszlását. Azonban ez nem nagyon jött össze, hiszen méréseink szerint az egyes képtartományok közötti eltérés elérheti a 21,5 százalékot is. Homogén, egyszínű tartalmaknál enyhe felhősödés érzékelhető, ám a hétköznapi használat, filmezés, tévézés, játék során ez nem tűnik fel, így nem zavaró.

A tévé maximális képfrissítési rátája 120 Hz, viszont a készülék a gyártó más mai csúcs QLED televízióval szemben a dinamikusan változó képfrissítési ráta technológiák használatát nem támogatja. Az input lag a méréseink szerint 14,2 ms, ami korrekt értéknek számít, és játékra is alkalmas. Normális források esetén a mozgásmegjelenítés kiváló, de alacsony bitrátájú online videók vagy médiaboxból érkező tévéadások esetén bele lehet futni kisebb akadozásba. Ezen hatékonyan segít az interpolációs technológia, amely virtuális képkockákat tesz a valódiak közé, így teremtve meg a folyamatosabbnak tűnő mozgás illúzióját.

Képbeállítások

A vállalat a többi televíziójához hasonlóan ezt is ellátta előzetesen programozott képmódokkal, amelyek közül öt darab (Film, Film Maker, Kiemelt, Normál, Természetes) valamiért kizárólag akkor érhető el, ha digitális tévéadásokat nézünk vagy játékkonzolt, médialejátszót, médiaboxot stb. csatlakoztatunk hozzá. Viszont ha számítógépet dugunk rá, akkor csak két profil érhető el, a Kiemelt és a Normal. Továbbra sem értjük, hogy ennek a megoldásnak mi az értelme, miért jó, hogy ilyen felesleges korlátok elé állítják a felhasználókat.

Profil/beállítás Kiemelt Normál
Fényerősség (fehérpont) 1249,8 cd/m² 849,2 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,277 cd/m² 0,2295 cd/m²
Kontrasztarány 4512,1:1 3700,5:1
Legnagyobb delta E 3,44 4,31
Átlagos delta E 1,58 2,37
Színhőmérséklet 11 000 K 11 000 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a displayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Kiemelt, Normal – azért csak ez a kettő, mert ahogy fentebb is írtuk, amikor a tévét a számítógéphez csatlakoztattuk, akkor csak ezek voltak elérhetőek. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt és a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezután a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk belőni, illetve a legnagyobb színpontosságot elérni, ami egész jól sikerült. Az átlagos delta E 0,35, a legnagyobb delta E pedig 1,66, amelyek remek értéknek számítanak. A fényerő 118,9 cd/m², a feketeszint 0,0315 cd/m² lett, így a valós kontraszt 3779,7:1. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzatok a mért színteret ábrázolják. Eszerint a kijelző 131,1 százalékban fedi az sRGB színteret, de ezen belül a számottevő pontosság 99,6%, ami tévék esetében kimagaslóan jónak számít.

Samsung QN85A színhelyes beállítások
Fényerő 3
Kontraszt 50
Élesség 10
Szín 25
Árnyalat (G/R) 0
Képtisztasági beállítások Ki
Helyi sötétítés Alacsony
Kontrasztjavító Ki
Színtónus Meleg2
Gamma 2.2
Részletárnyékolás 0
Csak RGB üzemmód Ki
Színközbeállítások Native
White Balance R-Gain 8
Fehéregyensúly P-nyereség 1
Fehéregyensúly Z-nyereség -5
Fehéregyensúly K-nyereség 1
G-Offset 2
B-Offset 0

Kezelés, okostévé

A televízió természetesen a Samsung által fejlesztett Tizen smart platformra épül. Ez a rendszer ma már kellően gyors és stabil, legalábbis mi semmilyen akadozást, fagyást, összeomlást nem tapasztaltunk szerencsére. A grafikus kezelőfelület egy picit túlzsúfolt, és a struktúrával sem vagyunk maximálisan kibékülve, mert bizonyos fontos menüpontok eléréséhez kényelmetlenül sokszor kell a gombokat nyomogatni. De ez csak apróság, mindent összevetve a magyar nyelven is kommunikáló rendszer kellően felhasználóbarát.

[+]

A távirányító ezúttal is kicsi, kecses, kompakt és dizájnos, viszont alig van rajta gomb, így csak kevés szolgáltatás érhető el róla közvetlenül. Az idei Samsung tévék egy része már napelemes távvezérlőt kapott, azonban ez pont nem olyan, pedig ez egy kültéri használatra szánt készüléknél adta volna magát. A készülék képes együttműködni az USB-porton keresztül csatlakoztatott egérrel, billentyűzettel, és a távirányító az ingyenes Samsung Smart Things alkalmazás révén mobillal is kiváltható.


[+]

Netes alkalmazások, extrák

Körülbelül 240 darab internetes alkalmazás érhető el közvetlenül a televízión keresztül. A kínálatban megtalálhatóak a fontos, manapság igen népszerű tartalomszolgáltató appok, így például a Netflix, az HBO Go vagy a YouTube, de akad néhány életmóddal, sporttal, szórakozással, gasztronómiával kapcsolatos app is, és a néhány egyszerű játék is bekerült a kínálatba. A böngésző sem hiányzik, aminek köszönhetően az internetes oldalak is egyszerűen felkereshetőek.

[+]

A smart platform szerves részét képezi az úgynevezett "PC a TV-n" nevű szolgáltatáscsomag, mellyel a tévén keresztül közvetlenül elérhetőek távoli számítógépek, valamint a felhőben tárolt Office dokumentumok. Emellett a helyi hálózaton található számítógép, illetve a telefon vagy tablet képernyője is tükrözhető egyetlen érintéssel vezeték nélküli úton, ami szintén nagyon hasznos lehet. A gyakorlati próba során egyébként arra jutottunk, hogy ezek az extra funkciók jól, problémamentesen működnek, és egyértelműen hozzáadott értéket jelentenek.

[+]

A Samsung The Terrace, hasonlóan a gyártó többi készülékéhez, rendelkezik előre telepített médialejátszó alkalmazással, amelyre a helyi hálózaton vagy az USB porton keresztül csatlakoztatott külső adattárolóról juttathatóak el a videók, zenék, hanganyagok vagy képek. A kezelőfelület letisztult, átlátható, és hasonlít a számítógépek fájlkezelő szoftvereire, használata jó eséllyel senkinek sem okozhat problémát.

Tesztcsomagunk lefuttatása során azt tapasztaltuk, hogy a formátumtámogatás terén akadnak kisebb problémák, ugyanis a DivX, a 10 bites és a Killa-sample anyagok elindítását nem teszi lehetővé a szoftver. Ám az is igaz, hogy a többivel nem volt gond, és a 4K, 4K HDR állományokat is lejátszotta hiba nélkül. A külső feliratok megjelenítését támogatja, ráadásul a karakterek mérete és kódolása is megváltoztatható, és mivel a betűket vékony keret övezi, ezért a szöveg mindig jól olvasható. Tapasztalataink szerint a program mostohán bánik a surround szabványokkal is. Anyagaink közül csak a Dolby 5.1 és az E-AC-3 állomány szólalt meg normálisan, ami ma már egyszerűen kevés.

Hang és értékelés

Hangminőség

Már vannak olyan Samsung televíziók, amelyekbe az átlagosnál komolyabb, mélysugárzóval kiegészített hangrendszert építenek, azonban a The Terrace nem tartozik ezek közé. Két darab, egyenként 10 wattos, rejtett hangszóróval rendelkezik, és ebből fakadóan meglehetőesen alapszintű megszólalást produkál. Hanghibával nem találkoztunk, de ez azért már alapelvárás, viszont a basszusok hiányoznak, és emiatt a hangja kicsit steril.

[+]

A sztereó hangtér nem igazán érzékelhető, és mindent összevetve azt mondanánk, hogy egy jobb külső hangrendszer abszolút ajánlott a készülék mellé. A modell mindössze két előzetesen programozott hangmódot tartalmaz, és ha valaki ezek közül egyikkel sem elégedett, akkor a hangszínszabályozóval az ízléséhez szabhatja az arányokat.

Vélemény

Kezdjük a legfontosabbal: amire a Samsung The Terrace tévét kitalálták, arra valóban alkalmas is, tehát bátran lehet kültéren használni tévézésre, filmezésre és játékra is. Kialakításából adódóan ellenáll a csapadéknak, a pornak, tehát kinn lehet hagyni a szabadban. A dizájn funkcionális, a termék nem túl szép, nem tűnik túl modernnek, de teljesen érthető, hogy a gyártó ezúttal más szempontoknak adott prioritást.


[+]

A kezelés jó, az okostévérendszer felhasználóbarát, az elérhető internetes tartalmak rendben vannak, és az extrák is hasznosak. A hangrendszer nem valami nagy szám, e téren a modell a kötelező minimumot hozza. A kép minősége viszont igen jó, nem tapasztaltunk durva hibákat, a fényerő hatalmas, a felbontás megfelelő, és a HDR is látványos. Az általunk kipróbált 65 hüvelykes verzió most 1 200 000 forintért szerezhető be, tehát lényegesen drágább, mint az ilyen méretű és felbontású QLED tévék, de a kültérbarát kialakítás érthetően dob az áron. Nem sok ilyen készüléket árulnak itthon, konkrétan csak egyetlen vetélytársat találtunk az Aqualite személyében, de az ennél is sokkal-sokkal drágább.


Samsung The Terrace

elefant

A Samsung The Terrace tévét a Samsung magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre

Hirdetés

Azóta történt

Előzmények