Képminőség
A Samsung QN95C esetében a kép minőségéért a házon belül készülő Neural Quantum Processzor 4K képfeldolgozó chip, valamint a Samsung Display által fejlesztett és gyártott Mini LED háttérvilágítású, kvantumpontos VA (Neo QLED) panel felel. A kvantumpontos technológiáról már írtunk korábban részletesen, úgyhogy most csak röviden a lényeg: ez az eljárás LCD, azaz folyadékristályos elven alapszik, azaz bár a név hasonló, ám nincs köze az OLED eljáráshoz. A LED-ek által szolgáltatott kék háttérvilágítás áthalad egy speciális, úgynevezett kvantumpontokkal, azaz nanoméretű kristályokkal dúsan meghintett filmen, aminek eredményeként széles spektrumú fehér fény jön létre.
A QLED technológia papíron rendkívül pontos és tiszta árnyalatok megjelenítését szavatolja úgy, hogy az idő múlásával sem kell tartani a minőségromlástól, eltérően a fehér LED-ektől, amelyek hajlamosak enyhén besárgulni. Előnye még, hogy elméletben nagyobb fényerőt és valósághűbb színmegjelenítést biztosít. A Mini LED-ről is írtunk már korábban, ezen megoldás lényege röviden annyi, hogy a megszokottnál több fénykibocsátó dióda elméletileg pontosabb háttérvilágítás-vezérlést és nagyobb fényerőt tesz lehetővé, jobb kontraszt mellett.
Hirdetés
Az utóbbi állítás világosan be is bizonyosodott, hiszen kb. 12 000:1 valós kontrasztot tudtunk belőle kipréselni, ami lényegesen több, mint amit hagyományosabb rokonai produkálnak. A fényességre sem lehet panasz, ugyanis a csúcs fénysűrűség méréseink szerint eléri a 3400 cd/m² értéket HDR módban, ami azt jelenti, hogy a nagy dinamikatartományú tartalmak visszaadása igen-igen látványos. SDR módban a maximális fényerő 740 cd/m² körül alakul, ami szintén kimagasló érték, ennek köszönhetően akár olyan helyiségben is látható marad a kép, ahova betűz a nap.
A fényerő vezérlése nagyon rendben van, hiszen a homogenitás terén kiválóan teljesít a termék. Az egyes képernyőtartományok közötti legnagyobb eltérés csak 6,2 százalék, ami igen jó értéknek számít a mai mezőnyben. Ennél is fontosabb, hogy a mindennapi használat során felhősödés, foltosodás egyáltalán nem tapasztalható.
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett [+]
Az alkalmazott képalkotási eljárásból fakadóan a tökéletes fekete megteremtésére ugyan nincs mód, de szemre a fekete nagyon jónak, kellően mélynek tűnik. A színek szépek, megfelelő beállítások mellett ragyogóak, igen-igen enyhe fátyolosság csak akkor érzékelhető, ha a készüléket egy OLED modell mellé tesszük. A régi QLED tévéknél komoly gondot okozott a gyenge betekintési szög, azonban ezt mostanra orvosolták, ennek köszönhetően csak akkor kezdenek fakulni a tónusok, ha valaki nagyon kiszorított pozícióból, 165-170 fok környékéről nézi a kijelzőt, invertálódástól pedig egyáltalán nem kell tartani. A modell ugyebár 4K-s, és az említett "csoda képfeldolgozó chip" elméletileg képes az alacsonyabb felbontású anyagok felskálázására, azonban azt tapasztaltuk, hogy ez a valóságban nem igazán működik, még az AI sem képes pixeleket leakasztani a semmiből, csak úgy.
A mozgásmegjelenítés során bele lehet futni kisebb anomáliákba, tehát elmosódásba, gyenge hullámzásba, finom szaggatásba, ám ezeken a Picture Clarity Settings menüpont alatt megtalálható különféle képjavító funkciókkal, így például az interpolációs eljárás aktiválásával hatékonyan lehet segíteni. A maximális képfrissítési frekvencia 144 Hz, és támogatja az AMD FreeSync dinamikusan változó képfrissítési ráta technológia használatát is, viszont ez nekünk csak akkor működött, amikor 120 Hz-re állítottuk a képfrissítési rátát. Ezek a játékosoknak lehet fontos információk, mint ahogyan az is, hogy az input lag a Leo Bodnar eszközzel végzett méréseink szerint csak 10,4 ms. Mindent összevetve a készülék játékra is alkalmas.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!