Ezt tudja ma egy csúcs, 8K QLED tévé!

Műszerekkel is megtámadtuk a Samsung top televízióját, a Q950R-t.

Samsung Q950R

A közelmúltban lehetőséget kaptunk, hogy a Samsung magyarországi képviseletének központjában nézzük meg a vállalat új top televízióját, a Q950R típusjelzésű modellt. Akkor és ott kipróbálhattuk a készüléket működés közben, és a vállalat munkatársai megmutogatták a különféle mesterséges intelligencia szolgáltatásokat. Azonban arra nem nyílt lehetőség, hogy műszeres méréseket is végezzünk, mert egyszerűen nem volt rá elég idő.

Samsung Q950R 8K tv
Samsung Q950R 8K tévé [+]

Ám később eljutottunk még egyszer a Samsung HQ-ra, és ott találkozhattunk a 82 hüvelykes, 8K felbontású Q950R-rel, direkt a célból, hogy megvizsgáljuk a színpontosságot, a homogenitást és a kontrasztot. És ha már ott voltunk, médialejátszós tesztcsomagunkat is lefuttattuk, hogy megnézzük, mely típusú állományok kezelését támogatja az előre telepített szoftver.


[+]

Dizájn

A dizájnnal ezúttal sem lacafacáztak sokat, hiszen a böhöm nagy kijelzőt egyszerűen rápakolták két vékony acéltappancsra. Ezúttal tehát elengedték a fifikás trükköket, amiben biztos az is közrejátszik, hogy a QLED képalkotási technológia nem teszi lehetővé olyan légies, papírvékony megjelenítők megalkotását, mint a nagy rivális OLED eljárás. A káva azért itt is igen karcsú, ami modern megjelenést kölcsönöz a terméknek. Érdemes megjegyezni azt is, hogy a vállalat egy speciális konzolt ad a termék mellé, amivel gyakorlatilag hézagmentesen rögzíthető a falra a tévé.


[+]

Az elektronika egy részét, illetve a ki- és bemeneteket ezúttal is egy külső, One Connect Box névre hallgató dobozba pakolták, amely egyetlen vékony kábelen keresztül csatlakozik magához a kijelzőhöz, ami azért jó, mert így el lehet felejteni a készülék hátuljából rondán előkígyózó vezetékrengeteget.  Négy darab HDMI 2.1 mellett található rajta három USB 2.0, illetve egy-egy optikai digitális audió és Ethernet port. Tehát hagyományos 3,5 mm analóg audió (fejhallgató) csatlakozó nincs, viszont a fizetős műsorokhoz szükséges CI+ olvasó modult nem spórolták le róla.


[+]

Főbb paraméterek
Samsung Q950R (QE82Q950RBTXXH)
Panel Samsung QLED VA LCD 10 bites panel
Háttérvilágítás Direct-LED (Direct Array Full Elite)
Képernyőméret 82 hüvelyk (208 cm)
Maximális felbontás 8K (7680x4320)
HDR támogatás Igen (HDR10, HDR10+, HLG)
Maximális kontrasztarány kb. 6000:1
Maximális fénysűrűség 4000 cd/m²
Input lag 14 ms
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Film, Kiemelt, Normál, Természetes (+1 Játék)
Hangbeállítások Normál, Hangosított
Hangrendszer 4.2 csatornás, 60 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/-C/-S2
Interfész 4 db HDMI 2.0, 3 db USB 2.0, digitális audió, CI+ slot, Ethernet
Extrák Tizen okostévérendszer, médialejátszó, böngésző, netes alkalmazások futtatása, kislexikon, HDR támogatás, Ambient mód, Bluetooth hangeszközök csatlakoztatásának lehetősége, 8K felbontás
Teljesítményfelvétel Normál módban: 576 watt, készenléti üzemmódban: 0,5 watt
Méret Talppal: 1835 x 1117 x 398,6 mm;
Talp nélkül: 1835 x 1055,6 x 34,8 mm
Tömeg Talppal: 51,2 kg;
Talp nélkül: 50 kg
Gyártó honlapja www.samsung.hu
Termék honlapja Samsung Q950R (QE82Q950RBTXXH)
Fogyasztói ár kb. 2 000 000 forint

Kezelés, hangrendszer, médialejátszó

Okostévé

Mint minden idei Samsung tévé, ez is a vállalat saját fejlesztésű, exkluzív Tizen-alapú okostévérendszerét kapta meg. Sokat nem fejlesztettek rajta az elmúlt évekhez képest, sajnos, hiszen továbbra is azt érezzük, hogy a grafikus kezelőfelület nem az igazi. Túlzsúfolt, kissé átláthatatlan, és a felépítése is kifejezetten logikátlannak tűnik néha. Viszont az is tény, hogy sebességgel és stabilitással kapcsolatos problémákba nem futottunk bele, tehát nem lassult be és nem is fagyogatott.


[+]

A cég döntéshozói ezúttal is a karcsú, kompakt, ám csak néhány gombot tartalmazó távirányító mellett döntöttek. Ez tényleg jól néz ki, szemrevaló, azonban csak kevés szolgáltatás érhető el a segítségével közvetlenül, így még mindig az az érzésünk, hogy e vezérlőperifériánál feláldozták a funkcionalitást a dizájn oltárán. A Google Assistant támogatásnak köszönhetően a termék vezérelhető angol parancsszavakkal, ami jól is működött. Ugyanakkor arra még nincs mód, hogy komplex módon jussunk információkhoz a mesterséges intelligencia révén, például hogy megkérjük a tévét, hogy mondja meg, milyen típusú labdával játszanak egy focimeccsen és azt hol lehet megvenni.


[+]

Médialejátszó

Az okostévérendszer része az előre telepített médialejátszó alkalmazás. Ez a szoftver jól használható, magyarul is kommunikál, így kezelése senkinek sem okozhat problémát. A JPG mellett a BMP és PNG típusú képek megjelenítését teszi lehetővé. A diavetítés elindítható, viszont a fotók részletes információit tartalmazó EXIF adatokat nem sikerült a képernyőre varázsolnunk. Az audiotartalmaknál az MP3 és a WMA mellett a veszteségmentesen tömörített, és ezáltal jó hangminőséget biztosító FLAC típusú állományok megszólaltatása is megoldott. Az ID3 tagek kezelését az alkalmazás támogatja, viszont a metaadatként a fájlokban található dalszöveg megjelenítésére nincs lehetőség. Kár.


[+]

Videós tesztpakkunk átpörgetése során kiderült, hogy a DivX, Xvid és Killa_sample mellett a 10 bites (Suzumiya, Sword Art) fájlok lejátszását is megtagadta a szoftver. A többivel viszont nem volt gond, a 4K HDR állományok is szépen, simán futottak, még a 4K HDR (HDR10 és HDR10+) anyagok is. A surround formátumok terén sem teljesített tökéletesen: a Dolby TrueHD és a Dolby Atmos megszólaltatása sem működött. A külső feliratok kezelése viszont problémamentes, hiszen a betűket vékony keret övezi, ennek hála pedig a szöveg mindig nagyon jól látható.

Hangrendszer

A 4.2 csatornás, 60 wattos, rejtett hangszórókat használó integrált hangrendszer az átlagosnál lényegesen jobb megszólalást produkál. A basszusokat hallani, a dinamika érzékelhető, de ez is csak annyira elég, hogy a hangminőség terén a tévé csupán megközelíteni tudja a jobb hangprojektorok teljesítményét, hogy a több komponensből álló szettekről már ne is beszéljünk.


[+]

Hanghibákat nem tapasztaltunk, viszont a kínálatban csak két előre programozott hangmód található meg. Amennyiben valakinek ezek közül egyik sem nyeri el a tetszését, akkor még mindig ott van a hangszínszabályozó, amivel saját ízléséhez igazíthatja az arányokat.

Képminőség

QLED

A Samsung a 8K esetében is kitart a kvantumpontos QLED képalkotási technológia mellett, a Q950R is erre az eljárásra épül. Már többször kiveséztük részletesen, hogy ez mit is takar, így most csak röviden összefoglaljuk a lényeget: bár a névből arra lehetne következtetni, hogy itt az OLED eljárás továbbfejlesztett verziójáról van szó, erről szó sincs, a technológia a folyadékkristályos, azaz LCD technológián alapszik. A LED-ek által szolgáltatott kék háttérvilágítás áthalad egy speciális, úgynevezett kvantumpontokkal, azaz nanoméretű kristályokkal dúsan meghintett filmen, aminek eredményeként széles spektrumú fehér fény jön létre.


[+]

Ez elméletben igen tiszta színárnyalatok megteremtését teszi lehetővé úgy, hogy az idő múlásával sem kell tartani a minőségromlástól, eltérően a fehér LED-ektől, amelyek hajlamosak enyhén besárgulni. A technológia előnye még, hogy elméletben nagyobb fényerőt és valósághűbb színmegjelenítést tesz lehetővé, ezzel párhuzamosan csökken a zavaró tükröződés mértéke.

Kontraszt, HDR

Ebből viszont az is következik, hogy a tökéletes, 0 cd/m² fénysűrűségű fekete és a végtelen valós kontrasztarány megteremtése nem lehetséges. Ez be is bebizonyosodott, hiszen normál módban 0,0974 cd/m² feketeszintet mértünk, ami a 475,9 cd/m² fényerő mellett 4876,1:1 valós kontrasztarányt jelent. A kontrasztosságot egyébként elégnek éreztük a "szemmel" történő mérés során is, így egyáltalán nem találtuk indokoltnak a dinamikus kontraszt névre hallgató képmódosító funkció aktiválását.


[+]

A színek egyébként épkézláb beállítások mellett szépek, természetesek, még az olyan sokszor problémás tartalmaknál sem tapasztaltunk anomáliákat, mint az emberi bőrszín vagy a hullámzó vízfelszín megjelenítése. A tévé támogatja a nagy dinamikatartományú videók megjelenítését, és a hatalmas, 4000 cd/m² maximális fénysűrűség miatt a HDR hatás iszonyú látványos, és a tónusok még ilyenkor is valósághűek.

Homogenitás, mozgás, betekintési szög

A Samsung Q950R Direct Full Array LED háttérvilágítási rendszert használ, ami azt jelenti, hogy a fénykibocsátó diódákat rács alakban helyezték el a LED-eket több száz egyénileg vezérelhető csoportba osztva. Ez elméletileg lehetővé tenné a szinte tökéletes színhomogenitás elérését, de műszeres méréseink arról tanúskodtak, hogy az egyes képtartományok fényereje korántsem egyenletes. Viszont az is tény, hogy a hétköznapi használat során, tehát tévézésnél, filmezésnél vagy játéknál durva felhősödést, foltosodást nem tapasztaltunk.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

Régebben a QLED tévék egyik gyenge pontja a betekintési szög volt, azonban ezt a hibát a jelek szerint mostanra sikerült hatékonyan orvosolni, hiszen azt tapasztaltuk, hogy csak olyan 165 fok környékéről tapasztalható az egyes árnyalatok fakulása, szürkülése, és invertálódástól még ilyenkor sem kell tartani. A mozgásmegjelenítés során bizonyos tartalmaknál belefutottunk kisebb anomáliákba, azaz konkrétan azt tapasztaltuk, hogy halvány auraféleség jelent meg az egyes objektumok körül, de ezen lehetett segíteni az Auto Motion Plus nevű interpolációs technológia bekapcsolásával. Az tény, hogy beletelt egy kis időbe, amíg belőttük a pontos paramétereket, ám ezt követően eltűnt a zavaró effekt, tehát megéri fáradni vele.


[+]

Zajosodást is tapasztaltunk az alacsony felbontású, alacsony bitrátájú videóknál, viszont ezt hatékonyan lehet orvosolni a zajcsökkentés aktiválásával. Játék módban az input lag 14 ms, ami teljesen jó érték, és így a készülék játékra is használható.

Előzetes és színhelyes beállítások

A többi Samsung televízióhoz hasonló módon e modellbe is csak 4+1 előzetesen programozott képprofil került. Ezek a szokásoknak megfelelően fényerejükben, színhőmérsékletükben és az aktív funkciókat tekintve is eltérnek egymástól, így jó eséllyel mindenki talál közöttük olyat, amelyik közel állhat igényeihez. Meg kell még említeni a Játék (ez a +1) módot, amelyet elvileg a játékokhoz optimalizáltak, viszont ennél nem állíthatóak az egyes paraméterek.

Profil/beállítás Játék Kiemelt Normál
Fényerősség (fehérpont) 583,2 cd/m² 551,5 cd/m² 475,9 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,0927 cd/m² 0,0952 cd/m² 0,0974 cd/m²
Kontrasztarány 6291,2:1 5793:1 4876,1:1
Legnagyobb delta E 4,98 4,86 8,23
Átlagos delta E 2,27 2,53 3,64
Színhőmérséklet 9900 K 10 900 K 8700 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a displayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Játék, Kiemelt, Normál – azért csak ez a három, mert amikor a tévét a számítógéphez csatlakoztattuk, akkor csak ezek voltak elérhetőek. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt és a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezután a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk elérni, ami nagyjából sikerült is. A fényerő 122,3 cd/m², a színhőmérséklet 6500 K, a feketeszint 0,0406 cd/m², a valós kontrasztarány pedig 3103,6:1 lett. A fent látható képeken a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes háromszög a mért színteret ábrázolja. Eszerint 132,6%-ban fedi az sRGB színteret 99,3%-os pontosság mellett, ami a tévék között igen jó értéknek számít. Az átlagos delta E 0,44, a legnagyobb pedig lett 1,44 lett: ezek szintén remek eredmények.

Színpontosság
Színpontosság [+]

Samsung Q950R színhelyes beállítások
Háttérvilágítás 21
Fényerő -3
Kontraszt 50
Szín 25
Élesség 10
Árnyalat (Z/P) 0
Dig. tiszta megjelenítés Ki/Auto (zajosodás esetén)
Kontrasztjavító Ki
Auto Motion Plus Ki/Egyedi (Elmosódáscsökkentés: 4-6, Torzításcsökkentés: 1-3)
Helyi sötétítés Alacsony
HDR+ mód Ki
Színtónus Meleg 2
Gamma 2,2
Csak RGB üzemmód Ki
Színközbeállítások Natív
Fehéregyensúly P-nyereség 3
Fehéregyensúly Z-nyereség -5
Fehéregyensúly K-nyereség 3
P-eltolás 1
Z-eltolás 0
K-eltolás 0

8K és vélemény

Jó a 8K?

A Full HD-nál tizenhatszor, és a 4K-nál négyszer részletesebb képet eredményező 8K felbontást egyáltalán nem tartjuk ördögtől való dolognak. Minél több időt töltünk ilyen típusú megjelenítők társaságában, annál inkább elnyeri tetszésünket az együtt mozgó, közel 33 millió képpontból összeálló látványvilág. A korábban sosem tapasztalt részletesség tényleg komoly hozzáadott értéket jelent, így (már) nem kételkedünk benne, hogy a 8K-nak van létjogosultsága.


[+]

Viszont az is tény, hogy egyelőre még kevés a natív tartalom. Azzal tisztában vagyunk, hogy jelenleg is több 8K film, sorozat készül, illetve hogy Japánban már van 8K tévéadás (rengeteg ismétléssel), de ez még mindig nem elég! A gyártók az állítják, hogy az előre eltárolt minták milliárdjait tartalmazó felskálázási eljárások segíthetnek ezen. A Samsung is rendelkezik ilyen technológiával, ami ráadásul állítólag mesterséges intelligenciát is használ a jobb végeredmény elérése érdekében, de amit látunk, az (még?) ennek ellenére sem tökéletes. Hiába minden trükk, mágikus algoritmus, egyelőre még nem sikerült a semmiből leakasztani pixeleket. Így az ilyen szolgáltatások csak javítani tudnak valamelyest a képen, azonban arról szó nincs, hogy mondjuk egy 4K vagy pláne egy Full HD anyagból olyat állítsanak elő, ami képes felvenni a "gyári" 8K-val a versenyt.

Vélemény

Az valahol jó jel, ha egy tévénél csak a kezelésbe lehet belekötni, és a Samsugn Q950R esetében pont ez a helyzet. A Tizen-alapú okostévérendszertől továbbra sem vagyunk elájulva, és a távirányítóval szemben is vannak fenntartásaink. A mesterséges intelligencián alapuló parancsszavakkal történő vezérlés működik, de e téren még a Samsung is nagyon az út elején jár.


[+]

A beépített audiorendszer az átlagosnál jobb hangminőséget produkál, hibákat nem tapasztaltunk, és még a mélyeket is lehet érzékelni. Az előre telepített médialejátszó alkalmazásnak vannak kisebb formátumtámogatási hiányosságai, de ezt azért túl lehet élni. A kép minősége normális beállítások mellett teljesen rendben van, ordító hibákkal nem találkoztunk, a kontraszt nagy, a színhűség pedig kiemelkedő. A dizájn minimalista, aminek révén szinte minden típusú belső térbe viszonylag harmonikusan beilleszthető a készülék, de az tény, hogy nem a kinézet a legerősebb oldala. A Samsung Q950R kétmillió forintba kerül, ami elég sok pénz, bárhogy nézzük, ám ha figyelembe vesszük, hogy itt egy 82 hüvelykes, 8K modellről van szó, akkor azért valahol érthető ez az ár.


Samsung Q950R 8K QLED televízió

elefant

A Samsung Q950R tévét a Samsung magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés