Mérések, értékelés
Mérések
Mielőtt rátértünk volna a hőmérsékleti mérésekre, megnéztük, mit villant a ház hangszigetelés terén. Módszerünk nem változott korábbi tesztjeinkhez képest: 60 dB hangerejű, fehér zajt kibocsátó okostelefonunkat a ház belterébe helyezzük, majd az oldallapok felszerelése után ismételten mérünk egy zajszintet, szokás szerint a bal oldal felől. A kapott 49,7 dB-es eredmény igen jónak számít, és bár az 50 alatti értéken meglepődtünk, azon nem, hogy tesztalanyunk jól szerepel ebből a szempontból, ugyanis a két oldallap szilikon szegélyeket is kapott a zajszigetelés és a kontrolláltabb légáramlás érdekében. Persze a ház elejének viszonylagos nyitottsága miatt elölről bizonyára jóval rosszabb értékeket kaptunk volna, de összehasonlítva a korábban tesztelt modellekekkel, az Evolv X előkelő helyen végzett.
A hőmérsékleti teszthez ezúttal is a már jól bevált konfigot vettük elő, melyben egy 1,25 voltos feszültséggel és fix 4 GHz-ez órajelen üzemelő Intel Core i7-5960X processzor, valamint egy PowerColor Red Dragon RX 570-es VGA duruzsol. A tesztprogram szerepét az AIDA64 töltötte be, aminek CPU-t, FPU-t és GPU-t terhelő tesztjeinek hála a hardver szépen fűtötte a ház belsejét.
Hirdetés
A mérést elvégeztük lekapcsolt és maximum fordulatszámon pörgő házventilátorokkal is (előbbi esetben a processzorra szerelt Noctua NH-D15 természetesen nem került kikapcsolásra), az eredményeket pedig felírtuk alapjáraton és csúcsteljesítménnyel dolgozó hardverrel is. Ezt követően a tesztet újra lefuttattuk, de ezúttal már a ház nélkül, tehát tesztpadra szerelve a hardvereket. A grafikonokon a házban és a szabad levegőn végzett mérések közti különbség olvasható – minél alacsonyabbak az értékek, a házban mért hőmérsékletek annál közelebb állnak a tesztpadon, szabad levegőn mért számokhoz.
Az Evolv X meglepően jól vizsgázott a terhelés nélküli körben, az értékek nagyon közel állnak a tesztpadon mért eredményekhez, különösen bekapcsolt ventilátorokkal, de azokat lekapcsolva sem volt nagy eltérés, a processzornál mért 2 °C-os differencia elhanyagolható. Jól megizzasztva a konfigot, lekapcsolt ventilátorokkal persze már jobban fődögélt a processzor és az alaplap is, 16, illetve 10 °C-kal volt melegebb a helyzet így, mint a szabad levegőn, a rendszerre rákötve a ventilátorokat azonban visszahűltek a komponensek, az eltérés pedig majdnem a terhelés nélküli mérés szintjére csökkent.
Értékelés
A ház 69 000 forintos ára mellett nem lehet szó nélkül elmenni, ennyit csak a PC-t építő felhasználók nagyon kis százaléka hajlandó kifizetni egy gépházért, de az árcédulán szereplő összegen kívül tényleg nem tudunk olyan negatívumot említeni, ami miatt nem vennénk meg ezt a házat. Az anyaghasználat, az építési minőség és a – bár ez szubjektív – dizájn is első osztályú, utóbbit ráadásul annak fényében főleg csak dicsérni tudjuk, hogy nem áldozták be a szellőzést a csinos külsőért cserébe.
Bővíthetőség szempontjából szintén minden megvan, ami csak kellhet. Hely bőven van a ház belsejében, nagyobb komponenseket is nevetve pakolhatunk bele, a beszerelhető adattárolók és ventilátorok száma több mint amennyit egy asztali számítógép esetében bárki is kihasználna, az pedig csak hab a tortán, hogy szükség esetén akár egy második rendszert is beépíthetünk a ház tetejébe. A gyártó még az RGB-fanatikusok igényeit is kielégítette, hiszen a LED-szalagok úgy kerültek elhelyezésre, hogy akit zavarnak a fények, észre sem veszi a fényforrásokat. Persze a vételár ennyi dicséret után sem lett alacsonyabb, ennek ellenére csak ajánlani tudjuk a Phanteks Enthoo Evolv X házat; akinek a felsorolt tulajonságok mindegyike így együtt fontos, annak egy jó opció lehet.
Phanteks Evolv X számítógépház
SidCorky
A Phanteks Enthoo Evolv X számítógépházat a Caseking Hungary Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.