Panasonic Lumix DMC-GX80 – kell ennél több?!

Ügyességével és funkcionalitásával akár nagyobb testvére nyakára is nőhet, ráadásul nem is drága.

Használat közben

A GX80 egyik legnagyobb előnye kétségkívül a méretéből fakad, mégis szinte mindent megad a kényelmes használathoz. A sorozat többi tagjához hasonlóan a bal sarokba helyezett, jelen esetben fix LCD elektronikus kereső azonos felbontást kínál, mint a GX7, azaz itt is 2,76 millió ponton keresztül jeleníti meg a világot, és a képarány is változatlanul 16:9, azonban a nagyítása csak 1,39x-es, szemben a GX8 1,54x-es értékével. Ezek alapján elég nagy a valószínűsége, hogy ugyanazt az EVF-et kapta, mint a GX7, és ezzel együtt örökölte a hibáját is. Noha a színek és a felbontás rendben lévőnek tűnt, mégsem volt annyira éles, mint azt pl. az Olympus OM-D E-M10 Mark II esetében tapasztaltuk. Átlagos használat mellett nem fog feltűnni, azonban a két modellt egymás mellé téve észlelhető a jelenség.


[+]

A hátsó dönthető kijelző természetesen igen jó szolgálatot tesz, mint minden hasonló megoldás. A kor elvárásainak megfelelően akár az EVF használata közben is kiválaszthatjuk itt a fókuszpontot, amihez mindössze a kívánt ponton kell megérintenünk vagy a megfelelő helyre húzunk az ujjunkat. A menü vezérlése sem maradt ki, ami jelentősen meggyorsítja annak használatát, mivel nem egyesével kell lépkednünk, hanem teljes oldalakat lapozhatunk, és ugyanez igaz a galériára kezelésére is.

A GX80 megörökölte a GX8 49 pontos, kontrasztalapú fókuszrendszerét, amivel alapvetően nincs gondunk, de mindenképpen pozitívan értékeltük volna, ha hibrid, fázisérzékeléssel kiegészített rendszert kapunk a jobb témakövetés érdekében. A meghajtási módok között továbbra is ott találjuk a szokásos egyszeri, folyamatos és manuális fókusz mellett az AFF (AF Flexible) módot is, mely az egyszeri és folyamatos fókusz között intelligens váltásra ad lehetőséget. A gép exponálás előtt egy minimális korrekciót végez oda-vissza, így ha a téma kikerült a fókuszsíkból, átvált AF-C-re a továbbiakban. Ezáltal nehéz fogást találni a fókuszrendszeren, hasonlóan jól teljesít, mint a GX8.

C-AF+Tracking
C-AF+Tracking – kattintásra galéria [+]

C-AF
C-AF – kattintásra galéria [+]

Ugyanakkor megkaptuk a gyártó Depth of Defocus (DFD) technológiáját, ami csak Panasonic objektívekkel működik. Lényege, hogy a rendszer kiértékeli a fókuszsík előtti és mögötti teret a konkrét optikával, így képes eldönteni, hogy merre korrigálja a fókuszt ahhoz, hogy a téma a fókuszsíkban maradjon. Ezáltal folyamatos fókusz és témakövetés esetén ugyan nem kiugróan gyors a 6 kép/mp sebességével, azonban találati pontossága bőven a kielégítő szint felett van. Nagyobb rekeszértéken a DFD pedig szinte minden apró fókuszhibát eltüntet. A témakövetés egyébként továbbra is példás, egyetlen korlátja bármely fekete-fehér stílus használata, mivel vélhetően a színinformációt is felhasználja a művelet során.


[+]

A GX80 5 tengelyes szenzorstabilizátorral is büszkélkedhet, ami képes együttműködni az objektívek optikai stabilizátorával is, amennyiben azok szintén a Panasonictól származnak, akárcsak a GX8-nál. Az így kapott Dual IS igencsak jó, 4,5 FÉ korrekcióra képes, ami ráadásul nem csak állóképek, de videók esetén is elérhető. Állóképeknél ez egyébként egy igen tisztességes, 0,6 másodperces záridő kitartására is lehetőséget biztosít, de ami fontosabb, hogy érezhető és látható előrelépés a GX8 4 tengelyes megoldásához képest, Dual IS esetén jóval kontrasztosabb a kapott kép.


[+]

Ezek pedig a 100 százalékos kivágások.


[+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés