Hirdetés

NZXT Noctis 450 – szokatlan miditorony

Külső

Bármit rá lehet mondani az NZXT házaira, csak azt nem, hogy unalmasak lennének. Közel egy éve találkoztunk a teljesen sík előlapú S340-nel, most pedig a széles kínálatból a Noctis 450-es modell – ami fehérben is kapható – fekete változata járt nálunk. Az 567 mm magas és 544 mm mély gépház elején ezúttal sincs nagy, 5,25 hüvelykes meghajtóhely, sőt egyáltalán semmi olyan elem, ami a hagyományos házakon lenni szokott, ehelyett az NZXT Phantom sorozatának tagjait idéző, különleges felületet hoztak létre. Előlapja középen kicsúcsosodik, érdekesen plasztikusan két réteget alkotva. Az alsó egy fémrács, ami a jó szellőzés alapeleme, erre nagyjából egycentis rést képező távtartókkal, aszimmetrikusan egy műanyag lemezt húztak.

A műanyag lemez folytatódik a ház tetején szinte észre sem vehető átmenettel, ebbe a homlokzat felső részének hátrafelé dőlése, illetve a tető első részének lejtése is besegít. Felül szintén rács jelenti az alapot, erre rafináltan, megemelt rétegben tettek műanyaglemezeket. A tető első részen található a bekapcsológomb, a hang ki- és bemenet, illetve négy USB csatlakozó, amiből kettő kék betétes, gyors USB 3.0. Hiába kerestük viszont a reset gombot. Úgy tűnik, ezzel hadilábon állnak az NZXT-nél, már az S340-en sem volt, és most a Noctis 450-en sincs.

Sokkal hagyományosabb kialakítású tesztalanyunk hátsó része. Persze az ATX alaplap és a bele dugható bővítőkártyák ugyanúgy meghatároznak egy alapformát, ahogyan az ATX táp is, amit mai szokás szerint alulra tettek. Felül érdekes részlet, hogy a fémvázon meglehetősen magas a tető betétje, az alaplap hátoldali csatlakozópanelje és a fémváz felső vonala között elég nagy a távolság. Ez arra utal, hogy jó vaskos vízhűtés-radiátor is beférhet felülre, ha pedig kell, ventilátorait a vázon kívülre tehetjük. Aránylag friss dolog – de láttunk már ilyet máshol is – a hátsó, gyárilag 140 mm-es, de 120 mm-esre cserélhető ventilátor csavarnyílásainak megnyújtása, így néhány centimétert játszhatunk a pozíciójával.

Még egy fontos részletre hívnánk fel a figyelmet: egy kis nyomógombra a bal felső sarokban. Ezzel vezérelhető a ház világítási rendszere, amire később még részletesen kitérünk. A gomb biciklilámpához hasonlóan működik, nyomkodva a fények különböző kombinációkban világítanak. A ház alján már kötelező elemnek mondható a táp szellőzőnyílását takaró, könnyen kiszedhető porszűrő, előtte pedig a csavarnyílásokat látva 3,5 vagy 2,5 hüvelykes bővítőhely sejthető.

Belső

Hagyományos módon, az oldalfalak leemelésével lehet bejutni az NZXT Noctis 450 belsejébe. Az oldalsó paneleken és a tápot tartó kereten is úgy oldották meg a kézzel kitekerhető csavarokat, hogy azok meglazítás után a helyükön maradnak, nem esnek le, nem vesznek el. Az alaplapot láttatni engedő oldalra jó nagy ablakot vágtak. Visszahajlított lemezdarabok rögzítik, anyaga könnyen karcolódik, tehát érdemes vigyázni vele.

Mögötte egy korábbi NZXT modell, a H440-es belső váza látható. Legjellegzetesebb eleme az első részén a teljesen eltakart merevlemeztartó rész, amihez csak a másik oldalról lehet hozzáférni. Szintén zárt a tápos rész, ami nagyon elegáns húzás, különösen úgy, hogy a takarólemez nem műanyagból, hanem fémből készült, és egy világító NZXT logó is van rajta. Hasznos részlete is van a táp takarójának: két 2,5 hüvelykes meghajtóhely csücsül rajta.

Jó alaposan kilyuggatták a Noctis 450 alaplaptálcáját. Akkora CPU-foglalat körüli rés van rajta, hogy a Mini-ITX alaplapok majdnem átesnek rajta. Mivel a táp szinte teljesen körbe van véve lemezekkel, kábelezéséhez több nyílást alakítottak ki. Továbbiak kellettek az alaplap alsó peremén lévő vezetékekhez, amikből egy sort csináltak a microATX formátumú lapokhoz is. Aztán vannak még kábelkötegek felfogatását segítő, kihajtott lemezfülek, így a végeredmény egy csupa lyuk és vágat lemez lett. Sajnos csak a nagyobb résekbe került gumis takaróbetét.

Elég érdekes lett a merevlemezes rész is. Ekkora házban, 5,25 hüvelykes meghajtó nélkül furcsa, hogy csak öt kiszedhető 3,5 hüvelykes állás van, persze kevesen vannak, akik ennél többet igényelnek. A merevlemeztartók fémből készültek, rezgésgátló gumibetétek kerültek beléjük, és nincs elválasztó az egyes szintek között. Ez azért van, hogy a tartókat kiszedve összefüggő tér alakuljon ki, ahová akár 360 mm magas, tehát tripla 120 milliméteres ventilátorral szerelt, folyadékhűtéses radiátor is befér. Nagy radiátornál még egy 3,5-ös hely marad a gépház fenéklemezén, amit alulról is láttunk.

Határozott rántással le lehet szedni előlapot, majd a tető műanyag burkolatát is, ezután teljes meztelenségében tárul elénk az NZXT H440 váza. Nem kell aggódni esetleges kábelek elszakítása miatt, mert a tetőn lévő csatlakozópanel a helyén, a vázon marad. A burkolat alatt, elöl egy mágnesesen rögzített porszűrő takarja a három gyárilag beépített, 120 mm-es ventilátort. Helyükre tripla vízhűtéses radiátor vagy két 140 mm-es ventilátor, esetleg 280 mm-es radiátor tehető. Előre szerelt radiátorral viszont be kell áldozni néhány – vagy akár az összes – 3,5 hüvelykes merevlemezhelyet.

Termék megnevezése NZXT Noctis 450
Elérhető színek fekete vörös világítással, fehér kék világítással
Mérete (ma x mé x sz) 567 x 544 x 220 mm
Tömege 9,5 kg
Anyaga 0,8 mm-es acélváz és lemezek, műanyag előlap és tető
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma nincs
3,5"-os helyek száma 6 db belső (1 db fix és 5 db kivehető)
2,5"-os helyek száma 8 db belső (6 darab 3,5"-os helyből)
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés elöl három 120 mm-es ventilátor vagy két 140 mm-es ventilátorhely,
hátul 140 mm-es ventilátor vagy 120 mm-es ventilátorhely,
felül három 120 mm-es vagy két 140 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 2 db USB 3.0, 2 db USB 2.0, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető processzorhűtő 180 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya 294/406 mm hosszú
Beszerelhető táp szabványos ATX alulra
Extrák porszűrő elöl és alul, elöl és felül 280 vagy 360 mm-es folyadékhűtéses radiátor fér el, automatikus ventilátorszabályzó, beépített világítás, plexi oldalablak
Gyártó honlapja www.nzxt.com
Termék honlapja Noctis 450
Fogyasztói ára kb. 40 000 forint
Garancia 2 év

Felülre szintén tripla 120 mm-es vagy dupla 140 mm-es radiátor fér, itt viszont nincs porszűrő. Fent, a két hátsó helyen úgy is elférnek a ventilátorok, ha azokat a vázra kívülről, közvetlenül a műanyag tetőelem alá csavarozzuk fel. Elöl viszont a fedél lejtése miatt már nem fér el így a ventilátor, ott a radiátornak és a légkavaróknak is be kell nyúlnia az alaplap terébe, ami magasabb memóriamoduloknál vagy alaplapi hűtőbordáknál problémás lehet. Szerintünk elöl és felül is érdemes 240, legfeljebb 280 mm-es radiátornál maradni.

Szerelés

Azzal, hogy elöl a merevlemezek szekciója, alul pedig a táp környéke van vaskos fémlemezekkel elzárva, az NZXT Noctis 450 szerelése kicsit körülményesebb annál, mint ahogy azt méretéből gondolnánk. Azért az ATX alaplapot némi odafigyeléssel be tudtuk tenni, és a processzorhűtőkkel sem lesz gond 180 mm-es magasságig. A ma kapható legnagyobb grafikus kártyák is beférnek anélkül, hogy a merevlemezes panel mélységeiben kellene varázsolnunk. Jól meg kell dolgoznia viszont annak, aki előre vízhűtés-radiátort tervez, persze ez a művelet a nyitottabb házakban sem olyan egyszerű.

A megszokottnál több tuszkolás kellett a tápnak is, amit hátulról lehet a helyére begyömöszölni. A moduláris megoldásokat is érdemes rögtön a felhasználni szánt kábelkötegükkel együtt beügyeskedni, mert a táp a hátsó oldalról is el van takarva, így elég bonyolult a beszerelés után további kötegeket tenni rá, hiszen a vaskos alaplapi 24 eres állandóan útban lesz. Még egy problematikus rész van szerelés kapcsán: a táptakaróra tett, 2,5 hüvelykes SSD-állások – igaz, nem csak a Noctis 450 nyavalyája, hogy beszerelés után már szinte lehetetlen az SSD-re a kábeleket, így ezt még rögzítés előtt ajánlott elvégezni.

Érdekes, egyedi tulajdonsága a háznak, hogy két kisebb nyomtatott áramkört csavaroztak az alaplaptálca fonákjára. A felső a LED-es világításhoz tartozik, ami három részből áll. Közülük az egyik a fenéklemez tuningautókat idéző megvilágítása: a Noctis 450 első és hátsó lábai között mindkét oldalon egy-egy LED-sáv fut végig, ami a fekete verziónál vörös, a fehérnél kék fényt vet a talajra. Mivel a lábak elég magasak, úgy három centiméteresek, kétoldalt látványos fénysáv alakul ki, aminek ráadásul két intenzitási foka van. A másik fényforrás a logó, aminek megvilágítása az alsó fényekhez hasonlóan vörös, a fehér változatnál pedig kék. Nem mellékes, hogy az alsó világításhoz hasonlóan a logó fénye is kikapcsolható a hátsó gombbal. Az alsó csíkok és az NZXT logó mellett a világítás harmadik eleme a ház hátulján lévő, csatlakozós részt megvilágító két, majdnem fehér fényű LED. Ezeknek köszönhetően soha többet nem kell majd a ház mögött a sötétben tapogatóznunk.

A másik áramkör egy automatikus ventilátorszabályzó, ami nyolc ventilátor kiszolgálására képes. Egész pontosan az a feladata, hogy ha ebbe kötjük be a ház ventilátorait, illetve a CPU-hűtő ventilátorát, majd ezt a vezérlőt kötjük az alaplap PWM-szabályzású CPU-hűtő tűsorára, akkor az összes ventilátor az alaplap irányítása szerint fogja változtatni a fordulatszámát, tehát lényegében ez egy ventilátor-szabályzó-elosztó.

Hozzájárul a világítás és a ventilátorszabályzó vezetékezése, de az alaplaptálca mögött nélkülük is elég komoly kábelmennyiség halmozódik fel. Közvetlenül az alaplap vonalában nem valami nagy, 17 mm mély a hely a tálca és az oldalfal között, szerencsére az alaplap előtt, a fő kábelezési gócpontban 32,5 mm-re szélesedik ez a csatorna, de azért valamiféle előre beépített, tépőzáras rögzítők jól jöttek volna ide.

Értékelés

Klasszikus NZTX ház lett a Noctis 450. Nem áll be a szokásos megoldások sorába, hanem kívül és belül is egyedit, ha nem is teljesen újat mutat. Kockázatos ez az út, mert legalább annyira – ha nem jobban – benne van az eltévedés, mint a célba érés. Szubjektív téma a megjelenés, szerintünk kifejezetten érdekes lett a dizájn. Idézi az NZXT márkát sikeresen bevezető Phantom szériát, a szokatlan formák és sok műanyag ellenére sem tűnik túl soknak vagy tolakodónak, különösen a fekete változat.

Azért is tartjuk nagy bravúrnak ezt, mert ugyanarra a vázra építkezik ez a ház, mint a sokkal unalmasabb megjelenésű H440. Persze a váz sem átlagos, különösen a táp és meghajtóhelyek környékén. Előbbinek köszönhetően olyan letisztult konfig építhető gyárilag a Noctis 450-be, amit más házaknál rendszerint csak moddolással lehet elérni. Ennek azért ára is van: a szerelés nem olyan könnyű, mint a mindent mutató, hagyományosabb ellenfeleknél, de azért nem kell semmi vészesen bonyolultra számítani.

Nagyon tetszett nekünk, hogy a különleges forma ellenére elég komoly vízhűtéses lehetőségeket kínál a ház. Bár a felső, első ventilátor vázon kívülre építését a külső formaterv, első nagy radiátor használatánál pedig több merevlemez beszerelését a váz kialakítása hiúsította meg, mindazonáltal két 240-es vagy 280-as radiátorral a legtöbb esetben meg lehet lenni. Nagyon ügyes, jobb modder kaliberű megoldás a beépített alsó és a logós világítás az egyszerű, egygombos szabályozással. A két hátsó, csatlakozós részt megvilágító LED ötlete zseniális, nem is értjük, eddig miért nem csináltak ilyet a gyártók. Jó lett a processzorhűtő PWM-szabályzója alapján működő, automatikus ventilátorszabályzó is. Nem biztos, hogy minden körülmények között ideális szellőzést biztosít majd, de kétségtelenül kényelmesebb és elegánsabb a kézi vezérlésnél.

Tipikusan tetszett díjat érdemlő ház az NZXT Noctis 450. A maga 40 000 forint körüli árával brutálisan erős mezőnyben indul olyan konkurensekkel, mint a Fractal Design Define R5 vagy Define S, a Cooler Master merőben új MasterCase 5 koncepciója, esetleg a Be Quiet! Silent Base 600, de nagyon érdekesek a Corsair új modelljei, vagy akár házon belül az NZXT Phantom család több tagja is, és még hosszasan sorolhatnánk az alternatívákat. Úgyhogy szerintünk az válassza a Noctis 450-et, akinek tetszik. Komoly hiányossága nincs, ezzel szemben sok érdekességet kínál, és bár nem olcsó, de nekünk tetszett.


NZXT Noctis 450 ház

rudi

Az NZXT Noctis 450 házat az NZXT bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • NZXT

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés