Netgear ReadyNAS Duo v2, egy komoly kis NAS

Hirdetés

Szoftver

Ahogyan a Netgear routerei, a második generációs ReadyNAS Duo is teljesen új, divatos, mutatós kezelőfelületet kapott, olyasmit, mint a Stora, csak természetesen több funkcióval. A művelet most is az általános Netgear RAIDar alkalmazással indult, ami felderíti a hálózaton elérhető Netgear NAS-okat, megmutatja lényeges paramétereiket, mint például a meghajtók állapota, áramellátása és a hűtés működése, innen böngészhetjük a NAS-ok tartalmát és beléphetünk a konfigurációs felületre.

Az első indításnál alapvető beállításokkal találkoztunk: a pontos időt, lényeges eseményekről e-mail értesítéshez címet, az eszköz nevét és kezelőfelületének jelszavát adhattuk meg. Maga a felület sötét árnyalatú, szépen elrendezett, több nyelven is tud, de magyarul egyelőre nem. Fő mezőjében négy blokkot találunk; a bal felső a tár állapotáról, a mellette lévő a megosztott mappákról, az alattuk lévő a telepített kiegészítőkről ad információt, jobbra pedig egy nagyobb, fotómegosztó panel került. Szintén lényeges a felső menüsor, innen érhető el a konfigurációs szakasz, viszont a dokumentáció, a közösség és „How to” rész egy-egy Netgear weboldalra visz.

A System menüt három részre osztották. Az első (Overview) és a harmadik (Info) egyszerűbb tájékoztató, a középső (Settings) pontban találjuk a rendszerrel kapcsolatos beállításokat, úgymint a jelszavak kezelése, az időzített ki- és bekapcsolás, a szoftverfrissítés, a beállítások mentése és az e-mailben figyelmeztetés.

A következő Share szakaszon az egyes megosztott mappák paramétereit állíthatjuk be. Akár mindegyiken más-más funkciókat is használhatunk, sőt a paraméterezés is lehet különböző, amivel például az FTP részen egészen komoly finomhangolásra nyílik lehetőség arra nézve, hogy ki milyen mappához milyen jogokkal férhessen hozzá. Került a Share részre egy egyszerű fájlböngésző is, ami sokféle képformátumot kezel, de a kipróbált szoftververzióval a zenék és videók támogatása már lényegesen gyengébb volt, a többi állománytípushoz hasonlóan csak letöltésre volt lehetőségünk.

Nem kell túlragozni a Security menüpontot, amiben a felhasználókat és felhasználói csoportokat menedzselhetjük. Sokkal érdekesebb a Backup, vagyis az adatarchiváló részleg. Itt először is mentési feladatokat hozhatunk létre, megadva, hogy mit és hová szeretnénk menteni, milyen időben, továbbá hogy teljes vagy csak a változásokat rögzítő végrehajtás az óhajunk. Nem csak az egyes megosztott mappákat, hanem a NAS más területét, egyes felhasználók mappáit, de akár az USB-re kötött eszközöket is archiválhatjuk, illetve használhatók mentési tárterületként is. Ezen felül megadhatjuk még, hogy a NAS elején lévő Backup gomb megnyomására melyik archiválási feladat induljon el, továbbá van még Apple Time Machine támogatás, és használhatjuk a Netgear ReadyNAS Vault szolgáltatását is, ami felhőbe menti adatainkat.

Végezetül kapunk még add-onokat, melyek amolyan kiegészítő alkalmazások. A ReadyNAS Duo előző változata még SPARC-alapú volt, a második verzió viszont ARM-os, ezért a régi programok nem mennek vele. Ráadásul mivel új, egyelőre nem is nagyon van hozzá add-on; csak az előre telepített fényképnézegető és megosztó ReadyNAS Photos II-t, a kliens segítségével Windows és OS X alól egyszerűbb fájlkezelést biztosító RadyNAS Remote-ot és az archiválásra másik Netgear NAS használatát lehetővé tevő ReadyNAS Replicate-et találtuk. Sajnos torrent kliens még nincs, de minden bizonnyal hamar elkészítik sok más hasznos alkalmazással egyetemben.

A ReadyNAS Photos II segítségével tényleg egyszerűen tudtunk interneten keresztül is könnyen elérhető fotóbankot készíteni, rengeteg testreszabási lehetőséggel, például kommentezéssel, értékeléssel vagy a letöltés minőségének korlátozásával.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények