Próba, értékelés
A leggazdaságosabb, merevlemez nélküli felállásban kaptuk a ReadyNAS Duo v2-t, így az első indításkor kissé talán túl trükkös telepítésben volt részünk. Arra számítottuk, hogy beletesszük az egy vagy két winchestert, majd a Netgear RAIDar szoftverével megtaláljuk a hálózaton a NAS-t, és szépen a Setup gomb segítségével konfiguráljuk – ám nem így történt. Látszott szépen a NAS, de egy kézi inicializáló folyamatot kellett végrehajtanunk, hosszabb ideig lenyomva tartani a Reset gombot, majd az előlapi LED-ek és Backup gomb segítségével elindítani a pár perces startprogramot. Ezután már minden az elvártak szerint zajlott, megkaptuk a Setupot, ami a RAID tömb kiválasztásával indult, és egyetlen winchesterünknél pár perc alatt le is futott.
Hirdetés
Sebességgel kapcsolatban arra jutottunk, hogy a ReadyNAS Duo v2 igencsak fürge jószág. A kis memória miatt nem számítottunk rá, hogy nagy, több gigabájtos állományokkal 90 MB/s fölötti olvasási és 65 MB/s fölötti írási tempót kapunk, ami az eggyel magasabb kategóriás ReadyNAS Ultrák szintjét jelenti. Minden bizonnyal a memória minősége (1333 MHz-es DDR3) ellensúlyozta a mennyiségét. Kisebb-nagyobb, vegyes állományokkal 65 MB/s fölötti olvasási és 50 MB/s fölötti írási tempó maradt, ami apró fájlokkal sem csökkent 25 MB/s, illetve 20 MB/s alá. Rendesen dolgozott az előlapi 2.0-s USB is, nagyjából 25 MB/s-os sebességgel archiválta tartalmát a ReadyNAS. A hátsó USB 3.0-t az Ethernet hálózatról ugyancsak 25 MB/s környékén tudtuk kezelni, pedig ennél sokkal nagyobb tempóra képes külső SSD-vel próbáltuk. Hogy mi volt a korlátozó tényező, nem tudjuk, a fájlrendszerre (NTFS) vagy valami hardveres, esetleg szoftveres szűk keresztmetszetre lehet gyanakodni.
Két merevlemezzel, komoly hálózati terhelésnél 20 watt körül fogyaszt a kétfiókos Netgear NAS, nálunk egy winchesterrel ez az érték valamivel 10 watt fölött maradt, amikor pedig leparkolt a tár, 2-3 wattra csökkent. Nagy örömünkre szép csendben dolgozott a NAS-ban szokatlanul nagy, 92 milliméteres Protechnic Electric ventilátor. Nagy motorereje ellenére sem morgott, alacsony fordulaton nagyjából annyi zaja volt, mint egy notebooknak. Ha viszont éppen felpörgött vagy dolgozott a winchester, jól hallható volt a kalapálása, ráadásul rezonált alatta az asztal, tehát célszerű a NAS-t valami félreeső helyre és valami rugalmas alátétre tenni.
Értékelés
Igaz, hogy hasonló kategóriájú NAS-t még nem teszteltünk, ezért nincs viszonyítási alapunk, de használat közben és az interneten szétnézve is azt tapasztaltuk, hogy a ReadyNAS Duo v2 kategóriájában a legfürgébbek közé tartozik. Ékes bizonyítéka ennek, hogy hozta az egy kategóriával komolyabbnak számító ReadyNAS Ultra 4 90 MB/s fölötti olvasási és 60 MB/s fölötti írási sebességét, miközben nem zajongott és nem is fogyasztott túl sokat, fémháza pedig a konkurenseinél jóval masszívabb.
Van viszont egy olyan terület, ahogy a komoly NAS márkák, mint a Synology vagy a QNAP előbbre tartanak, mégpedig kiegészítő szoftverben, amiben az újonc, ARM chipes Duo még az erős ReadyNAS közösséggel a háta mögött is gyengélkedik, de talán a jövőben változik majd ez a helyzet. Aki nézegette már az alap NAS-okat, biztosan tudja, hogy picivel 30 000 forint fölött is kapni már kéttáras, RAID-képes megoldásokat, de azok rendszerint lényegesen lassabbak a ReadyNAS Duo v2 által képviselt, 50 000 forintnál valamivel drágább kategória képviselőinél. Márpedig itt a Netgear megoldása sebességével tarol, és az add-onok várható bővülésére alapozva megadjuk neki az ajánlott minősítést.
Netgear ReadyNAS Duo v2 hálózati adattár
rudi
A Netgear ReadyNAS Duo v2-t a LANTEL Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.