Netgear routerek egyedi szoftverrel

Miért jó az egyedi?

Aki figyelemmel kíséri a hálózati eszközök világát, biztosan észrevette már, hogy a notebookokhoz, grafikus kártyákhoz, alaplapokhoz vagy SSD-khez hasonlóan a routereknél is létezik néhány olyan megvalósítás, chipkészlet, ami teljesen különböző gyártók termékében köszön vissza. Legyen szó Asus, D-Link, Linksys, Netgear vagy bármilyen márkáról, belsejében az Atheros, Broadcom, Ralink, esetleg valamilyen kisebb gyártó hardvere lesz. Akkor mégis miben különböznek az egyes routerek? Nem sok mindenben. Teljesítményre gyakorolt hatása lehet a rádiós egységek fejlesztésének, a több, erősebb antenna, esetleg belső erősítő gyorsabb Wi-Fit eredményez, lehet a hardver órajelét emelni, kerülhet bele több memória.

A másik fejlesztési irányt a hardveren futó szoftver, a firmware jelenti. Alapvetően itt is a hardvert gyártó (Atheros, Broadcom, Ralink stb.) adja az alapot, amit az egyes márkák (Asus, D-Link, Netgear stb.) jól vagy kevésbé jól továbbcsiszolnak. A mai routerek többsége valamilyen Linux operációs rendszert futtat, és sok esetben a gyártó a forráskódot is kiadja, így megfelelő tudással neki lehet állni a módosításnak. Ennek hasonló a menete, mint egy-egy Linux-telepítésnek: a rendelkezésre álló modulokból magunk is felépíthetünk egy firmware-t, kiválasztva, hogy melyik Wi-Fi és Ethernet vezérlőt és milyen funkciókat (torrent, FTP, NAS stb.) szeretnénk használni. Az ilyen építkezők közkedvelt eszköze az OpenWRT, amit rengeteg egyedi firmware-eket építő csoport és közösség használ.

Aki nem szeretne ennyire mélyre menni, de a gyári megoldásnál többet szeretne kihozni routeréből, az épp az ilyen nonprofit csoportosulások vagy akár a profitorientált cégek előre elkészített termékeire támaszkodhat. Arra viszont fel kell készülni, hogy a váltás nem feltétlenül lesz zökkenőmentes, és a rengeteg speciális funkció miatt a sokkal szerényebb képességű gyári firmware-ekhez képest több hiba jöhet elő. Persze tudni kell azt is, hogy egy-egy ismertebb egyedi firmware-fejlesztő csapat gyakran jobban felkészült, és komolyabb szakmai erőforrásokkal bír a gyárinál, a fórumos közösségi struktúra révén pedig sokkal gyorsabban reagál egy-egy hibajelentésre.

Ha egyedi firmware mellett döntünk, kifejezetten ajánlott bárminemű installálás előtt alaposan átolvasni a telepítési leírást, különös tekintettel hardverünk azonosítását és az elhibázott telepítéskor használható mentőöveket taglaló részre; ezeket érdemes offline formában is elmenteni. Előfordulhat például olyan, hogy a rossz hardverazonosítás miatt nem megfelelő szoftvert töltünk fel, vagy a kiszemelt csomag nem fér bele routerünk flash memóriájába, esetleg kihagyunk egy telepítési lépést, aminek eredménye egy használhatatlan router lesz. Bár a komolyabb verziókhoz található magyar leírás, célszerűbbnek tartjuk inkább az angol eredetivel foglalkozni, mert az rendszerint frissebb és bőségesebb szokott lenni. Végül, de nem utolsósorban pedig fontos kiemelni, hogy az egyedi firmware telepítésével rendszerint búcsút inthetünk a garanciának.

A szokásos gyári firmware-frissítésnél valamivel összetettebb telepítési folyamatért cserébe sokféle extrát kaphatunk az egyedi megoldásokkal; ezeket három csoportba lehet sorolni. Először is hozzáférhetünk olyan, sebességgel kapcsolatos finomhangolási paraméterekhez, amelyekhez a gyári verziókban nem. Másodszor kapunk részletes forgalomfigyelési és -szabályozási modult. Harmadszor pedig olyan egyedi funkciók előtt nyílik meg az út, mint a torrent kliens, összetettebb USB- és NAS-kezelés, fejlettebb VPN DDNS vagy WDS, sőt akár hotspot funkció, amiket a gyári verzióban könnyen lehet, hogy nem csináltak meg. Például az USB aljzat kezelhet 3G modemet, vagy megoldhatjuk azt, hogy az egyik rádiós egység megfogja, a másik pedig továbbítsa Wi-Fin keresztül az internetelérést, de még speciálisabb feladatokat is meg tud oldani egy router. A Netgear tesztkészülékeinket biztosító LANTEL Kft. például házi méretekben telepíthető napelemes rendszerhez adatrögzítőként használja a routert.


Netgear WNR3500 v2 – hasonló, Broadcom hardver található rengeteg routerben

A számtalan egyedi megoldás közül a közismert DD-WRT és a Tomato firmware-ből adunk egy kis ízelítőt. Előbbi már kilépett a GPL-keretek közül, van ingyenes és fizetős változata is többféle funkcionalitási csomaggal, erős fejlesztői és közösségi támogatással. A Tomato szintén sokak által használt változat, de csak Broadcom hardveren fut, míg a DD-WRT Atheros chipes routereken is.

Minden egyedi firmware telepítésénél az első lépés routerünk azonosítsa, annak kiderítése, hogy támogatja-e a kiválasztott egyedi rendszer. Itt fontos figyelni nem csak a típusra, hanem a verziószámra is. Például a tesztben szereplő Netgear WNR3500L v2 routerhez más DD-WRT változat kell, mint a v1 verzióhoz, ugyanis az új modellnek megduplázták a rádiós egységét. Arra is akad példa, hogy az egyes verziók között teljesen lecserélik a hardvert, így két azonos márkájú és típusú router külsőleg ugyan teljesen egyforma, de belsejük jelentősen különbözik. Arra is figyelni kell, hogy a készülékünk flash ROM tárolójának megfelelő firmware-t válasszunk, 4 MB-ra bajos lesz 6-8 MB-ot telepíteni, ráadásul a frissítő nem végez ellenőrzést helyettünk. Szerencsére ezek a kompatibilitási adatok minden egyedi firmware-nél szépen össze vannak szedve.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés