Hirdetés
Vetkőztetés
Mivel a Zalman HD160 készre szerelve érkezett hozzánk, a szokásos konfigurációépítésből vetkőztetés lett. Kíváncsian hámoztuk le a külső borítást: vajon a forgalmazó milyen finomságokat készített be nekünk? Nem csoda, hogy a Zalman házban Zalman processzorhűtő – CNPS9500 – és Zalman VGA-hűtő – VF700-AlCu – szorgoskodott. A videokártya egy PNY GeForce 6600 GT volt, mellette egy hatcsatornás Terratec Aureon 5.1 Fun hangkártya lapult. Az első traktust az optikai meghajtó és a merevlemezkeretben árválkodó Seagate adattár foglalta el.
A házat kiürítve jó nagy kábelcsomót találtunk. A táp főcsatlakozójára például egy vaskos adaptert kell illeszteni, ezen keresztül kapja áramát az előlapi kijelző. A sok frontoldali csatlakozóhoz és a lámpákhoz is nagy adag vezeték jár, de előzékenyen kábelfogókat is elhelyeztek. A jobb oldalon látható Zalman Fanmate ventilátorszabályzó a forgalmazó ajándéka volt, nem része az alapkiszerelésnek. Van viszont egy négyágú ventilátoretető, amelynek két kötege 5 voltot, kettő pedig 12 voltot szolgáltat.
A merevlemezkeret közvetlenül a frontpanel kijelzője mögött kapott helyet, levegő csak alulról jut hozzá. Megérzésünk szerint az oldallap hátsó részén látható szellőző jó lenne előre is. Természetesen ítéletet csak tesztelés után szabad mondani. A keret fémlábakra csavarozva áll, három adattár rögzíthető benne. Rezgésmentes fixálásukat alul szivacsos anyag, felül gumialátétes csavarok segítik. Ha mind a három helyet feltöltjük, akkor már nagy tolongás és forróság alakulhat ki, de minek egy HTPC-be túl sok merevlemez?
Ha mégsem tudunk meglenni sok winchester nélkül, akkor a három, keretbe szerelt mellett egy negyediket az optikai meghajtó fölé is beépíthetünk. Ennek gumialátétes a rögzítése. Sajnos a vibrálásra hajlamos CD/DVD-kezelőt puszta csavarok tartják a helyén. Jelen esetben ez talán nem lesz akkora probléma, hiszen a háznak nemcsak az eleje készült masszív alumíniumból, hanem az alja és az oldalai is, úgyhogy nehéz lesz megrázni.
Egy szinttel lejjebb lakik a hagyományos 3,5"-os meghajtó méretű kártyaolvasó, majd még eggyel lejjebb az előlapi csatlakozók panelje. Szerencsés, hogy az optikai meghajtó és a kártyaolvasó nincs egymáshoz szorítva, van köztük tér, így szabadabban lélegezhetnek.
Ez a meghajtókat fogadó keret szintén kiemelhető. A ház oldala felőli csavarokat csak így lehet rögzíteni. Érdemes a műveletet még a táp beépítése előtt megejteni, mert utána már nagyon nehezen lehet elférni. A korlátozott hely miatt tanácsos moduláris vagy rövid vezetékes áramforrást választani.
A táp beépítése sem hagyományos. Az aszimmetrikusan elhelyezett menetekre először egy szimmetrikus keretet kell rögzíteni, majd ez fogja az egészet a házhoz. A módszer hatalmas előnye, hogy segítségével kétféle irányban is beépíthető az áramforrás, ami az alján 12 centiméteres ventilátorral szellőztetett megoldásoknál érdekes. Berakható úgy is, hogy a táp az oldalsó szellőzőn húzza be a levegőt, és a ház hátulja felé fújja ki, ezzel teljesen elválasztható a többi alkatrésztől, de alkalmazhatjuk a hagyományos, házból levegőző irányt is.
A mi gépünkben egy FSP Zen volt, melynek ugye nincs ventilátora, de egy oldalától eltekintve mindenhol rácsos. A teli részt mintegy hőpajzsnak használva a processzor felé fordítottuk.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!