Tesztelés, értékelés
Mivel a Zalman HD160 házat előreszerelt konfigurációval kaptuk, ezzel fogtuk vallatóra. A legtöbb HTPC-ben gondolkodó felhasználó az AMD hűsebb processzorai mellett szokta letenni a voksát, ezért mi kicsit aggódtunk, mert a Supermicro alaplapban egy Pentium 4 630 terpeszkedett, ami nem éppen egy takarékos és hideg jószág. Ahogyan a képeken is látszott, jó nagy Zalman processzorhűtő vigyázott rá, majd meglátjuk, milyen eredménnyel. A videokártya egy GeForce 6600 GT volt, rajta is Zalman hűtő (VF700-AlCu) dolgozott, ennek ventilátora végig 5 voltról, vagyis nagyon halkan ment. Szintén alacsony feszültségen és hangtalanul járt a két hátsó ventilátor, melyeket Zalmanról AcoustiFanra cserélt a forgalmazó. Tesztkonfigurációnk a következőképpen alakult:
- Intel Pentium 4 630 processzor
- Zalman CNPS-9500 processzorhűtő
- Supermicro PDSLA alaplap
- 2 x 512 MB Kingston DDR2-533 memória
- PNY GeForce 6600 GT videokártya
- Zalman VF700-AlCu VGA-hűtő
- 120 GB-os Seagate SATA merevlemez
- FSP Zen passzív táp
- Terratec Aureon 5.1 Fun hangkártya
- 2 db 80 mm-es AcoustiFan ventilátor
Az első bekapcsolás után több meglepetés is ért minket. Egyrészt a felénk még ritka, de HTPC-re szinte kötelező Windows XP Media Center Edition operációs rendszer volt rajta, másrészt a rendszer feltekert processzorhűtővel is bámulatosan halk maradt. A harmadik érdekesség az első terhelős kör után jött elő, ugyanis az alaplapi érzékelő szerint a processzor hőmérséklete 45 fok alatt maradt. Ez az érték 15 fokkal alacsonyabb, mint amit szokásos, nagyon melegedő Socket 478-as Prescottunkkal, vagy a 3,8 GHz-re húzott LGA775-ös tesztkörnyezetünkben mértünk ugyanezzel a hűtővel. Valószínűsíthető, hogy az alacsonyabb órajelű, legutolsó sorozatból származó Intel processzor kevésbé melegszik, de az alaplap is alámérhet valamennyire, ugyanis Asus deszkát használva átlagosan 5-6 fokkal többet mértünk. A tesztekből kiderül majd, hogy ez a többlet sem veszélyes.
Visszatérve hát tesztkonfigurációnkhoz és hangjához, elkezdtük tekergetni a processzorhűtő szabályzóját; végül 1400-as fordulaton és a hátsó légkavarók kiiktatása után olyan csönd lett, amilyet egy igazi mozigéptől el lehet várni. Mivel a háznak nem csak az előlapja, hanem tetejét és hátulját kivéve minden oldala is vaskos alumíniumból készült, a rezgésgátlókon és lábakon nyugvó merevlemez minimális rezonanciát sem tudott kelteni. Több adattároló már komolyabb problémát okozhat, de ilyenkor a merevlemezkeret lábai alá betehetünk pár gumialátétet. Tovább javít a hangtalanságon a passzív táp és az a tény, hogy a háznak csak a hátsó részein jön ki hang. A megjelenés után akusztikai szempontból is jelesre vizsgázott nálunk a Zalman HD160.
Hirdetés
Következzék hát a puding próbája, ami jelen esetben a melegítés. Négyféle beállítással próbálkoztunk, melyek közül a leghangosabb is becsületére válna az asztali gépek többségének, a leghalkabb pedig szinte zajtalan volt. Grafikonjainkon egy megközelítőleg 20 perces, 100 %-os processzorterheléses melegítési időszak és utána pár perces terheletlen kihűlési folyamat látható. A vonalakat vízszintesen némileg elcsúsztattuk egymástól, hogy a felfutás és a lecsengés jobban láthatóvá váljon.
Ha figyelembe is vesszük, hogy az alaplap némileg alámér, akkor is nagyszerű eredményeket kaptunk. Érdekes, hogy percenkénti 1800-as fordulatszámon a szellőzéssel és szellőzés nélkül mért processzorhőmérsékleti értékek nagyon közel vannak egymáshoz. Ez annak tudható be, hogy a hűtő eleve a ház hátulja felé vezeti el a levegőt, és a két nyolcas szellőztető alacsony fordulaton nem sok levegőt kavar, bár hangjuk is alig van. Még a halkra állított processzorhűtővel, szellőzés nélkül is elfogadható eredményt produkált. Azért sem olyan veszélyes a magasabb hőmérséklet, mert amikor fontos a halk üzem (filmnézés közben), akkor úgysem jár teljes terhelésen a CPU. Szerintünk a Zalman HD160 ház a hátsó ventilátorok nélkül is elég szellőzést biztosít a processzornak. Érdemes benne a CNPS9500 hűtőt használni úgy, hogy a szabályzóját kivezetjük elérhető helyre vagy szoftverből kezeljük. Filmezés közben nyugodtan visszafoghatjuk.
Megnéztük azt is, mi a helyzet, ha játszani kezdünk. A terheléshez ekkor Far Cry-t használtuk, amiben két 20 perces demót futtattunk le, miközben figyeltük a processzor hőmérsékletét, és feljegyeztük a GPU maximumát is. Kétféle akusztikai beállítást használtunk. Először percenként 1800-on járattuk a CPU-hűtőt és a ház szellőzését is bekapcsoltuk, majd levettük a fordulatot 1400-ra, és kiiktattuk a két hátsó légkavarót.
A processzorhőmérséklet valamivel magasabbra kúszott, de játék közben is elfogadható szinten maradt. A videokártya hűtője végig alacsonyabb fordulaton járt, ennek meg is lett a hatása.
Amikor kikapcsoltuk a két hátsó ventilátort, a grafikus mag alaposan, egészen 75 fok fölé melegedett. Szerencsére a szellőztetőket aktiválva a GPU csúcshőmérséklete elfogadható szintre, 60 fok alá csökkent. Hang tekintetében jobban jártunk a két hátsó ventilátorral és a lehalkított VGA-hűtővel, mint a teljes fordulaton hajtott VF700-AlCu-val a két, lassan forgó nyolcas nélkül. A réz és alumínium keverékéből készülő Zalman hűtőnek van erőteljesebb, teljesen réz változata is, azzal minden bizonnyal nagyobb videokártyákat is hidegen lehetne tartani a HTPC ház gyomrában. Ha a mozizás mellett játékra is akarjuk használni a HD160 házat, érdemes alacsony fordulaton bekapcsolni a hátsó ventilátorokat.
Utoljára maradt a merevlemez vizsgálata. Azt már korábban leírtuk, hogy hangját alig lehetett hallani, és zavaró vibrációk sem keletkeztek. Indulás után 38 fokra állt be, amit kikapcsolt szellőzéssel is csak több mint félórás, intenzív másolással tudtunk 47 fokra feltornázni. A két hátsó ventilátor segítségével másolás közben is legfeljebb 44-45 fokig melegedett, ez 24 fokos szobahőmérséklet mellett, hangtalanul jó eredmény.
Értékelés
Egynapos ismeretség után nagyon jó benyomást tett ránk a Zalman első HTPC háza, a HD160. Nagyon elegáns, jó felépítésű, szerelése is problémamentes. Megfelelő hűtéssel még egy melegebb Intel processzort és egy közepes videokártyát is nagyon csöndesen lehet üzemeltetni benne, mozis célokra belőve pedig szinte hangtalan. A legjobb általános célú beállításnak a leszabályozott processzor- és VGA-hűtés mellé beiktatott, visszafojtott hátsó ventilátoros megoldás bizonyult, ez a merevlemeznek is kedvezett. Praktikus extra az előlapi kijelző, a hangerőszabályzó és a kényelmes távirányító.
A nagyszerű háznak egyetlen, magyar mércével mérve komoly baja van, az pedig az ára. Jelenleg 83 900 forintot kell fizetni érte, ráadásul táp nélkül, bár kijelzővel és távirányítóval kapjuk ennyiért. Aki meg tudja fizetni, annak biztosan nem okoz majd csalódás a Zalman HD160, nekünk is nagyon tetszett.
![]() |
Zalman HD160 |
rudi
A Zalman HD160 házat a Pixel Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.