MIMO Edimax módra

Tesztelés, értékelés

Az Edimax MIMO eszközeit a szokásos, téglából épített, családi házas tesztkörnyezetünk mellett vasbeton tömbházban is kipróbáltuk. A táblázatokban szereplő számértékek maximális – vagy ahhoz közeli – sebességet jelölnek. A vezeték nélküli rendszerekre jellemző, hogy sebességük ingadozik; ennek mértékét is kifejtjük majd.

 

téglaépületben
(családi házban)
szabad rálátással vékony fal 4 méterről
Edimax MIMO -> LAN 2900 kB/s 2800 kB/s
Edimax MIMO <- LAN 3100 kB/s 2850 kB/s
Edimax MIMO -> Edimax MIMO 1800 kB/s 1550 kB/s

Klasszikus téglaépületben valamivel 3000 kB/s alatti sebességre számítottunk egy vezetékes és egy vezeték nélküli eszköz közötti adatátvitelt mérve. Ezt az értéket meg is kaptuk, sőt túl is szárnyaltuk valamivel. A vezetékes hálózatról a Wi-Fi felé forgalmazva, szabad rálátással 3100 kB/s körüli maximumot mértünk, amit meglehetősen stabilan tartott is a rendszer. A fordított irányban már némileg alacsonyabb volt a maximum. Két vezeték nélküli eszköz között jóval kisebb átviteli sebességet mértünk, de az 1800 kB/s körüli maximum is a 125 Mbps sebességűnek aposztrofált U.S. Robotics termékek szintjén van. Ebben a tesztben már az ingadozás is nagyobb volt, többször 100 kB/s-mal, néha pedig ennek duplájával is visszaesett az átviteli sebesség.

Hirdetés

A szomszéd szobából valamivel kisebb csúcssebességeket és nagyobb ingadozást tapasztaltunk. A vezetékes LAN és a Wi-Fi eszköz között gyakran 200 kB/s-mal visszaesett az átviteli sebesség, két wireless kártya kapcsolata pedig néha 4-500 kB/s-ot is lassult.

Vasbeton épületben, mely egy nagyjából 20 éves tömbház volt, egy klasszikus forgatókönyvet próbáltunk ki. Felhasználónk asztali gépe mellé vásárolt egy notebookot, amivel a szomszéd szobából vagy bárhonnan a lakásból szeretne internetezni és elérni a desktop gépét. Ehhez vásárolt egy-egy WiFi hálózati adaptert mindkét gépébe, és router nélküli, ad-hoc kapcsolatot épített ki köztük.

 

vasbeton épületben
(tömbházban)
Edimax MIMO -> Edimax MIMO
szabad rálátással 1800 kB/s
egy fal 3 méterről 1450 kB/s
két fal 6 méterről 60–800 kB/s
beltérben 10 méterről 400–1600 kB/s

Szabad rálátással ez a felállás is 1800 kB/s-os maximumot hozott, a korábbi esethez hasonlóan meglehetősen stabilan. A masszívabb betonfal sem fogta le jobban a rádióhullámokat, mint a téglafal. A szomszédos szobából ebben az esetben is közel 1500 kB/s-os maximumot mértünk, és az ingadozás is a másik tesztkörnyezet szintjén volt. Még egy fallal távolabbról a csúcssebesség tovább csökkent, és jelentősen megnőtt az ingadozás. Bár a 800 kB/s körüli maximumot többnyire elértük, többször is drasztikusan visszaesett a sebesség, egészen 60 kB/s környékére. Nagyobb állományok másolásához ez már kevés lehet, de egy ADSL vagy kábeles internetkapcsolat megosztásához még így is elfogadható.

Végezetül a lakás két távoli sarka között mértük meg a sebességet. Az előbbi tesztekkel ellentétben most a két gép között nyitva voltak a szobák ajtói, így történhetett meg, hogy az átviteli sebesség maximuma 1600 kB/s volt és a legnagyobb ingadozásoknál sem csökkent 400 kB/s alá. A notebookkal sétálva több helyet is kipróbáltunk, és bizony változó volt a sikerünk. Aki otthon szeretne vezeték nélküli hálózatot és internetmegosztást létrehozni, annak azt tanácsoljuk, hogy vegyen inkább egy routert és próbálja úgy elhelyezni, hogy a legnagyobb sebességet kapja a kiszemelt munkahelyeken. Ehhez általánosan jó recept nincsen, minden környezet más, és a további zavaró hálózatokkal is számolni kell. A Microcom cseh szakembereivel folytatott eszmecserén például kiderült, hogy a villanyégők is jelentősen befolyásolhatják az átviteli sebességet, stabilitást.

Értékelés

Tartozunk még az Edimax MIMO eszközök árával. A BR-6126Mg router 21 000 forintba kerül, ami jelentősen alacsonyabb a szintén MIMO-s, de jóval gyorsabb Asus WL-566gM áránál, és szinte hajszálra ugyanannyi, mint a U.S. Robotics MAXg 125 Mbps-os router vételára, ami viszont sebességben az Edimaxhoz mérhető. Az Edimax MIMO hálózati adaptere PCI kártya formájában 8500 forintba, PCMCIA kártya formájában 7400 forintba kerül, így jelentősen olcsóbb az Asus közel 24 000 forintos MIMO egységénél és a U.S. Robotics 13 000 forint körül kapható, hasonló sebességű modelljeinél is.

A telepítés és beállítás közben semmi problémánk nem volt az Edimax eszközeivel. A router konfigurációs felülete könnyen kezelhető, minden fontosabb funkció megtalálható. Nagyon tetszett, hogy van lehetőség forgalomszabályozásra, ami a hasonló árkategóriájú konkurensekből általában hiányzik. A sebességre sem lehet panaszunk, bár vezeték nélküli eszközök megítélése és összehasonlítása nagyon nehéz, ugyanis nem létezik két egyforma környezet. Lehet, hogy a kiszemelt területen teljesen másképp viselkedik majd egyik vagy másik gyártó terméke, mint ahogyan tesztünkben. Éppen emiatt nem adunk az Edimax MIMO termékeinek különösen ajánlott minősítést, de bárkinek ajánlottak, aki modern otthoni vagy kisebb irodai hálózatot szeretne kiépíteni. Akár egy kis pluszköltség fejében is, de örültünk volna beépített, USB-s nyomtatószervernek.

 

Edimax MIMO hálózati eszközök

rudi

Az Edimax MIMO hálózati eszközöket a Kelly-Tech Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények