Megateszt: Intel 945P/955X vs. nForce4 SLI

MSI P4N Diamond

MSI P4N Diamond specifikációk:

Hirdetés

 

Alaplap MSI P4N Diamond
Processzortámogatás - Intel Pentium D és Pentium 4 processzorok - 1066/800 MHz/533 MHz rendszerbusszal
- Intel Celeron D processzorok - 533 MHz rendszerbusszal
Foglalat típusa Socket T (LGA775)
Lapkakészlet - NVIDIA nForce4 SLI Intel Edition chipset - NVIDIA nForce4 SPP északi híd
- NVIDIA nForce4 MCP04 déli híd
Memória - 4 DIMM / maximum 16 GB DDR2-667/533
- Dual-Channel DDR2-667/533 támogatás
Bővítőfoglalatok 2 PCI Express x16
1 PCI Express x1
2 PCI
Parallel ATA / RAID 2 Ultra ATA 100/66/33 – NVIDIA nForce4 (RAID 0, 1, 0+1, 5 és JBOD)
Serial ATA / RAID 4 SATA-csatlakozó SATA300 (RAID 0, 1, 0+1, 5 és JBOD) – NVIDIA nForce4
2 SATA-csatlakozó SATA300 (RAID 0 és 1) - Silicon Image
Integrált audio Nyolccsatornás hangvezérlő - Creative SoundBlaster Live! 24 bit/96 kHz
Integrált hálózati vezérlők - NVIDIA nForce4 MAC és Marvell 88E1111-RCJ PHY - 10/100/1000 Gigabit Ethernet
- Marvell 88E8053-NNC MAC és PHY - 10/100/1000 Gigabit Ethernet (PCIe)
Firewire (IEEE 1394) 1 port a hátlapon, 2 port az alaplapon (kivezetés van) - VIA VT6306
USB 2.0/1.1 4 port a hátlapon, 6 az alaplapon (van kivezetés)
BIOS AMI BIOS
Beállítható buszsebesség 400-1400 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Állítható AGP/PCI sebesség Nem állítható (valószínűleg fixált)
Beállítható feszültségek - CPU: default feszültségtől 1,5500 V-ig 0,0125 V-os lépésekben
- RAM: 1,80 V és 2,40 V között 0,05 V-os lépésekben
- Északi híd: 1,475 V és 1,700 V között 0,05 V-os lépésekben
További tuninglehetőségek - Memória órajele: manuálisan aszinkron állítható
- PCIe órajel: 100 és 148 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Méretek ATX, 305 x 244 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
- MSI
- MSI P4N Diamond
Bruttó kiskereskedelmi ára kb. 62 000 Ft

Tesztünk utolsó bemutatásra váró alaplapja az MSI P4N Diamond, az nForce4 SLI Intel Edition chipkészletre épülő alaplapok első képviselője hazánkban. A funkciólista alapján az Asus P5WD2 Premium „emberére” akadt, a P4N Diamond rengeteg minőségi integrált szolgáltatással és ennek megfelelően komoly árcédulával lép a ringbe. A csomagolás már sokat sejtető, a doboz előlapja külön is felnyitható és csillogó-villogó.


Kellékek [+]

A dobozban az alaplap mellett bőséges mennyiségű alkatrészt találunk, okunk nem lehet a panaszra. A részletes angol, német és francia nyelvű felhasználói kézikönyvön kívül egy gyors üzembehelyezési útmutatót is kapunk, emellett egy telepítő-CD-t, egy SB Live! telepítő-CD-t, két floppyt a SATA-meghajtóprogramokkal, egy hátlapi takarólemezt, két IDE-csőkábelt, egy floppy-csőkábelt, négy SATA-kábelt, két SATA-tápkábelelosztót, egy Firewire-kivezetést, egy USB-kivezetést, egy SLI-hídnyákot, egy, a processzor foglalatbahelyezését megkönnyítő eszközt (MSI CPU Clip) és egy MSI „klubtagsági kártyát”, mellyel beléphetünk az MSI Diamond klubba (egy zárt fórum).


MSI P4N Diamond [+]

Az MSI P4N Diamond sok tekintetben hasonlít az Asus P5WD2 Premiumra, összességében mégis teljesen különbözik attól. Az alaplap fekete nyákra épül, ahogy a Platinum alaplapoknál megszokhattuk (a Diamond a Platinumok csúcsa). Az nForce4 chipset az Athlon 64-es alaplapoktól eltérően itt két chipként van jelen, az északi híd közvetlenül a processzorfoglalat alatt található. Emellett a négy memóriafoglalat található, a gyártó a nyákon feltüntette az egyes csatornákat is (zöld foglalatok: A csatorna, sárga foglalatok: B csatorna). A memóriafoglalatok mellett található a nagy tápcsatlakozó, közvetlenül emellett a floppycsatlakozó, alattuk pedig a két PATA-csatlakozó, így sajnos elég nagy az esély a kábelek összekeverésére és a merevlemezekkel vagy optikai meghajtókkal való ütközésre. A memóriafoglalatok alatt található a déli híd (ahogy az Athlon 64-es alaplapokon is), mely a PATA-csatornákon kívül négy további SATA-csatorna vezérléséért felel, illetve további két SATA-csatlakozó is megtalálható az alaplapon, ezek azonban egy külső chip által kerülhettek a P4N Diamondra. A chipset alatt/mellett egy négypines molex csatlakozó található, mely az Asus esetében már taglalt okokból került ide: egy kétmagos processzor, illetve két nagy teljesítményű VGA komolyan megterhelheti az alaplapot, így plusz energiaellátásra van szüksége. Ezalatt egy PCIe x1 foglalat, két PCIe x16 és további két PCI foglalat található, tehát az alaplap képes két videokártya fogadására. Amennyiben csak egy kártyát használunk, a második (alsó) PCIe x1 foglalatként működik. A sárga PCI slotba helyezett bármilyen kártya megkülönböztetett figyelemben részesül, hiszen nem osztozik senkivel IRQ-n.


[+]

Athlon 64 tulajdonosok már megtapasztalhatták, hogy az nForce4 igencsak forrófejű, így bizony elkél rá az aktív hűtés. Az Intelhez szánt verzió esetében azt hinné az ember, hogy az aktív hűtés elhagyható, hiszen az AMD-nél felhasznált chip kétfelé oszlik, így a melegedés is csökken, azonban ez nem így van, legalábbis az MSI meglátása szerint, ugyanis az északi híd igényli az aktív hűtést. Szerencsére a kis ventilátor szinte alig hallható. A déli híd is kapott egy kisebb hűtőbordát a kobakjára, melynek közepén nem más, mint egy rézbetét található.


[+]

Ha összehasonlítjuk a kondenzátorokról készített fényképet a Foxconnál látottakkal, akkor bizony feltűnhet a különbség: a sok-sok kis kondenzátor a processzorfoglalat mellett a Foxconn alaplapról hiányzik. Talán ez is egy jele annak, ami a gyártók különböző felfogására jellemző, a Foxconn nemigen foglalkozik a tuninggal, ellenben az MSI hangsúlyt fektet mindig alaplapjainak tuningpotenciáljára. A P4N Diamondról sem hiányozhat a mára már megszokott CoreCell chip, mely az Abit μGuruhoz hasonlóan egy olyan második processzor az alaplapon, amellyel feszültségeket, hőmérsékleteket és fordulatszámokat állíthatunk be, illetve monitorozhatunk. További érdekesség, hogy a P4N Diamondon az alaplap önmaga határozza meg a PCIe x16-os foglalatok maximális sávszélességét annak függvényében, hogy hány videokártyát helyezünk az alaplapba. Ha csak egyet, akkor 16x/1x lesz a felállás, azonban két videokártyánál már 8x/8x.

A hátlapon megtalálható egy-egy PS2 port a billentyűzet és az egér számára, egy-egy soros és párhuzamos port, egy firewire port, négy USB port, két Ethernet aljzat, öt audioport és két S/PDIF kimenet.


Az SB Live! és a DAC (114 dB, 24-bit, 192 kHz, 8-csatornás D/A konverter DSD támogatással) [+]

Nemrégiben bemutattunk négy nForce4 SLI chipsetes alaplapot, köztük volt az MSI K8N SLI Platinum is, mely a P4N Diamondhoz hasonlóan integrált SB Live! audioprocesszorral rendelkezik. A 24 bites/96 kHz-es mintavételezésre képes hangkeltő akkor nagyon jól szerepelt, vajon most hogyan állja meg a helyét?


IEEE1394 / Ethernet-vezérlők [+]

A P4N Diamond tartalmaz Firewire vezérlőt is, plusz két hálózati vezérlőt. Ezek közül egy, az Athlon 64-es alaplapok legtöbbjén megtalálható nForce4-es gigabites vezérlő jelen esetben egy Marvell adó-vevő chippel lett kiegészítve, van továbbá egy szintén Marvell gyártmányú, PCIe x1-es sávra kapcsolódó vezérlő.

BIOS


Integrated Peripherials / PC Health Status / Advanced Chipset Features [+]

A P4N Diamond AMI BIOS-ra épül (ahogy az Asus lapja is), mégis teljesen különbözőek (ami persze nem feltétlenül probléma). Az „Integrated Peripherials” menüpont alatt megtaláljuk az összes integrált eszköz ki- vagy bekapcsolására szakosodott opciót, érdekességképpen megjegyezzük, hogy az első BIOS-verzióban a Firewire nem volt bekapcsolható (egyszerűen nem volt ilyen opció), így azt le sem tudtuk tesztelni, remélhetőleg egy későbbi BIOS-verzió orvosolja ezt a problémát. A „PC Health Status” menüpont alatt megtaláljuk a rendszerkomponensek egyes jellemzőit, úgy mint hőmérsékletek, feszültségek és fordulatszámok. Az „Advanced Chipset Features” menüpont alatt a memória beállításaival találkozunk, Pentium 4-tulajdonosok számára ismeretlen az „Address Mode” 1T vagy 2T állása, ellenben az Athlon 64-tulajdonosok (Command Rate néven) már jól tudják, hogy miről is van szó. A Command Rate egy órajelciklusokban kifejezett késleltetés a chipkiválasztás (a RAM kiválasztása) és a megfelelő parancsok végrehajtása között. 1T vagy 2T értékeket vehet fel, ez 1 vagy 2 órajelciklust jelent. Tesztjeink szerint az Athlon 64-ek memóriavezérlőjét nagyon érzékenyen érinti ez a beállítás, és úgy tűnik, hogy az nForce4-es chipsettel felszerelt Intel processzort támogató alaplapokra is igaz ez az állítás.


CellMenu / Voltage Control / VGA Perf. Boost [+]

A „CellMenu” szolgál a processzor és a rendszer túlhajtására, a P4N Diamond esetében komoly tuningarzenálról beszélhetünk, viszont sajnos a PCI órajelének fixálására nem találtunk opciót. Ez vagy egy egyszerű BIOS-hiba, vagy egyszerűen a chipset automatikusan 33 MHz-re állítja be ezt az értéket (legalábbis reméljük). Említésre méltó még a „VGA Performance Boost” menüpont, ahol a videokártyát tuningolhatjuk BIOS-ból!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Piacon a GeForce 7

    Üdvözöljük az Asus és az Abit aktuális alaplapjait, a Thermaltake új házait, és mérlegre tesszük a csúcskategóriás grafikus kártyák sorsát.

  • Athlon 64 X2: kétmagos trónkövetelő

    Az AMD kétmagos asztali processzorát mutatjuk be, és állítjuk ringbe a rivális Intel dual-core chipjeivel.

  • Gyarapodó választék, ingadozó árak

    A hardverpiac e héten ismét kínál nóvumokat az alaplapok, VGA-kártyák mezőnyében, s egy csöves hangfalpár is feltűnik.

  • Gigabyte: fürge eminensek

    Nálunk járt a Gigabyte i-DNA termékcsaládba tartozó két alaplapja. Lehet-e egy alaplap intelligens? Kiderül bemutatónkból.

Előzmények