Megateszt: Intel 945P/955X vs. nForce4 SLI

Konklúzió

A tesztek után mit is mondhatnánk? Cikkünkben megütköztek a legújabb Intel processzorokhoz szánt chipkészletek, és a tesztek a hozzáértők számára kikövetkeztethető eredményeket hoztak. A teljesítménytesztekben nincsenek akkora különbségek chipset és chipset között, ami akár kétszeres árkülönbséget is indokolna (például a 915 és a 945 vagy a 955 között). Az NVIDIA az nForce4 SLI Intel Editionnel, úgy tűnik, felnőtt a feladathoz, már ha feladatnak tekinthető egy konkurens gyártó chipkészletével való versengés. Az nForce4 jobbnak tűnik SLI-támogatása és az USB-sebessége miatt, emellett további érvek szólnak mellette: több memóriát támogat, több PATA-eszközt kezel, és akkor még nem szóltunk az ActiveArmorról, ezeket az Intel chipkészletei nem ismerik. A 955X mellett szól a HD Audio (már ha ezt előnynek nevezhetjük) illetve a brand, hiszen az emberek nagy része még hisz az „Intel processzor alá Intel chipset” elvben, ami valljuk be, nem alaptalan.

Ami valószínű, hogy az Intel egyik szeme sír, a másik nevet. Egyfelől örülhet, hogy végre nem csak Athlon 64 processzorokhoz létezik SLI-támogatással rendelkező chipset, vagyis a játékosgépek piacán is hódíthatnak az Intel processzorok. Másfelől félhet, hogy az NVIDIA az nForce4-gyel egy olyan chipkészletet tervezett, mellyel komolyan veszélyeztetheti az Intel lapkakészletek felsőbbrendűségét. Mert mit láttunk az utóbbi években? A VIA és a SiS próbálkozott, de valahogy nem jött össze nekik egy ütős chipkészlet; a PT800 és a PT880 is jól sikerült, ugyanez igaz a SiS655 családra is, de ezek a chipek mifelénk sosem számítottak igazán komoly konkurensnek már csak áruk és ismertségük miatt sem. Az nForce4-gyel ez megváltozhat, és egyvalami biztos, csakis az Intel veszíthet kemény százalékokat ezen a piacon, az NVIDIA nem.

Hirdetés

Röviden szóljunk az alaplapokról is. Az Asus P5WD2 Premium egy tényleg premium alaplap premium teljesítménnyel, premium felszereltséggel, premium hozzávalókkal és bizony premium árral. Még a legelvetemültebbek is meggondolják, hogy kiadjanak-e egy alaplapért 60000 forintot. Nekünk tetszett a P5WD2 Premium, de mivel nincs összehasonlítási alapunk (más 955X chipkészletes alaplapok), ezért komolyan ajánlani sem merjük egyelőre. Rosszul nem járhatunk vele, mert tényleg mindent tud, de ennek megfelelően irreálisan drága. A P5LD2 Deluxe egy az egyben ugyanez az alaplap, csak 945P északi híddal, és remélhetőleg jóval kedvezőbb árcédulával már komolyan megfontolandó vétel lenne, ha lehetne kapni Magyarországon.

A Foxconn 945P7AA-8KS2-ről kiderült, hogy bizony nem a leggyorsabb 945P chipsetes lap, és bizony még az Asus 915-ösei is verik. Ennek fényében érdemes mérlegelni megvételét: kiemelkedőt nem tudott nyújtani, de legalább olcsó, legalábbis ahhoz képest, hogy egy új chipsettel szerelt lapról van szó.

Az MSI P4N Diamond legjobban egy csiszolatlan gyémánthoz hasonlítható. Nagyon szép körítés, nagyon jó felszereltség, szuper sebesség, de vannak kisebb hibák, amik lerontják az összképet, úgy mint aktív chipsethűtés vagy a még kiforratlan BIOS problémái. Mindezektől függetlenül elégedettek voltunk az alaplappal, de ez természetes kell, hogy legyen egy 62000 forintos hardver esetén. Egyelőre itt sincs összehasonlítási alapunk, így a P4N Diamondnak is egy tetszett minősítéssel kell beérnie, várjunk még az ajánlásokkal.

 

Asus P5WD2 Premium
MSI P4N Diamond
NVIDIA nForce4 SLI Intel Edition

fLeSs

A tesztben szereplő alaplapokat az alábbi cégek bocsátották rendelkezésünkre:

Azóta történt

  • Piacon a GeForce 7

    Üdvözöljük az Asus és az Abit aktuális alaplapjait, a Thermaltake új házait, és mérlegre tesszük a csúcskategóriás grafikus kártyák sorsát.

  • Athlon 64 X2: kétmagos trónkövetelő

    Az AMD kétmagos asztali processzorát mutatjuk be, és állítjuk ringbe a rivális Intel dual-core chipjeivel.

  • Gyarapodó választék, ingadozó árak

    A hardverpiac e héten ismét kínál nóvumokat az alaplapok, VGA-kártyák mezőnyében, s egy csöves hangfalpár is feltűnik.

  • Gigabyte: fürge eminensek

    Nálunk járt a Gigabyte i-DNA termékcsaládba tartozó két alaplapja. Lehet-e egy alaplap intelligens? Kiderül bemutatónkból.

Előzmények