Bevezető, specifikációk
Sokan szeretnének olyan egeret vásárolni, ami nem csak rádiós módban tud kommunikálni a számítógéppel, hanem igény esetén képes Bluetooth-szal is üzemelni, mindemellett használható akár komolyabb játékra is, azaz értelmes szenzor van benne, plusz nem egy terméskő, és nem utolsósorban nem kerül annyiba, hogy belső szerveinket kelljen érte feketepiacra dobni.
Elég sok szempont ez egyszerre, de talán a Logitech már megalkotott egy ilyen rágcsálót, név szerint a 2017-ben megjelent, jobbkezeseknek szánt G603-at. Azóta már eltelt egy kis idő, ám mivel a periféria még mindig könnyedén beszerezhető (23-25 000 forintos áron), és tesztünk sem született még róla, kapva kaptunk az alkalmon, hogy egy kicsit közelebbről is szemügyre vegyük.
A dobozban az egér mellett a 2,4 GHz-es Lightspeed kapcsolathoz használatos dongle-t, egy 2 méteres USB hosszabbító kábelt, illetve két darab AA formátumú Duracell OEM ceruzaelemet találhatunk a megszokott információs füzetke társaságában.
A 124 mm hosszú, 68 mm széles és 43 mm magas, üresen 89 grammot nyomó, hatgombos eszköz kéttónusú burkolata matt és igen finom tapintású, textúrázásnak vagy gumírozásnak nyoma sincs. Az összeszerelés minősége kielégítő, de elmarad a G PRO Wirelesstől; kicsit szorongatva a ketyerét enyhe "nyöszörgésre" lehet késztetni a műanyagot, és ha a G logó tájékát tesszük ki nagyobb erőhatásnak, a mágnesekkel rögzülő felső burkolati elem által körbeölelt cpi-váltó kattint. Ha ezt a felső borítást leemeljük, elénk tárulkozik a két AA elem helye (eggyel is tud működni a kurzorkergető, csak nyilván feleannyi ideig), alattuk pedig a vevőegység számára kialakított kis rekesz figyel.
Hirdetés
A patkány bendőjében a PixArt PMW3366-tal erős rokonságot mutató, de annál jóval szerényebb fogyasztású HERO szenzor dolgozik, ezúttal 200-tól 12 000 cpi-ig, 50-es léptékben skálázódva, nagyon alacsony, körülbelül 1 mm-es LoD-dal, megtoldva egy 32 bites ARM processzorral (és 1 fedélzeti profillal). A bal és jobb gombok alatt a határozott hangot hallató, kínai Omron D2FC-F-7N(20M) switchek tanyáznak, s míg az állapotjelző LED felett lévő cpi-váltó egy sima, "5 milliós" D2FC-F-7N-t, addig a barázdás gumiréteget hordó, jól elkülönülő fokozatokkal operáló görgő egy mélyebb tónusú Kailh kapcsolót kapott.
(forrás: TweakTown) [+]
A G603-as hasi oldalán a két vékony PTFE tappancson kívül az újabb állapotjelző diódával kiegészített, üzemmódok között váltó gombot (fehéren felvillanó fény a Lightspeedé, a kék a Bluetooth-é, a Bluetooth-os párosításhoz nyomva kell tartani, ekkor a LED kék villogásba kezd), továbbá egy háromállású csúszókapcsolót láthatunk, melynek LO és HI állása a Lightspeed használatakor lesz lényeges, mert az USB frissítési rátáját szabályozza 125 és 1000 Hz között – a kevesebb hertz megnöveli az üzemidőt. A harmadik az OFF állás, ami értelemszerűen kikapcsolja az RGB világítást még hírből sem ismerő egeret.
Az alsó részről készült fényképről visszaköszön négy kis teflonpötty; ezek nem a futószalagon kerültek írásunk tárgyára, hanem utólag lettek felapplikálva a terméket rendelkezésünkre bocsátó olvasónk által, s emellett jelzik számunkra, hogy a szétszedéshez szükséges négy csavar furatai hol találhatók; sajnos megint a papucsok alatt.
Logitech G603 egér | |
Méret (h x sz x m) | 124 x 68 x 43 mm |
Szenzor | HERO™ 12K (400 ips, 40 g) |
Felbontás | max. 12 000 cpi, 200 cpi-től 50-es léptékben állítható |
Gyárilag tárolt felbontások | 400/800/1600/3200 cpi |
Processzor | 32 bites ARM |
Belső memória | van, 1 profil |
Gombok száma | 6 programozható |
Mikrokapcsolók | bal és jobb klikk: Omron D2FC-F-7N(20M) cpi-váltó: Omron D2FC-F-7N |
Görgő enkódere | Kailh rotary |
Tömeg | üresen: 89 gramm gyárilag mellékelt elemekkel: 135 gramm egyetlen gyárilag mellékelt elemmel: 112 gramm |
USB frissítési frekvenciája | 125/250/500/1000 Hz |
Wireless | 2,4 GHz RF, Lightspeed Bluetooth (88-133 Hz) |
Egyéb extrák | 2 m hosszú USB hosszabító kábel |
Szoftver | Logitech Gaming Software / Logitech G HUB |
Támogatott operációs rendszerek | Lightspeed: Microsoft Windows 7/8/8.1/10, macOS 10.11 vagy újabb, Android 3.2 vagy újabb, Chrome OS Bluetooth: Microsoft Windows 8/8.1/10, macOS 10.12 vagy újabb, Android 5.0 vagy újabb Chrome OS |
Gyártó honlapja | www.logitechg.com/hu-hu |
Termék honlapja | Logitech G603 |
Garancia | 2 év |
Ár | kb. 23-25 000 forint |
Driver
Az egér szoftveres hátországát eredetileg a Logitech Gaming Software adta, ám ezt utoljára 2017 októberében frissítették (de még mindig letölthető), azóta azonban a szerepét átvette a G HUB, mely jelenleg a 2020.2.35921-es verziószámnál tart. A program 223 MB területet sajátít ki magának háttértárolónkon, és háttérben futó folyamat(ok)ként körülbelül 112 MB rendszermemóriát fogyaszt.
A nyitóképernyőn aktuális eszközünk képe látszik, felette az éppen aktív profillal. A rágcsáló alatt látható, hogy melyik üzemmód él (Performance/Endurance Mode – a periféria hasán helyet foglaló csúszókapcsoló HI/LO állása), és hogy mennyi kraft van még az elem(ek)ben.
A jobb felső sarokban a fogaskerékre kattintva a G HUB-bal kapcsolatos beállításokat és információkat (App Settings), az applikációval kompatibilis apparátusainkat (My Gear), valamint az Arx Controlhoz tarozó fülecskét találjuk, melynek segítségével okostelefonunkat is bevonhatjuk a történetbe, hogy – egyebek mellett – gépünk különböző statisztikáit monitorozzuk vele, igaz, eléggé úgy tűnik, hogy a gyártó magára hagyta ezt a projektet.
A bal szélen nyújtózkodó, függőleges sáv első füle az Assignments, ahol a gombokat tudjuk programozni, makrózni. Az első menüpont a Commands, ahol mindenféle windowsos parancsokat tudunk beállítani egy adott gombra. A Keysben billentyűzetünk karakterei vannak felsorolva, ezeket lehet aztán kiíratni a G603-mal, míg az Actions alá különféle programok (Overwolf, Discord, OBS) egyéni funkcióinak felbindolása került. A Macros értelemszerűen a makrózást takarja, ami az egyszerű felületnek hála adni fogja magát.
A Systemben indítható állományokat, illetve sok egyéb dolgot társíthatunk adott gombhoz, melyek szét vannak szedve kategóriákra (például a "sniper" gombbal egyenlő DPI Shiftet vagy mondjuk a másodlagos gombkiosztást életbeléptető G-Shiftet is itt lelhetjük fel felprogramozható formában). A bal oldali, görgethető listában lévő funkciók mellett a szoftver jelzi, ha azok be van állítva valamilyen gombra (G1-G6). A fehéren indikáltak az elsődleges, a pirosak az előbb említett, másodlagos (G-Shift) kiosztásban aktívak.
A bal oldalon húzódó sáv második pontja a szenzorjellemzőkhöz vezet, itt áll módunkban a felbontással játszadozni, 50-es léptékkel (noha manuálisan beírhatunk olyan számot is, ami 50-nek nem egész számú többszöröse); 200-tól 12 000 cpi-ig tart a csúszka. Az gyárilag tárolt értékek nem ütnek el a megszokott sémától, ugyanis 400, 800, 1600 és 3200 cpi-s lépcsőfokokról beszélünk. A lépcsők száma legfeljebb öt, minimum egy lehet. A DPI Shift által használt cpi-t szintúgy itt lehet variálni, a képernyő bal alsó felén pedig az USB port frissítési frekvenciáját adhatjuk meg (125/250/500/1000 Hz).
Mérések
A perfect controlt és a polling rate stabilitását szokásunkhoz híven a honi eredetű OxyPlot MouseTester v1.5.3-mal vizsgáltuk az alapértelmezett cpi-fokozatokon (400/800/1600/3200 cpi). Előbbit Lightspeeddel és a kékfoggal is lecsekkoltuk.
Perfect control mérések Lightspeeddel [+]
A 2,4 GHz-es, intelligens csatornakeresést használó Lightspeed nem okozott meglepetést, az egér felbontástól függetlenül hozta az 5 m/s-os szintet, ami nagyon jónak mondható, nem lesz belőle gátló faktor játék közben. Ezzel ellentétben a Bluetooth erőteljes mosolygásra késztetett minket.
Perfect control mérések Bluetooth-szal [+]
Mint azt a grafikonok mutatják, a G603-as Bluetooth-os üzemben kritikán alul teljesített. Bár azt tudtuk (csak nem sejtettük), hogy a perfect control mélyrepülésbe fog kezdeni, de azt nem, hogy ennyire; 0,1 m/s környéki eredményeket kaptunk (vegyük észre, hogy felette csúnyán elkezd szétesni a jel), ami bármiféle nem körökre osztott címhez teljességgel alkalmatlan – erre persze még rájön a Bluetooth plusz késése is.
Az USB frissítési rátájával nem volt különösebb probléma, egészen stabilnak mutatkozott, bár úgy vettük észre, hogy minél gyorsabb az éppen aktuális mozdulat (tehát a m/s), a jel annál nagyobb eséllyel fog egy kicsit jobban szórni (talán közelítőleg 3,5 m/s-ig a legjobb, de utána sincs 100 százalékos valószínűséggel nagyobb szórás).
Az esetlegesen megmutatkozó szenzoranomáliákat a paintes rajzolgatással igyekeztünk felfedni, de szerencsére semmi ilyesmivel nem találkoztunk. A 3200 cpi-től eltekintve (ez személyes keresztünk) az összes lépcső komfortosnak bizonyult, nem tapasztaltunk jittert, smoothingot, releváns angle snappinget.
Mindennapi használat, konklúzió
A hétköznapok során alapvetően elégedettek voltunk a G603 nyújtotta teljesítménnyel és szolgáltatásokkal, bár az is kétségtelen, hogy nincs teljesen kolbászból a kerítés. A HERO érzékelőt tekintve igazából nincs okunk panaszra, mert az mindig hibátlanul tette a dolgát, nem volt pontatlanság vagy akadályozó tényező. Ez a helyzet játékban sem változott; az Apex Legends nyúzásakor mindig oda lőttünk, ahová szerettünk volna, igaz, bizonyos mozdulatokat kissé nehézkesnek éreztünk, de ez teljes egészében személyes preferenciánk és megszokásunk következménye, magyarul a periféria méretéből, illetve tömegéből fakadt. A Lightspeed kapcsolatban nem kellett csalatkoznunk, hozta a magas nívót, akár versenyszerű puffogtatásra is bátran mernénk használni. Hozzátennénk még, hogy Allsop Raindrop GigaPad XL és Razer Goliathus Control padokat pakoltunk a tappancsok alá az együtt töltött idő során.
A két, gyártótól kapott Duracell elem nem éppen könnyű, és ha mindkettőt használjuk, 130 gramm fölé megyünk, ami már kimeríti a tégla fogalmát, ezáltal a folyamatosan repozicionáló, csuklóból történő kurzorkergetés nagyon hamar kifejtette negatív hatását érzékeny kezünkre; néhány perc elegendő volt az enyhén hasogató fájdalom eléréséhez. Ez a legtöbb felhasználó számára nem fog gondot okozni, de hosszútávon megviselheti az ízületeket. Ez függ attól is, hogy miként kezeljük a jószágot, hiszen ha főleg vállból dolgozunk, netán a nagyobb érzékenység miatt ritkán vagy szinte egyáltalán nem emelgetjük az egeret, máris jobban áll a szénánk ezügyben.
(forrás: Tek Syndicate YouTube) [+]
Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a tömeg mérséklésére több mód kínálkozik, mivel egyrészt egy elemmel is munkára fogható a Logitech üdvöskéje, másrészt vannak könnyebb és nehezebb elemek, továbbá igénybe vehetünk AA-AAA konvertert, melynek segítségével egyetlen AAA ceruzaelemmel is meghajthatjuk az apparátust, s így akár 105-107 gramm környékére fogyaszthatjuk le azt, ami már jóval barátságosabb számadat.
Az elemek felvetnek még egy problémát: eltolják a G603 tömegközéppontját a far irányába, ha meg egy elemmel tevékenykedünk, a farnehézség el fog tolódni balra vagy jobbra. Ez az eloszlás sehogy sem ideális, és mindenképpen megszokást igényel; a legjobb talán az lett volna, ha kettő helyett csak egy elemnek lenne belül hely, az is középen (a csúcs meg az integrált akkumulátor volna, de az jelentősen megnövelné a vételárat...), de semmi sem lehet tökéletes. A kételemes üzemidőre a gyártó 500 órát ígér HI (Performance) módban (játékhoz feltétlenül ezt forszírozzuk!), ami 18 hónapra növekszik, ha inkább a LO módot részesítjük előnyben. Utóbbit nem tudjuk megerősíteni, mindazonáltal az együtt eltöltött egy hét alatt egyetlen rubrikát sem veszítettek töltöttségükből a telepek, pedig a Duracelleket egy jóval szerényebb minőségű (és könnyebb) elempárosra cseréltük ki, és éjszakára sem kapcsoltuk ki mindig az 1000 Hz-en ténykedő eszközt.
(forrás: objrevs YouTube) [+]
A klikkelés visszajelzése taktilisnek mondható (az oldalgombokon és a cpi-váltón szintén), de mindkét fő gomb esetében megfigyelhető post-travel, és a bal katt különösen hosszú úton jár, legalábbis az általunk kedvelthez képest. Erőteljesebb gombnyomásra vagy szorongatásra némi nyekeregéssel reagál a burkolat, ami elsősorban annak a folyománya, hogy az ominózus fő gombok egybefolynak a mágneseses rögzítést használó felső borítással, de ha ezt eltávolítjuk, még úgy is ki lehet préselni nyüszögő hangot a rágcsálóból, tehát nincs meg az rendkívül stabil/szilárd érzet, mint amilyennel például a Logitech G PRO Wirelessnél vagy a Razer Basilisk V2-nél találkozhattunk. A felhasznált matt műanyagok nem csúszósak, ezért nem hiányoltuk a textúrázást vagy a gumírozást, bár az is igaz, hogy nem kifejezetten izzadós a tenyerünk.
A görgő megfelelt az ízlésünknek, a vele való kattintáshoz egy picit nagyobb erő szükségeltetik, de így biztos nem fogjuk véletlenül lenyomni, úgyhogy rosszat nem tudunk róla mondani, viszont a gyári, nem túl vastag talpakat már korábbról ismertük, így tárt karokkal fogadtuk a négy teflonpötty képében megjelenő sufnituningot. Az alapból megkapott papucsok sem katasztrofálisak, de semmiképpen sem neveznénk őket ideálisnak. A Bluetooth üzem nagyon hasznos extra, mert szélesíti a felhasználási módok tárházát, és lehetővé teszi, hogy effektíve két géppel dolgozzunk párhuzamosan (melyek lehetnek ugyebár Android vagy Chrome OS operációs rendszert hadrendbe állító eszközök is), de bárminemű valós idejű játékra totálisan alkalmatlan, viszont internetezés vagy irodázás közben teljesen rendben van.
(forrás: TekTick YouTube) [+]
A driver nincs túlbonyolítva, hamar meg lehet szokni a kezelőfelületét és elégséges mennyiségű testreszabási opciót kínál, de egyszer megviccelt bennünket: miután az egyik alkalommal kiválasztottuk a 125 Hz-es USB rátát, a 250, 500 és 1000 Hz-es lehetőségek eltűntek, és a szoftver csak a számítógép újraindítását követően engedte újból a polling rate megváltoztatását. Előfordulhatnak ilyen bakik, nem szeretnénk túl szigorúak lenni, de úgy véltük, ezt meg kell említenünk.
Összességében korrekt és sokrétű kis pakkocska ez a G603, ami szenzorosan és vezeték nélküli szinten igen magas sztenderdhez tartja magát, s ha ehhez hozzávesszük a nem túlságosan elszállt, nagyjából 23-25 000 forintos árat, még a gyermekbetegségek ellenére is nyugodt szívvel adjuk neki a Tetszett díjat. Mindazonáltal okvetlenül javasoljuk a személyes megtapogatást, ha valakinek a figyelmét felkeltette a ketyere, de amúgy is ez a követendő ügymenet, legyen szó bármilyen egérről.
Logitech G603 egér
Synthwave
A Logitech G603 egeret jaffa 2843 nevű olvasónk bocsátotta rendelkezésünkre.