LG NANO81: Nanocell technológiára épülő 4K HDR tévé tesztje

Megnéztük, mire képes az LG nanocellás, új webOS rendszerrel felvértezett tévéje.

Vezérlés, okostévé

Új okostévérendszer

Az LG 2021-re alapjaiban újította meg a védjegyének számító smart platformot, és ebbe a modellbe is a legfrissebb, webOS 6.0 verzió került. Nem most találkoztunk először ezzel a változattal, és az az igazság, hogy még mindig nem vagyunk meggyőzve és meggyőződve arról, hogy tényleg szükség volt-e ekkora váltásra. A korábbi grafikus kezelőfelületet imádtuk a főképernyő átláthatósága, szellős kialakítás miatt, de a webOS 6.0 esetében ez már a múlt. Itt a képernyő hemzseg az ajánlásoktól, promócióktól, és ezek között egy csomó olyan is akad, amely számunkra teljesen érdektelen volt. A rendszer természetesen magyar nyelven is kommunikál, és a használatába azért viszonylag hamar bele lehet jönni. A stabilitással nem volt gond, fagyást, újraindulást nem produkált, ám bizony néha lassulásba, akadásba belefutottunk, erre pedig a korábbi verzióknál nem nagyon volt példa.

[+]

A távvezérlő maradt a picit átalakított Magic Remote, amelynél szerencsére az alapokat nem piszkálták, így továbbra is funkcionál mozgásérzékelős légiegérként is. A görgő méretét kicsit lecsökkentették, ami nekünk annyira nem tetszett, de azért ezt simán túl lehet élni. A távirányító kiváltható USB porton keresztül csatlakoztatott egérrel vagy billentyűzettel, illetve egy ingyenesen letölthető app révén akár okostelefonnal vagy tablettel is.


[+]

Erre szükség is lehet a különféle netes alkalmazások futtatása során, amikor előfordulhat, hogy be kell pötyögni ezt-azt. Nagyjából kétszáz applikációból áll a kínálat, amelyben kiemelt arányban kaptak helyet a különféle tartalomszolgáltató alkalmazások, mint a Netflix, az HBO Go, az Amazon Prime, a YouTube, a Twitch, a Spotify vagy a Deezer, hogy csak néhány manapság igen népszerűnek számító darabot említsünk. Emellett akadnak sporttal, fitnesszel, életmóddal, gasztronómiával és kultúrával kapcsolatos alkalmazások is. Néhány játék elindítására is mód nyílik, azonban ezek annyira primitívek, hogy még rövid ideig sem nyújtanak szórakozást.

Hirdetés

A böngészőt sem spórolták ki, úgyhogy a tévé módot ad különféle weboldalak felkeresésére is. Itt kell megemlíteni, hogy teljesen jól működik a hangalapú keresés magyar nyelven is. Elég csak beledörmögni a Magic Remote-on elhelyezett mikrofonba a kívánt kulcsszót vagy szókapcsolatot, és a rendszer egy pillanat múlva már meg is jeleníti a találatokat. Hatékonysága nagyjából 90 százalék, azaz tízből kilencszer eltalálja, hogy mire gondolunk, ami remek arány.

[+]

Médialejátszió

Az LG tévéknél hosszú ideje az okostévérendszer szerves részét képezi az integrált médialejátszó szoftver, így ez a szolgáltatás innen sem hiányzik. A már megszokott módon a készülékre az állományok USB porton vagy a helyi hálózaton keresztül juttathatóak el. A szoftver kifejezetten felhasználóbarát, átlátható, gyors, kezelése senkinek sem okozhat problémát, és magyar nyelven is kommunikál.

[+]

A képek közül a kötelező JPG mellett csak a PNG formátum kezelése megoldott, a fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartalmazó EXIF adatok feldolgozását és megjelenítését a program nem teszi lehetővé. A diavetítés funkciót viszont nem spórolták ki, aláfestő zene elindítására is van mód. Hanganyagok közül a WMA, WAV, FLAC és természetesen az MP3 típusú fájlok megszólaltatása jöhet szóba. A program az ID3 tagek feldolgozását és megjelenítését támogatja, sőt még az állományokba metaadatként kódolt dalszövegeket is képes a kijelzőre varázsolni. Ez utóbbi egy remek kis szolgáltatás, igazi dzsóker lehet például egy házibuliban.

[+]

Videós tesztcsomagunk végigpörgetése során arra a jutottunk, hogy formátumtámogatás terén vannak kisebb hiányosságai a szoftvernek. A DivX, a 4K Kazu és a 10 bites anyagok lejátszását megtagadta, viszont a többivel, és a 4K HDR 10 állományokkal semmi problémája nem akadt. A külső feliratokat problémamentesen kezeli. A karakterek kódolása, színe és mérete is megváltoztatható, és mivel a betűk körül vékony keret jelenik meg, ezért a szöveg mindig jól olvasható. Tapasztalataink szerint a szoftver a surround állományok közül csak az E-AC-3 és a Dolby 5.1 fájllal boldogult, ami ma már kicsit kevés.

Egyéb extrák

Képernyőtükrözés

A modell biztosítja Miracast- és SmartShare-kompatibilis eszközök képernyőjének vezeték nélküli úton történő tükrözését. A párosítás pofonegyszerű és villámgyors, viszont némi késleltetés tapasztalható, ami a filmeknél, videóknál, netezésnél, különféle appok használatánál nem gond, de egyes játékoknál kicsit zavaró lehet.

AirPlay 2

Az LG NANO81 a tavalyi és idei LG tévékhez hasonlóan támogatja az Apple AirPlay 2 eljárást, amellyel az Apple kompatibilis termékeiről vezeték nélküli úton lehet átlőni hangot, képet és videót is jó minőségben. A tévéhez emellett bármilyen AirPlay 2 képes hangszóró csatlakoztatható, az összekapcsolt eszközökön pedig Apple podcastok vagy különféle zeneszámok játszhatóak le a streaming szolgáltatások révén, és a felhasználók saját könyvtárukból is válogathatnak számokat.

Bluetooth

A tévé lehetővé teszi a Bluetooth használatát, aminek köszönhetően a kompatibilis audioeszközökre (egyszerre akár többre is) továbbítható a hang vezeték nélküli úton, ami nagyon kényelmes és elegáns megoldás. Tapasztalataink alapján a kapcsolat stabil, a hatótávolság pedig nagyjából tíz méter.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés