A G3 tévé tesztje: az LG idei legjobb 4K OLED tévéje

Kipróbáltuk a gyártó legnagyobb tudású, falra szerelhető OLED televízióját.

LG G3 tévé

Az LG korábbi jó szokását megtartva idén is minden vetélytársánál több OLED televíziót küld csatába. A 4K felbontású modellek között a legnagyobb tudású a G3 sorozat, amely kialakításában és belső képességeit tekintve is kilóg a mezőnyből. Végre megérkezett a hazai boltokba is, így nekünk is lehetőségünk nyílt rá, hogy néhány napon át tesztelhessük 55 hüvelykes változatát. Ismerve a gyártó korábbi OLED készülékeit és látva az árát, az elvárásaink meglehetősen nagyon voltak!

LG G3
LG G3 [+]

Falra szánva

Az LG G3 televíziót, hasonlóan a "G"-széria korábbi darabjaihoz alapvetően arra szánták, hogy a felhasználó a falra akassza. Ennek érdekében a dobozában megtalálható egy speciális konzol, illetve a hátlapot is úgy alakították ki, hogy gyakorlatilag hézagmentesen simuljon a függőleges felületre. A többi OLED tévétől eltérően az alsó része nem szélesedik ki, a teteje pedig nem ultravékony, hanem mindenhol egyenletes a vastagsága.


[+]

Az említett konzol lehetővé teszi, hogy néhány centiméteres távolságban jobb és bal oldalon is előre húzható legyen, ami olyan hatást kelt, mintha elforgatnánk. A kávája a mai trendeknek megfelelően igen keskeny, valamint egy síkban van a kijelzővel, így kikapcsolt állapotban láthatatlan. A készülék megjelenése visszafogott, letisztult, modern, de azt nem állítanánk, hogy rögtön vonzza a tekintetet.


[+]

Hagyományos értelemben vett állványt vagy talpat nem is mellékelnek a tévéhez, de aki szeretne, az elvileg vásárolhat hozzá külön. A ki- és bemeneteket a hátlapon helyezték el, de értelemszerűen úgy, hogy azok oldalra vagy lefelé néznek. Található rajta négy darab HDMI 2.1, három USB 2.0, egy Ethernet és egy digitális optikai audió csatlakozó, és persze a fizetős, digitális tévéműsorok dekódolásához szükséges CI+ slot sem hiányzik róla.

[+]

Főbb paraméterek
LG G3 (OLED55G33LA)
Panel 10 bites Micro Lens OLED Evo panel (40-120 Hz)
Háttérvilágítás -
Képernyőméret 55 hüvelyk (139 cm)
Maximális felbontás Ultra High Definition (3840x2160 pixel)
HDR támogatás HDR 10, HLG, Dolby Vision
Input lag 10,2 ms
Maximális fényerő 2055,3 cd/m²
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Automatikus Energia, Élénk, Eredeti, Filmmaker, ISF Sötét Szoba, ISF Világos Szoba, Játékoptimalizáló, Sport, Színház
Hangbeállítások AI Hang Pro, Eredeti, Mozi, Tiszta Hang Pro, Sport, Zene, Játékoptimalizáló
Hangrendszer 4.2 csatornás, 60 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/DVB-C/DVB-S2
Interfész 4 db HDMI 2.1, 3 db USB 2.0, optikai digitális audió, Ethernet, CI+ 1.4 slot
Extrák Alpha9 képfeldolgozó processzor, rögzítés külső USB adattárolóra, EPG, távoli számítógép elérése, felhőben lévő dokumentumok elérésére, médialejátszó, internetes tartalmak elérése, webOS 23 okostévérendszer, böngésző, mozgásérzékeny távirányító támogatása, hangalapú keresés, kislexikon, Miracast, Intel Widi, AirPlay 2 támogatás, médialejátszó, HDR, HDR konverzió, FreeSync és G-Sync támogatás
Teljesítményfelvétel Átlagosan: 134 watt, készenléti üzemmódban: 0,18 watt
Méret 1222 x 703 x 27,2 mm
Tömeg 17,8 kg
Gyártó honlapja www.lg.hu
Termék honlapja LG G3 (OLED55G33LA)
Fogyasztói ár kb. 940 000 forint

Képminőség, panel

A G3 megkapta a legújabb, 6. generációs Alpha 9 képfeldolgozó chipet, illetve az LG Display idei nagy fejlesztését, az úgynevezett Micro Lens Array, vagy más néven mikrolencsés OLED panelt. Ennél a kijelzőt kiegészítették egy speciális, több száz milliárd, igen apró lencsét tartalmazó, vékony filmréteggel, ezek a lencsék pedig optikai úton képesek felerősíteni a fényerőt. Ennek köszönhetően elméletileg akár 70 százalékkal is megnőhet a maximális fényerő, mégpedig úgy, hogy a készülék ehhez nem használ plusz energiát. Ez egyben nyilván azt is jelenti, hogy ugyanakkora fényerő esetében a hagyományos OLED modelleknél kevesebbet fogyaszt.


[+]

Méréseink alapján ez így is van, hiszen a csúcs fényerő a nagy dinamikatartományú tartalmak esetén rövid időre elérheti a 2055,3 cd/m² értéket, aminek köszönhetően a HDR effekt igen látványos. Emellett SDR módban a legnagyobb fénysűrűség 475,6 cd/m², ami az OLED modellek esetében átlagon felüli értéknek számít. Ez akkor jöhet jól, ha valaki világos, napsütötte szobában szeretné használni.

[+]

Meglátásunk szerint a mikrolencséknek van értelmük, nem pusztán marketingkommunikációs fegyverként funkcionálnak a nézők kegyeiért vívott harcban. A homogenitására nem lehet panasz, vizsgálataink alapján az egyes képernyő-tartományok fényereje közötti legnagyobb eltérés 5,82 százalék, ami remek eredmény. Ennél is fontosabb, hogy hétköznapi használat során nem érzékelhető zavaró felhősödés, foltosodás.

Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

Természetesen ez a kijelző is egyedi pixelvezérlésű, így lehetővé teszi az egyes képpontokban a fény kikapcsolását, és így a végtelen natív kontraszt megteremtését, ami vizsgálataink során be is bizonyosodott. A várakozásoknak megfelelően a színek a megfelelő beállítások mellett szépek, természetesek és valósághűek. A tónusok markánsak, a LED LCD, illetve QLED, QNED vagy Nanocell televízióknál tapasztalható enyhe fátyolosság itt nem jelentkezett. A betekintési szög tökéletes, azaz akkor sem érződik az árnyalatok fakulása, torzulása, ha a néző teljesen kiszorított pozícióból, oldalról tekint a képernyőre.

Hirdetés

[+]

A mozgásmegjelenítés során elmosódottságot, szellemképesedést nem, viszont finom akadozást tapasztaltunk olykor, ám ezen anomália hatékonyan orvosolható a TruMotion nevű interpolációs technológia aktiválásával, amely a valódiak közé virtuális képkockákat illeszt be. A modell maximális képfrissítési frekvenciája 120 Hz, és támogatja az AMD FreeSync és NVIDIA G-Sync eljárások használatát is. A Leo Bodnar műszerrel végzett méréseink alapján a legkisebb input lag kellemesen alacsony, 10,2 ms, ami kiváló eredmény. Mindent összevetve mondhatjuk, hogy a tévé játékra is alkalmas.

Érdemes megemlíteni, hogy a vállalat idén visszahozott egy régi szolgáltatást: Amennyiben valaki a saját ízléséhez szabná a képet, de nem kíván az egyes paraméterekkel molyolni, akkor egy "képvarázsló" segítségével nagyjából belőheti azt, hogy mit szeretne látni. Ennél a tévé elektronikája egymás után ajánl fel ábrákat, és a felhasználónak ezek közül kell kiválasztania azt, amelyik jobban tetszik neki, a szoftver pedig ennek függvényében alakítja a beállításokat.

Képbeállítások

Az LG híres arról, hogy nem spórol az előzetesen programozott képmódokkal, és e modell esetében is sok, kilenc profil közül választhatja ki a felhasználó a számára legszimpatikusabbat, melyek képvilága kisebb-nagyobb mértékben eltér egymástól. A már megszokott módon a nevükkel is jelzik, hogy mit várhatunk tőlük, jó eséllyel mindenki találhat köztük olyat, amelyik passzol az elvárásaihoz, az éppen futó tartalomhoz vagy legalább kiindulási alapnak jó lehet.

Profil/beállítás Automatikus Energia Élénk Eredeti Filmmaker ISF sötét szoba
Fényerősség (fehérpont) 243,8 cd/m² 318,6 cd/m² 308,5 cd/m² 286,9 cd/m² 223 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 8,52 9,52 8,1 7,4 7,33
Átlagos delta E 3,06 4,14 2,88 3,42 3,2
Színhőmérséklet 10 100 K 11 500 K 10 100 K 6500 K 6500 K
Profil/beállítás ISF világos szoba Játékoptimalizáló Sport Színház
Fényerősség (fehérpont) 305,4 cd/m² 264,4 cd/m² 215,4 cd/m² 289,4 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 7,05 3,01 11,58 7,69
Átlagos delta E 2,79 1,46 4,57 2,82
Színhőmérséklet 6500 K 9400 K 11 400 K 6500 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Automatikus Energia, Élénk, Eredeti, Filmmaker, ISF Sötét Szoba, ISF Világos Szoba, Játékoptimalizáló, Sport, Színház. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt és a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül. Minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.

Színtér lefedettség
Színtér lefedettség [+]

Ezután a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk belőni, valamint a legnagyobb színpontosságot elérni, ami nagyjából sikerült is. A delta E átlagértéke ugyanis 0,53 lett, a legnagyobb delta E pedig 1,77, amelyek jó eredménynek minősülnek. A fényerő 170,2 cd/m² lett 0 cd/m² feketeszint mellett, ami végtelen valós kontrasztot jelent. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzat a mért színteret ábrázolja. Eszerint a kijelző 142,2 százalékban fedi az sRGB színteret, ezen belül a számottevő pontosság 99,8%, ami televíziók esetében remek eredménynek számít, de a legjobbaktól azért valamelyest elmarad.

Színpontosság
Színpontosság [+]

LG G3 (BOLED65G33.S80QR) – színhelyes beállítások
AI-kép Pró Ki
AI-fényerő beállítások Ki
Energiatakarékossági lépés Ki
OLED-pixelek fényereje 26
Kontraszt 85
Automatikus dinamikus kontraszt Ki
Maximális fényerő Ki
Gamma 2.2
Feketeszint 50
Videótartomány Automatikus
Szemkímélő funkció Ki
Színmélység 50
Árnyalat 0
Színskála Natív
Élesség 10
Szuperfelbontás Ki
Zajcsökkentés Ki
MPEG zajcsökkentés Ki
Sima gradiáció Ki
TruMotion Ki
Színhőmérséklet Meleg 40
Fehéregyensúly piros -1
Fehéregyensúly zöld 4
Fehéregyensúly kék 1

Kezelés, okostévé

A televízióba az LG saját okostévérendszerének legfrissebb verziója, a webOS 23 került. A tavalyi évhez képest több változtatást tartalmaz, amelyek közül az egyik legfontosabb, hogy lehetővé teszi bizonyos korlátok között a nyitóképernyő személyre szabását. Így a felhasználó által kedvelt, fontosnak vélt szolgáltatások, applikációk vagy bemenetek viszonylag gyorsan elérhetőek. Továbbra is lehetőség nyílik több felhasználói fiók létrehozására, amelyekhez értelemszerűen eltérő beállítások társíthatóak.

[+]

A platform kellően gyorsan reagál a kiadott parancsokra, és a stabilitással sincs probléma, hiszen belassulást, fagyást, újraindulást szerencsére nem tapasztaltunk. A grafikus kezelőfelület átlátható, magyar nyelven is kommunikál, használata szerintünk senkinek sem okozhat problémát.


[+]

Az LG természetesen megtartotta a cég védjegyének számító mozgásérzékelős Magic Remote távirányítót. Ez egyébként kiváltható egy ingyenesen letölthető applikáció révén mobil eszközzel is, emellett a termék képes együttműködni USB-n vagy Bluetooth-on keresztül csatlakoztatott vezérlőperifériákkal, ami nagyon hasznosak lehet a különféle internetes appok futtatása során. Utóbbiak természetesen továbbra is szerves részét képezik a rendszernek, megtalálhatóak közöttük híroldalak, gasztronomóiával, testedzéssel, kultúrával foglalkozó darabok és a különféle online streaming szolgáltatások is.

[+]

A kínálatba ráadásul nem is lehet belekötni, hiszen az összes fontos szoftver elérhető a Netflixtől kezdve az Amazon Prime-on, Disney Pluson át egészen az HBO-ig és a YouTube-ig. Magától értetődően a böngészőt sem spórolták ki, így a különféle weboldalak meglátogatására is mód nyílik. Az idei év egyik nagy újdonsága, hogy megjelentek a munkafunkciók, amelyek segítségével elérhetőek távoli számítógépek vagy a felhőbe feltöltött Microsoft 365 dokumentumok, mindez pedig nagyon hasznos lehet például home office vagy kényszerű karantén során. Nem hiányzik a korábbi években bevezetett Sportriasztás funkció sem, amelynek segítségével folyamatosan információt kaphatunk a mérkőzések állásáról, még akkor is, ha nem a közvetítést nézzük, valamint azt is jelzi ez a funkció, hogy mikor kezdődnek az általunk megjelölt csapatok vagy bajnokságok összecsapásai.

[+]

Szokás szerint a rendszer része a gyárilag előzetesen telepített médialejátszó szoftver is, persze amennyiben ezzel valaki elégedetlen, akkor egyszerűen letölthet és telepíthet nagyobb tudású programokat. Az alkalmazás magyar nyelven is kommunikál, felhasználóbarát, átlátható. A képek közül csak a JPG és BMP állományok megjelenítését biztosítja. A fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartalmazó EXIF adatokat nem sikerült a képernyőre varázsolni, viszont a diavetítés funkció nem hiányzik, és aláfestő zene elindítására is van mód. Hanganyagok közül a WAV, WMV, FLAC és MP3 formátumok jöhetnek szóba, és a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegek megjelenítése is megoldott.

[+]

A médialejátszós tesztpakkunkkal végzett vizsgálataink alapján arra a következtetésre jutottunk, hogy a videók formátumtámogatása nem száz százalékos. A 10 bites, a 4K HDR10+ és a DivX anyagok lejátszását megtagadta, a Killa_sample pedig kifejezetten zajos, csúnya volt. A többivel viszont nem volt gond, és így a Dolby Vision 4K HDR fájlok kezelésével sem volt probléma. A külső feliratok megjelenítése biztosított, a kódolás megváltoztatható, a betűk mérete és színe is módosítható, és mivel körülöttük egy vékony keret jelenik meg, ezért a szöveg mindig jól olvasható marad. A térhatású hangfájlokkal nincs sok problémája, vizsgálataink szerint csak a Dolby Atmos szabvány kezelése nem támogatott.

Megszólalás, értékelés

Hangminőség

A vállalat korábbi felsőkategóriás televízióihoz hasonlóan az LG G3 az átlagosnál jobb megszólalást produkál, köszönhetően a 60 wattos, 4.2 csatornás integrált hangrendszernek. A hangerő egy átlagos méretű szobában kellően nagy, a basszusok is érzékelhetőek, köszönhetően a két különálló mélysugárzónak, bár azért különösebben gazdagnak vagy erőteljesnek nem neveznénk a mélyeket.

[+]

A tévét ellátták a vállalat saját fejlesztésű hangkalibrációs eljárásával, amely a távirányóra épített mikrofon segítségével a helyiség egy kívánt pontjába koncentrálja a lehető legjobb minőségű megszólalást. Ezt kipróbáltuk, és tényleg változott a hangzás attól függően, hogy be volt-e kapcsolva a funkció. A dinamikakompresszió nem hiányzik, és van mód a hang és a kép elcsúsztatására is, ha szinkronizációs probléma lépne fel, ami nagyon hasznos lehet. Az előzetesen programozott hangmódokat sem spórolták ki, és ha valaki ezek közül egyikkel sem elégedett, akkor az equalizer segítségével saját ízléséhez szabhatja az arányokat.

Értékelés

Az LG G3 jelenleg a legjobb televíziók egyike a piacon, gyakorlatilag nincs is gyenge pontja. A webOS alapú kezelés remek, az alkalmazáskínálat bőséges és a minőségre sem lehet panasz. A Magic Remote távirányító továbbra is kiváló, és bár az előzetesen telepített médialejátszó nem hibátlan, de egyszerűen letölthető helyette valami nagyobb tudású app.


[+]

A hangzás az átlagosnál lényegesen jobb, de azért persze továbbra sem tökéletes, de ezt manapság egy tévétől nem is nagyon lehet elvárni. A kép minősége viszont abszolút elsőrangú. A 4K felbontásból fakadóan a részletesség megfelelő, a HDR igen látványos, a színpontosság kifogástalan, és a modell akár játékra is alkalmas lehet. A falra tervezett kialakítás rendben van, jól megoldották ezt a feladatot, de azért az sem hátrány, hogy szükség esetén lehet hozzá talpat szerezni. Az LG G3 nálunk járt 55 hüvelykes változata 940 000 forintba kerül, amivel jelenleg a legdrágább ilyen méretű és felbontású televíziók közé tartozik a piacon, viszont tény, hogy semmilyen szinten nem nevezhető átlagosnak vagy hétköznapinak.


LG G3 OLED televízió

elefant

Az LG G3 OLED televíziót az LG magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés