Hirdetés

Az LG új, 4K felbontású LED-es projektora, a HU70LS

Kipróbáltuk a webOS okostévérendszert használó házimozi vetítőt.

LG CineBeam HU70LS

A házimozi projektorok népszerűsége folyamatosan csökken az egyre olcsóbbá váló, nagy képátlójú tévék elterjedésével, de még mindig vannak cégek, amelyek látnak fantáziát az ilyen típusú megjelenítőkben. Közéjük tartozik az LG, hiszen a vállalat folyamatosan fejleszt, új megoldásokkal áll elő, és természetesen időről-időre új termékekkel bővíti termékportfólióját.

LG CineBeam HU70LS
LG CineBeam HU70LS [+]

Ilyen például az LG CineBeam HU70LS, amely a 4K felbontású, új típusú LED fényforrást használó modellek táborát erősíti. A gyártótól kapott információk alapján a termék kifejezetten ígéretesnek tűnt, úgy hogy egy ideje már szerettük volna kipróbálni, most pedig lehetőségünk is nyílt rá.

Tradicionális külső

Az LG nem ódzkodik attól, hogy ellépjen a hagyományos formáktól a projektorok termékcsaládjában, amire tökéletes példa a korábban általunk is kipróbált LG HU80KSW. Ám a most tesztelt HU70LS a tradicionális irányzatot követi, azaz a készülékház téglatest alakú. A lencse a frontfelületen kapott helyet, a tetején pedig található egy kis kezelőpanel, illetve egy zoom-tárcsa. 31,4 centiméteres szélességéhez 21 centiméteres mélység és 9,5 centiméteres magasság, valamint 4 kilogrammos súly társul. Egy hátizsákba befér a külső táppal és a távirányítóval együtt, de azért azt nem mondanánk, hogy egy kifejezetten hordozásra szánt termékről van szó.

LG CineBeam HU70LS
LG CineBeam HU70LS [+]

A ki- és bemenetek a szokásoknak megfelelően a hátlapra kerültek; található itt két HDMI 2.0, két USB 2.0 Type-A, egy-egy USB 2.0 Type-C, Ethernet, optikai digitális és 3,5 mm-es analóg audió csatlakozó is. A lopós kedvű emberek szándékainak meghiúsítására Kensington zárhely is került a vetítőre, amely tunerekkel nem rendelkezik, tehát a digitális tévéadások vételére nem alkalmas.


[+]

Főbb paraméterek
LG CineBeam HU70LS
Képalkotási technológia DLP
Fényforrás LED (4 csatornás)
Fényforrás élettartama 30 000 óra
Maximális fényerő 1500 ANSI lumen
Maximális felbontás 3840x2160 (4K)
Vetítési távolság 100 cm - 31"
138 cm - 42"
182 cm - 55"
217 cm - 65"
471 cm - 140"
Maximális kontrasztarány 150 000:1
Zajszint Normál mód: 30 dB
Energiatakarékos mód: 25 dB
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Élénk, Eredeti, HDR Hatás, Játék, Sport, Szakértői (sötét szoba), Szakértői (világos szoba), Színház
Hangrendszer 2 x 3 watt
Beépített digitális tunerek -
Interfész 2 db HDMI 2.0, 2 db USB 2.0 Type-A, USB 2.0 Type-C, Ethernet, optikai digitális audió, 3,5 mm-es analóg audió
Extrák beépített médialejátszó, beépített hangrendszer, távirányító, trapézkorrekció, Miracast, webOS 4.5 okostévérendszer, Bluetooth támogatás
Akkumulátor -
Teljesítményfelvétel 180 watt
Méret 314 x 210 x 95 cm
Tömeg 4 kg
Gyártó honlapja www.lg.hu
Termék honlapja LG CineBeam HU70LS
Fogyasztói ár 580 000 forint

Képminőség

Az LG már régen elkötelezte magát a DLP képalkotási eljárás mellett, és így nem túl meglepő módon a CineBeam HU70LS is erre a technológia épül. A Texas Instruments által gyártott chip valós felbontása 1920x1080 képpont, és a termék az XPD technológia révén, az úgynevezett pixeleltolás segítségével képes megteremteni a 4K felbontást. Ennek teljesítménye teljesen meggyőzőnek tűnt, tényleg markánsan érződik a különbség a Full HD és a 4K anyagok között. Az persze simán benne van a paklikban, hogy ha egy "valódi" 4K felbontású vetítő mellé tennénk, akkor gyengébbnek éreznénk a pixeleltolással létrehozott kép minőségét, de erre most nem volt módunk.

[+]

Bár a vállalat az elmúlt egy-két évben elkezdett kacsingatni a lézeres fényforrások irányába is, de azért még kínálatuk meghatározó részét a nagy élettartamú LED-es vetítők teszik ki, és ez a projektor is közéjük tartozik. Azonban a vállalat itt már a hagyományostól eltérő, négycsatornásnak nevezett rendszert használ, amelyben az RGB LED-ek mellett helyet kapott egy negyedik, általuk "Dinamikus Zöldnek" nevezett csatorna is. Ennek köszönhetően elméletileg ragyogóbbak lesznek a színek, nagyobbnak érezzük a fényerőt és jobb a kontraszt is.

Hirdetés

Nos, a kép minőségére nem is nagyon tudunk rosszat mondani. A tónusok tényleg vibrálóbbnak, átütőbbnek tűnnek a megszokottnál, fátyolosságnak nyomát sem lelni. Normális beállítások mellett a színek természetesek, valósághűek, de természetesen a tökéletes, 0 cd/m² fénysűrűségű feketéről le kell mondani. Még a kritikusnak számító hullámzó víz vagy emberi bőr megjelenítése során sem tapasztaltunk anomáliákat. A kontrasztosság rendben van, így nem is láttuk értelmét a Dinamikus Kontraszt bekapcsolásának, amely ugyan markánsabbá teszi a különbséget a világos és sötét képrészletek között, ám cserébe a finomabb részletek eltűnhetnek.

[+]

A maximális fényáram 1500 ANSI lumen, ami kiemelkedőnek távolról sem nevezhető, viszont ideális körülmények között, tehát egy besötétített szobában, helyiségben bőven elég. Amennyiben nem sikerül teljesen kiszűrni a fényt (ez például gyakori egy irodában), tehát félhomályban, szűrt fényben használjuk, akkor is egészen jó, látható képet produkál, elfogadható tónusokkal – filmezésre, játékra vagy pláne egy prezentáció megtartására ilyenkor is tökéletesen alkalmas marad. Viszont ha nem sikerült elállni a fény útját semmivel, akkor a vetítő gyakorlatilag használhatatlanná válik.

A modell támogatja a nagy dinamikatartományú filmek, videók és játékok megjelenítését, viszont a viszonylag alacsony maximális fényerő miatt a HDR effekt nem különösebben látványos. Mozgásmegjelenítés terén a készülék nagyon jól teljesít, akadozást, a képelemek duplikálódását nem tapasztaltuk, és az objektumok körül sem tűnt fel remegő aura. De ha mégis akadna valami probléma, készen áll bevetésre a TruMotion nevű interpolációs technológia, ami virtuális képkockákat illeszt be a valódiak közé. A rossz minőségű forrásból származó, alacsony bitrátájú tartalmaknál tapasztalható enyhe zajosodás, ez viszont hatékonyan orvosolható a Zajcsökkentés aktiválásával.

A készülékből nem spórolták ki az előzetesen beállított képprofilokat: nyolc darab áll a felhasználó rendelkezésére, melyek már nevükkel (Élénk, Eredeti, Színház, Sport, Játék, HDR, Szakértői világos szoba, Szakértői sötét szoba) jelzik, hogy milyen típusú tartalmak mellé ajánlja őket a gyártó. Ezek kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól az aktív képmódosító funkciók, a fényesség, a színhőmérséklet és úgy általában a képvilág tekintetében, így jó eséllyel mindenki talál köztük olyat, amelyik passzol ízléséhez, elvárásaihoz. A szúnyogháló-effektus csak nagyon közelről vehető észre, a szivárványhatás nevű jelenséggel (amikor egy pillanatra mindhárom alapszín látható) nem találkoztunk.

[+]

Az LG CineBeam HU70LS  a közepes vetítési távolságú projektorok közé tartozik: 1 méterről 31 hüvelykes, 138 centiméterről 42 hüvelykes, 182 centiméterről 55 hüvelykes kép megteremtését teszi lehetővé. A 65 colhoz 217 centiméterre, a gyártó által ajánlott legnagyobb képmérethez, a 140 colhoz pedig 471 centiméterre van szüksége. Motoros fókusszal rendelkezik, amely manuálisan szabályozható, és minimális mértékű nagyításra (1,25x) is van mód. A Keystone névre hallgató trapézkorrekció (csak vertikális) segítségével korrigálható a vetített kép torzulása. Ennek van automata opciója is, amely teljesen jó munkát végez, így ezzel nem kell feltétlenül vacakolnia a felhasználónak. A zajszint Eco módban 25 dB, Normál módban pedig 30 decibel, ami azt jelenti, hogy teljes csöndben bizony hallható egy kicsit a működése.

Kezelés és extrák

Okostévé

Az LG az elsők között kezdte ellátni projektorait is a televíziókból már ismert okostévérendszerekkel. Ebből következően különösebb meglepetést az okozott volna, ha ez a szolgáltatás az LG CineBeam HU70LS-ből hiányzik, de erről persze szó sincs: a saját fejlesztésű webOS 4.5 platformot kapta meg.

[+]

A grafikus kezelőfelület átlátható, felépítése logikus, és bizonyos keretek között még személyre is szabható, hiszen mindenki maga döntheti el, hogy mely funkciók, alkalmazások kerüljenek a főképernyőre. Természetesen magyarul is kommunikál, kifejezetten felhasználóbarát, így kezelése még annak sem okozhat problémát, aki idegenül mozog az elektronikai eszközök univerzumában.

A modell mellé jár távirányító, mégpedig egy mozgásérzékelős Magic Remote, amely nagyjából úgy működik, mint egy légiegér, tehát a levegőben mutogatva vezérelhető a kurzor a képernyőn, ami gyors és kényelmes használatot szavatol. A távvezérlő egy ingyenes app révén mobillal is kiváltható, és a modell képes együttműködni USB-n keresztül csatlakoztatott egérrel, illetve billentyűzettel is.

Netes tartalmak

A webOS 4.5 persze nem pusztán a vezérlésért felel, hanem elérhetőek a rendszeren keresztül közvetlenül a különféle internetes appok. A kínálat nagyjából kétszáz darabból áll, és megtalálhatóak köztük a híroldalak, életmóddal vagy sporttal kapcsolatos szoftverek, egyszerűbb játékok, valamint természetesen a manapság igen népszerű online tartalomszolgáltató applikációk. Ez utóbbiakból van a legtöbb, köztük olyan hazánkban is ismert és népszerű darabokkal, mint az HBO Go, a Netflix vagy a Filmbox. Az applikációk betöltése kellően sebes, futtatásuk közben sem ütköztünk semmilyen problémába. A böngészőnek köszönhetően netezésre is van lehetőség, mégpedig úgy, hogy a weboldalakat gyorsan betölti, és az is jó, hogy nem a mobilos, hanem a hagyományos, számítógépes nézetet használja.

[+]

Miracast

A Wi-Fi Direct és a Miracast támogatásnak köszönhetően a kompatibilis eszközök kijelzője tükrözhető, azaz ilyenkor a kivetített képen e masinák képernyőjét fogjuk látni. Némi késleltetés érzékelhető, de ennek mértéke egyáltalán nem zavaró.

Médialejátszó

A vetítő rendelkezik előzetesen telepített médialejátszó szoftverrel, azaz elég bedugni a hátulján az USB portba egy merevlemezt vagy pendrive-ot, és máris lehet nézni az azon található videókat és képeket, illetve hallgatni a dalokat. A grafikus kezelőfelület rendben van, átlátható, felhasználóbarát, a kezelése senkinek sem okozhat különösebb problémát.

[+]

A képek közül csak a JPG és a PNG állományok kezelése megoldott, és a fotók részletes adatait tartalmazó EXIF adatok sem varázsolhatóak a képernyőre. A diavetítés funkció nem hiányzik, aláfestő zene elindítására van lehetőség, és a képváltás sebessége is szabályozható. Hanganyagok közül az MP3 mellett a WMA és FLAC szabványok megszólaltatása jöhet szóba. Az alkalmazás még a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegek megjelenítésére is módot ad, ami a karaoke rajongók számára különösen hasznos lehet.

[+]

Videós tesztcsomagunk átpörgetése során azt tapasztaltuk, hogy a DivX és a 10 bites fájlok kivételével mindegyiket gond nélkül lejátszotta, még a 4K anyagokat is problémamentesen jelenítette meg. Ezt követően próbálkoztunk néhány HDR állománnyal, de ezeket sajnos felismerni sem volt hajlandó. A szoftver a külső feliratok megjelenítését támogatja, a betűk mérete és pozíciója is módosítható, ráadásul a karekterek körül vékony keret jelenik meg, így a szöveg mindig jól látható. A térhatású hangfájlok közül a Dolby True HD és a Dolby Atmos állította megugorhatatlan akadályok elé az előzetesen telepített médialejátszó szoftvert.

Hangminőség és értékelés

Ma már egyáltalán nem ritka, hogy egy projektort felszerelnek integrált hangrendszerrel. Az LG CineBeam HU70LS is megkapta azt az extra funkciót, ami nagyon jól jöhet akkor, ha nincs a közelben semmilyen külső audioeszköz. Viszont az is tény, hogy a két rejtett 3 wattos hangszóró nem produkál különösebben jó megszólalást. A mélyekből alig hallani valamit, a dinamika nem érzékelhető, az összhatás vékony és steril, és a sztereó is felejtős. Ám az is tény, hogy hibákba nem futottunk bele, zúgást-búgást vagy statikus zörejeket nem hallottunk.

[+]

Az előzetesen programozott hangmódok nem hiányoznak, és a hangszínszabályozó segítségével szabadon módosíthatóak az arányok. Vezeték nélküli úton, Bluetooth technológia révén egyszerűen és gyorsan csatlakoztathatóak kompatibilis külső hangeszközök is, ilyenkor minimális késleltetés érzékelhető csak, ami nem zavaró egyáltalán, a kapcsolat pedig végig stabil maradt.

Értékelés

A gyártó korábbi projektorainak ismeretében látatlanban is magasra tettük a mércét, ám az LG CineBeam HU70LS még így sem okozott csalódást. A webOS-re épülő kezelés pazar, a vezérlés felhasználóbarát, a platform kellően gyors és stabil. Az olyan kapcsolódó szolgáltatások is jól működnek, mint az előretelepített médialejátszó, a böngészés vagy a futtatható netes alkalmazások.


[+]

A beépített hangrendszer nem produkál különösebben jó megszólalást, viszont a zavaró hibáktól is megkímélt minket. A legfontosabb dologban, tehát a képminőséget terén meglehetősen jó teljesítményt nyújtott. Ideális körülmények között, azaz sötétben igen jó a kép, a színek szépek, a felbontás nagy, és a mozgásmegjelenítés is rendben van. Ha nem sikerül teljesen besötétíteni, akkor is jól használható kisebb-nagyobb kompromisszumok megkötésével. A dizájn nem valami nagy durranás, de egy projektornál ez nem is lényeges tényező. Jelenleg 580 000 forintot kérnek el érte, amivel ma a drágább 4K projektorok közé tartozik, de mivel a szokásosnál jobb a képminősége, rendelkezik okostévérendszerrel és hangszórókkal is, azt mondhatjuk, hogy a tudásának megfelel ez az ár.


LG CineBeam HU70LS projektor

elefant

Az LG CineBeam HU70LS  projektort az LG magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények