Használat közben
Kijelző
Tavaly elismerően nyilatkoztunk az AU Optronics panelről, de a tesztpéldányban található 4K-s LP139UD1-SPC1 még ennél is többet tud: 380 cd/m² maximális fénysűrűséget kínál, ami a kültéri használatot befolyásolja kedvezően, míg a kontrasztarányra 1327:1 értéket mértünk.
Ennél is örömtelibb azonban, hogy 95,7%-os sRGB lefedettséget mértünk, amelyhez már kalibrálás nélkül is egész pontos, 6351 K fehéregyensúly és 2 alatti átlagos delta E érték tartozik. PWM meglétére nem kell számítanunk, egyedül az rondít bele egy kicsit a remek összképbe, hogy a fényerő eloszlása nem egyenletes, itt ugyanis maximumra állítva 10 százaléknál nagyobb eltéréseket is találtunk. Mindazonáltal a színek nem módosulnak érezhető mértékben, így csak megerősíteni tudjuk azt a véleményünket, hogy ezzel a panellel akár grafikusok és videóvágással foglalkozó szakemberek hordozható munkagépe is lehet a Yoga 920.
Munka közben
A Core i7-8550U esetében az Intel a gyártótól függően lehetővé teszi 25 wattos TDP használatát is, de az alapbeállítások szerint a CPU 15 wattos maximális TDP-vel rendelkezik, ezzel kell tehát elbírnia a gépbe szerelt, dupla ventilátoros hűtésnek. A gép alapterhelésen szinte némán dolgozik, a ventilátorok hangja csak akkor hallható, ha tényleg a géphez dugjuk fülünket, de maximális terhelés mellett is meglepően halk zúgássá erősödik csak a hűtés hangja, amely híján van minden kellemetlen karakternek. Mindez viszont a kisajtolható teljesítmény kárára megy, a Lenovo ugyanis méréseink szerint elég konzervatív beállításokat használ: a terhelés – legyen szó AIDA 64 vagy Prime95+Furmark kombinációjáról – bekapcsolása után 5 másodpercig 25 wattra ugrik a Core i7-8550U TDP-je, amelyet rohamos melegedés követ körülbelül 71-74 °C-ig. Ez folytatódna tovább is, ha a rendszer nem lépne közbe és venné vissza a TDP-t 15 wattra, amellyel párhuzamosan a CPU hőmérséklete 64 °C-on stabilizálódik.
Mindez persze csak úgy lehetséges, hogy az eredetileg 4 GHz-en üzemelő processzor is visszavesz, mégpedig a csak a CPU-t igénylő feladatoknál 2,3-2,4 GHz-re, ha viszont a GPU-t is terheljük, egészen 1,2 GHz köré esett vissza az órajel. Mindeközben a hőmérséklet stabilan tartotta magát 63 °C-on, mutatva, hogy van még tartalék a rendszerben.
A terhelés során a burkolati hőmérsékletek bőven az elfogadható határon belül maradnak, ahogy már említettük, a leginkább melegedő alkatrész(ek) ennél a gépnél a billentyűzet felé néznek, itt a felső soroknál egyes pontokban 40 °C-ot éppen csak meghaladó értékeket is mérhetünk, ami még mindig bőven kényelmes, a burkolat alsó része pedig 36 °C körül tetőzik. Az ergonómia nyelvére lefordítva ezeket azt kapjuk, hogy a Yoga 920 nyugodtan használható akár ölben is, nem kell égési sérülésektől tartanunk.
Billentyűzet, hangszóró
A szövegbevitel tesztjét kicsit nehezíti, hogy nem magyar, hanem angol kiosztású billentyűzettel érkezett a tesztelt modell – amit azonban az elődmodellel összevetve rögtön szemet szúrhat, hogy az alsó sort átdolgozták, a Shift gomb megnőtt, a teljes méretű kurzurmozgató billentyűknek viszont annyi, a le/fel gombokat összevonták. További jelentős változások nincsenek (természetesen a korábban tesztelt 910 US és a mostani 920 UK kiosztása közötti eltéréseket most nem vesszük figyelembe), a billentyűzet a vékony gépeknél megszokott korlátok között jól működik, masszivitási problémáknak nincs nyoma, csak a gombok rövid útja igényel megszokást.
A tapipad, illetve az ujjlenyomat-olvasó nem változott semmit, az előbbi továbbra is dedikált gombok nélküli, nagyméretű változat, amely többujjas gesztusokat is támogat, az utóbbi pedig most is gyorsan és megbízhatóan működött együtt a Windows Hellóval.
A hangszórók ezúttal is a JBL márkajelzést hordozzák, kivágásuk pedig elmozdult a szélek irányába – de persze hangminőség területén azért csodákra továbbra se számítsunk.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!