Kívül szép: Huawei Matebook D 15 2021

A Huawei notebookjait sokan szeretik, de a MateBook D 15 legújabb változatánál nem ott spóroltak, ahol kellett.

Bevezető, külső

A Huawei MateBook noteszgépeivel többször is foglalkoztunk már, teszteltük például a csúcsmodell X Prót, a középkategóriás MateBook 13-at és a belépőszintű, előző generációs D 15-öt is. Ez utóbbit szinte pontosan egy éve vettük kezünkbe, és akkor az AMD Picassóra épülő modell járt nálunk, most pedig itt a 2021-es változat, mely az Intel Tiger Lake-re épül, és egy Core i5-1135G7 dolgozik benne.

Dizájn

A Huaweinél nem a D 15 dizájnjával foglalkozó részlegben égetik 0-24-ben a lámpákat, az új MateBook ugyanis pontosan úgy néz, mint elődje. A formaterv így továbbra sem különösebben izgalmas, egy átlagos unibody házba épített „tepsit” kapunk, melyet viszont a cégtől megszokott módon nagyon igényesen raktak össze. Ez alatt értjük a kialakításból adódó masszívságot, mely a viszonylag nagy méret (358 x 230 x 17 mm) ellenére is szilárddá teszi a gépházat, illetve a precíz illesztéseket.


[+]

A külsőt jelentő alumínium selyemfényű – mi a Mystic Silver színű verziót kaptuk, de a gép elérhető Space Grey fantázianevű, sötétebb szürke színezéssel is, ami valamivel profibb, komolyabb hatást kelt. Bármelyiket is választjuk, jó hír, hogy az ujjlenyomatokat nem nagyon gyűjti a gép. Amiben még biztosak lehetünk, hogy színes fényekkel, egyéb meglepetésekkel nem fogjuk magunkra vonni a figyelmet, a D 15 híján van mindenféle díszítésnek, még a fedlapra került, tükröződő HUAWEI felirat is diszkrétnek mondható.


[+]

Felnyitva a fedelet tapasztalhatjuk az egy darab, széles zsanér jó kiegyensúlyozását, és láthatóvá válik az ismerős billentyűzet is, az F sor közepére rejtett webkamerával. A kijelző kerete divatosan vékony és matt sötét műanyag borítja. Felhívnánk még a figyelmet a felnyitást megkönnyítő „bevágáson” felsejlő két apró lyukra, melyek a mikrofonokat rejtik.

Hirdetés

[+]

A hátára fordítva a notebookot szintén ismerős látvány táruk elénk, a tavalyi modellről visszaköszönnek a hangszórókat és a hűtést rejtő szellőzőnyílások is. A szerelhetőséggel nincs gond, legalábbis abban a tekintetben, hogy a hátlapot könnyű felnyitni, cserélni viszont csak a háttértárakat tudjuk, a memória mennyisége nem módosítható. Érdemes megfigyelni, hogy a Huawei egyébként a belső felépítésen sem sokat változtatott tavaly óta, de például a hűtőrendszer egy helyett már két hővezető csövet használ.


[+]

A csatlakozósor sajnos ennél is kevesebbet fejlődött, és ez 2021-ben elég szomorú: a négy USB portból kettő USB 2.0 sebességű – ezeket találjuk a készülék jobb oldalán a kombinált hangcsatlakozó mellett. A bal oldalon ezzel szemben egy Type-C és egy Type-A konnektort láthatunk, melyek már USB 3.2 Gen1 sebességet kínálnak, viszont ezek közül az előbbi egyben a töltésre is szolgál, tehát ha nem veszünk egy USB-PD-t is támogató dokkolót, asztali használatnál rögtön bukjuk is az egyiküket. Videókimenetként egy HDMI-t vehetünk igénybe.

Belső, teljesítmény

Core i5-1135G7, 16 GB RAM és 512 GB-os SSD került a tesztelt notebookba, és a Huaweitől kapott információk szerint ezek lesznek a boltokban kapható konfiguráció elemei is. Az összeállításból egy középkategóriás noteszgép képe sejlik fel, melyben nincsenek se túl gyenge, se túl erős pontok, de teljesítményét tekintve biztos nem fog csalódni, aki otthoni használatra vagy irodai munkára vásárolja meg.

Specifikációk
Termék megnevezése Huawei D 15 2021
Processzor Intel Core i5-1135G7 – 2,4/4,2 GHz, 15 W TDP
Memória 16 GB Micron DDR4-3200
Kijelző 15,6"-es, 1920x1080 pixeles BOE TV156FHM IPS panel
Grafika Intel Iris Xe Graphics (integrált)
Adattároló 512 GB Samsung PM981a NVMe SSD, PCIe 3.0 x4
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - Intel Wi-Fi 6 AX201
- Bluetooth 5.1
Interfészek - 1 db USB 3.2 Gen1 (Type-C töltésre is)
- 1 db USB 3.2 Gen1 Type-A
- 2 db USB 2.0 Type-A
- 1 db HDMI 1.4b
- 1 db kombinált 3,5 mm-es hangcsatlakozó
Extrák ujjlenyomat-olvasó, billentyűzetbe rejtett webkamera
Akkumulátor 42 Wh
Méret 358 x 230 x 17 mm
Tömeg 1,52 kg
Operációs rendszer Windows 10 Home
Gyártó honlapja www.huawei.hu
Termék honlapja Huawei Matebook D 15 2021
Fogyasztói ár 345 000 forint
Garancia 3 év

Teljesítmény

Az SSD-vel kezdve a vizsgálatokat elmondhatjuk, hogy a Samsungtól származó PM981a nem okozott kellemetlen meglepetést, a PCIe 3.0 x4-es interfészre csatlakozó eszköz hozza azokat a számokat, amiket korábban más gépekben már láthattunk.


[+]

Áttérve az általános teljesítményre, itt jobbára a gép tudja azt, amit elvárhatunk egy Core i5-1135G7/16G/512G kombinációtól. Kiemelkedőnek ugyanakkor nem neveznénk, a CPU-ra koncentráló méréseknél enyhe lemaradást tapasztaltunk például az Acer Swift 3X-től, mely a Cinebench R23 throttlingot vizsgáló tesztje során viszonylag látványosra is nőtt, míg PCMark 8 alatt jobbára minimálisra csökkent. Az LG Gram 16-tal összevetve egyes eredmények jobbak, mások rosszabbak lettek, de nagy átlagban hasonló teljesítményt nyújt a két notebook.

Mérés Eredmény
7-Zip Single / Multi 4808 / 25 621 MIPS
Cinebench R15 OpenGL / CPU 80,32 fps / 864 cb
Cinebench R20 CPU Single / CPU Multi 522 / 2063 cb
Cinebench R23 CPU Single / CPU Multi (10 perces futás után) 1361 / 4497 cb
Veracrypt64 SHA 256 / SHA 512 281 / 419 MB/s
PCMark 8 Storage 5091

A notebook viselkedését a mellékelt szoftverrel bekapcsolható normál (Balanced) és High Performance profilban is vizsgáltuk: mint látható, az eltérés nem túl jelentős, így a legtöbb esetben nincs értelme ezt az opciót bolygatni. Viszont a következő oldalon majd látjuk, hogy fogyasztásban és órajelben ennél komolyabb a különbség – nem nehéz kitalálni, hogy a gondot itt a throttling okozza.

Dedikált GPU hiányában a MateBook D 15 nem ajánlható játékra, ahogy az alábbi számok is mutatják; pár éves szoftverek esetében a HD felbontás alacsonyabb minőségi beállításokkal még vállalható, de ennél többet nem várhatunk el tőle.

Tapasztalatok

Kijelző

A csatlakozókínálat mellett a Huawei D 15 leggyengébb pontja egyértelműen a kijelző, mely ugyan IPS panelt használ, de abból egy belépőszintű változatot, pont azt, amelyet tavaly a 2020-as D 15-tel versenybe szálló Honor MagicBookba építettek. A paraméterek – 252 cd/m², 1290:1, 56%-os sRGB – egyértelműen mutatják, hogy grafikai feladatokra nem érdemes ezt a gépet választani.

[+]

Ennek fényében a színhűséggel kapcsolatban nincs is miért reklamálni, amiért viszont dicséretet érdemel a MateBook D 15, az a háttérvilágítás egyenletessége, ami kiváló. Tekintettel arra, hogy irodai programoknál ez kifejezetten lényeges lehet, még jobban látszik, hogy milyen felhasználási területet céloz a Huawei terméke.

[+]

Használat közben

Egy nagyméretű alumíniumház a hűtés szempontjából mindig előnyös, hiszen remekül el tudja oszlatni a hőt, nem alakulnak ki „lokális” melegpontok, inkább egyenletes marad a hőmérséklet. Talán ennek is köszönhetjük, hogy normál használat során a MateBook D 15 sokáig néma marad, sőt, igazán hangossá csak a High Performance üzemmód aktiválása után válik nagy terhelésen. Normál körülmények között a processzor 40 °C-os hőmérsékleten üzemel, de terhelés hatására villámgyorsan 90 °C fölé melegszik. Innen aztán a Balanced üzemmódban körülbelül egy percen belül vissza is hűl 60 °C köré – ennek oka pedig az, hogy a 35 wattos TDP is lecsökken a hivatalos 15 watt környékére.

Mint a görbéken is látszik, a két üzemmód elég jelentősen eltér egymástól a fogyasztás, hőmérséklet és az elért frekvencia területén is – de mint az előző oldalon felhívtuk rá a figyelmet, a sebességben ennél kisebb eltéréseket tapasztaltunk, ennek oka pedig a throttling, mely minden beállítás során jelen van kisebb-nagyobb mértékben, és nem hagyja, hogy a Core i5-1135G7 teljesen kifussa magát.

[+]

Ami a burkolati hőmérsékleteket illeti, ezek visszafogottak, és huzamosabb terhelés után sem melegszik a gépház 37 °C fölé.

Beviteli eszközök, hang, üzemidő és értékelés

Ahogy az első oldalon már volt róla szó, a külső területén nincs változás a tavalyi modellhez képest, és ez a billentyűzetet is érinti, már amennyiben magyar kiosztású példányt vásárolunk. Tesztünkre egy angol változat érkezett, de nagy különbséget nem tapasztaltunk a tavaly tesztelt, magyar változathoz képest; persze a kiosztás eltéréséből adódóan más a bal oldali Shift és az Enter mérete, viszont megmaradtak az összezsúfolt kurzormozgató gombok. Numerikus rész továbbra sincs, a bekapcsológomb viszont a kedvelt, kiválóan működő ujjlenyomat-olvasót rejti magában. Sajnos háttérvilágítás sincs, és az angol kiosztás is többeket elriaszthat, de az ígéretek szerint érkezni fognak hamarosan magyar változatok is. A tapipad kényelmes, jól használható, gombjait a felületbe integrálták.


[+]

A billentyűzet kapcsán természetesen továbbra is jelen van a Huawei legfelső sorba rejtett webkamerája, mely lassan a cég „védjegyévé” is válik. Ez korábban jópofa volt, mostanra viszont tényleg már csak a hagyományok miatt ragaszkodhatnak hozzá, mert vannak jobb megoldások is.

Szintén a cégtől megszokott módon rendelkezésre áll a Huawei Share, mely lehetővé teszi a noteszgép és a csatlakoztatott telefon között fájlok átvitelét, adatok vagy a kijelző megosztását és az utóbbival a telefon irányítását. A feltétel a legalább a 30-as szériához tartozó Huawei telefon megléte, ami szerintünk szükségtelen korlátozás a gyártó oldaláról.

A hangszórók idén is alulról szólnak, tehát dinamikájuk visszafogott, kissé fojtott. Minőségi zenehallgatásra nem érdemes igénybe venni őket, de YouTube-hoz, videótelefonhoz, időnkénti filmezéshez tökéletesen megteszik.

Üzemidő

A MateBook D 15 egy 42 Wh-s akkumulátort kapott, amely mutatja, hogy a hosszú üzemidő és a hordozhatóság bizony nem szerepelt az elsődleges szempontok között a tervezés során. Ha megnézzük a tavalyi modell számait, akkor azt látjuk, hogy minimális terhelésnél ugyan kisebb lett a rendszer fogyasztása, munka és videólejátszás során viszont nem történt előrelépés. A töltő egyébként továbbra is egy okostelefon-töltőre emlékeztető, 65 wattos USB-PD szabványú példány, ami könnyen hordozható és univerzálisan használható.

Értékelés

A Huawei nem akart forradalmat csinálni a MateBook D 15 esetében, így csak a minimális fejlesztéseket végezték el a 2021-es évre – ez pedig egy friss platform beépítését jelenti. A választás tavaly az AMD-re, idén az Intelre esett, így tehát Tiger Lake-et kapunk, vele pedig kellemes gyorsulást, ami mindenképpen dicséretes, és örömhír az is, hogy megmaradt a cégre jellemző, igényes kivitel, mely egy kategóriával feljebb is simán megállná a helyét. Ezen felül jó a billentyűzet, a tapipad, és örömmel vesszük az ezen szegmensben még ritkaságnak számító ujjlenyomat-olvasó jelenlétét is.


[+]

Amiért mégis kissé elégedetlenek maradtunk, az az, hogy ez a fejlesztés annyira minimálisra sikeredett, hogy olyan alapvető dolgokat sem léptek meg, mint például az USB 2.0 portok leváltása (pedig ennek tényleg minimális lenne a költsége), vagy egy jobb minőségű kijelző beépítése. Ezek persze önmagukban még elnézhetők lennének, ha közben az árazásnál nem fogott volna vastagon a ceruza: a 345 000 forint igen jelentős emelkedés a tavalyi szinthez képest. És ugyan az igaz, hogy közben az egész piacon elszállni látszanak az árak, de a MateBook D 15 még ezzel együtt sem tűnik már annyira jó vételnek, mint korábban.

Wombath

A Huawei D 15 notebookot a Huawei Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés