Hirdetés

HP Spectre 13, a világ legvékonyabb notebookja

Hardver

Vékony notebookokba rendszerint különösen alacsony fogyasztású, Core M processzorokat tesznek, a HP viszont más utat választott a Spectre 13 esetében. A fedél 2 milliméterét leszámítva mindössze 8,4 mm vékony gépházba Skylake-alapú, 15 watt TDP értékű Core i processzorokat, konkrétan Core i5-6200U-t vagy i7-6500U-t szerelnek. Természetesen a memória alaplapra forrasztott, kapacitása 8 GB, a 256 vagy 512 GB-os SSD pedig M.2 foglalatos. Ezen felül Wi-Fi és Bluetooth modult, továbbá speciális formájú, 38 wattórás akkumulátort kapunk.

Termék megnevezése HP Spectre 13
Processzor Intel Core i5-6200U – 2,3/2,8 GHz 15 W TDP
Intel Core i7-6500U – 2,5/3,1 GHz 15 W TDP
Memória 8 GB DDR3L-1866 az alaplapon
Kijelző 13,3"-os 1920x1080 pixeles IPS panel fényes felülettel, Gorilla Glass 4 védelemmel
Grafika Intel HD Graphics 520 – integrált
Adattároló 256 vagy 512 GB PCI Express SSD
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció Intel IEEE 802.11b/g/n/ac Wi-Fi, Bluetooth 4.1
Interfészek - 1 db USB 3.0 Type-C
- 2 db USB 3.0 Type-C Thunderbolt 3.0 támogatással
- audio ki- és bemenet
Extrák webkamera, Bang & Olufsen hangszórók, billentyűzetvilágítás
Akkumulátor 4 cellás – 38 Wh
Méret 325 x 229 x 10,4 mm
Tömeg 1,1 kg
Operációs rendszer Windows 10
Gyártó honlapja www.hp.hu
Termék honlapja Spectre 13

Nálunk Core i5-6200U processzorral és szélvészgyors, NVMe csatolós Samsung SSD-vel járt a laptop. Ennek az összeállításnak az ára Európában várhatóan 1400 euró (kb. 435 000 Ft) körül alakul majd, a Core i7-6500U-s változatot pedig már láttuk a HP német oldalán 1500 euróért (kb. 465 000 Ft). Mindkét processzort teszteltük már korábban, teljesítményüket a többi Skylake társsal és a Broadwell elődökkel együtt egy nagy táblázatban foglaltuk össze.

A kis helyre bezsúfolt, nagyjából 20-25 watt maximális fogyasztásra képes hardver miatt speciális hűtést kellett kifejleszteni a Spectre 13-hoz, amit a HP túlnyomásos hűtésnek nevez. A gép hátsó részében lévő alaplapot hermetikusan elzárták a többi komponenstől. Erre a részre két lapos ventilátor tolja be a levegőt, ami áthalad az alkatrészek között, majd egy bordán keresztül távozik a notebook hátsó részének közepén. A bordára hőcsővel küldik a processzor melegét. A ventilátorok a notebook alján keresztül szívják be a friss levegőt, amit három nagy, keresztben végigfutó gumitalppal emeltek meg, így nem csak asztalra téve, hanem ölben tartva is biztosított a megfelelő légáramlat. Egy puha párnán azért nem szívesen használnánk a Spectre 13-at.

Hogy Spectre 13 pontosan hogyan viselkedik majd üzem közben, azt egyelőre nem tudjuk teljes biztonsággal megmondani, ugyanis nálunk egy prototípus járt még csak, ami több mint valószínű, hogy át fog még esni némi finomításon. Amit viszont eddig tapasztaltunk, azzal meg vagyunk elégedve. Lényegében a HP-nél az élhetőség kedvéért beáldozták a teljesítményt. Nagyjából egy percig engedik a Core i5-6200U-t maximális Turbo Boost órajelén, vagyis 2,7-2,8 GHz-en pörögni, ennyi idő alatt legfeljebb 70 °C-ig tud felmelegedni, utána viszont elkezdik csökkenteni az órajelet úgy, hogy a processzor hőmérséklete alig lépje át a 60 °C-ot.


Alul a ventilátorok beszívónyílásai láthatóak, a meleg levegő a hátsó rácsokon távozik

Ez nagyon jó húzás abból a szempontból, hogy a gépház sem melegszik, tehát nem fogja kellemetlenül égetni a felhasználót, ráadásul a fenéklemez a hőt jól vezető fém helyett szénszálas műanyag, így ölbe véve sem kell forróságtól tartani, ami bizony más vékony notebookoknál jellemző probléma. Fontos kérdés persze, hogy mekkora teljesítmény tud megmaradni. Ezen a téren szinte biztos, hogy finomítanak még, ugyanis nálunk a CPU-órajel a terhelés harmadik percétől 1,3-1,8 GHz között ingadozott, ami éppenséggel nem Core i, hanem inkább Core M szint.

A hűtés viszont – magasan sivító hangszíne ellenére – kifejezetten halk volt. Sőt, úgy tűnt, hogy 23 °C-os szobahőmérséklet mellett negyedórányi terhelés után le is csendesedett 20 dB környékére, ez már csak halk környezetben érzékelhető. Félórányi hajtás hatására a billentyűzet mindössze 34 °C-ig melegedett, a fenéklemez 44 °C-os maximuma is elfogadható még. Ha a későbbiekben kicsit feljebb engedik a hűtést a még mindig elfogadható 25-26 dB környékére, akkor továbbra sem lesz zajos, a CPU frekvenciája pedig várhatóan felmehet majd huzamos 2,0 GHz környékére, ahol már a Skylake-alapú Core i elég virgonc. Később igyekszünk majd egy végleges verziót is keríteni a Spectre 13-ból, hogy meglássuk, mi igazolódik be feltevéseinkből.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • HP

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés