HP Spectre 13, a világ legvékonyabb notebookja

Megjelenés

Április elején, a luxus és pompa fellegvárában, Versailles-ban mutatta be a HP a legújabb, leglátványosabb notebookját, ami egyben a világ legvékonyabbja is. A 13,3 hüvelykes Spectre 13 mindössze 10,4 milliméteres legvastagabb pontján; ez néhány éve még csak mobiltelefonokra és tabletekre volt jellemző, most pedig egy kettényitható, komoly teljesítményű számítógépet szorítottak le erre az értékre. A Spectre megjelenése legalább annyira lélegzetelállító, mint vékonysága. Fedelét sötét tónusú, kellemes tapintású alumíniumból készítették, fenéklemeze a súlycsökkentés érdekében – mindössze 1,16 kilogrammot nyom a gép – szénszálas műanyag.

A gép egyedi, kijelzőfedélen túlnyúló része látványos, fényes rézszínű, amivel harmonizál a friss és modern HP logó. Igazi különlegesség a laptop zsanérja; ez egy C alakú, szintén rézszínű ív, ami úgy néz ki, mintha a burkolatból nőne ki. Végül is majdnem ez történik, a hátsó nyúlványban alakították ki a házát, ide fordul be. Bravúros az általa tartott kijelzőpanel is, mert a fémfedéllel és a Gorilla Glass 4 védőréteggel együtt is mindössze 2 mm vastag. Természetesen IPS panelt használtak, ami a helytakarékosság miatt nem érintésérzékeny, felbontása pedig Full HD – ez 13,3 hüvelykre bőven elegendő.

Csinos lett a Spectre 13 belseje is. Itt a legnagyobb mutatvány a billentyűzet lehetőségekhez képest teljesen korrekt, 1,3 milliméteres nyomásútja. A mellette már-már bumfordinak nevezhető, 13,1 milliméter vastag MacBooknak szinte semmi nyomásútja nincs, viszont a 12,3 milliméteres Asus ZenBook UX305 egész korrekt megoldást tudott felmutatni ezen a téren, persze közel 2 milliméterrel, vagyis 20%-kal vastagabb a HP-nél. A billentyűzet két oldalára, a fémkeretbe vágták a két Bang & Olufsen hangszóró jókora nyílását, a csuklótámaszban pedig üvegfelületű touchpad van szintén 1,3 milliméternyit járó, integrált gombokkal.

Formabontó a Spectre 13 csatlakozókiosztása is. Az integrált hang ki- és bemenet az egyetlen hagyományos aljzat rajta, ezen felül már csak USB Type-C kapuk vannak rajta, mégpedig három darab. (Ezt jól oda is dörgölik a MacBooknak, amire összesen egyet sikerült tenni.) Mind a három Type-C használható töltésre, kettő közülük Thunderbolt 3.0 kompatibilis, így akár négy darab 4K-s kijelzőt is meghajthatunk róluk; a jövőben érkező, külső grafikus kártyás modulok felé is nyitott az út, mindenféle speciális dokkolókról nem is beszélve. Mondjuk egy alap vezetékes egér vagy pendrive bedugásához átalakító kell, de ilyet adnak a géphez.

Hardver

Vékony notebookokba rendszerint különösen alacsony fogyasztású, Core M processzorokat tesznek, a HP viszont más utat választott a Spectre 13 esetében. A fedél 2 milliméterét leszámítva mindössze 8,4 mm vékony gépházba Skylake-alapú, 15 watt TDP értékű Core i processzorokat, konkrétan Core i5-6200U-t vagy i7-6500U-t szerelnek. Természetesen a memória alaplapra forrasztott, kapacitása 8 GB, a 256 vagy 512 GB-os SSD pedig M.2 foglalatos. Ezen felül Wi-Fi és Bluetooth modult, továbbá speciális formájú, 38 wattórás akkumulátort kapunk.

Termék megnevezése HP Spectre 13
Processzor Intel Core i5-6200U – 2,3/2,8 GHz 15 W TDP
Intel Core i7-6500U – 2,5/3,1 GHz 15 W TDP
Memória 8 GB DDR3L-1866 az alaplapon
Kijelző 13,3"-os 1920x1080 pixeles IPS panel fényes felülettel, Gorilla Glass 4 védelemmel
Grafika Intel HD Graphics 520 – integrált
Adattároló 256 vagy 512 GB PCI Express SSD
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció Intel IEEE 802.11b/g/n/ac Wi-Fi, Bluetooth 4.1
Interfészek - 1 db USB 3.0 Type-C
- 2 db USB 3.0 Type-C Thunderbolt 3.0 támogatással
- audio ki- és bemenet
Extrák webkamera, Bang & Olufsen hangszórók, billentyűzetvilágítás
Akkumulátor 4 cellás – 38 Wh
Méret 325 x 229 x 10,4 mm
Tömeg 1,1 kg
Operációs rendszer Windows 10
Gyártó honlapja www.hp.hu
Termék honlapja Spectre 13

Nálunk Core i5-6200U processzorral és szélvészgyors, NVMe csatolós Samsung SSD-vel járt a laptop. Ennek az összeállításnak az ára Európában várhatóan 1400 euró (kb. 435 000 Ft) körül alakul majd, a Core i7-6500U-s változatot pedig már láttuk a HP német oldalán 1500 euróért (kb. 465 000 Ft). Mindkét processzort teszteltük már korábban, teljesítményüket a többi Skylake társsal és a Broadwell elődökkel együtt egy nagy táblázatban foglaltuk össze.

A kis helyre bezsúfolt, nagyjából 20-25 watt maximális fogyasztásra képes hardver miatt speciális hűtést kellett kifejleszteni a Spectre 13-hoz, amit a HP túlnyomásos hűtésnek nevez. A gép hátsó részében lévő alaplapot hermetikusan elzárták a többi komponenstől. Erre a részre két lapos ventilátor tolja be a levegőt, ami áthalad az alkatrészek között, majd egy bordán keresztül távozik a notebook hátsó részének közepén. A bordára hőcsővel küldik a processzor melegét. A ventilátorok a notebook alján keresztül szívják be a friss levegőt, amit három nagy, keresztben végigfutó gumitalppal emeltek meg, így nem csak asztalra téve, hanem ölben tartva is biztosított a megfelelő légáramlat. Egy puha párnán azért nem szívesen használnánk a Spectre 13-at.

Hogy Spectre 13 pontosan hogyan viselkedik majd üzem közben, azt egyelőre nem tudjuk teljes biztonsággal megmondani, ugyanis nálunk egy prototípus járt még csak, ami több mint valószínű, hogy át fog még esni némi finomításon. Amit viszont eddig tapasztaltunk, azzal meg vagyunk elégedve. Lényegében a HP-nél az élhetőség kedvéért beáldozták a teljesítményt. Nagyjából egy percig engedik a Core i5-6200U-t maximális Turbo Boost órajelén, vagyis 2,7-2,8 GHz-en pörögni, ennyi idő alatt legfeljebb 70 °C-ig tud felmelegedni, utána viszont elkezdik csökkenteni az órajelet úgy, hogy a processzor hőmérséklete alig lépje át a 60 °C-ot.


Alul a ventilátorok beszívónyílásai láthatóak, a meleg levegő a hátsó rácsokon távozik

Ez nagyon jó húzás abból a szempontból, hogy a gépház sem melegszik, tehát nem fogja kellemetlenül égetni a felhasználót, ráadásul a fenéklemez a hőt jól vezető fém helyett szénszálas műanyag, így ölbe véve sem kell forróságtól tartani, ami bizony más vékony notebookoknál jellemző probléma. Fontos kérdés persze, hogy mekkora teljesítmény tud megmaradni. Ezen a téren szinte biztos, hogy finomítanak még, ugyanis nálunk a CPU-órajel a terhelés harmadik percétől 1,3-1,8 GHz között ingadozott, ami éppenséggel nem Core i, hanem inkább Core M szint.

A hűtés viszont – magasan sivító hangszíne ellenére – kifejezetten halk volt. Sőt, úgy tűnt, hogy 23 °C-os szobahőmérséklet mellett negyedórányi terhelés után le is csendesedett 20 dB környékére, ez már csak halk környezetben érzékelhető. Félórányi hajtás hatására a billentyűzet mindössze 34 °C-ig melegedett, a fenéklemez 44 °C-os maximuma is elfogadható még. Ha a későbbiekben kicsit feljebb engedik a hűtést a még mindig elfogadható 25-26 dB környékére, akkor továbbra sem lesz zajos, a CPU frekvenciája pedig várhatóan felmehet majd huzamos 2,0 GHz környékére, ahol már a Skylake-alapú Core i elég virgonc. Később igyekszünk majd egy végleges verziót is keríteni a Spectre 13-ból, hogy meglássuk, mi igazolódik be feltevéseinkből.

Próba

Élőben a Spectre 13 pont annyira látványos, mint a képeken. Találkoztunk már sok vékony notebookkal, de amit ez a 10,4 mm-es gépház villant, az nem akármi! A színét és a vonalvezetését is nagyon eltalálták. A végén a fényes, rézszínű betét letisztultan csinos hétköznapi eszközből luxustermékké emeli megjelenését, az új HP logó is nagyon jó lett. A sötét fémfelület tapintása kiválóan egészíti ki a látványt. A laptop fedele egy kézzel felnyitható a finoman járó, különleges zsanéron, igaz, a nullszériás prototípusnál az ideálisnál egy leheletnyivel nagyobb volt a holtjátéka.

Számottevő horpadást, rugózást sehol nem tapasztatunk – több mint valószínű, hogy a vékony gépház dugig van pakolva, ezért nincs benne hely holtjátékra. A billentyűzet mozgása tényleg nagyon jó, legalábbis a körülményekhez és a versenytársakhoz képest, és természetesen van háttérvilágítása. Hamar megszoktuk és minimális hibával tudtunk gépelni rajta, köszönhetően a jó nyomáspontnak, a csillapításnak és a stabil alapnak. Korrekt az üvegfelületű touchpad is, szépen vette a többujjas gesztusokat, integrált gombjai jól járnak.

Egyáltalán nem hiányzott nekünk a kijelző érintéses kezelése. A Gorilla Glass felület fényes, de a 302 cd/m²-es maximális fényerőt és 900:1 kontrasztarányt biztosító IPS panel az esetek többségében jól eliminálja ezt, de azért erős napfényben biztos lesznek gondok vele. A laptop vékonyságát meghazudtolóan jól szól, a Bang & Olufsennél ismét megmutatták, hogy nagy gyakorlatuk van ezen a téren.

Nyolc óránál hosszabb üzemidőt ígér a HP a Spectre 13 négycellás, 38 wattórás akkumulátorával. Erre reális esélyt ad az általunk mért több mint hatórás HD videós lejátszási idő, viszont a bemutatódarabnál még nem volt minden teljesen rendben energiakezelés terén, ugyanis nyugalomban a feles helyett minimális fényerőn mindössze bő fél órával ment jobbat. Ezen biztosan csiszolnak még, mert a Skylake processzorok maximuma jellemzően a HD videós idő másfélszerese szokott leni. Teljes terhelésen a fokozatosan visszavett órajelnek köszönhetően közel két órára volt elég az akku, amit egy óra alatt 65%-ig tudtunk visszatölteni.

Értékelés

Nagyszerű munkát végeztek a HP emberei a Spectre 13 megtervezésénél és elkészítésénél. A 10,4 milliméteres vastagság szinte hihetetlen paraméter, aminek eléréséhez kellett pár különleges trükk, például az egyedi és látványos zsanér, a különleges hűtés vagy a nagyon vékony fedél. Mindehhez elsőrangú kivitelezési minőséget társítottak. Bár nálunk még csak egy kezdeti prototípus járt, határozottan meg voltunk elégedve azzal, amit tapasztaltunk, ezért már most is megérdemli a tetszett értékelést. Kívncsiak vagyunk, hogyan finomítják majd a végleges változat hűtését és energiagazdálkodását.


Egyértelműen luxusmodellnek szánják a Spectre 13-at, ezért a Párizs melletti bemutatóra készíttettek két igazán különleges verziót is belőle. Az egyiket a holland származású, Tord Boontje álmodta meg, akinek stílusát a finom, természetből kölcsönzött motívumok jellemzik, egyedi Garland lámpái és a Target áruházláncnak készített, 2006-os karácsonyi kollekciója tette ismertté szélesebb körben. Az általa készítet Spectre fedelét és belsejét finom arany mintázat és Swarovski kristályok díszítik, amelyek nagyon szépen mutatnak a mélykék gépházon.


A másik felkért tervező, Jess Hannah Los Angelesben alkot, az interneten közösségi divat- és dizájncsatornákon tűnt fel néhány éve, mára többek között saját ékszerkollekcióval is rendelkezik. Alkotásait a finom elegancia és minimalizmus jellemzi. Luxus Spectre 13 verzióját teljesen aranyba burkolta, a fedél logóját és a bekapcsológombot apró gyémántokkal rakta ki, a billentyűzet feliratozása pedig egyedi, kalligrafikus feliratozást kapott. Mindkét különleges modell kis szériában készül majd, amit májusban, a Cannes-i Filmfesztiválon árvereznek el. A bevételt a Nelson Mandela alapítványnak adományozzák.


HP Spectre 13 notebook

rudi

A HP Spectre 13 notebookot a HP hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • HP

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés