Képminőség
A kép minőségéért az LG Display által gyártott 55 hüvelykes, 3840x2160 képpont megjelenítését szavatoló OLED panel és a Hisense saját képfeldolgozó chipje felel. A képalkotási eljárásból fakadóan elméletileg biztosított a tökéletes, 0 cd/m² fényerejű, hibátlan mélyfekete, illetve ezáltal a végtelen natív kontrasztarány megteremtése, és műszeres méréseink során arra jutottunk, hogy mindez a valóságban is így van. A kontraszt egyébként szemre is nagyon jó, így semmi értelmét nem láttuk bekapcsolni a kontrasztjavítás funkciót, amely még hangsúlyosabbá teszi a különbséget a sötét és világos képtartalmak között, de ez azzal jár, hogy a finom átmenetek eltűnnek.
Hirdetés
A LED LCD televíziókra jellemző enyhe fátyolosság helyett a színek erőteljesek, ragyogóak, normális beállítások mellett pedig valósághűek, természetesek. Még az olyan problémás tartalmakkal is megbirkózik a készülék, mint az emberi arcbőr, a mesterséges fénynél hullámzó víz vagy az árnyékos, szélfútta mező. A színpontosságra tehát nem lehet panasz, és a várakozásoknak megfelelően a betekintési szög is teljesen rendben van. A tónusok fakulása, a kontrasztvesztés nem érzékelhető akkor sem, ha kiszorított pozícióból nézi valaki a kijelzőt.
A készülék maximális fényereje a méréseink 712 cd/m². Ez elég ahhoz, hogy a nagy dinamikatartományú filmek és játékok esetében érzékelhető, sőt látványos legyen a HDR. De tény, hogy vannak már rivális OLED és pláne QLED televíziók, amelyek ennél lényegesen nagyobb fényességet produkálnak, ahol ez az effekt markánsabb. Mivel nincs diffúzorral szétterített háttérvilágítás, hanem a fény magukban a pixelekben keletkezik, ezért papíron megoldható a teljesen egyenletes fényerő a képernyő egész felületén. Műszeres méréseink azonban arról tanúskodtak, hogy homogén tartalmak esetén akár 19 százalékos is lehet a fényerőeltérés az egyes képtartományok között. Ez a jelenség évek óta megfigyelhető, és láthatóan a mai napig sem tudták orvosolni a problémát, ugyanakkor hétköznapi használat, videózás, filmezés, tévézés, képnézegetés vagy játék során nem érzékelhető zavaró felhősödés.
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]
Bár a televízió hivatalos specifikációjában HDMI 2.1 csatlakozók szerepelnek, azonban ez csak "korlátozott HDMI 2.1", mert nálunk nem működött a 4K/120p jelek átvitele, és a bár a termék támogatja a dinamikusan változó képfrissítési ráta funkciót, azonban ennek tartománya csak 48-60 Hz közé esett, e terén tehát elmarad a jobb OLED televízióktól. Tehát a képfrissítési ráta hiába 120 Hz, ezt nem lehet maximálisan kihasználni. Az input lag a Leo Bodnar eszközzel végzett vizsgálataink szerint 19,2 ms, ami manapság már nem számít különösebben jó értéknek, úgyhogy mindent összevetve azt tudnánk mondani, hogy játékra azért manapság van már jobb OLED készülék is.
A mozgásmegjelenítés során tapasztalható néha enyhe akadás a rossz minőségű forrásból, tehát szolgáltatói médiaboxból érkező tévéadások, illetve alacsony bitrátájú online streaming tartalmak esetén. Ezen lehet segíteni az Ultra Sharp Motion névre hallgató interpolációs technológia aktiválásával, de ezzel érdemes nagyon óvatosan bánni, mert használata során jelentkezhet az úgynevezett szappanopera hatás, aminek eredményeként úgy fognak kinézni a tartalmak, mintha a Barátok közt kamerájával forgatták volna őket. Az OLED televíziók esetén elméletileg előfordulhat a ghosting és beégés jelenség, ha sokáig ugyanazok a képi elemek jelennek meg a kijelzőn. Ezt megelőzendő a készüléket ellátták olyan védelmi funkciókkal, amelyeknek köszönhetően ettől nem kell tartani. Mindenesetre a tesztidőszak alatt nem találkoztunk ezzel a zavaró jelenséggel .
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!