Hirdetés

Egyedi GTX 1060, RX 480 és RX 470 egymás elleni harca, tuninggal

Több gyártó kártyáját is megnéztük, milyen felépítésű és mit teljesít tuningban.

Hirdetés

MSI GeForce GTX 1060 6 GB Gaming X


[+]

Az MSI a GeForce GTX 1060 6 GB Gaming X kártyával is rajtvonalhoz állt tesztünkben. Kínálatukban – mily meglepő – ez a csúcsmodell, ha a 6 GB-os GTX 1060-akat vizsgáljuk, de a választék igen széles, 10 modellt tud felvonultatni a gyártó. Alap- és gyárilag tuningolt órajelesek is találhatók a palettán, miniatűr változatok, továbbá rengeteg eltérő hűtésű megoldás, és ebben még nincsenek benne a 3 GB-os GTX 1060-asok. Mi egy tuningolt – X utótaggal jelzett – 6 GB-ost kaptunk tesztre, aminek GPU-órajelét az NVIDIA referencia (1506 MHz) értékéről 88 MHz-cel megemelték, 1594 MHz-re, ami csak szerényebb mértékű gyári tuningnak számít; a VRAM szintén kapott egy kis (effektív 100 MHz-es) többletet az MSI GeForce GTX 1060 6 GB Gaming X-en.


[+]

Ez a VGA is két kártyahelyet foglal el, hossza 27,7 cm, mérete az MSI RX 470-esével kb. megegyezik; a kártya nagy részét a negyedik generációs TwinFrozR hűtés uralja. Három nikkelezett réz hővezető csővel szerelték fel: a két vékonyabbnak mindkét vége leadja a bordának a hőt, a harmadik, vastagabb kivitelű csak az egyik végén. A hűtőborda ezen a kártyán is egy egyben hagyott, hosszanti bordákkal rendelkező példány, tetején két darab Torx 2.0 technológiájú ventilátorral. A hátsó ventilátort körbevevő vörös betétek csak ilyen színnel világíthatnak, de a felső sárkány és MSI logó már (az MSI Gaming App programmal) szabályozható RGB megvilágítási lehetőséget kapott. Érdekes, hogy kevesebbet fogyaszt, mégis erősebb a hűtése, mint az ugyanilyen RX 470-esnek.

Szemből, oldalról és a kimenetek felől Szemből, oldalról és a kimenetek felől
Szemből, oldalról és a kimenetek felől Szemből, oldalról és a kimenetek felől Szemből, oldalról és a kimenetek felől Szemből, oldalról és a kimenetek felől
Szemből, oldalról és a kimenetek felől [+]

Itt nem maradt el a leginkább mechanikai védelemként és esztétikai megoldásként, semmint extra hűtésként funkcionáló hátlapi takarólemez, melyet kivágásokkal, és a céglogó mellett a sárkányos motívummal tarkítottak. A csatlakozók, azaz a hátsó videojel-kimenetek terén az MSI követte az NVIDIA referencia ajánlását, így a dual-link DVI-D mellett egy HDMI 2.0b és három darab DisplayPort 1.4 trónol, tehát a korábban bemutatott GTX 1080-as és GTX 1070-es MSI megoldásokkal egyezik. A ventilátorok üresjáratban természetesen leállnak, csak a terhelés során emelkedő hőmérséklet hatására, körülbelül 60 °C-on kapcsolja be azokat a vezérlés.

A hűtés és a nyomtatott áramkör A hűtés és a nyomtatott áramkör
A hűtés és a nyomtatott áramkör [+]

A nyomtatott áramkör szellős, letisztult, és a VRM itt is a kártya kétharmadánál foglal helyet, mondhatni a hagyományos pozícióban. Egybefüggő, nagyméretű bordázattal szerelték fel hővezető padok közbeiktatásával, és a ventilátorok keltette légáram hűti. A keret a RAM-ok hűtéséért is felel, valamint hatékonyan merevíti is a kártyát. A hátsó és az elülső bordázat lecsavarozása előtt betonbiztos érzés volt kézben tartani ezt a videokártyát, olyan merevséget értek el a tervezői. A tápellátó rész ugyan mutat a GTX 1070 Gaming X-szel hasonlatosságokat, de annál kisebb kaliberű. A hátsó részen ennél a VGA-nál is egy 225 wattos fogyasztásig megfelelő 8 tűs PCI Express tápcsatlakozót helyeztek el, ahogy az Asus konkurensen is.

A hűtés és a nyomtatott áramkör, folytatás A hűtés és a nyomtatott áramkör, folytatás A hűtés és a nyomtatott áramkör, folytatás
A hűtés és a nyomtatott áramkör, folytatás [+]

A GDDR5 típusú videomemória a Samsung műhelyéből került ki, ami a Radeon RX 480 tesztünkből is ismerős K4G80325FB-HC25 típusjelű, chipenként 1 GB kapacitású modell. A gyári üzemfeszültsége 1,5 V, és 8000 MHz effektív órajelre hitelesítettek. Ezt az MSI nem nagy mértékben, de ezúttal túllépte: 25 (effektív 100) MHz-cel magasabb a referenciánál. Ilyen RAM található a tesztben szereplő az RX 480-asokon, és a GTX 1060-asokon is.

A Samsung GDDR5 chipek és a VRM komponensei A Samsung GDDR5 chipek és a VRM komponensei A Samsung GDDR5 chipek és a VRM komponensei A Samsung GDDR5 chipek és a VRM komponensei
A Samsung GDDR5 chipek és a VRM komponensei [+]

A VRM lelkét egy 6+1 fázisú tápellátó áramkör vezérlő biztosítja, az UPI Semiconductor uP9511P típusjelű PWM-vezérlő chipje gondoskodik a feladatról, itt 5+1 fázisú kiépítésben. Ez az integrált áramkör 6+2 fázist tud maximálisan, itt egy-egy darabbal kevesebbet használtak az MSI mérnökei, jól látható a két üresen hagyott alkatrészpozíció, tehát a NYÁK-ot erősebb GPU-hoz is előkészítették. Az egyébként jó minőségű SFC induktivitásokat szintén a DRMOS-hoz, így az Asus megoldásán látotthoz hasonló integrált végfokozatok hajtják meg, jelzésük M3816N, tehát az MSI RX 470-es komponensei itt visszaköszönnek, de a gyártót és közelebbi adatokat itt sem sikerült kiderítenünk.


[+]

Problémamentes volt a beüzemelés és a használat is, a túlhajtást is beleszámolva. Nekünk szimpatikus megoldás, hogy a GPU-val érintkező sima lemez osztja el a hőt, így egyenletesen tud a grafikus mag szilíciuma hűlni. A méret ugyan nem annyira vészes, de a nyomtatott áramkör ismételten tartalmaz akkora üres területeket, hogy a hossz egy-két centiméterrel biztosan csökkenthető lett volna. Jóleső a tudat, ugyanakkor kicsit fura is, hogy a hűtés és a tápellátás is erősebb, mint az amúgy többet fogyasztó, azonos apától származó RX 470-esen. A gyárilag tuningolt MSI GeForce GTX 1060 6 GB Gaming X videokártyát a teszt írásakor kb. 118 000 forintért láttuk hazai boltokban, amivel tesztünk legdrágább szereplője.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények