Hirdetés

Chieftec Scorpion III White Edition és Nova ventilátorok tesztje

Egy régi ismerős házat néztünk meg új köntösben, néhány komolyabb, ARGB-s ventilátor társaságában.

Eredmények, értékelés

A ház belső hőmérsékletére vonatkozó tesztünkhöz most is a szokásos, fix 4 GHz-es órajelen működő Intel Core i7-5960X processzorra és MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X videokártyára épülő tesztplatformunkat használtuk, a komponenseket pedig az AIDA64 CPU-t, FPU-t és GPU-t dolgoztató tesztjeivel terheltük. A processzort egy egyventilátoros Noctua NH-D15 toronyhűtővel igyekeztünk hűvösen tartani, a rendszert pedig lemértük így, a négy gyári ventilátorral, illetve előbb négy, majd hat Nova egységgel is. Mindez a házon belül történt, de végeztünk egy nyitott tesztpados mérést is, a házon belül kapott eredményeket pedig a benchen kapott értékekkel hasonlítottuk össze, így megtudtuk, mennyit ront a hűtésen a ház, és mennyit segítenek a helyzeten a különböző típusú ventilátorok.

Ugyanolyan körülmények között jól látható különbséget jelentett a ventilátor nélküli működéshez képest, amikor beraktuk a gyári ventilátorokat, terhelés nélkül és terhelés mellett is. Utóbbi esetben például a processzor hőmérsékletkülönbsége (a tesztpadon mért értékekhez képest) nagyjából felére csökkent, a VRM környéke pedig szintén jóval hűvösebb körülmények között tudott működni, a beltér aljában lévő VGA helyzete viszont így sem javult.

A papíron erősebb, a gyáriakkal megegyező mennyiségű Nova ventilátor a grafikus kártya hőmérsékletén tudott javítani, érdekes módon viszont a CPU és az alaplap már nem hűlt le jobban, úgy tűnik tehát, hogy négy ventilátorral ez jelenti az elérhető maximumot. Jelentősen jobb volt a helyzet viszont akkor, amikor felülre is beszereltük a maradék két Nova légkavarót, mert bár a processzor és a VRM hőmérséklete is csak 2-2 °C-kal csökkent, a videokártya már 7 °C-kal lett hűvösebb, ami grafikai feladatok végzése közben indokolhatja a plusz két ventilátor beszerzését.

Értékelés

Na de mibe is kerül ez a konfiguráció? Az eredeti, fekete színű Chieftec Scorpion III jelenleg 26 000 forint körüli áron szerezhető be, ehhez képest a White Edition kétszer ilyen drágán, 52 000 forintért vihető haza. Tekintve, hogy színüket tekintve nincs különbség a két ház között, ez durva eltérés az árban talán csak annak tudható be, hogy a fehér változat még elég új, egyelőre kicsi rá az igény, és valószínűleg nincs is belőle még akkora raktárkészlet, mint a sötét verzióból. Érdemes lehet tehát várni a vásárlással, később biztos, hogy ennél olcsóbban is be lehet majd szerezni a White Edition kivitelt.


[+]

A Nova ventilátorokkal mért értékek viszont az eredeti Scorpion III-ra is érvényesek, és még ha önmagukban teljesítményüket tekintve nem is feltétlenül éri meg lecserélni a gyári egységeket, négynél több darab használata esetén érezni fogjuk a fejlődést a komponensek hőmérsékletén, és a Nova ventilátorokat használva kapunk teljesítménytől függő PWM vezérlést is.

Sajnos itthon még csak az egyesével csomagolt változat érhető el nagyjából 7300 forintos áron, a háromdarabos, kontrollerrel egybecsomagolt szett érkezésére még várni kell, amennyiben viszont a kit ára megáll 20 000 forint körül, nem fog majd rossz vételnek számítani.

SidCorky

A Chieftec Scorpion III White Edition számítógépházat és a Chieftronic Nova ventilátorokat a Chieftec bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés