Az örök háború: GeForce-ok a Radeonok ellen

Konklúzió

Tizennégy játék és két benchmark, egy hetes tesztelés, rengeteg megdöbbenés, és kész a végeredmény. Zárszónkat nem szeretnénk hosszúra nyújtani, inkább összegezzük azt, amit láthattunk a tesztelés alatt.

Elsőként megállapítottuk, hogy az Aquamark3-ban nem igazán lehet megbízni, hiszen mindkét fél kártyáival kapcsolatban vannak problémák vagy a teljesítményt vagy a képminőséget illetően. Aki a minél nagyobb Aquamark3-pontokra hajt, az vegyen GeForce FX 5950 Ultra kártyát. Azt be kell látni, hogy az NVIDIA GPU-i köré épülő kártyák igazi terepe az OpenGL API, azonban azt is látni kell, hogy a sebességet feláldozzák a képminőség oltárán, és így eljutunk oda, ahol a part szakad: egyik kártya sem jobb választás a másikánál.

Emellett látnunk kell, hogy a DirectX esetében az ATI-kártyák a nyerők, ugyanis egy játék sem volt, ahol az NVIDIA jelentősebb elsőséget (több mint 1 fps előnyt) könyvelhetett volna el, ellenben az ATI-kártyák a több fps mellé nagy általánosságban jobb képminőséget is nyújtanak. Ráadásul ha belegondolunk, OpenGL-re épülő játékokat egyre ritkábban találhatunk, szinte az összes a Quake III motorra épül (saccra van belőlük kb. 10-20 -- ez a DOOM III megjelenése után valószínűleg meg fog változni). Ezzel szemben a DirectX egyre inkább teret nyer, ami viszont azt jelenti, hogy relatíve hangsúlyosabb az itt nyújtott teljesítmény. Minden bizonnyal még több Direct3D-s játékot lemérhettünk volna, ám ott sem lett volna más a konklúzió: az ATI-kártyák jobbak. A legmegdöbbentőbb hatást ugyanakkor a Tomb Raiderben elért eredmények okozták, melyek – ha kis túlzással is, de – a jövőt mutatják. Akik GeForce FX kártyát vettek, azok az egyre több DirectX 9-re épülő játék megjelenésével egyre többet fognak idegeskedni a kártyájuk teljesítménye miatt. Majd talán az NV40 változtat ezen a helyzeten.

Az NVIDIA taktikája - szerintünk - visszafelé sült el: hiába optimalizálgatunk a benchmarkokra, a játékosokat ezzel csak egy ideig lehet átvágni.

Ez bizony azt jelenti, hogy PROHARDVER!-es tesztjeink szerint 3:0 az ATI javára.

fLeSs

A Sapphire Atlantis ATI Radeon 9800 XT 256 MB, Sapphire Atlantis ATI Radeon 9600 XT 128 MB és MSI FX5700 Ultra-TD128 kártyákat a Ramiristől, az ASUS V9950 Ultra és ATI Radeon 9600 SE kártyákat pedig a CHS-től kaptuk. Köszönjük!

Azóta történt

  • Nagyvas: Club3D Volari Duo V8 Ultra

    Kétchipes asztali 3D-gyorsítót a Voodoo5 óta nem láttunk, így az XGI új csúcskártyáját tárt karokkal fogadtuk laborunkban.

  • ATI Inside: Radeon 9100 IGP

    Cikkünk tárgya az ATI Pentium 4-es, integrált grafikus maggal rendelkező lapkakészlete, a Radeon 9100 IGP.

  • Csupa szem videokártyák

    Ezúttal egy új videokártya-gyártó, a MAD VIEW – már hazánkban is kapható – ATI alapú termékeit mutatjuk be.

  • Zajtalan Radeon 9800 Pro

    Bemutatkozik a hőcsöves hűtéssel rendelkező Sapphire Radeon 9800 Atlantis Pro Ultimate Edition.

Előzmények

Hirdetés