A VIA és a SIS
VIA K8T800 / Pro és VT8237
Szerkesztői szemmel nézve nem létezik könnyebben bemutatható chipkészlet, mint a VIA K8T800 Pro, már amennyiben a K8T800-hoz hasonlítva ismertetjük az „újdonság” specifikációit.
Azok számára, akik nem ismerik a VIA K8T800-at, összefoglaljuk a chipset főbb jellemzőit. A K8T800 támogatja az összes Athlon 64, Athlon 64 FX, Opteron és Sempron processzort, a chipset a klasszikus értelemben vett kétchipes megoldásra épül, az északi híd egy 800 MHz-es HyperTransport linken keresztül kommunikál a processzorral, amely 6,4 GB/s-os sávszélességet garantál mindkét irányban. Az északi híd egyetlen komolyabb feladattal van megbízva, a videokártya kezeléséért felelős, úgynevezett AGP-tunnelként (alagút) működik. Az északi és a déli hidat a VIA V-Link névre keresztelt, 8-szoros busza köti össze, amely 533 MB/s-os sávszélességet biztosít a két chip között áramló adatok számára. A déli híd a legendás VIA VT8237, amely hatcsatornás audiokodek, két integrált hálózati vezérlő, nyolc USB 2.0 port, két PATA-csatorna, valamint két SATA-eszköz támogatására lett kifejlesztve (ezeket használhatjuk RAID 0 vagy 1 módokban is), illetve további két SATA-eszközt egy külső PHY chipen keresztül képes fogadni, amennyiben az alaplap gyártója is így gondolja. A chipset egyik fontos tulajdonsága, hogy nem fixálhatjuk az AGP/PCI órajelét, ez persze csak a tuningoskedvű felhasználók számára lehet fontos.
VIA K8T800 északi és VIA VT8237 déli híd [+]
Lássuk, hogy a K8T800 Pro miben változott meg. Elsőként a processzor és az északi híd közötti HyperTransport link szorzója nőtt 4-ről 5-re, ami 800-ról 1000 MHz-re való növekedést jelent. Korábbi tesztünkből már kiderült, hogy ez az újítás a teljesítményt nem növeli meg, hiszen a rendszer elemeinek együttes adatátviteli igénye bőven a 8 GB/s-os határ alatt van. A K8T800 Pro következő fontos újítása az északi és déli híd között elhelyezkedő VIA V-Link sebességének megduplázása, így a két chip között immár 1066 MB/s-os sávszélesség áll az adatáramlás rendelkezésére. Ennek előnyeit szintén nem fogjuk megérezni a mindennapi használat során, hiszen még az 533 MB/s-os sávszélességet sem tudjuk kihasználni. A két újítás inkább a jövőnek szól, mint a mának. Utolsó és csak a tuningolók szempontjából fontos újítás a fix AGP/PCI bevezetése, amivel a VIA már az nForce2 több mint két évvel ezelőtti bemutatása óta tartozik a felhasználóknak. Az újítások sora ezzel zárul.
SIS755 és 964
A SIS755 a harmadik chipsetgyártó első, Athlon 64-es platformhoz készített lapkakészlete, de ha arra gondolunk, hogy az Athlon 64-es rendszerek esetében a memóriavezérlő már a processzorba integrálva van jelen, akkor túl nagyot nem hibázhat egy chipsetgyártó cég sem, már ami a teljesítményt illeti. A SIS755 nagyon sok mindenben hasonlít a VIA K8T800-ra, ám abban különböznek, hogy a SIS chipkészleteivel mindig az olcsóbb árfekvésű alaplapok piacát célozza meg annak ellenére, hogy szolgáltatásokban ritkán szenvednek hiányt. A tárgyra térve, a SIS755-ös chipset a SIS755-ös északi hídból és a SIS964-es déli hídból áll. Az északi híd támogatja a 8-szoros AGP-interfészt, és egy 800 MHz-es, 16 bit széles HyperTransport linken keresztül kapcsolódik a processzorhoz (ahogy a K8T800 is). Az északi és a déli hidat a SIS által MuTIOL névre keresztelt 1 GB/s áteresztőképességű Multi-Threaded I/O-Link köti össze, amely mindkét irányban 16 bit széles kommunikációt tesz lehetővé (a VIA K8T800 Pro esetében az Ultra V-Link szintén 1 GB/s áteresztősebességű).
SIS755 északi és SIS964 déli híd [+]
A SIS755-ös északi hidakhoz a gyártó a SIS964-es déli hidat ajánlja, amely a VIA VT8237-hez hasonló tulajdonságokkal bír, azaz összesen nyolc USB 2.0 portot támogat, további két ATA133-kompatibilis Parallel ATA-csatornát nyújt, csatornánként két eszközzel, illetve két Serial ATA 150-kompatibilis eszköz jelenlétét biztosítja, melyeket akár RAID 0, 1 vagy JBOD módokban is használhatunk. További integrált szolgáltatás a hatcsatornás, AC'97 kompatibilis hangkodek és a 10/100-as hálózati vezérlő.
A SIS755-ös chipset szerves része az SIS HyperStreaming Engine is, ami nem más, mint maga a chipkészlet és annak működési elve. HyperStreaming gyűjtőnév alá tartoznak azok a mindennapos chipsetgyorsító rutinocskák, melyeket gyakorlatilag minden chipsetben megtalálhatunk, azonban más gyártók ezt egyszerűen nem reklámozzák. Összegezve elmondható, hogy a SIS755 a VIA K8T800 és a K8T800 Pro chipsetek keveréke, már ami a papírformát illeti. A különbségekre (ha vannak) később fény derül.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!