Athlon 64-es platformok tesztje

Foxconn K8S755A-FRSG

Harmadik, és egyben utolsó bemutatásra váró alaplapunk a Foxconn kínálatából származik. Korábban járt már nálunk bemutatásra a neves gyártó alaplapja, amely akkor meggyőzően teljesített. Ugyan nem tudta magát a leggyorsabbak közé felverekedni, mégis árával és ehhez képest sokrétű szolgáltatásaival komoly konkurenciát jelentett. A K8S755A-FRSG most második Foxconnként tiszta lappal indul tesztünkben.

Foxconn K8S755A-FRSG specifikációk:

 

Alaplap Foxconn K8S755A-FRSG
Processzortámogatás AMD Athlon 64 és AMD Sempron processzorok
Foglalat típusa Socket 754
Lapkakészlet SIS755 és SIS964
Memória 3 DIMM / maximum 3 GB DDR400 / DDR333 / DDR266
Bővítőfoglalatok 1 AGP 8x/4x
5 PCI
Parallel ATA / RAID 2 Ultra ATA 133/100/66/33 – SIS964
Serial ATA / RAID - 2 SATA-csatlakozó (RAID 0 és 1) – SIS964
- 2 SATA-csatlakozó (RAID 0 és 1) – Silicon Image 3112 chip
Integrált audio Hatcsatornás AC'97 – Realtek ALC655 hangkodek (S/PDIF)
Integrált hálózati vezérlő - Realtek RTL8110S MAC&PHY – 10/100/1000 Gigabit Ethernet
Firewire (IEEE 1394) 1 port a hátlapon, 1 az alaplapon (kivezetés nincs hozzá)
USB 2.0/1.1 4 port a hátlapon, 4 az alaplapon (kivezetés nincs hozzá)
BIOS Phoenix Award BIOS
Beállítható buszsebesség 200-232 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható szorzók Nem állítható
Állítható AGP/PCI sebesség SRC:ZCLK:AGP/PCI
- 100/133/66/33
- 100/150/75/37
- 100/133/80/40
Beállítható feszültségek Nincs lehetőség a túlhajtásra
Cool'n'Quiet Elvileg támogatja
Méretek ATX, 305 x 225 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
- Foxconn
- Foxconn K8S755A-FRSG
Bruttó kiskereskedelmi ára kb. 21 000 Ft

Az alaplap specifikációinak láttán bizony elgondolkodtunk, mi hiányozhat még az alaplapról? A kérdés jó, a válasz pedig: semmi. Ha kissé figyelmesebben újra áttekintjük a táblázatot, azonnal kitűnik, hogy bizony a K8S755A-FRSG-ről nem hiányzik semmi, van integrált hang, van integrált gigabites hálózati vezérlő, van Firewire is, négy SATA-csatlakozó, négy USB-port, és ami döbbenetes, mindez bruttó 21 000 forint körül már megkapható. Mégis, hol van a kutya elásva? Lássuk a terméket közelebbről.

A Foxconn alaplapja egy minden csicsát nélkülöző dobozban található, és bizony a nagyokkal ellentétben ezen a dobozon fel vannak sorolva az alaplap szolgáltatásai. A K8S755A-FRSG a SIS755-ös chipsetre épül, Athlon 64 processzorok fogadására képes, támogatja a 8x-os AGP szabványt, van rajta Firewire, audio és SATA is, ha ez nem lenne elég, akkor a SIS755-ös chipsetnek hála az alaplap szolgáltatásai közé tartozik a SIS HyperStreaming, a HyperTransport és a DDR400-as memóriák kezelése is – mindez a dobozról olvasható le.


Kellékek [+]

A csomagolás elég nagyra sikerült ahhoz, hogy elégséges mennyiségű kiegészítő kelléket mellékelhessenek az alaplaphoz, így kapunk egy-egy floppy- és IDE-kábelt, két SATA-kábelt, egy SATA-tápkábel-elosztót, két driverfloppyt a SIS964-es déli híd és a Silicon Image SATA-vezérlőhöz, egy driver CD-t, egy hátoldali panelt és egy nagyon részletes, angol nyelvű üzembe helyezési útmutatót, melyben a később tárgyalt Super-programokat is komolyabban kivesézi a gyártó.


Foxconn K8S755A-FRSG [+]

A K8S755A-FRSG kék nyákra készült, így egy nyitott házban kivilágítva akár még jól is mutathat. Az alaplap magán viseli a kétchipes lapkakészlet minden velejáróját, az északi híd köti össze az AGP-foglalatot és a processzort, míg a déli híd az alaplap alsó féltekéjén a SATA, PATA és különböző kiegészítők vezérléséért felelős. A processzorfoglalat az alaplapnak majdnem a legtetejére került (ez is legfőképpen az északi hídnak köszönhető), így a dual-Zalman- (Zalman 7000- és passzív VGA-hűtőborda-) tulajdonosoknak nincs félnivalójuk. A hűtőkeret szériatartozék, gyárilag a dobozban található, saját magunknak kell felszerelnünk. A processzor mellett található a három memóriafoglalat, melyekbe maximum 3 GB DDR400-as memóriát pakolhatunk, de ahogy a K8N-E Deluxe esetében már megemlítettük, a Foxconn lapot is csak DDR333-as üzemmódban használhatjuk, amennyiben mindhárom foglalatba teszünk memóriát. A nagy tápcsatlakozó jó helyre került, mert a tápkábel elvezetése nem gátolja meg a processzor körüli levegő áramlását. Az alaplapon van egy négytűs +12 V-os tápcsatlakozó is, ez a processzorfoglalat másik oldalára, a kondenzátorok alá került, ezzel nincs is semmi baj, elvégre a + 12V-os tápkábel vékony. A floppy- és az IDE-csatlakozók a nagy tápcsatlakozó alá kerültek, de még a VGA szintje fölé, tehát úgy gondoljuk, hogy jó helyen vannak. A SIS964-es déli híd natív SATA-csatlakozói majdnem az alaplap szélére kerültek, ami jó ötlet, elvégre így sokkal kisebb az esély arra, hogy egy PCI-os kártyával megütközzenek a SATA-kábelek.


[+]

Az AGP-foglalat környéke tiszta, rögzítőmechanizmusa tesztelői szemmel a legjobb, a videokártyát könnyedén tudjuk ki- és berakosgatni, ráadásul a memóriafoglalatok is elegendő távolságra vannak ahhoz, hogy egy memóriabővítés alkalmával ne kelljen kiszedni a videokártyát.


[+]

Az alaplap alsó felén található az összes SATA-port (választhattak volna más színt is a rózsaszín helyett...), két USB-port (melyekhez nem jár kivezetés), Firewire-port (amelyhez szintén nem jár kivezetés), WOL és WOM csatlakozók, és a számítógépház számára biztosított tüskék (power, reset, ledek stb.), viszont a nyákra nincs rászitázva, hogy melyik tüske milyen funkciót lát el (tehát a kézikönyvet kell mindenképpen használnunk, vagy találgathatunk). A K8S755A-FRSG rendelkezik egy ráépített speakerrel is. Az audio-in aljzatok az alaplap legalján találhatóak, ennél szerencsétlenebb helyre nem is kerülhettek volna, hiszen a CD-ROM a számítógépházban az alaplapnak pont az átellenes oldalán van (általában).


[+]

Az északi híd hűtéséért egy zöld, Foxconn logós passzív hűtőborda felel, és miután a chip alig melegszik, bőven elegendő erre a feladatra. A processzor feszültségellátása kétfázisú, 8 darab Rubycon 6,3 V-os, 2200 μF-os, illetve 2 darab KZG 16 V-os, 1800 μF-os elektrolit-kondenzátor felel a stabil feszültségért.

A hátoldali csatlakozók tekintetében egy olcsó alaplapnál megszokott látvány fogad minket. Megtalálható egy-egy PS2-port a billentyűzet és az egér számára, egy soros és egy párhuzamos aljzat, négy USB-port, egy Firewire- és egy Ethernet-aljzat, illetve a három szokásos audiocsatlakozó (vonali kimenet/bemenet, mikrofon). Az alaplapon további két USB- és egy Firewire-port számára találunk kimeneteket, azonban a Foxconn nem mellékel ezek kivezetéséhez semmilyen hátlapi, PCI-helyre beilleszthető panelt; ám tartsuk szem előtt, hogy ez az alaplap mennyibe is kerül.

A hangzásért a Realtek ALC655-ös hangkodek, a Firewire kezeléséért pedig a VIA VT6307-es vezérlőchip a felelős. A gigabites hálózati vezérlő szerepét a szintén Realtek gyártotta RTL8110S tölti be, olcsó megoldás, de otthonra (pl. netezésre) ennél nem is kell jobb. Korábbi képeken már látható volt a Silicon Image 3112-es SATA-vezérlőchip is, amely a SIS964-es déli híd két natív SATA-portján kívül további két SATA-meghajtó csatlakoztatását teszi lehetővé. Azzal tisztában kell lennünk, hogy az összes integrált chip a PCI-buszra akaszkodik rá, így a Firewire-vezérlő, az SI SATA-vezérlő és a Realtek hálózati vezérlője is. Mindhárman a PCI-busz 133 MB/s-os sávszélességén osztoznak, ez pedig problémák forrása lehet, ha egyidőben szándékozunk használni mindet, vagy ha további PCI-kártyákkal bővítjük a rendszert.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés