Hirdetés

ASUSPRO B9440U – a kőkemény munkagép

Itthon viszonylag kevéssé ismert az ASUS profi ASUSPRO sorozata, pedig kiváló üzleti notebookokat rejt.

Bevezetés, külső

Szinte napra pontosan egy éve néztük meg az Asus professzionális B8430-as ultrabookját, amelynek most közvetlen leszármazottja, a szintén 14 hüvelykes kijelzővel szerelt B9440U járt nálunk.

Amikor az Asus felsőkategóriás ultrabookjairól esik szó, a legtöbben a Zenbook sorozat egyes tagjaira gondolnak, például a ZenBook 3-ra, vagy éppen az UX305-re, pedig a tajvani gyártó termékpalettáján megtalálható az ASUSPRO sorozat is, amelybe kőkemény munkagépek tartoznak, a HP EliteBookok, Lenovo ThinkPadek, MacBook Prók és Fujitsu Lifebookok igazi versenytársai. Egy ilyen mezőnyben pedig nem lehetnek gyenge pontok: nemcsak a hardvernek kell erősnek lenni, de a dizájnnak és a külsőnek is a csúcsot kell képviselnie. Az általunk kipróbált példánynak az első szempontból biztos, hogy ott van a helye a csúcson, hiszen a gépben Intel Core i7-7500U dolgozik 16 GB RAM és 512 GB-os NVMe SSD társaságában.

Hirdetés

Külső

A sorozat csúcsát képviselő B9440U követi elődjét a MIL-STD 810G katonai szabvány teljesítésében és a némileg szögletes, indusztriális dizájnban. Ez utóbbi radikális különbséget jelent az elegánsra, divatosra hangszerelt ZenBookokhoz képest, de nekünk még jobban is tetszett a már külsejében is a strapabíróságot hangsúlyozó kinézet.


[+]

A kialakítás legfontosabb érdekessége, hogy a zsanér nem a gép hátoldalán, hanem annál valamivel előrébb helyezkedik el, így a fedél felnyitásakor a zsanér hátsó része lábat képezve megemeli a noteszgép alját.

A hivatalos adatok szerint körülbelül 7 fokos dőlésszöget kap a billentyűzet A hivatalos adatok szerint körülbelül 7 fokos dőlésszöget kap a billentyűzet
A hivatalos adatok szerint körülbelül 7 fokos dőlésszöget kap a billentyűzet [+]

Ennek következménye egyrészt az, hogy a billentyűzet egy kellemes ferdeséget kap, másrészt a hűtést is javítja – mindenképpen dicséret illeti az ASUS mérnökeit. A kijelző hátsó élére mindenesetre két gumicsík is került, hogy óvják a burkolatot, és stabilabbá tegyék a notebookot gépelés közben.

Ezek a kis gumicsíkok teszik stabilabbá a notebookot gépelés közben
Ezek a kis gumicsíkok teszik stabilabbá a notebookot gépelés közben [+]

A sötétszürke burkolat magnéziumötvözetből készült, koszolódásra egyáltalán nem hajlamos. A gépház maga masszív és merev, nem csavarodik, a kijelző is elég stabil, egyedül a 180 fokig nyitható zsanérok tűnnek vékonynak, de ez nem érződik mozgásukon. A kijelzőt mágnesek segítenek csukott állapotban tartani, a billentyűzet és a panel közé csúszó tárgyakat a peremen végigvonuló gumicsík tartja kívül.

Véd és óv a gumicsík
Véd és óv a gumicsík [+]

Bár a zsanérok feszessége miatt a felnyitáshoz muszáj mind a két kezünket használni, és később sem lehet egy kézzel mozgatni a kijelzőt, a súlyozás elég jól sikerült, a notebook egyáltalán nem hajlamos a hanyatt esésre.

180 fokban nyílik a kijelző
180 fokban nyílik a kijelző [+]

Tekintettel arra, hogy ultrahordozható gépről van szó, és takarékoskodni sem kellett, a mérnökök komolyan vették a tömeg mérséklését. Ennek eredménye az 1,1 kg-os tömeg, amely mellé 322 x 217 x 16 mm-es méret társul. Bár a vastagság nem tűnik impozánsnak, a B9440U mindenképpen egy kompakt gép, különösen annak fényében, hogy 14 hüvelykes kijelzővel rendelkezik. A káva mérete oldalt és felül 5-5 mm, alul természetesen vastagabb – érdekes módon az itt megjelenő hely ellenére is lemondtak a webkamera beépítéséről.


[+]

Szerelhetőség szempontjából a B9940U vegyes képet mutat: az alján található csavarok kitekerése után pillanatok alatt eltávolítható a fedél, ezzel pedig a teljes belső szerkezethez hozzáférünk – csak éppen az ilyen ultrabookoknál megszokott módon a komponensek integráltsága miatt nehéz bármit is cserélni, bővíteni. Mindenesetre az M.2 foglalatba illeszkedő SSD kivehető, ahogy a Wi-Fi adapter is. Az akkumulátor kiszerelése is megoldható, illetve a processzorhűtő is különösebb probléma nélkül kiemelhető, ami jól jöhet például egy tisztításnál vagy az elöregedő hővezető paszta cseréjénél.



[+]

Mint általában a nagyon kompakt ultrabookoknál, úgy itt sem hemzsegnek a csatlakozók: két darab USB Type-C portot kapunk, de sajnos csak 3.0 sebességgel (5 Gbps), melyek közül az egyik DisplayPortot is támogat, illetve töltésre is használható. A mellékelt port extender (Mini Dock) segítségével ebből készíthetünk hagyományos USB 3.0 és HDMI portot úgy, hogy a töltési lehetőség is megmarad, illetve ide csatlakoztathatjuk az opcionális SimPro Dockot is, amivel már asztali géphez méltó csatlakozóválasztékot kapunk. A másik oldali USB Type-C port sajnos „csak” egy sima 3.0-ás csatlakozó. A teljesség kedvéért megemlítendő még a bal oldalon helyet kapott kombinált hangcsatlakozó és az apró visszajelző LED-ek.

Mini Dock
Mini Dock [+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés