Hirdetés

ASUS ROG Swift PG278Q monitor az NVIDIA G-Sync erejével

Világmegváltó vagy humbug a legújabb fejlesztés, amiért a játékosok megőrülnek?

Hirdetés

Értékelés

Van még egy "csodafegyver" az ASUS tarsolyában, ez pedig az úgynevezett ULMB, azaz Ultra Low Motion Blur, amiről korábban már megírtuk, hogy nem csinál mást, mint a képfrissítéssel szinkronban villogtatja a háttérvilágítást, így mozgóképnél a mozgó tárgy szemmel követésből adódó elmosódást próbálja kiküszöbölni, ugyanis a felvillantott képek sorozata a szem és az agy számára élesebb képet eredményez. Nos, ennek hátulütője, hogy nem mindig használható, azaz csak kikapcsolt G-Sync és 85, 100 vagy 120 Hz-es képfrissítés mellett aktiválható, így sok értelme nincs, és még a maximális fényerőt is erősen limitálja. Az ULMB eredménye ugyan jól észrevehető, ha direkt ezt figyeljük, de nem érdemes érte beáldozni a G-Sync képességet, arról nem is beszélve, hogy a többség örül, hogy végre megszabadult a háttérvilágítás villogásától, így nem valószínű, hogy azt direkt visszakapcsolja, főleg nem ennyire alacsony frekvencián.


[+]

Maga a monitor egyébként gamer szemmel nem rossz, robusztus, mutatós, jó a kialakítása, van állíthatósági lehetőség bőven, még egy kis bling-bling is belefért a repertorába (gondolva a világító karikára a talpon, beépített célkereszt stb). A TN+film panel persze általánosságban véve nem egy csúcs, továbbra is szörnyen rosszak a betekintési szögei, de legalább a kontrasztarány rendben van, a megjelenítés valódi 8 bites, nincs PWM villogás sem, a 144 hertz pedig egyértelműen nyerő. Bemenetek terén eléggé megkurtították a PG278Q-t, de ez is az NVIDIA-nak köszönhető, hiszen a G-Sync amúgy sem működik mással, viszont legalább az USB 3.0-t nem spórolták ki belőle, bár csak kettő darabot kapunk.

Továbbá megemlítenénk érdekességként, hogy AMD VGA-val is kipróbáltuk a monitort. Vélhetően ezzel egyfajta eretnekséget követtünk el, ugyanis a legjobb DisplayPort kábelünket latba vetve sem voltunk képesek 85 Hz-nél magasabb frissítést beállítani anélkül, hogy ne villogott volna a kijelző: 100 Hz-en csak egyszer egyszer, 120 Hz-nél gyakrabban, míg 144 Hz-en használhatatlan eredményt kaptunk. Ezt persze hátrány, de az értékelésen nem változtat, hiszen aki ilyen kijelzőt vásárol, annak úgyis kötelező az NVIDIA videokártya, amivel pedig kitűnően működött.

Az árral kevésbé vagyunk kibékülve, 240 000 forint ugyanis nagyon sok pénz, amiből persze az NVIDIA-nak is jut, de így is magas a végösszeg, WQHD felbontás ide, 144 Hz oda. Azt persze nem bánnánk, ha a G-Sync és a FreeSync a jövő évben széles körben elterjedne, hiszen egyértelműen szükség van rájuk, de előtte nem ártana, ha a gyártók maguk közt tisztáznák a kialakult helyzetet. Az ugyanis elfogadhatatlan lesz a felhasználók számára, ha bármely GPU-gyártó mellett el kell kötelezniük magukat hosszú évekre, hiszen a monitor pont az az eszköz, ami nem cserélődik olyan sűrűn, mint egy processzor vagy éppen egy VGA.

Daywalker

Az NVIDIA G-Sync kompatibilis ASUS ROG Swift PG278Q monitort az ASUS magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények