ASUS ROG Strix Scope: egyszerűen nagyszerű

A gyártó visszafogott mechanikus billentyűzete magabiztosan hozza a kötelezőt.

Bevezetés, külső

Nem tegnap járt nálunk utoljára teszten Asus logóval ellátott mechanikus billentyűzet: 2014-es cikkünk óta sok víz lefolyt a Dunán. Akkor a gamer jelzőt leginkább különleges alakú termékekre aggattak rá, melyeken még véletlenül sem találhattunk merőleges vonalakat, ma már inkább az RGB LED-es fényár az, amitől szinte automatikusan játékos kiegészítővé válik valami. Most ismét egy Strix billentyűzetet vettünk alaposabban szemügyre, tesztünk alanya ugyanis a májusban bemutatott ASUS ROG Strix Scope.

Hirdetés

Külső

A 440 x 137 mm alapterületű billentyűzet egyszerű, keret nélküli téglalap alakú alapot kapott, melynek asztal felé eső oldala műanyagburkolattal lett ellátva, a felső lemez viszont már fekete alumíniumból készült, ennek megfelelően az eszköz igen strapabíró hatást kelt, súlya pedig nem kevés, a 1070 grammos értékkel már-már fegyvernek is számít. A felületet jobb oldalon, a numerikus pad alatt szálcsiszolással igyekeztek feldobni, de ezen a szélen kapott helyet a világító ROG logó és az 5 darab fehéren fénylő állapotjelző LED is. A gombok alatti élt mindössze egy „Republic of Gamers” felirat díszíti.


[+]

A mártással festett gombkupakok a minél egyszerűbb dizájn érdekében nem kaptak keretet, így az alaplemeztől való 6 milliméteres távolságuknak köszönhetően akadálytalanul vizslathatjuk az átlátszó műanyag házban dolgozó Cherry MX kapcsolókat. Nálunk a Red switchekkel szerelt változat járt, a Strix Scope ezen felül kapható még Brown, Blue, Black, Speed Silver és Silent Red mikrokapcsolókkal is.


[+]

Természetesen az Asus billentyűzetektől megszokott módon választható magyar kiosztás is, ráadásul a szabványos kereszt alakú rögzítésnek hála utólag is cserélgethetjük a kupakokat, kezdve például a csomagban megtalálható, ezüst színű és a feketénél némileg érdesebb felületű WASD gombok beszerelésével – a műveletet a szintén tartozékként kapott szerszámmal végezhetjük el.


[+]

Dedikált makrógombokat a kompakt kialakítás miatt nem találunk, cserébe szoftveresen bármelyik billentyű funkcióját meg tudjuk változtatni, sőt akár menet közben, az Alt Gr gomb lenyomása után on-the-fly is tudunk makrót rögzíteni, a beállításokat pedig a beépített memóriában tárolt öt profilba tudjuk elmenteni. Ezek között az Fn és az 1, 2, 3, 4 és 5 számbillentyűkkel tudunk váltani, míg a 6-ost lenyomva a gyári profilt aktiválhatjuk. (Ezt egyébként nem kell megjegyeznünk, a gombkupakok felénk eső oldalán megtaláljuk a profilokat jelző római számokat.)


[+]

Az eszköz alján egy újabb, az elsőnél jóval méretesebb ROG logót találunk, a tőle balra eső területet fényes sávokkal tették változatosabbá. A csúszásmentességért összesen hat darab gumitappancs felel, érdekes viszont, hogy a kihajtható, a magasságon 1 centit növelő talpakra nem került szilikon. Ez azonban nem okozott gondot, ha akarjuk, akkor könnyebben eltolhatjuk az eszközt kinyitott lábakkal is, de játék során ez egyszer sem fordult elő.


[+]

A Strix Scope alsó felét tovább vizsgálva rábukkanhatunk az 1,8 méter hosszú, szövetborítású és USB csatlakozóban végződő vezeték csatlakozási pontjára – de óvatosan a húzogatással, mert csak egyszer tudjuk leválasztani, a visszacsatlakoztatáshoz már a szerviz borsos áron kínált szolgáltatásait kell igénybe vennünk.


[+]

A kábel elvezetését megkönnyítendő, a felső él alatt középről mindkét irányba kiinduló csatornákat alakítottak ki, így mindenki a számára kényelmes oldalra rendezheti a vezetéket.

Használat közben

Mint már említettük, a kupakok alatt kattanással jelzett kapcsolási pont nélküli Cherry MX Red kapcsolókat találunk, ami sokak szerint a játékra leginkább alkalmas Cherry MX változat. Ezt csak megerősíteni tudjuk, játék és gépelés során is hozta a kötelezőt, mi személy szerint jobban is kedveljük ezt a fajta halkabb switchet hosszabb cikkek írása közben, mint a Blue variánst. Természetesen az olyan technológiák is megtalálhatók a fedélzeten, mint az anti-ghosting és az NKRO, így biztosan nem lesz gondunk a játék alatt egyszerre lenyomott gombok működésével.


[+]

Persze nem csak itt gondoltak a gamerekre, ha szükséges, az Fn és a Windows gombok egyidejű lenyomásával aktiválhatjuk a Windows gomb lezárását is, ezzel elkerülhető a Start menü véletlenszerű megnyitása. Na nem mintha ez olyan egyszerű lenne a Strix Scope esetében, ugyanis az egyik legnagyobb érdekességet még nem is említettük, ez pedig a szokásosnál nagyjából kétszer szélesebb, bal szélső Ctrl billentyű.


[+]

Apróságnak tűnik és mi is úgy álltunk hozzá a tesztelés előtt, hogy inkább fordították volna az erre a fejlesztésre szánt pénzt jótékony célra, használat közben azonban megváltozott a véleményünk. FPS játékoknál igenis hasznos tud lenni, hogy nem kell feltétlenül a sarokig nyújtózkodnunk a kisujjunkkal, ha le szeretnénk guggolni, hosszabb távon jóval kényelmesebbnek bizonyult ez a megoldás, mint a hagyományos verzió.


[+]

Bár dedikált multimédiás vezérlőgombokat nem kapunk, az F5-11 funkciógombokat használhatjuk erre a célra, ráadásul gyári beállítás szerint ehhez módosítóbillentyű használata sem szükséges – ha viszont valaki mégis inkább az F gombokat szeretné alapértelmezetté tenni, az Fn és Insert lenyomásával megfordíthatja a beállítást. Külön érdekesség még az F12 gomb tetejére rajzolt kapucnis alak, ez az úgynevezett Stealth Key, ami abban az esetben jöhet jól, ha valamilyen oknál fogva egy gombnyomással el szeretnénk rejteni minden futó programot, lenémítani a hangerőt, majd egy újabb lenyomással visszaállítani az előző állapotot. Mindenkinek a fantáziájára bízzuk, hogy ez milyen esetekben jöhet jól.


[+]

Amennyiben gyorsan szeretnénk váltani a háttérvilágítás módjai között vagy csak a fényerőt szeretnénk állítani, az Fn és a kurzormozgató gombok segítségével ezt is megtehetjük. Az RGB LED-eket egyébként a kupakok alatt, a mechanikus kapcsolók felett helyezték el minden egyes gomb esetében, pont optimális mélységben ahhoz, hogy a kiszűrődő fény ne csak a felhasználó szemszögéből ne legyen zavaró, de a szemben ülőt se vakítsa el.

Szoftver, értékelés

Szoftverből az Asus játékos perifériáinál már megismert ROG Armoury II-t kapjuk, pontosabban a lehetőséget, hogy letöltsük a gyártó weboldaláról. Telepítés után rögtön a főképernyő fogad minket, ahol a billentyűzet képét láthatjuk először, az ezen lévő gombokra kattintva tudjuk konfigurálni annak funkcióját. Alatta az Alt+Tab és az Alt+F4 billentyűkombinációkat tilthatjuk le, míg a „Lighting” menüpontot kiválasztva az RGB háttérvilágítást tudjuk testre szabni.


[+]

Utóbbi esetében a szokásos effektek mellett a színt (vagy több színt felvonultató hatások esetében a színeket/színskálát) és a fényerőt is beállíthatjuk. Egy menüponttal odébb lépve a makrórögzítésre nyílik lehetőségünk, ezeket mentés után a főoldalon rendelhetjük hozzá a különböző gombokhoz.


[+]

A beállításokat a már említett módon öt egyéni profilba menthetjük el, melyeket adott programokhoz is hozzárendelhetjük, a váltás pedig azonnali, ezt a profilonként külön szabályozható világításnak köszönhetően érzékelhetjük. Az utolsó két menüpont az egyéb ROG kiegészítőkkel való szinkronizálást és a billentyűk lenyomásának számát mutató statisztikát rejti.

Értékelés

Az ASUS ROG Strix Scope értékelésénél nehéz dolgunk van, ugyanis ha csak magát az eszközt nézzük, nem tudunk belekötni. Eleve nagy előnnyel indul a konkurens termékekhez képest a magyar kiosztás miatt, ez még mindig viszonylag ritkaságszámba megy a mechanikus billentyűzetek között. A szélesebb Ctrl és a Stealth billentyű szintén nem olyan dolgok, amelyeket gyakran láthatunk. Nem kérdés, hogy a klaviatúra elnyerte tetszésünket. Mindazonáltal az 50-55 000 forint körüli ár mellett nem tudunk szó nélkül elmenni; ez mindenképpen soknak számít egy egyszerű, plusz gombok nélküli billentyűzetért még a mechanikus mezőnyben is, hasonló típusú modelleket találhatunk más neves gyártók kínálatában is, ám kedvezőbb áron.


ASUS ROG Strix Scope mechanikus billentyűzet

SidCorky

Az ASUS ROG Strix Scope billentyűzetet az ASUS magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények