Hirdetés

Asus és MSI P67-es alaplapok

Öt darab járt nálunk az új alaplapokból, holott a chipset még be sem mutatkozott...

Hirdetés

Fogyasztásmérés és végszó

Mivel az Intel új platformjáról semmilyen teljesítménytesztet nem közölhetünk, ezért kénytelenek voltunk a fogyasztásmérésekkel beérni. A konfiguráció alapelemei az egyes alaplapok, egy titkos processzor, 2 x 2 GB DDR3 memória, egy Radeon HD 5850 és egy 600 wattos Cooler Master táp. Az Asus és az MSI alaplapjai esetében egyaránt kimértük azt, hogy a hangzatos technológiák mögött áll-e valódi érték. A 100%-os érték egyenlő 100 wattal.

A teljes konfiguráció fogyasztása
Alaplap Üresjárat Terhelve
Asus P8P67 (EPU -) 60% 113%
Asus P8P67 (EPU +) 60% 84%
Asus P8P67 Deluxe (EPU -) 65% 123%
Asus P8P67 Deluxe (EPU +) 65% 91%
Asus Maximus IV Extreme (EPU -) 81% 138%
Asus Maximus IV Extreme (EPU +) 80% 95%
MSI P67A-GD65 (energ -, APS mód) 71% 108%
MSI P67A-GD65 (energ -, Intel SVID mód) 67% 103%
MSI P67A-GD65 (energ +, APS mód) 59% 113%
MSI P67A-GD65 (energ +, Intel SVID mód) 59% 124%
MSI H67MA-E45 (energ -, APS mód) 64% 101%
MSI H67MA-E45 (energ -, Intel SVID mód) 59% 96%
MSI H67MA-E45 (energ +, APS mód) 51% 103%
MSI H67MA-E45 (energ +, Intel SVID mód) 50% 100%
MSI H67MA-E45 (energ +, APS mód)
integrált VGA
30% 70%

Nos, az Asus P8P67-es alaplapjai üresjáratban EPU-val és anélkül is 60-65%-ot teljesítenek, ami teljesen érthetetlen, mert mindent úgy csináltunk (BIOS-beállítások, programok beállítása), ahogy azt az Asus leírta. Mégis, sőt felfedeztünk egy kisebb anomáliát is: a P8P67 (Deluxe) csak a rendszer beindítása után képes erre a teljesítményre, ha lefuttatunk egy CPU-nyüstölő tesztet, akkor utána a fogyasztás többé nem áll vissza 60-65%-ra hanem 75-80% környékén mozog. Ez, ha nem ismerjük a többi alaplap fogyasztását, akkor nem tűnik soknak, végülis egy csúcskategóriás konfigurációról van szó. Az egyetlen helyzet, amikor az EPU bekapcsolása változást eredményezett, az terhelés alatt volt kimérhető, de erre is csak úgymond csalással volt képes, ugyanis ha az EPU-t bekapcsoljuk (maximum power saving módba) akkor a processzor órajele terhelve sem áll vissza az eredeti értékre, hanem az energiamegtakarító módban beállított értéken stabilizálódik, ami egyúttal azt is jelenti, hogy lelassul a gép.

A Maximus IV Extreme jó 15-20%-kal többet fogyaszt kisebb társainál, de ez az alaplap felszereltségét látva nem is túl meglepő, ráadásul aki komoly tuninggal foglalkozik, azt valószínűleg nem különösebben érdekli a fogyasztás. Az EPU bekapcsolása után a Maximus IV Extreme-ben sem emelkedik vissza a CPU órajele, ez jól látható a kimért fogyasztáson is.

Az MSI alaplapjait le lehet mérni alapállapotban és energiatakarékos módban egyaránt, ráadásul utóbbi esetben választhatunk, hogy az MSI-féle APS-t (Active Phase Switching) vagy egy úgynevezett Intel SVID módot választunk. Mint az kiderült, az Intel SVID mód alacsonyabb fogyasztást eredményez. Az MSI energiatakarékos módban üresjáratban nagyjából annyit eszik, mint az Asus P8P67 (nem a Deluxe), ugyanez igaz terhelve is APS módban, viszont SVID módban itt magasabb a fogyasztás. Namost az új processzorról bár nem beszélhetünk, de annyit muszáj leírnunk, hogy az képes a hőmérsékletétől függően szabályozni az órajelét felfelé, és könnyen lehet, hogy ez beleszólt az eredményekbe. A H67-es mini ATX-es MSI H67MA-E45 jó 10%-kal kevesebbet eszik, és ez utóbbit kipróbáltuk diszkrét VGA nélkül is integrált VGA-s üzemmódban, így 30%-os üresjárati értéket kaptunk, ami egészen szép eredmény, főleg ha tekintetbe vesszük, hogy elvileg egy elég erős (négymagos) processzorról van szó. De erről majd legközelebb...

Rövidke bemutatónkban ennél többről nem beszélhetünk, meg kell várnunk a processzorok és a chipsetek megjelenését. Az alaplapok legszembetűnőbb újítása az EFI mód megjelenése, ami felhasználóbarátabbá teszi a BIOS-kezelést, de ha az ember nem babrálja túl sokat a gépét, akkor aligha néz bele a BIOS-ba évi egy-két alkalomnál többször, tehát ez nem fog túl sok embert érinteni. Amit érdemes megemlíteni még, az a SATA 6 Gbps-os portok megjelenése Intel platformon és az USB 3.0 lassú, de biztos előretörése, a következő generációs alaplapokon egyre nagyobb teret fog nyerni magának az új szabvány; ami egyébként üdvözölendő, mert az USB 2.0-nál tényleg sokkal gyorsabb. Az alaplapok hangzatos technológiái csak némi idő elteltével tudják bizonyítani, hogy valóban érnek valamit. A különböző mobilitást megcélzó funkciók, mint pl. BT GO!, a Super Charger vagy az RC Bluetooth is azt mutatják, hogy a felhasználói igények mennyire megváltoztak az utóbbi időben, implementálásuk legalábbis erre utal. Mivel az új Intel processzorok többségében tiltva lesz az "FSB"-tuning (ezt talán leírhatjuk, mert már régóta köztudott) ezért a BIOS-ban található tuningopciók tárházának jelentősége le fog csökkenni, és az alaplapok kiválasztásánál a felszereltség és az ár lesz a fő szempont. A felszereltség adott, az árakat pedig még csak részben ismerjük, de komolyan csodálkoznánk, ha nagyok lennének a különbségek az azonos árkategóriájú típusok között, ezért végül úgyis a szimpátia fog dönteni.

fLeSs

Az Asus alaplapjait az Asus magyar képviselete biztosította, az MSI alaplapjait pedig az Ramiris Europe Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények