Asus és MSI P67-es alaplapok

Hirdetés

Asus+


Asus Maximus IV Extreme

Utolsóként ismerkedjünk meg az Asus Maximus IV Extreme-mel, a tuningosok vágyálmával, amiről sok mindent el lehet mondani, csak azt nem, hogy egyszerű. A Republic Of Gamers (alias ROG) alaplap mellé leírásokat, driver CD-t, SATA-kábeleket, SLI és Crossfire hidakat, illetve USB portokat mellékeltek, ezeken kívül pedig kapunk mellé még hőmérséklet mérésére alkalmas kis érzékelőket, és ahogy az MSI a V-Check pontokhoz, úgy az Asus is mellékelt a feszültségek kimérésénél használatos mérőcsatlakozókat, amelyeket a multiméterre kell rákapcsolni. Ezeken kívül ott van még az RC Bluetooth egység és egy USB kábel, amely az RC Connect használatához kötelező, ezzel ugyanis számítógépünket összekapcsolhatjuk egy másik PC-vel/notebookkal, és kívülről állíthatjuk be a túlhajtáshoz szükséges paramétereket. Ugyanerre képes az RC Bluetooth is, amellyel smartphone-ról végezhetjük el a szükséges beállításokat.

A Maximus IV Extreme követi a ROG alaplapoknál megszokott irányvonalat, fekete NYÁK-on vörös színű foglalatokkal igazán "hardcore" benyomást kelt. A ROG alaplapok a nyújtott szolgáltatásokon felül külsőleg alapvetően a jobban megtervezett és nagyobb terhelést elviselő hűtésben különböznek az alapszintű alaplapoktól, illetve a rengeteg, ezesetben négy PCIe x16-os foglalat sem éppen mindennapi látvány, ezek x16 vagy x16+x16 vagy x16+x16+x8 vagy x8+x8+x8+x8 módban képesek működni (kis kapcsolókkal állítható be az aktuális konfiguráció). A feszültségmérő pontok mellett megtaláljuk az előre eltárolt tuningos profil betöltésére szolgáló GO gombot, a bekapcsoló és az újraindító gombot is, illetve az LN2 mód gombbal átverhetjük a belső hőmérsékletérzékelőt, így a folyékony nitrogénes hűtés miatt nem fog panaszkodni a hővédelem, és nem jönnek elő az úgynevezett "cold bug" hibák sem, amelyek a túl alacsony hőmérsékleten való bootoláskor szoktak jelentkezni. Több VGA-s működésnél jól jöhet, hogy az alaplapra két molexcsatlakozót is ráépítettek, amelyekkel extra delejt biztosíthatunk a rendszernek.

A hátoldali panel forradaminak nevezhető, ugyanis nem találunk rajta USB 2.0-s portokat (az alaplapi kivezetés erre van), csak USB 3.0-st kínál fel, de abból nyolcat. A megosztott PS2-es porton kívül találunk még két hálózati csatlakozót (a hálózati vezérlő érdekes módon nem támogatja a Jumbo Frame-et, holott egy csúcskategóriás alaplapról van szó), két eSATA-t, a ROG Connect USB portját, egy CMOS Reset gombot, a 7.1-es hangrendszer audioportjait és egy optikai SPDIF kimenetet.

Az EFI immár a ROG alaplapokba is beleköltözik, a megszokott vöröses színvilág köszön vissza ránk, a különbség csupán annyi, hogy grafikus módban. A Maximus IV Extreme egyértelműen a tuningosoknak készült, ez abból is jól látszik, hogy az EFI-ben nincs bejelentkezőképernyő, a BIOS-ba lépés után azonnal az Extreme Tweaker menüben találjuk magunkat, ahol persze azonnal hozzákezdhetünk a CPU túlhajtásához. Az erre szakosodott opciókból nincs hiány, de ez a ROG alaplapok esetében teljesen természetes.




Asus Maximus IV Extreme EFI BIOS

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés