Monitorok
A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.
Az Oázis Computernél ismét kapható az ASUS egyik komolyabb, egész napos munkára is teljes nyugalommal használható modellje, a PB278QR, mely 106 900 forintba kerül.
Ezért a pénzért itt kapunk egy 2560x1440 pixeles felbontású IPS panelt, 300 cd/m² maximális fényerővel, 10 bites színekkel, egy olyan állványt, mely minden irányú állíthatóságot és pivotot is kínál, matt bevonatot, hogy ne kelljen a tükröződésekkel bajlódnunk, valamint egy visszafogott, professzionális dizájnt. A három év garanciával rendelkező készüléket egyébként D-Sub, DVI, HDMI, DisplayPort és 3,5 mm-es analóg hangbemenetekkel látták el, és kapott fülhallgató-kimenetet, de rendelkezik beépített hangszórókkal is, ha inkább azokat használnánk némi zenehallgatásra vagy videótelefonálásra. Ami a színvisszaaadást illeti, a gyártó 100%-os sRGB színteret ígér.
A következő, már komolyabb grafikai munkákhoz is nyugodtan ajánlható eszköz az ASUS ProArt szériájába tartozó, 3 év garanciával érkező PA27AC, mely 214 901 forint. Nem olcsó, de cserébe itt tényleg megkapunk mindent, ami a minőségi munkához kell. Ezek közül is elsőként ott a 27”-es, 2560x1440 pixeles IPS panel, amely 400 cd/m² maximális fényerővel rendelkezik, illetve az ehhez társuló HDR10 támogatás. Aztán a következő a gyári kalibráció, aminek következtében az ASUS ΔE = 2-nél jobb színhűséget ígér a 100%-ban lefedett sRGB színtér mellett. Végül, de nem utolsó sorban ott a Thunderbolt 3 támogatás és az USB-PD is, ami lehetővé teszi egyrészt a gyors adatátvitelt, másrészt azt, hogy például egy kompatibilis noteszgépet a monitorra kötve a videójelek átvitele közben töltsük is a készüléket.
Hirdetés
Az egyedi és elegáns állvány a kategóriában megszokott módon minden irányban kínál állítási lehetőséget, illetve pivotot, a bemeneteknél pedig ott a HDMI, a DisplayPort és a DVI is (az utóbbiból ráadásul kettő), van USB hub, annak pedig, aki nem szeret csendben dolgozni, hangszórók illetve fülhallgató-kimenet is rendelkezésre áll.
A szuperszéles, 21:9-es kijelzőket kedvelőknek ajánlja az Oázis a Samsung C34J791WTU-t, mely 249 900 forintba kerül. Az elnyújtott, 34”-es, kvantumpontos VA panel 3440x1440 pixeles felbontást kínál, és nemcsak arra jó, hogy két weboldalt kipakoljunk egymás mellé, hanem játékra is bevethető, tudniillik 100 Hz-es maximális frissítésre képes, és mellékesen FreeSync kompatibilis is. Hogy a képek ne csak gyorsan, de szépen jelenjenek meg, arról a 92%-os AdobeRGB és 92%-os DCI-P3 lefedettség is hivatott egyébként gondoskodni, a jelek pedig DisplayPort és HDMI bemeneteken, valamint TB3-as csatlakozón keresztül érkezhetnek. Van USB hub, hangszóró, az állvány pedig magasságában is állítható – ahogy ezért az árért az el is várható.
Ha nekünk a 21:9-es képarány sem lenne elég széles, akkor a következő fokozatot, tehát a 32:10-et kínálja a Samsung C43J890DKU, szintén 249 900 forintért. Ez a modell egy 43”-es, hajlított VA panelre épül, 120 Hz-es maximális frissítéssel. A különleges panel mellé kevesebb extra jár: nincs FreeSync, nincs extra nagy színtér, de azért az sRGB 99%-os lefedésére számíthatunk. A 3840x1200 pixeles felbontás viszont megengedi, hogy gyakorlatilag két normál szélesvásznú monitor képét egymás mellé rakjuk a kijelzőn, ami videós szoftvereknél, táblázatkezelésénél elég hasznos tud például lenni, de ha grafikus kártyánk elég erős, játékok közben is egyedi élményt ad ez a készülék, melynek bemenetei között DisplayPort, HDMI és hangcsatlakozó is szerepelnek – az utóbbihoz hangszóró is tartozik az extrák között, és nem hiányzik az USB hub sem.
Adattárolás
Tárhelyből sosem elég, és ezt a problémát a héten a PCX.hu adattároló-akcióval szeretné orvosolni. Ennek keretében a három év garanciával rendelkező TeamGroup T-Force Delta RGB szériába tartozó, 250 GB-os SATA SSD-t 24 000 forintért tudjuk megvásárolni.
Egy SATA SSD-ben ma már nem sok extra van, hiszen már régóta az interfész jelenti a szűk keresztmetszetet, nem csoda tehát, hogy ennél a modellnél is jobbára a SATA III jelentette korlátokat látjuk a megadott specifikációkban (560 MB/sec maximális írás, 500 MB/sec maximális olvasás, legalábbis amíg az SLC cache bírja). Az extra tehát jelen esetben a készülékre épített RGB világítás, amivel szépen kiegészíthetjük a több komponens csillogását, ha már csak ez hiányozna a tökéletes PC-ből.
Maradva még a SATA interfésznél és a 2,5”-es formátumnál, a Samsung 860 QVO szériája már QLC NAND-ra és a gyártó saját MJX vezérlőjére támaszkodik, három év garanciával pedig 46 000 forintért megvásárolhatjuk azt az 1 TB kapacitást kínáló változatot, amivel már tényleg kiválthatunk egy merevlemezt. Az olvasási/írási sebességet itt is a SATA interfész fogja korlátozni. Szintén 40 000 forintba kerül az ADATA 960 GB-os, 2,5”-es SU650-es meghajtója, amelyet három év garanciával értékesítenek.
Aki már inkább az M.2 formátum felé kacsingatna, annak öt év garanciával ott van az ADATA SX6000-es szériájának 33 000 forintért hazavihető 512 GB-os modellje, amely nemcsak a kisebb méretet hozza magával, de egyben a SATA interfészt is leváltja a PCIe 3.0 x2-re. Ennek megfelelően itt már jóval komolyabb sebességekre számíthatunk, a gyártó a Realtek vezérlővel rendelkező egységnél 1000 MB/sec olvasási és 800 MB/sec írási sebességet ad meg maximumként.
Ennél többre, 3200 MB/sec olvasásra és 1700 MB/sec írásra képes a 34 000 forintos, 512 GB-os ADATA XPG SX8200 Pro – a nagy ugrás a PCIe 3.0 x4 interfésznek köszönhető, és persze valós körülmények között jóval kevésbé lesz érezhető, mint a számokban. Mindenesetre erre az SMI vezérlős meghajtóra is öt év a garancia.
A gamer kategóriába átlépve 38 000 forintba kerül az XPG Gammix S11 Pro család 480 GB-os változata, mely szintén PCIe 3.0 x4-es csatolót használ és 3800/3000 MB/sec olvasási, írási sebességre képes maximum. A vezérlő itt is az SMI gyártósoráról került ki az SM2262EN képében, a „gamer” jelzőhöz pedig egy vörös, dizájnos hőelosztó lemez segíti hozzá az egységet.
Komponensek
A nemrég bejelentett RTX 2060-as GPU már a boltokban is megjelent, ezt mutatja például a Foramax kínálata, amelynél a legolcsóbb változat az Inno3D két ventilátorral szerelt, 1680 MHz boost órajelen üzemelő Twin X2 modellje, melyre három év garanciával együtt csaphatunk le 133 900 forintért.
A két foglalatot elfoglaló egység 6 GB GDDR6 memóriát kapott, van rajta egy HDMI és három DisplayPort kivezetés, extra tápcsatlakozóként pedig egy 8 tűs egységgel büszkélkedhet.
Komolyabb, és már gyárilag tuningolt az ASUS Dual szériájának OC-s RTX2060-as tagja, mely 3 év garanciával kerül 154 900 forintba. A valamivel combosabb, de még mindig két ventilátorral dolgozó, félpasszív hűtés alatt a gyári tuning azt jelenti, hogy normál beállításon is már 1365 MHz-es alap-, és 1755 MHz-es Boost órajelre számíthatunk, míg az OC mód aktiválásával az alap órajel 1395 MHz-re, a Boost pedig 1785 MHz-re nő. Memóriából természetesen itt is 6 GB áll rendelkezésre, melynek órajele 14 GHz. A kijelzők felé egy DVI, két HDMI és két DisplayPort áll rendelkezésre.
Még komolyabb, és persze a ROG Strix névnek megfelelő külsővel érkezik a 162 100 forintos ROG-STRIX-RTX2060-O6G-GAMING kártya, mely OC módban 1395/1860 MHz-es órajeleket kínál – és hogy az ilyenkor keletkező hőt legyen, ami eltávolítja, itt már három ventilátort kapunk a méretes bordázat fölé. Kimeneteket tekintve két DisplayPort és két HDMI került a hátsó lemezre.
Aki esetleg éppen RAM-bővítésben gondolkodna, és mondjuk az RGB felszereltség is számít, az a TeamGroup T-Force almárkájának Delta RGB szériájából választhat 8 GB-os DDR4-2666-os modulokat, 23 490 forintért. Az RGB-s hőelosztóval szerelt egységek CL15-17-17-35-ös időzítésűek. Ugyanez a modell, de 16 GB-os kapacitással 44 180 forintba kerül. Mindkét esetben három év garanciával számolhatunk, aki pedig a hőelosztó lemez magassága miatt aggódna, az úgy számoljon, hogy a modulok a gyári adatok szerint 49 mm magasak.
Egyveleg
Múlt héten ajánlottunk már az AIO termékei közül házakat, most pedig következzen egy ventilátor, arra az esetre, ha szeretnénk ezeket alaposabban átszellőztetni! A konkrét termék valójában egy három légkavarót tartalmazó szett, amely 10 310 forintba kerül – a ventilátorok maguk pedig 12 cm-es méretűek és RGB világítással is rendelkeznek. Az egységek saját vezérlővel érkeznek és legfeljebb 2100 rpm fordulatszámra képesek, maximális zajszintjük 21,2 dB(A).
Ha nemcsak a PC-t, de a PC-nek otthont adó helységet is szeretnénk feldobni a megfelelő világítással, akkor a Mobil Digital készletében most több „okos” LED-es villanykörtét is találunk. A TnB kínálatából például körülbelül 7000 forintba kerül a SHBULB01 modellszámú egység, amely 470 lumen fényáram kibocsájtására képes – azaz egy jobb minőségű 40 wattos hagyományos izzónak megfelelő fényerőt biztosít.
A készülék azonban csak 6 wattot fogyaszt, tehát egyrészt energiatakarékos, másrészt csatlakozik az otthoni WLAN hálózatra, és azon keresztül, mobiltelefonos applikációval tudjuk a fényerőt, a világítás színét állítani, míg az Away módot aktiválva távollétünkben a lámpa előre beállított időpontokban le- és felkapcsol, hogy kívülről nézve úgy tűnjék, valaki van otthon. Ha a 470 lument kevésnek gondoljuk, mert például nem olvasólámpába, hanem mennyezeti lámpához keresünk világítótestet, akkor az SHBULB02 lesz a mi termékünk – ez 8000 forintba kerül, 12 wattot fogyaszt és 800 lumenre képes, azaz közelebb van egy 60 wattos hagyományos izzóhoz.
A TnB mellett a Logilink is kínál okosizzót, mégpedig 6000 forintért. Nagy különbség azonban, hogy a 720 lumenre képes, 10 wattot fogyasztó egység nem WLAN, hanem Bluetooth kapcsolaton, elsősorban a gyártó Smart Home Central egységén keresztül vezérelhető, mobiltelefonos app segítségével.
Wombath