Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • blattida

    nagyúr

    válasz AMDFan #34333 üzenetére

    Nálam fele-fele arányban van ez is, az is.

    Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

  • bajnokpityu

    félisten

    válasz DDL #34344 üzenetére

    Húúú, visszakapod még :D
    Lesz még oylan, h elszúrok egy fél órádat :D

    Egyébként valami olyasmire számitottam,mielőtt meghallgattam, hogy másik picup, másik előerősítő, másik kábel, vagy mélyebbreengedett mikrofon,vagy akármi.

    eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

  • #71562240

    törölt tag

    Godot ezennel elindul.

    Zemberek!

    Itt az idő, hogy a hifi topiknak is legyen rendes első hozzászólása. A nyolcéves topik hozzászólásainak kétharmada az utóbbi két évben keletkezett, így félperiférikusból a Prohardver! egyik kiemelt topikja lett. Most pedig készítünk hozzá egy színvonalas első hozzászólást. Nehéz feladat lesz, mert valószínűleg nincs még egy olyan topiktéma a Prohardver! Fórumon, amely ennyire szerteágazó, ennyire szubjektív lenne, márpedig olyan szöveget kell megalkotnunk, amely elegendő mélységű, de mégis kezelhető méretű, benne van a megfelelő tartalom, mégis mindenki, a legszélsőségesebb szempontú olvasó is elfogadja a benne foglaltakat. „Bátorításul” jelzem, hogy nincs új a nap alatt, mindazok a vitatémák, amelyek az utóbbi egy évben felpörgették a topikot, már az első 3000 hozzászólás során is felmerültek, majd azóta is folyamatosan újra és újra. (Például, már 2005-ben, az első hónap végén jelentkezett az első meglepődött ember, aki nem akarta elhinni, hogy az MP3 hangminősége megkülönböztethető az eredeti CD-től.) Szóval, sziszifuszi munkánkhoz álljon itt három idézet fórumtársainktól, amolyan segítő mottóként , érzékeltetvén, hogy milyen szempontok, szemléletek merülhetnek fel egy hifi témájú ismeretterjesztő szöveg közösségi alapú megírása folyamán.

    „Minap sikerült meghallgatnom egy "rendes HiFi"-n többek közt a Pink Floyd- The Wall c. albumát és valami egészen más szólt, mint amit én ismertem.” - nLali
    „A saját tapasztalatom a legobjektívabb számomra.” - Cyrin
    „Berakod az előfok alá a Libra alátétet, máshogy szól a cucc, nincs vita. 8 évvel ezelőtt én is röhögtem ezen.” - nádasi

    Példaként pedig álljon itt két hivatkozás, megmutatván, hogy egy egyszerű mobiltelefontípusról milyen tartalmas első hozzászólásokat lehet írni, ehhez képest a mi témakörünk nagyságrendekkel nagyobb. Link1, Link2

    Javaslom, hogy a munka az alábbi szakaszok mentén haladjon.
    1. Eldöntjük, hogy milyen témák, milyen tartalmak kerüljenek az első hozzászólásba. (Ehhez készítettem munkaszöveget, javaslom ezt a munkaszöveget közösségileg megtárgyalni, kiegészíteni, szükség esetén szűkíteni, majd véglegesíteni. Gondolom néhány nap elég lesz erre.)
    2. Önként jelentkeznek a rátermett fórumtársak, hogy ők adott fejezeteket szívesen megírnának, illetve gondoskodnának a megírásról. Ennek alapján megbeszéljük a jelentkezéseket, kiosztjuk, hogy adott fejezetek megírásának ki legyen a felelőse. (Gondolom néhány nap elég lesz erre.)
    3. Megírjuk az első hozzászólás munkaszövegét, ellátjuk hivatkozásokkal, segítő-kiegészítő linkekkel a szövegeket. (Ennek széndékom szerint az lenne a módja, hogy létrehozunk egy szöveges dokumentumot a Google Docs-ban, amihez minden szövegíró hozzáfér, és ebben dolgozunk, így mindenki egyszerre és folyamatosan látja az egész dokumentum állapotát, változásait. Gondolom prakrikus lenne, ha minden résztvevőnek lenne egy saját betűszíne, így már ránézésre is egyértelmű lenne, hogy melyik szövegrész kinek az alkotása.) A munkafolyamat során persze felmerülnének újabb ötletek, hogy a korábban meghatározottakon kívül még milyen fejezetek kerüljenek bele az első hozzászólásba. - vagy esetleg melyek mégse kerüljenek bele.
    4. A kész munkaszöveg alapján először az alkotógárda, majd a topik teljes közönsége által közösségileg megvitatjuk, továbbszerkesztjük, véglegesítjük az első hozzászólást. Az alkotógárda munkájának szakaszában mindenki beleírja a változtatási javaslatait a szövegbe a saját betűszínével, majd miután minden változtatási javaslatot megrágunk, az újabb munkaanyagot a fórum teljes nyilvánossága elé tárjuk, hátha felvetődnek még megfontolandó szempontok, ötletek, változtatási javaslatok, amelyek fórumhozzászólás formájában érkeznek őfelsége, a Központi Bizottság magas színe elé. Mindezekután minden vitás kérdésben konszenzusra fogunk jutni, és máris kész a mindenki által hőn szeretett, mindenkinek a szívéhez nőtt, mindenki által sajátjának érzett első hozzászólás, amit még kiegészítünk mindenféle hasznos linkekkel, hivatkozásokkal más testvértopikokra, szakanyagokra utalva.

    Ízelítőül felsorolnék néhány fórumtársat, akiktől az itteni aktivitásuk, tudásanyaguk, fogalmazókészségük alapján különösen elvárható lenne, hogy részt vegyenek az alkotó munkában, vagy ha abban nincs kedvük, legalább a kész anyagok ellenőrzésében, zsürizésében, szétcincálásában, megkritizálásában. Elnézést azoktól, akik nincsenek benne a hevenyészett névsorban, jelentkezzenek mások is bátran, ha késztetést éreznek! Mivel a hifi világa történetileg is és a mai állapotában is sokféle, néha egymásnak homlokegyenest ellentmondó nézetrendszertől, irányzattól, szekértábortól terhes, értelemszerűen olyanok jelentkezzenek egy-egy téma kifejtési szándékával, akik érzik magukban a történetileg megalapozott teljes tudást, hogy az adott témán belül minden fontos nézetet, irányzatot, stílust korrektül bemutatni tudjanak. Már csak azért is fontos, hogy megfelelően széles rálátása és korrekt hozzáállása legyen a szerzőknek, mert ebben a topikban sok olyasmi is megkérdőjeződik illetve vitatémaként, sőt casus belliként kerül elő, ami a hifista-audiofil társadalomban egyébként a közfelfogás természetes része, afféle axióma vagy paradigma. Természetesen fontos, hogy a nyelvezet olyan ismeretterjesztő legyen, amely a szakkifejezéseket és szakelméleteket a kezdők által is érthető formában tálalja - tehát az így fogalmazni tudók jelentkezzenek elsősorban - de senki sincs eltiltva, akinek szükséges, majd a többiek korrigálják a fogalmazását, stílusát. És fontos az is, hogy aki a munkában nem akar résztvenni, de tud jó hivatkozásokat az egyes fejezetekhez linkelhető hasznos háttéranyagokhoz, az ne habozzon eljuttatni őfelsége, a Központi Bizottság székházába az információt. Betűrendben tehát az ígért hevenyészett felsorolás (aki nincs a névsorban, pedig benne kéne legyen az köpjön le):

    AMDFan
    andorra
    Auratech
    Bacylus
    bajnokpityu
    BBéci
    blattida
    contaxg
    DDL
    Dorian
    dudika
    Ear
    eclipse
    fapaci
    fero
    gorbep
    kammerer
    kjani
    KMT
    L4D1K
    lancerboy
    Lompos
    nebulo
    Oibacsi
    ozzy
    Patice
    perempe
    Tonyo
    schawo
    shalafi
    szakibá
    Tristis
    xtremetuning
    zoltanz…

    régiek közül megjelenhetnének például:
    Cyrin
    emvy
    Levus
    morzsol…

    Az alábbiakban pedig tálalnék egy előzetes alapanyagot, hogy minek is kellene és körülbelül milyen szerkezetben benne lennie az első hozzzászólásban. Annak fényében, hogy nincs univerzális rendszer, más-más zenék, más-más ízlések más-más követelményeket támasztanak a hangberendezéssel szemben. Az egyes fejezetek tartalmában adott esetben lesznek-lehetnek átfedések, ez azt hiszem kivédhetetlen, de majd lecsökkentjük ezeket, amikor kész vannak a munkaszövegek és összeszerkesztjük a komplett dokumentumot.

    -.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

    Bevezetés: A hifi-audiofil hobbi mibenléte, értelme, szépségei és árnyoldalai, tipikus problémái. A topik nyújtotta lehetőségek kezdők és haladók számára, ezen lehetőségek hatékony kihasználási módjai (pl. hogyan kérdezzünk), a topikban elvárható viselkedési illem. (Ehhez már megírtam egy alapanyagot, nem kell majd jelentkezni rá.)

    1.; 1A.; A hifi hobbi rövid, praktikus, áttekintő története, főbb filozófiái, iskolái, műhelyei.
    1B.; A hifi rendszer, azaz hangberendezés általános felépítése, főbb elemei (forrás, erősítő, hangsugárzók, egyebek…), mitől hifi a hifi, milyen főbb kategorizálási lehetőségei vannak (pl. hifi, audiofil, high-end és hasonló osztályozások…), milyen tipikus választási lehetőségek és döntési kényszerek előtt áll az, aki fel akar építeni egy hangberendezést (például hangforrástípusok, erősítőtípusok, hangsugárzótípusok… közötti választások alapösszefüggései, a döntések kihatása a hangberendezés többi elemére, szinergia szempontjai…).

    2.; A hifi rendszer részletesen. Minden eszköztípusnál lehetőség szerint kitérni az alábbiakra:
    a készüléktípus feladata a hangberendezésen belül, fejlődésének történeti és aktuális áttekintése, a jelenkori és a közeljövőben várható fejlesztési és használati trendek, a különféle készülékfajták tipikus előnyei-hátrányai, alapvető kiválasztási és használati szempontok, határterületek készüléktípusai, milyen főbb részekből állnak az egyes készüléktípusok, mik a modifikációs és DIY lehetőségek-irányzatok, melyek a különleges és extrém technológiák (pl. NXT hangsugárzók, frekvenciaszűrés nélküli CD-játszók....
    2A.; Forráskészülékek, forrásformátumok a fonográftól a tömörített hangfájlokig. Típusok, altípusok, működési elvek (például multibit vs. 1bit, túlmintavételezés, MM vs. MC, kisjelű vs. nagyjelű hangszedők stb. stb…), részegységek, előnyök, hátrányok…
    2B.; Erősítők az SE csövesektől a DAC-kal egybeépített fehallgatóerősítőkig. Típusok, altípusok, részegységek, csövek, tranzisztorok, MOS-FET-ek.., erősítőosztályok, ezek jellemző kapcsolásai, jellemző problémák, előnyök-hátrányok…
    2C.; Hangsugárzó eszközök a fonográftölcsértől a fejhallgatókig. Típusok, tervezési és gyártási szempontok, részegységek, típusok előnyei-hátrányai…
    2D.; Vezetékek. Tápkábelek, IC-k, hangszóróvezetékek, a készülékek belső vezetékezése, csatlakozók/forrasztások, anyagok, konstrukciók, működési elvek, előnyök-hátrányok…
    2E.; Kiegészítő eszközök. Céljaik, előnyeik-hátrányaik, típusaik. Állványok, asztalkák, alátétek, tápellátási és jelkondícionáló eszközök, elektromos hálózat, „ezoterikus-negyedik dimenziós” eszközök (demagnetizátorok, CD-köszörűk-csiszolók-lakkozók, mosóeszközök, „Shakti-kövek” és társaik, színes filcek, rézkarikák, párásítók, polarizálók, háromláb vs. négyláb…)
    2F.; Multimédiás eszközökre épülő hifi. Például számítógépes-aktív hangdobozos, házimozis… rendszerek. Előnyök-hátrányok.

    3.; A hifi stúdió, a hangfelvétel útja az elkészítéstől a valóságos vagy virtuális áruházak polcaiig, formátumtól függően. Stúdióeszközök, hangmérnökök, filozófiák, módszerek… előnyök-hátrányok.

    4.; Tipikus hifi-audiofil problémák, vitatémák, toposzok. Például csövek-tranzisztorok, diszkrét áramkörök vs. IC-k, mérés-meghallgatás…

    5.; Hangberendezések és hifi készülékek, valamint a hangminőség tesztelési és mérési módszerei. Típusok, módszerek, korlátok, előnyök-hátrányok. Szubjektivitás-objektivitás.

    6.; Hifi készülék és hangberendezés vásárlási szempontjai. Kiválasztási és vásárlási szempontok és előfeltételek, küzdelem a kereskedőkkel és a marketinggel. Fontosabb magyarországi hifi-audiofil kereskedők, magyar fejlesztők és gyártók, tuningolók.

    7.; Legendás és feltörekvő hifi márkák, híres best buy készülékek, lehetőleg ár- és minőségkategóriák szerint.

    8.; A lehallgató helyiség akusztikája, a hangberendezés összeállításának akusztikai szempontjai, problémái.

    9.; GYIK. Folyamatosan bővülő tartalommal. Nyilván ide kellene kerülnie olyasminek, mint például a belépő kategóriában Magyarországon keresni érdemes márkák és best buy készülékek (lásd kezdők tipikus kérdése: „nulláról indulok, mit vegyek”),

    10.; Hifi szakirodalom. Régi és jelenkori magyar és külföldi szaklapok, információszerző helyek, blogok…

    -.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

    Nos, ez lenne részemről egy vázlatjavaslat, ezt kellene először is megcsócsálnunk, hogy létrehozzuk belőle azt a vázlatot, ami alapján aztán kiosztjuk a feladatokat és megírjuk a szöveget. Adjunk erre magunknak egypár napot mostantól. Gondolom a vázlat csócsálásának és véglegesítésének módszere működne laissez faire módon itt a topikban, majd igyekszem mindennap esténként az aktuális állapotot összegezni, és újra-újra megjeleníteni hozzászólásként.

    [ Szerkesztve ]

  • eclipse006

    őstag

    válasz xtremetuning #34348 üzenetére

    Ez igaz is, szerencsére nem jellemző az összes előadóra. :K

    kammerer: Egyelőre emésztem az írásod. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    https://www.instagram.com/sz.sandor90/?hl=hu

  • #10726912

    törölt tag

    válasz #71562240 #34353 üzenetére

    Üdv!:)
    Gratulálok a vázlathoz!
    Nem vagyok a névsorban és sokáig nem is leszek érdemes arra, hogy ott legyek (ha leszek egyáltalán :B ). De pont ezért írnám le, hogy engem, mint szinte full laikust mi érdekelne a legjobban, ha ennek a fórumnak az első h.sz-ét olvasnám el, eszembe jutott pár dolog, talán segítségetekre lesznek a gondolataim.
    Bevezetés.
    1/A pont. Nagyon tömören.
    2-es pont (ez magában foglalja kb az 1/B-t). Ide lehetne még tenni véleményem szerint a 3-as és a 8-as pontot, így az induláshoz szükséges infók egy csoportba lennének szedve. Ezt is szükség szerű infókkal, a legalapabbakkal, vázlat szerűen.
    Aztán jöhetne a 6-os pont, itt fel lehetne még sorolni pár össze állítást 50 ezer forintos sávokkal, (forrás-erősítő-hangfal) Ezekhez jöhetne még az árkategóriákban-készülék minőséghez kapcsolódó szükséges hangfal kábel ajánlások, megfelelő szintnél a tápkábel ajánlások, ehhez még hozzá fűzni, hogy milyen rezgés csillapítók, hangelnyelők ajánlottak (bizonyos ár/minőség szinten), végül jöhetne felsorolás, hogy hol érdemes vásárolni új, régi készülékeket, esetleg hol lehet meghallgatni országos szinten (mely üzletekben) hangrendszereket.
    Eztán egy BestBuy felsorolás (C.A, Marantz, stb) márkákról, amik kimagaslóan jók az árkategóriájukban, ugyanezt hangfalaknál és forrásnál is kéne, ez mehetne egymás mellett 4 sorban (csöves erősítő lenne a negyedik), érték növekedve....
    S ha szabad megjegyeznem, a fő hangsúlyt a sztereó láncon tartanám, a hifi kategóriában (házi mozi, pc-s zene hallgatást, stb, elég lenne megemlíteni, hogy a fórumon belül kaphat segítséget...de vannak ilyen irányú fórumok, topicok itt a P:H-n, szerintem ezt nem, vagy csak ritkán kéne itt emlegetni.
    Én ilyesmit szeretnék látni, ha jönnék, hogy: HIFI rendszert szeretnék össze rakni, de laikus vagyok, szerintetek hogyan induljak el?

    Azt hiszem, az első hozzá szólás nekik (bele véve engem is) kéne, hogy szóljon, ha túl hosszú lesz, vagy túl mélyre ásó, szakzsargonos, szerte ágazó, akkor nem lesz türelme végig olvasni, hisz nagy részére igazából nincs szüksége KEZDŐNEK, vagy épp kis tapasztalattal rendelkezőnek.
    Elnézést kérek, hogy kérés nélkül leírtam a véleményem, én legfőképp ezekre lennék kíváncsi az első HSZ-ben, de várom nagy érdeklődéssel az elkészülését, sok sikert és jó munkát mindenkinek, aki részt vesz a megalkotásban, addig is (és azután is) maradok rendszeres olvasója a fórumnak! :)

  • Dorian

    félisten

    válasz #10726912 #34355 üzenetére

    Én is ezt gondolom. Kezdőknek adott alapvető infókról kell szóljon, a lehető legtömörebben, különben el sem olvassák. Kammerer szerinti felosztás és terjedelem tökéletes lenne...egy hifi könyv megvalósítására, de itt sztem nem ez a cél.

    Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

  • #71562240

    törölt tag

    válasz #10726912 #34355 üzenetére

    Dehogy kérés nélkül írtad le a véleményedet, kifejezett kérésre írtad le! :)

    Az ilyen véleményeket összegyűjtjük, és egy-két naponta esténként majd megpróbáljuk összeegyeztetni őket, és aszerint átalakítani a munkavázlatot. Gondolom hétvégéig eljuthatunk oda, hogy a (helyenként majd nyilván egymásnak ellentmondó) vélemények összegzésével kialakítsunk egy "végleges" munkavázlatot, ami többé-kevésbé konszenzusnak örvend, és ami alapján megírjuk az első hozzászólást. Én majd azért se fogok egyenként válaszolni mindenkinek, mert ma se leszek már sokáig gép mellett, és hétközben is csak késő esténként.

  • blattida

    nagyúr

    válasz #71562240 #34353 üzenetére

    Godot!

    Nagyon szépen és részletesen összefontad a vázat, de szerintem is túl bő, már-már terjengős, első hsz-nek túl hosszú és szerteágazó, én is osztom a tömörségre és a kezdők információs igényének kielégítésére vonatkozó megjegyzést.
    Nagyon szép és tartalmas lenne a teljes anyag, de azok, akiknek alapvetően szólna, nem értékelnék kellően, és, mint ahogy Dorian is utalt rá, valószínűleg el sem olvasnák. :N :R

    Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Dorian #34356 üzenetére

    és (#34358) blattida:
    Szerintem nem lenne elvetendő egy kis "hifi könyvecske" szintű és terjedelmű szöveg, amit ki-ki igénye szerint "lapozgathat", olvasgathat. Én legalábbis szeretném, ha egy kis művelődésre, szemléletformálásra is lehetőséget nyújtana a szöveg. Nem szükséges hogy elolvassák, elég ha az olvassa el, és csak azokat a részeket, amely fontos neki, illetve elképzelésem szerint a kezdők is láthatják majd, hogy melyik részt fontos mindenképpen elolvasniuk ahhoz, hogy ne tegyenek fel olyan kérdéseket, amire benne van a válasz az első hozzászólásban, jól látható fejezetcímek mentén. Na majd ez úgyis kialakul, hogy mekkora terjedelműre érdemes csinálni. Én ha nem is "könyvre", de afféle "brossúra" méretre gondoltam - lehet, hogy az is túlzás lenne. Ha megnézitek a példaként linkelt két első hozzászólást, akkor azok jelzik, hogy én összességében mekkora méretben gondoltam lehetségesnek összefoglalni tömör szövegben a vázlatpontokat. Az túl nagy méret lenne szerintetek?

    [ Szerkesztve ]

  • #03969024

    törölt tag

    válasz #71562240 #34359 üzenetére

    Szerintem először inkább tömör, gyakorlati tanácsokkal felvértezett 1. kellene, hogy íródjon, amit szépen, fokozatosan kéne feltölteni elméleti, vagy akár ezoterikus tudnivalókkal... A DIY dolgokra pedig van néhány fórum, szerintem nem idevaló...

    [ Szerkesztve ]

  • #56474624

    törölt tag

    válasz #71562240 #34357 üzenetére

    1) Szerintem külön logout bejegyzésben kellene néhány dolgot leírni, aztán ha valakit érdekel, odakattint.
    2) Tényleg nem sértettségből mondom, de nem hiszem, hogy a listán van a helyem. DDL-lel ellentétben én tényleg nem értek hozzá. :DDD

  • andorra

    őstag

    válasz #71562240 #34353 üzenetére

    Valóban lehetett attól tartani (félni), hogy a benned felhalmozott tudásanyagot nehezen tudod úgy leszűrni, hogy abból ne legyen egy túlságosan szerteágazó tanulmány. Ha megszületne egy ilyen átfogó és nagy terjedelmű anyag, azt szerintem célreszerűbb lenne egy önálló weboldalon létrehozni, ahol mindezt fejezetekre bontva, jól áttekinthető formába lehetne önteni. Ide mutatna az első hozzászólásban egy link, ahol tényleg egy tömör és lényegre törő tájékoztatónak van inkább helye.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz #71562240 #34359 üzenetére

    Azt a többiektől is kérem, hogy mondja el, hogy ő mekkora terjedelmű, mekkora témaátfogású első hozzászólást tartana szükségesnek, és miért akkorát. Nézzétek meg a két linkelt mobiltelefonos példát, és ahhoz hasonlítsátok, hogy az szerintetek sok, elég, vagy kevés lenne ebbe a topikban. Én ha friss, laikus, leendő topiktagként idetévednék, örülnék neki, ha kapnék egy amolyan "Hifi alapismeretek" típusú praktikus, "brossúra-szerű" összefoglalást, amit úgymond a régi fórumtársaknak is lapozgatni, elővenni lehet aszerint, hogy milyen területnek akarunk éppen utánanézni, ha valami téma előkerül a topikban. Tehát lehetne ez egy kis "kézikönyv" is az elképzeléseim szerint, ami alapján egységesebben, közös nyelvet használva tudnánk vitás dolgokról vitatkozni. Engem biztos nem elriasztana az olvasástól az ilyen dokumentum, hanem inkább motiválna. Arra is gondoltam, hogy ne csak amolyan egy-két mondatos, a "nullás kezdőknek" alkalmas praktikus jótanács legyen a szöveg, hanem amolyan tömör szakmai összefoglalás, ami "rangot is adna" a topiknak. Ilyen értelemben is reagáljatok, hogy erről mi a véleményetek.

    Szerk.: Ahogy látom, inkább a szűkítés irányába megy majd az igény, és inkább linkekkel megvalósítani a háttértudás, a kézikönyv jelleget - ha egyáltalán.

    [ Szerkesztve ]

  • #10726912

    törölt tag

    válasz #71562240 #34359 üzenetére

    Esetleg megoldás lehetne, hogy lenne egy rész, ami itt a PH-n eléggé bevett szokás a topicok első h.sz-ében, ezzel kezdődne, hogy a hifizés alapjai kezdőknek (fogalmak, szabályok, ajánlások, alapelvek, stb).
    S lehetne egy a hifizés haladóknak, ami folyamatosan bővülne akár egy-egy drága és nagy hírnevű eszköz kipróbálása utáni vélemény (milyen láncban hogyan teljesített), jöhetnének az erősítő tuningok, a csöves erősítők, hangfal kábelek, átjátszók közti össze függések tapasztalat alapján, stb, ezek előtt zenéket honnan szerezz be, azaz milyen oldalról vehetsz meg, itt lehetne a kisebb hifi könyvecske is, ahol a gramofontól kezdve össze szedetten le lenne írva a hifi történelme, szakkifejezések magyarázata laikusoknak,stb...tehát a haladó részt már olvashatnák azok, akiknek van érdeklődésük magas szintű hifizés irányába, sok-sok "tapasztalás" le van írva köztest hsz-ekben, de szinte el is vesznek...jöhetnének érdekes vélemények, össze hasonlítások (pl régebbi hangfal/újabb hangfal, előnyök, hátrányok, mi milyen zenére használható inkább). Akár bizonyos minőségi, kategorizálási besorolás is lehetne (milyen jellegű hangja van a kábelnek, esetleg melyik jó magasba húzó, vagy középhang orientált rendszer mellé, milyen stílusú hangja van hangfalnak, erősítőnek, erősségeik alapján besorolni őket).
    Persze tudom (tudom a fenét...innen tudom, itt olvasom, saját tapasztalat szinte nulla sajnos :((( ), hogy ez sem ilyen egyszerű, nem mindegy, hogy állványos, vagy oszlop hangfal...de azt hiszem a hangja a legfőbb szempont minden eszköznek, nagyon szívesen vennék ilyen jellegű, folyamatosan bővülő felsorolást, ami az itt fórumozók tapasztalatából, hifis tudásából ered és nem a szakújságokból kéne össze mazsolázni.

  • eclipse006

    őstag

    válasz #71562240 #34353 üzenetére

    Nagyon összeszedett írás, le a kalappal! :R Ahogyan a többiek is írták, szerintem is túl nagy terjedelmű lenne első hsz.-nek. Érdemes lenne tényleg részletesebben egy Logout-os írást készíteni. :K

    https://www.instagram.com/sz.sandor90/?hl=hu

  • #71562240

    törölt tag

    válasz #10726912 #34364 üzenetére

    Így első hallásra nem tartanám hülyeségnek a kistigris javaslatát afféle "kétlépcsős" első hozzászólásra, erre is feltétlen reagáljatok. Lenne egy alap, praktikus, kezdőknek szóló első hsz., és attól külön egy haladóbb élvezeti faktor haladóbbaknak, ha akarunk ilyet - ahogy a többiek is mondják, esetleg valamiféle Logout megoldással. Mit szóltok?

    [ Szerkesztve ]

  • krichd1

    addikt

    válasz #71562240 #34353 üzenetére

    Szerintem egy olyan terjedelmű első hozzászólás, mint amilyen a házimozis topiknak van elegendő lenne. Részletesebb leírások linkjeit a végére oda lehetne tenni, ha vki még tovább érdeklődne a témában.

    (#34368) nebulo5: Igen, például a fejhallgatós topiknak az első hozzászólása is elég tömör és mégis kevesen olvassák végig. :(

    [ Szerkesztve ]

    Az év legjobb zenei albumai: http://tinyurl.com/ou4u3ql

  • nebulo5

    senior tag

    válasz andorra #34362 üzenetére

    Az "önálló weboldalt" remek ötletnek tartom én is!
    A jelenlegi első hozzászólás (HM topicnál) tartalma is igen tömör, nagyon sok hozzáfűzni való hiányzik belőle, azaz lehetne még hozzátenni. És mégis, aránylag egy nagyobb lélegzetvételű olvasmány! Ha még hosszabb kerülne a helyébe, erős a gyanúm, hogy számos fórumlátogatónak, (aki az első lépések megtételéhez keres információt a hi-fi téma rögös útján) unalmas, egyenlőre ismeretlen "szakkifejezésekkel" agyonspékelt förmedvénynek tűnhetne.
    Az "önálló weboldalon", Kammerer által felsorolt pontokat, (mint téma címet) mind külön oldalként lehetne megnyitni.... véleményem szerint.

    [ Szerkesztve ]

    Üdv: nebulo

  • #71562240

    törölt tag

    válasz krichd1 #34367 üzenetére

    Én ezt a házimozist csak most nézem, eddig nem olvastam, de szándékom szerint kb. éppen ekkora terjedelemben lehetne összehozni az általam eredetileg vázlatolt anyagot. Linkek segítségével bizonyos részletesebb anyagokhoz.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz #71562240 #34369 üzenetére

    Hangsúlyosan megerősítem, hogy az általam létrehozott eredeti vázlat tartalmának szükséges mértékű kifejtése körülbelül éppen akkora terjedelmet hozna létre, mint a krichd által linkelt házimozis topik első hozzászólásának terjedelme. Hasonlítsátok ahhoz a véleményeteket. Az szerintetek túl hosszú lenne? Szerintem az éppen optimális, én olyanra, akkorára gondoltam a miénket is.

    (#34361) Ba cy lus: Ne szerénykedje magát Virág! Öntömjénezés! Ha én valamit szeretek magamban, az az öntömjénezés! :D

    [ Szerkesztve ]

  • blattida

    nagyúr

    válasz #71562240 #34371 üzenetére

    Igen, a HM-es első hsz mérete megfelelő lenne, nagyjából akkora terjedelmű legyen szerintem az itteni is.
    Az sem rossz, gondolat, ha van egy alap, kisebb terjedelmű tömör és velős első hsz, amihez kapcsolódhat egy kiegészített és folyamatosan bővülő átfogóbb, esszé jellegű tartalom. :K

    [ Szerkesztve ]

    Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

  • #71562240

    törölt tag

    válasz blattida #34372 üzenetére

    Remélem akkor ezzel majd a többség egyetért, mert én a magam részéről éppen ezt erőltetném, hogy a miénk is legyen akkora, mint a linkelt házimozis topiké, márpedig akkora terjedelemben a miénk is "egy darabban" tudna lenni, mert minden fontos beleférne az alapszövegbe, az egyéb kiegészítések felé pedig linkelnénk. Úgyhogy én efelé terelném a jónépet, hogy majd ebben a terjedelemben jussunk egyetértésre, az pedig garantált, hogy annyi témamennyiség, amennyi a(z egyébként persze még kitárgyalandó és alakítandó) vázlatomban benne van, az beleférne akkora terjedelembe, mint a linkelt házimozis első hsz terjedelme.

    [ Szerkesztve ]

  • Bogyó bá'

    nagyúr

    válasz #56474624 #34370 üzenetére

    Nesze, vaze: elektroncsöves audiofil alaplap a múltból:

    [ Szerkesztve ]

    Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

  • zoltanz

    nagyúr

    Egy zenét még én is linkelek: [ Lumo - Fluxation (4:35)]

    Első Hsz témakörbe:

    "Tipikus hifi-audiofil problémák, vitatémák, toposzok. Például csövek-tranzisztorok, diszkrét áramkörök vs. IC-k, mérés-meghallgatás…"

    Ide venném még a felhasznált kondik méretezését (több kisebb mert gyorsabban tölt fel vagy 1 nagyobb), valamint toroid trafó vagy hipersil vagy R magos.
    Sztem egy hibrid tranzisztoros, csöves erősítő is lehet jó, ha úgy készítik el hogy mindkettőnek az előnyeit hozza ki, (de lehet úgy is, hogy mindkettőnek a hátrányait ötvözzük.)

    Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

  • #71562240

    törölt tag

    Én mára távozom, dödögjetek holnap egész nap az első hsz. ügyén, hogy este legyen mit összegezni.

    (#34376) zoltanz: Vettem!

    [ Szerkesztve ]

  • blattida

    nagyúr

    válasz #56474624 #34375 üzenetére

    De nem az volt, az aopen komolyan gondolta...csak nem jött be...

    Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

  • blattida

    nagyúr

    válasz #03969024 #34379 üzenetére

    Azért, mert Te a Videotont választottad! :K ;]

    zoltanz
    Én az első hsz-be nem raknék diy-hoz kapcsolódó dolgokat, ismereteket, ezek is mehetnének a "bővítménybe".

    [ Szerkesztve ]

    Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

  • #56474624

    törölt tag

    válasz blattida #34378 üzenetére

    Szerintem a hifiben kezdő is tisztában van vele, hogy egy darab cső nem tesz csodát. Mérnökök meg gondolom pláne.
    Ez egy egyszerű marketingfogás lehetett inkább, amivel a totál laikusokat tudták legfeljebb megvezetni.

    [ Szerkesztve ]

  • blattida

    nagyúr

    válasz #56474624 #34381 üzenetére

    Ez rendben van, természetesen véleményed első felével egyetértek, ám a másodikkal már nem annyira, nem hiszem, hogy pusztán marketingfogás lett volna, ahhoz annyira nem olcsó az a pár alkatrész, inkább egyszerű tévedés volt, az a réteg, akit ez igazán érdekelhetne, alapvetően nem az alaplapot vásárlók közül kerül ki.

    Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

  • xtremetuning

    addikt

    válasz #56474624 #34381 üzenetére

    Azért a cső mellet látok egy két nem odaillő 'giga' kondit is. Meg amit nem látunk még...
    Ki tudja ?
    Ha már egy kicsit analógosabb lett tőle, lehet akár audiofül is.... :)
    Mindenesetre, amíg senki sem hallotta, szvsz ne véleményezzük.

    [ Szerkesztve ]

    ...ha belekezdtél a high-endbe, vess keresztet, mert sosem lesz vége.. :) ......... és ezt mástól nyúltam, de nagyon igaz : 'Tegnaptól őszinteséget fogadtam. Azóta nincsenek barátaim...'

  • t-bali3

    senior tag

    válasz KisTücsök #34268 üzenetére

    Ha minden igaz 1 héten belül kiderül összeillenek-e, mert lecsaptam a Focalra. Annak azért örülök, hogy bírni fogja szuflával. :)
    Egyébként nem hiszem, hogy nagy különbség lehet a 610 és 630 között.

  • ozzy711

    őstag

    válasz t-bali3 #34384 üzenetére

    Annak idején emlékeim szerint a Hi-Fi piacban tesztelték a 610-est. A Pio A 400, Rotel, Dunaudio erősítők társaságában. Hmm... hogy is mondjam finoman, abban a tesztrendszerben tök utolsó volt a hangminősége :U ( talán a megépítettségben nem ).
    A 630-as annál csak jobb lehet! :B A Focallal viszont biztos nem jársz rosszul, ( kedvenc márkám ) legfeljebb veszel, hozzá egy másik erősítőt... ;]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz t-bali3 #34384 üzenetére

    Azért van egyértelmű különbség, egy kicsit a minőségben is, és nagyobb mértékben a hang jellegében, hangszínben, tónusban a 630 javára. Lásd amit a kérdésedre írtam KisTücsöknek válaszolván: (#34270) kammerer.

    (#34385) ozzy711: Azért annyira nem volt súlyos a helyzet 610 ügyben. Ha versenyzők mindegyike best buy, akkor a "pontszerző helyek" is értékesek. A 610 egy best buy-közeli készülék volt anno - kissé túl markáns hanggal.

    Más:
    Ma mégis leszek napközben is, hamarosan teszek fel új 1.hsz. vázlatjavaslatot az esti reakciók alapján.

    [ Szerkesztve ]

  • Patice

    nagyúr

    válasz #71562240 #34353 üzenetére

    Én is egy tömör, összefoglaló jellegű első hsz.-t tudnék elképzelni, sok hivatkozással.

    A fejezetek jók, de inkább csak a kivonatukat, vagy csak rámutató utalást kellene az elsőbe tenni. Így nem veszne el az a munka, amit a fejezetek írói belefektetnek. A bővebb cikkek, fejezetek lehetnek az adott szerző Logout oldalán és ide csak linkeljük. Így az elsőt végigolvasva egy kezdő eldöntheti, hogy érdekli-e mélyebben az adott rész és akkor utánaolvashat.

    Szerintem a történeti rész kapásból lehet egy ilyen link. Kezdő hi-fistáknak szóljon az eslő hsz., milyen komponensekből állhat egy lánc, leggyakoribb technológiák, típusok, aztán jöhet a bővítés. Pl:

    Legalapabb lánc: Erősítő + hangfal (hangsugárzó!) + kábelek.

    Bővítés:
    - forrás készülékek + minden, ami az erősítő előtt lehet, pl: DAC, előreősítő, phono fokozat, CD-lejátszó, lemezjátszó (orsós magnó, kazetta, stb.), PC (PC-hez lehetne egy külön írás, mivel érdemes PC-ről zenét hallgatni), médialejátszó, dokkolós telefonok stb.
    - digitális és analóg kábelezés az erősítőig + tápkábelek
    - erősítő utáni dolgok, hangfalkábel, hangdoboz, alátámasztás
    - szobaakusztika, hangdobozok elhelyezése, komponensek ajánlott elhelyezése (állványok, alátétek)

    Szerintem ennyi elég is lenne, mert ezekből képet kaphatna egy kezdő, hogy mennyi minden befolyásolja egy hi-fi berendezés hangját és talán idővel mindegyik területen tesznek a még jobb hangért. :)

    [ Szerkesztve ]

    Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

  • andorra

    őstag

    válasz Patice #34387 üzenetére

    Én ezt egészen máshogy látom. Az első hozzászólás célja szerintem nem ez kellene legyen. A leggyakoribb probléma, hogy sok kezdő konkrét vásárlási tippeket kér. Jó esetben közli az erre szánt keretet, sokszor még ezt sem. Nekik kell szóljon ez a tájékoztató, hogy ilyenkor mit tegyenek, mi történik ha ragaszkodnak az új készülékekhez, vagy ha hajlandók a használt piacról választani. (Ha igen, azt milyen körből javasoljuk, hol nézzenek szét.) Milyen lényeges szerepe van a saját meghallgatásnak a választásban. Hogyan tegyenek fel kérdéseket a fórumban. Ne legyenek linkek sem, maximum egy, mert a linkek sorsa, hogy idővel változhatnak. Minden más mehet a linkelt főoldalra.

    [ Szerkesztve ]

  • andorra

    őstag

    Ami még fontos, hova forduljanak, ha eleve eltévedtek, pl. ha házimozit szeretnének stb. Itt lehetnek linkek más topikok felé.

  • DDL

    őstag

    Ha a házimozis hozzászólást tekintjük referenciának, akkor remélem sikerül jobbra összehozni :( Kevesebb szakmai hibával.

    Készülék ajánlót szerintem el kell felejteni, mert lehetetlen vállalkozás.
    Rendszerajánlót már esetleg lehet készíteni, de csak óvatosan.
    Műszaki, elektrotechnikai alapokat max. felsorolás szintig kellene betenni. Részletesebb infók külön "lexikon"-ba mehetnének. Ez egyébként úgy általánosságban is igaz.

    pl.
    X. Műsorforrás:
    X.1 Analóg:
    - Lemezjátszó: hangszedő/MM (mozgó mágneses) - MC (mozgó tekercses) | hangkar/tangenciális - hagyományos | futómű/DD - dörzs hajtás - szíj hajtás. Bővebben
    - Magnetofon: szalagos/kazettás Bővebben
    X.2 Digitális
    - Számítógép alapú: formátumok Bővebben
    - Egyéb: CD/SACD/DVDA/DAT Bővebben

    XX. Erősítők:
    .
    .
    .
    .

    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • #71562240

    törölt tag

    válasz andorra #34388 üzenetére

    Ahogy a mindjárt közreadandó új vázlatverzióban és annak magyarázatában is jelzem, az én elgondolásom szerint ez a "kiválasztási-vásárlási tanácsadás" adná az első hozzászólás magvát, velejét (még akkor is, ha ezt szerkezetileg "csak" a GYIK első kérdése formájában képzelném én el), de szerintem ehhez a tanácsadáshoz is, és ettől függetlenül is fontos, hogy az első hozzászólás egyben egy áttekintő értelmezési keretet is adjon a témához, azaz megadja azt a koordinátarendszert, azokat a vonatkoztatási pontokat, amihez képest egyáltalán bármi tanácsot adni lehet. Szerintem ennek az értelmezési keretnek a kialakítása is fontos, és nem csak a kezdők, hanem a saját magunk, a topikban rendszeresen beszélgetők-vitakozók részére is.
    Mindjárt közre is adom az új vázlatverziót, amelyben reményeim szerint a korábbinál arányosabban megmutatkozik a két cél együttes megvalósíthatósága.

    [ Szerkesztve ]

  • bajnokpityu

    félisten

    válasz DDL #34390 üzenetére

    Hasonlóan gondolom.
    Olyan dolgokat kellene itt írni, amik magunknak segítség lett volna az elején.
    Kábeleket Épp csak megemlitenem, ha tudtam volna milyen hatásúak, elvettek volna kedvet.
    Diyt teljesen kihagynam en is.

    Amúgy sztem jo az útvonal. Csak azt nem tudom, hogyan tudok segíteni.

    Kezdonek sztem tok nagy segítség lenne néhány általános jellemzo, melyik márka milyen stílusú. De szigoruan olcsobb cuccokrol irnek. Sztem, aki az elso lepcsore fellepett, megy majd onnan tovabb egyedul is.

    eladók: Hifiman HE560V3, Topping DX3PRO+ DX7PRO

  • #71562240

    törölt tag

    Készítettem egy ökonomikusabbnak szánt vázlatjavaslatot, és az új vázlatban illetve az eléje mellékelt magyarázatban is elhelyeztem egy-két értelmező jellegű mondatot, amelyekkel néhány félreértést is megpróbálok eloszlatni az első vázlattervvel kapcsolatban, kérlek figyeljetek ezekre a szempontokra a félreértések elkerülése végett. Az új változat mellett megmutatom az előzőt is, jelezvén, hogy honnan indult az új verzió, mik a változások, ergo mindig a korábbi állapothoz érdemes hasonlítani a változásokat.

    ELSŐ VERZIÓ

    Bevezetés: A hifi-audiofil hobbi mibenléte, értelme, szépségei és árnyoldalai, tipikus problémái. A topik nyújtotta lehetőségek kezdők és haladók számára, ezen lehetőségek hatékony kihasználási módjai (pl. hogyan kérdezzünk), a topikban elvárható viselkedési illem. (Ehhez már megírtam egy alapanyagot, nem kell majd jelentkezni rá.)

    1.; 1A.; A hifi hobbi rövid, praktikus, áttekintő története, főbb filozófiái, iskolái, műhelyei.
    1B.; A hifi rendszer, azaz hangberendezés általános felépítése, főbb elemei (forrás, erősítő, hangsugárzók, egyebek…), mitől hifi a hifi, milyen főbb kategorizálási lehetőségei vannak (pl. hifi, audiofil, high-end és hasonló osztályozások…), milyen tipikus választási lehetőségek és döntési kényszerek előtt áll az, aki fel akar építeni egy hangberendezést (például hangforrástípusok, erősítőtípusok, hangsugárzótípusok… közötti választások alapösszefüggései, a döntések kihatása a hangberendezés többi elemére, szinergia szempontjai…).

    2.; A hifi rendszer részletesen. Minden eszköztípusnál lehetőség szerint kitérni az alábbiakra:
    a készüléktípus feladata a hangberendezésen belül, fejlődésének történeti és aktuális áttekintése, a jelenkori és a közeljövőben várható fejlesztési és használati trendek, a különféle készülékfajták tipikus előnyei-hátrányai, alapvető kiválasztási és használati szempontok, határterületek készüléktípusai, milyen főbb részekből állnak az egyes készüléktípusok, mik a modifikációs és DIY lehetőségek-irányzatok, melyek a különleges és extrém technológiák (pl. NXT hangsugárzók, frekvenciaszűrés nélküli CD-játszók....
    2A.; Forráskészülékek, forrásformátumok a fonográftól a tömörített hangfájlokig. Típusok, altípusok, működési elvek (például multibit vs. 1bit, túlmintavételezés, MM vs. MC, kisjelű vs. nagyjelű hangszedők stb. stb…), részegységek, előnyök, hátrányok…
    2B.; Erősítők az SE csövesektől a DAC-kal egybeépített fehallgatóerősítőkig. Típusok, altípusok, részegységek, csövek, tranzisztorok, MOS-FET-ek.., erősítőosztályok, ezek jellemző kapcsolásai, jellemző problémák, előnyök-hátrányok…
    2C.; Hangsugárzó eszközök a fonográftölcsértől a fejhallgatókig. Típusok, tervezési és gyártási szempontok, részegységek, típusok előnyei-hátrányai…
    2D.; Vezetékek. Tápkábelek, IC-k, hangszóróvezetékek, a készülékek belső vezetékezése, csatlakozók/forrasztások, anyagok, konstrukciók, működési elvek, előnyök-hátrányok…
    2E.; Kiegészítő eszközök. Céljaik, előnyeik-hátrányaik, típusaik. Állványok, asztalkák, alátétek, tápellátási és jelkondícionáló eszközök, elektromos hálózat, „ezoterikus-negyedik dimenziós” eszközök (demagnetizátorok, CD-köszörűk-csiszolók-lakkozók, mosóeszközök, „Shakti-kövek” és társaik, színes filcek, rézkarikák, párásítók, polarizálók, háromláb vs. négyláb…)
    2F.; Multimédiás eszközökre épülő hifi. Például számítógépes-aktív hangdobozos, házimozis… rendszerek. Előnyök-hátrányok.

    3.; A hifi stúdió, a hangfelvétel útja az elkészítéstől a valóságos vagy virtuális áruházak polcaiig, formátumtól függően. Stúdióeszközök, hangmérnökök, filozófiák, módszerek… előnyök-hátrányok.

    4.; Tipikus hifi-audiofil problémák, vitatémák, toposzok. Például csövek-tranzisztorok, diszkrét áramkörök vs. IC-k, mérés-meghallgatás…

    5.; Hangberendezések és hifi készülékek, valamint a hangminőség tesztelési és mérési módszerei. Típusok, módszerek, korlátok, előnyök-hátrányok. Szubjektivitás-objektivitás.

    6.; Hifi készülék és hangberendezés vásárlási szempontjai. Kiválasztási és vásárlási szempontok és előfeltételek, küzdelem a kereskedőkkel és a marketinggel. Fontosabb magyarországi hifi-audiofil kereskedők, magyar fejlesztők és gyártók, tuningolók.

    7.; Legendás és feltörekvő hifi márkák, híres best buy készülékek, lehetőleg ár- és minőségkategóriák szerint.

    8.; A lehallgató helyiség akusztikája, a hangberendezés összeállításának akusztikai szempontjai, problémái.

    9.; GYIK. Folyamatosan bővülő tartalommal. Nyilván ide kellene kerülnie olyasminek, mint például a belépő kategóriában Magyarországon keresni érdemes márkák és best buy készülékek (lásd kezdők tipikus kérdése: „nulláról indulok, mit vegyek”),

    10.; Hifi szakirodalom. Régi és jelenkori magyar és külföldi szaklapok, információszerző helyek, blogok…

    A második verzióban megvalósuló változások összefoglalása, szándékom szerinti értelmezése:
    Kimarad az 1A pont, abból egy-két mondat elég az 1-es pontba. Kimarad a 3. pont, a felvételkészítés technikájáról, szempontjairól lehet egy-két mondatot ejteni a forrásformátumok tárgyalásánál, egyébként pedig néhány linket elhelyezni, amely a stúdiótechnikával-technológiával foglalkozik. Kimarad a 4. pont, ezen téma elemei utalásszerűen amúgy is benne lennének a 2-es pontban és alfejezeteiben. Kimarad a 6. pont, annak tartalma átkerül a GYIK első kérdésébe. Kimarad a 7-es pont, aki arról akar tájékozódni, olvasgassa a megadott hifi szakirodalom linkjeit, a szaklapok készülékteszt rovataiban tulajdonképpen összegyűjtve lehet találkozni a hifi márkákkal. Félreértések elkerülése végett: a 2. pont fejezetei és alfejezetei sem lennének nagy terjedelműek, 20-40 mondatból mindegyik alfejezet megoldható, tulajdonképpen annak bemutatása lenne, hogy milyen lehetőségek között választhat aki hangberendezést akar építeni, fejleszteni - ezért a vázlatszövegben idézőjelbe is tettem a „részletesen” szót. Az utóbbi értelemben érvényes a modifikációs és DIY szempont is, azaz e téren is csak utalások kellenének arról, hogy mit lehetséges utólag, a megvásárlás után fejleszteni az adott készüléktípuson. Erre szerintem fontos utalni, mert vásárlási szempont lehet az utólagos fejlesztési lehetőség, - azaz, természetesen nem a modifikációs és DIY tevékenység kifejtéséről lenne szó, de egy-két utalás szerintem fontos a tipikus lehetőségekre. A 2. pont hasonló tartalma ellenére szerintem az 1. pontban megvalósítandó áttekintés fontos lenne, ez afféle bevezetője, megalapozója, értelmezési keretbe foglalója lenne a 2. pontnak. Bizonyos értelemben egyébként az egész szövegnek a GYIK első kérdése adja a középpontját, a többi anyag tulajdonképpen értelmezési keretet teremt ennek a kiválasztási-vásárlási tanácsadásnak. Kérlek, hogy eszerint értelmezzétek a tervezetet, annak szándékait.

    MÁSODIK VERZIÓ

    Bevezetés: A hifi-audiofil hobbi mibenléte, értelme, szépségei és árnyoldalai, tipikus problémái. A topik nyújtotta lehetőségek kezdők és haladók számára, ezen lehetőségek hatékony kihasználási módjai (pl. hogyan kérdezzünk), a topikban elvárható viselkedési illem. (Ehhez már megírtam egy alapanyagot, nem kell majd jelentkezni rá.) Kb. 15 mondat.

    1.; A hifi rendszer, azaz hangberendezés általános felépítése, főbb elemei (forrás, erősítő, hangsugárzók, egyebek…), mitől hifi a hifi, milyen főbb kategorizálási lehetőségei vannak (pl. hifi, audiofil, high-end és hasonló osztályozások…), milyen tipikus választási lehetőségek és döntési kényszerek előtt áll az, aki fel akar építeni egy hangberendezést (például hangforrástípusok, erősítőtípusok, hangsugárzótípusok… közötti választások alapösszefüggései, a döntések kihatása a hangberendezés többi elemére, szinergia szempontjai…). Kb. 15-20 mondat. Linkek a hifit és történetét átfogóan bemutató honlapokhoz, blogokhoz.

    2.; A hifi rendszer „részletesen”. Minden eszköztípusnál lehetőség szerint kitérni az alábbiakra:
    a készüléktípus feladata a hangberendezésen belül, fejlődésének egy-két mondatos történeti és aktuális áttekintése, a jelenkori és a közeljövőben várható fejlesztési és használati trendek, a különféle készülékfajták tipikus előnyei-hátrányai, alapvető kiválasztási és használati szempontok, határterületek készüléktípusai, milyen főbb részekből állnak az egyes készüléktípusok, néhány utalás, hogy mik a tipikusabb modifikációs és DIY lehetőségek-irányzatok, melyek a különleges és extrém technológiák (pl. NXT hangsugárzók, frekvenciaszűrés nélküli CD-játszók.... Nem részletes kifejtés kell, csak elmondása annak, hogy mik vannak, és azok mire jók, mire nem jók. Alfejezetenként 20-40 mondat. Linkek a részletesebb tárgyalásokhoz, szakcikkekhez.
    2A.; Forráskészülékek, forrásformátumok a fonográftól a tömörített hangfájlokig. Típusok, altípusok, működési elvek (például multibit vs. 1bit, túlmintavételezés, MM vs. MC, kisjelű vs. nagyjelű hangszedők stb. stb…), részegységek, előnyök, hátrányok…
    2B.; Erősítők az SE csövesektől a DAC-kal egybeépített fehallgatóerősítőkig. Típusok, altípusok, részegységek, csövek, tranzisztorok, MOS-FET-ek.., erősítőosztályok, ezek jellemző kapcsolásai, jellemző problémák, előnyök-hátrányok…
    2C.; Hangsugárzó eszközök a fonográftölcsértől a fejhallgatókig. Típusok, tervezési és gyártási szempontok, részegységek, típusok előnyei-hátrányai…
    2D.; Vezetékek. Tápkábelek, IC-k, hangszóróvezetékek, a készülékek belső vezetékezése, csatlakozók/forrasztások, anyagok, konstrukciók, működési elvek, előnyök-hátrányok…
    2E.; Kiegészítő eszközök. Céljaik, előnyeik-hátrányaik, típusaik. Állványok, asztalkák, alátétek, tápellátási és jelkondícionáló eszközök, elektromos hálózat, „ezoterikus-negyedik dimenziós” eszközök (demagnetizátorok, CD-köszörűk-csiszolók-lakkozók, mosóeszközök, „Shakti-kövek” és társaik, színes filcek, rézkarikák, párásítók, polarizálók, háromláb vs. négyláb…)
    2F.; Multimédiás eszközökre épülő hifi. Például számítógépes-aktív hangdobozos, házimozis… rendszerek. Előnyök-hátrányok.

    3.; Hangberendezések és hifi készülékek, valamint a hangminőség tesztelési és mérési módszerei. Típusok, módszerek, korlátok, előnyök-hátrányok. Szubjektivitás-objektivitás. Kb. 15-20 mondat. Linkek részletesebb írásokhoz.

    4.; A lehallgató helyiség akusztikája, a hangberendezés összeállításának akusztikai szempontjai, problémái. Kb. 15 mondat. Linkek részletesebb írásokhoz.

    5.; GYIK. Folyamatosan bővülő tartalommal.
    "Egyáltalán nem értek hozzá, milyen készüléket ajánlotok megvételre?" - jellegű téma. Márka- és készülékajánlatok két vagy három alsóbb árkategóriában, új- és használt készülékekre vonatkoztatva. Például rendszerépítés 50ezerből, 100ezerből, 200ezerből. Hifi készülék és hangberendezés vásárlási szempontjai. Kiválasztási és vásárlási szempontok és előfeltételek, küzdelem a kereskedőkkel és a marketinggel. Linkek, pl. a fontosabb magyarországi hifi-audiofil kereskedőkhöz, magyar fejlesztőkhöz és gyártókhoz, tuningolókhoz.

    6.; Hifi szakirodalom. Régi és jelenkori magyar és külföldi szaklapok, információszerző helyek, blogok… Kb 5 bevezető mondat, egyébként pedig linkgyűjtemény.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz DDL #34390 üzenetére

    Nézd te is a második verziót, részben hasonlít, részben ellentétes a véleményeddel.

    (#34393) bajnokpityu: Nézd te is a második verziót, talán az aszerinti értelmezés közelebb áll a te véleményedhez is, lásd például DIY ügyek értelmezése, illetve egyáltalán, a létrehozandó szöveg "értelmezési keret", "koordinátarendszer" szándéka - a tanácsadás mellett.

    [ Szerkesztve ]

  • tdd587

    őstag

    válasz #71562240 #34394 üzenetére

    Ugyan senki nem kérdezett, de azért megkérdezem: egy ilyen szószedet hogyan fogja megakadályozni az egyszeri kérdezőket abban, hogy feltegyék konkrétan ugyanazokat a kérdéseket, amiket eddig is napjában 5x?

    Ha tankönyvet akartok írni a hifizésről, ami majd közismereti tárgy lesz a bme-n, akkor nem szóltam...

    Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz tdd587 #34396 üzenetére

    A továbbiakban ne álszerénykedjen senki azzal, hogy őt nem kérdeztük, mert mindenki kérdezve van! :D

    Nem fogja megakadályozni a napi ötszöri kérdést, ellenben a mi első válaszunkat lerövidíti: "kezd az első hozzászólás megfelelő részének elolvasásával." Mert a típuskérdésre benne lesz az alapválasz az első hozászólásban, sőt a "helyes" kérdezés módja is benne lesz, és annak alapján vagy eleve megválaszolódik a kérdező kérdése, vagy úgy tud majd kérdezni kérdező, hogy az már egyedi, eseti, értelmes kérdés lesz.

    [ Szerkesztve ]

  • xtremetuning

    addikt

    válasz tdd587 #34396 üzenetére

    Egyet kell, hogy értsek, mindig lesz kérdező, mert 2 sort írni 'olcsóbb', mint olvasni. :O
    Bárhol fórumozok, ez a tendencia. Ettől függetlenül a kezdeményezés süvegelendő.

    ...ha belekezdtél a high-endbe, vess keresztet, mert sosem lesz vége.. :) ......... és ezt mástól nyúltam, de nagyon igaz : 'Tegnaptól őszinteséget fogadtam. Azóta nincsenek barátaim...'

  • #71562240

    törölt tag

    válasz #71562240 #34395 üzenetére

    Elnézést a privatizálásért, de talán egy hasonlat segítségével jobban meg tudom világítani, hogy én milyen logika mentén, és miért ezen logika mentén tartanám optimálisnak az első hozzászólás megszerkesztését.

    Egy időben sportpszichológia tantárgyat oktattam edzőképzésben. A hallgatóság értelemszerűen teljesen vegyes volt annak tekintetében, hogy mennyire voltak vagy voltak-e egyáltalán pszichológiai ismereteik. A rendelkezésre álló sportpszichológiai tankönyvek amolyan "ömlesztett" formában, mondhatni "önmagában véve" taglalták az elméleties-gyakorlatias sportpszichológiai ismereteket. Én úgy határoztam, hogy két részre osztom az oktatást menetét, az első félév nagyobbik részében általános pszichológiai alapismereteket-fogalmakat oktattam, ezáltal megteremtvén a közös alapismeretanyagot, a közös értelmezési keretet, a közös beszédmódot, ami alapján a hátralevő kétharmad tanévben már tudtunk beszélgetni a konkrét, alkalmazott sportpszichológiai ismeretekről, mindenki értette, hogy miről van szó, mindenkinek meglett hozzá az alapfokú pszichológiai ismeretanyaga és szemlélete. Első rész tehát pszichológia, második rész sportpszichológia. Értelemszerűen, ehhez a kétrészes oktatáshoz tankönyvet nem tudtunk használni, mert ilyen tankönyv nem volt. Alkalomadtán jeleztem is az illetékes helyen, hogy szerintem ez így nem logikus, nem praktikus. A második évben azonban már megkönnyebbedett a dolgom tanárként, mert csodák csodájára megjelent az első olyan sportpszichológia tankönyv, amely az én módszerem szerint, két részre épült fel: első rész általános pszichológia, második rész sportpszichológia.
    Ezen logika mentén gondolnám ezt az első hozzászólást. "Első rész": közös értelmezési keretek, "második rész": az ismeretek gyakorlati alkalmazása. Akinek nincsenek meg (a velem közös, és hasonlóan értelmezett) ismeretei, annak nem tudom elmagyarázni, hogy hogyan használja az adott ismereteket. Ha a beszélgetőpartnerrel más nyelvet beszélünk, akkor nem értjük meg egymást - mint ahogy erre számtalan példa mutatkozik a topikban. Például a kezdő kérdezőket az első hozzászólás tanítsa meg azon nyelv alapfogalmaira, amely nyelven beszélünk hozzá. Ez nekünk is sok félreértést, sok egyedi "nyelvtanítást" megtakarít. Alakuljon ki a kérdezőnek a kérdezés előtt a hifis szemlélete, ne egyenként kelljen elmagyaráznunk. Ne abból induljunk ki, hogy az egyszeri kérdező majd hajlandó lesz-e elolvasni. Ha nem hajlandó, az az ő baja, ha hajlandó, az mindkettőnknek jó lesz. Gondolom én.
    Közös nyelv, közös szemlélet = tárgyalóképesség.

  • tdd587

    őstag

    válasz #71562240 #34397 üzenetére

    Tehát ha jön a szokásos kérdés, hogy 100e forintom van, hifit szeretnék / Denon-hoz milyen hangfalat 50e-ért / 20e forintért milyen (melyik) kábelt érdemes cserélni, akkor ez melyik szekcióban lesz leírva?

    Én nagyon szívesen leírnám a véleményemet aktív kábelek, shakti kövek, digitális/csöves végfokok, hibrid előfokok, gránit a készülék alatt, jumber kábelek hangfalkábel helyett stb. témakörben, de nem véletlen, hogy soha nem írom le mégsem: mivel soha nincsen ilyen kérdés és nem is lesz. Ellenben a fentiekkel, napjában többször.

    Persze legalább a 4 vs. 8 ohmos kérdések tényleg ki lesznek pipálva.

    Amúgy látom, akartok olyat, hogy technológia + előnyök/hátrányok: na ez veszélyes téma lesz. Már előre látom, hogy ki lesz osztva a digitális erősítés, fel lesz magasztalva a csövezés, az A osztály meg egyenesen to infinity and beyond...

    Szerk: na jó, xtremetuning-nak legutóbb szerencséje volt, és elmélkedhetett picit a réz kábelek vs. nem réz kábelek témakörében...

    [ Szerkesztve ]

    Life is too short for boring Hi-fi. Danes don't lie.

Új hozzászólás Aktív témák