ZenBook 17 Fold OLED – hajtogatós ASUS-módra

Őszre itthon is elérhető lesz az ASUS hajlítható kijelzőjű noteszgépe, melyből egy korai példány fordult meg nálunk.

Bevezető, külső

Az ASUS nem szívbajos, ha kísérletezésről van szó, és különösen a noteszgépek területén hajlandóak egész furcsa megoldásokkal előrukkolni. Ezek közé sorolhatjuk például a vízhűtéses GX700-at vagy a notebookok és az asztali számítógépek határát elmosó Mothershipet. Igazi különlegesség mindkettő, melyeket nagyon speciális igények kielégítésére terveztek, és tulajdonképpen utód nélkül tűntek el (egyelőre) a süllyesztőben. Ez azonban nem tántorítja el a céget attól, hogy folyamatosan feszegesse annak határait, hogy miként kell egy notebookra tekintetni, és azzal is sokat foglalkoznak, hogy a korlátozott méretek mellett miként lehet a lehető legkényelmesebbé tenni a hordozható számítógépeket.

Ezen a téren a legtöbbet a képernyő átalakításával foglalkoztak: a kétoldalas kijelzővel szerelt Taichi, a ScreenPad különböző változatai, majd pedig a Duo széria ennek az útnak egy-egy állomását jelentik. Természetes tehát, hogy a hajlítható kijelzők megjelenésével egy ilyen összehajtható tablet-notebooknak is fel kellett kerülni a palettára. Ez lett a ZenBook 17 Fold OLED, melyet idén januárban a CES-en mutattak be, azt ígérve, hogy a második negyedévre már a boltokba kerülhet. Mint látható, ezt az ütemtervet nem sikerült teljesen tartani, mert a negyedik negyedév lesz az, amikor a kellően vastag pénztárcával rendelkező vásárlók kezükbe vehetik ezt a számítógépet.

Dizájn

A ZenBook 17 Fold lényegében egy 17,3 hüvelykes OLED érintőképernyő félbehajtva (ami persze a hardvert is tartalmazza), a hajtásban elhelyezett különálló billentyűzettel. Kialakítása olyan, mint a ThinkPad X1 Foldnak, mely egyben a legközelebbi vetélytársnak is tekinthető, legalábbis első ránézésre, a Zennbook 17 Fold ugyanis egészen más ligában játszik. Egyrészt jóval nagyobb, ami a felhasználási lehetőségeket alapvetően befolyásolja, másrészt jóval erősebb a hardver is, mert a villámgyorsan kivégzett Lakefield helyett teljes értékű Alder Lake U platformra támaszkodik.


[+]

A gép alapállapotban, azaz összecsukva egy vaskos könyvre emlékeztet – pont ez a vaskosság az, amivel kitűnik a ma megszokott 14-15 mm vastag 13-14 hüvelykes ultrabookok közül. Az alapterülete egyébként 285 x 198 mm, ami elég apró, ehhez tartozik a lábakkal és a kijelző közé zárható külső billentyűzettel együtt 25-32 mm-es vastagság és 1,83 kg-os tömeg. Pusztán a táblagépet nézve 1,52 kg-ra számíthatunk, a kinyitva 17,3”-es kijelzővel rendelkező gép pedig 9 mm vastag – kivéve középen, ahol a zsanért is takaró, illetve a kihajtható támaszt magába foglaló műbőrrel borított rész van, melynél 16 mm-t mértünk. A számokat nézve tehát azt látjuk, hogy nem valami filigrán szerkezetről van szó, és ez élőben is így van, a Fold 17 egy masszív készülék, melyet egészen más érzés kézben tartani, mint egy hagyományos ultrabookot.


[+]

Szerencsére a masszívsághoz minőségi összerakás is párosul, a Fold kivitele ugyanis a ZenBook névnek megfelelően elsőosztályú. Természetesen fémház és fémburkolat védi szinte mindenhol, a zsanérokat pedig legalább 30 000 ciklusra tervezték. Ehhez képest a hátoldalról kihajtható támasz meglepően filigrán – a kijelzőt szerencsére azért stabilan tartja, és nem csak egy szögbe állítható be, de azért jobban örültünk volna, ha mozgástartománya nagyobb valamivel.

A kijelző kerete viszonylag vastag, de ez nem baj, hiszen így kényelmesen megfoghatjuk anélkül, hogy az ujjunkat állandóan érzékelné, a felső részén pedig kényelmesen elfért az a HD IR webkamera, mely a Windows Hellóval a biometrikus azonosítást végzi, továbbá az ASUS mellékelt szoftvereivel egy sor egyéb funkciót is kínál (például elsötétíti a kijelzőt, ha nem ül előtte senki, lezárja a gépet, ha felállunk stb.).


[+]

A mellékelt billentyűzet a cég ErgoSense megoldására épül, tehát teljes méretű gombokat kínál, 1,4 mm-es elmozdulással. Az adatátvitelhez Bluetooth-t használ, és egyszerre két eszközzel is összekapcsolhatjuk, tölteni pedig Type-C porton át lehet.




[+]

Portkínálatban a Fold nem áll valami jól, különösen méretéhez képest: a kombinált 3,5 mm-es jack aljzat mellett csak két Thunderbolt 4 (Type-C) konnektor található rajta. Ezek persze sok minden egyebet tudnak helyettesíteni, és töltésre is használható mindkettő, de ettől még tény, hogy két port egyszerűen kevés, a Foldhoz szinte biztos, hogy érdemes egy TB4 (vagy minimum USB 3.2 Gen2) interfésszel rendelkező dokkolót vásárolni. Már csak azért is, mert ezek a konnektorok nem egy irányba néznek, bárhogy is használjuk a notebookot, egyik oldalra, másik felfelé fog állni. Bővítési lehetőségekről az ASUS notebookja kapcsán nem tudunk beszámolni, a gépház nem nyitható sehol.

Belső és tapasztalatok

Mint már volt róla szó, a ZenBook 17 Fold „teljes értékű” hardvert kapott, ami jelen esetben egy 15 wattos, 12. generációs Core i7 processzort jelent. Egész pontosan a Core i7-1250U-t, melyben két P és 8 E magot találunk, és maximum Turbo fogyasztása elérheti a 29 wattot. Bár ez az Alder Lake szérián belül még mindig egy fogyasztásra optimalizált modell, tudása azért már nem csak egy böngésző használatára elég, hanem annál jóval többre is.

Specifikációk
Termék megnevezése ASUS Zenbook 17 Fold OLED UX9702
Processzor Intel Core i7-1250U – 2P+8E mag, 1,1-4,7/0,8-3,5 GHz, 9-29 W TDP
Memória 16 GB Micron LPDDR5-5200
Kijelző 17,3"-es, 2560x1920 pixeles BOE flexibilis OLED panel, Pantone tanúsítvánnyal
Grafika Intel Iris Xe Graphics
Adattároló 1 TB Samsung PM9A1 SSD, PCIe 4.0 x4
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - Intel Wi-Fi 6E AX211
- Bluetooth 5.2
Interfészek 2 db Thunderbolt 4 Type-C, töltésre is (egyik DP-vel)
Extrák Hátlapba integrált támaszték, külső billentyűzet, Type-C/Type-A átalakító
Akkumulátor 75 Wh
Méret - Nyitva: 373 x 287 x 12 mm
- Csukva: 287 x 198 x 28 mm
Tömeg 1,5 kg (tablet), 0,3 kg (billentyűzet)
Operációs rendszer Windows 11 Home
Gyártó honlapja www.asus.com/hu
Termék honlapja ASUS Zenbook 17 Fold OLED
Garancia 3 év

Teljesítmény

Ami a sebességet illeti, sajnos a nálunk járt példány egy tesztverzió a Foldból, melynek beállításain a megjelenésig még sokat fognak csiszolni a mérnökök, így szokásos méréseinket nem sok értelme lett volna futtatni. Ami már most látszik, hogy a Lenovo X1 Foldnál legalább másfélszer gyorsabb, ez pedig némi korlátozással egyszerűbb multimédiás feladatokra is elegendő.

Érdekes, bár jobban belegondolva nem meglepő, hogy a Fold „monitor” állásban érezhetően gyorsabb, mint notebookként, hiszen ilyenkor jóval nagyobb felületen tudja leadni a hőt, ezért a CPU is valamivel kevésbé melegszik. A hűtés nem extrém módon hangos, még nagy terhelés mellett sem. A gépen ott van egyébként a megszokott MyASUS alkalmazás, mellyel aktiválhatjuk a Teljesítménycentrikus üzemmódot, ami plusz zajért cserébe némi gyorsulást ad – az majd a végleges firmware-rel és beállításokkal derül ki, hogy pontosan mennyit is.

Üzemidő

Az ASUS egy viszonylag nagy kapacitású, 75 Wh-s akkumulátorral szereli a Foldot, ez a hardver teljesítményéhez mérten egész erős. Töltésére USB-PD adapter szolgál, ezzel körülbelül másfél-két óra alatt 100%-ra tölthetjük az áramforrást. A teljes üzemidő természetesen a végső firmware-rel még módosulhat, de az egy munkanapnyi használat tapasztalataink szerint könnyedén elérhető vele, különösen notebook üzemmódban, ahol csak a kijelző fele üzemel.


"Monitor" állás [+]

Kijelző

A Zenbook 17 Fold OLED fő attrakciója természetesen a BOE gyártmányú OLED panel, mely kinyitva egy 17,3 hüvelykes, 4:3 képarányú, 2560x1920 pixeles képernyőnek felel meg, behajtva és a billentyűzettel „félbevágva” pedig egy 12,5”-es, 1920x1280 pixeles, 3:2-es kijelzőt ad. Bármelyik állásban is használjuk, a látvány hozza az OLED panelektől megszokott minőséget, tehát a végtelen kontrasztarányt és a telt színeket.

Ez utóbbi egyébként a DCI-P3-at 100 százalékban lefedő színteret és Pantone tanúsítványt is jelent, a multimédiás felhasználásban tehát a pontos színek is segítenek, míg a tartalomfogyasztást a HDR támogatása (500 nites maximális fénysűrűséggel) teszi teljessé. A képernyő egyébként érintésérzékeny, felülete pedig meglehetősen tükröződik, ezért teljesen nyitott állapotában is észlelhető a közepe táján a hajlítás vonala, viszont ez csak állóképeknél, oldalról tűnik fel, szemből, használat közben nem igazán.


[+]

A notebook természetesen nemcsak a képernyő helyzetét (fekvő vagy álló) érzékeli, hanem annak összehajtását is, ekkor rögtön fel is ajánlja annak több képre bontását – ez történhet úgy is, hogy a két fél két külön monitorként jelenik meg,de úgy is, hogy az egyiken marad a fő kép, a másikon pedig két kisebb ablakot rendezünk el. Egy dolog hiányzott nekünk a lehetőségek közül, ez pedig egy kiterjesztett, a teljes alsó felet „lefedő” virtuális billentyűzet, arra az esetre, ha nem szeretnénk a mellékelt ErgoSense fizikai klaviatúrát elővenni, de nem elégszünk meg a Windows 11 beépített, kisebb méretű, az alsó felet még 200%-os méretezés mellett is csak részlegesen fedő virtuális megoldásával.

Ergonómia és értékelés

Az ASUS a Fold kapcsán összesen hatféle használati módot sorol fel. Szerintünk ezek közül az asztalra támasztott kijelzőből, illetve az előtte lévő billentyűzetből álló „munkaállomás”, illetve a behajtott és a fizikai billentyűzettel félig takart „notebook” megoldás lesz használatban legtöbbet. A munkaállomásnál nagyon praktikus a klasszikus notebookok többségéhez képest óriási képernyő, a notebook forma pedig ugyan kicsit összenyomott, de azért mindkét elrendezés elég jól használható.

Egy 14 hüvelykes notebookhoz képest a Fold apróságnak tűnik...
Egy átlagos 14 hüvelykes notebookhoz képest a Fold (balra) apróságnak tűnik...

...míg szét nem nyitjuk a kijelzőt, amivel már egy aprólékosabb munkára is megfelelő méretű felületet kapunk
...amíg szét nem nyitjuk a kijelzőt, amivel már aprólékosabb munkára is megfelelő méretű felületet kapunk [+]

Médiafogyasztáshoz a gépet használhatjuk pusztán táblagépként is, akár a kanapén fekve: filmet nézni fekvő, szöveget olvasni álló helyzetben a kényelmesebb. Ha ez utóbbi esetben kicsit meg is hajlítjuk a képernyőt, akkor érdekes, 3D-s effektet is kapunk, de ez alighanem már a ritkábban használt megoldás lesz, ahogy a behajlított „könyv” kinézetet és a notebookhoz hasonló, de a billentyűzetet a meghajlított tablet előtt tartó kiterjesztett jegyzetfüzetet is csak bizonyos felhasználási módoknál találtuk jól használhatónak.

Összefoglalás

A Zenbook 17 Fold a negyedik negyedévben érkezik, a hardverben tehát már nem várhatók fontos változások, a firmware beállításain azonban még biztos fognak módosítani. A teljesítményben, üzemidőben ezzel együtt nem valószínű nagyságrendi eltérés, így nem vállalunk túl nagy kockázatot az értékeléssel.


[+]

Bár az első összehajtható kijelzőjű notebook megjelenése óta eltelt már pár év, és az okostelefonok piacán a csúcskategóriában is egyre inkább kötelező a nagyobb neveknek legalább egy „összecsukható” modellel megjelenni; a Fold esetében is volt néha olyan érzésünk, hogy egyelőre még csak keresik a cégek azt a felhasználási formát, ahol a hajlítható panel érdemi előnyt jelenthet. Az határozottan kijelenthető, hogy a Zenbook 17 Fold teljes egészében piacérett, a gép remekül összerakott, stabil, elegáns, ráadásul komplett csomagként érkezik, nem kell utólag billentyűzetet vásárolni hozzá, hogy tényleg használható legyen.

Aki megvásárolja, az valóban kap egy olyan noteszgépet, melyet szétnyitva a munkát, filmnézést, olvasgatást segítő hatalmas kijelzőhöz juthat, összecsukva pedig egy jól hordozható, hosszú üzemidejű notebookot tarthat a kezében. Ráadásul, összevetve az első generációs ThinkPad X1 Folddal, itt még a hardver ereje is elegendő a felsorolt feladatok mindegyikéhez, és ugyan egy grafikus munkaállomást nem válthatunk ki vele, de azért egy gyors képszerkesztésre simán bevethető. A kijelző minősége pazar, az összeszerelés is kiváló, igazából a gépháznak két gyenge pontja van csak: egyrészt a hátsó támaszték lehetne kicsit masszívabb, másrészt az ASUS igazán helyett találhatott volna még egy-két Type-C konnektornak.

A Zenbook 17 Foldról tehát már kijelenthetjük, hogy nem csak a „korai befogadók”, az „early adopterek” kompromisszumokkal terhelt eszköze, hanem egy még többet tudó alternatívája a klasszikus 2 az 1-ben noteszgépeknek. Ez a többlet tudás azonban egyelőre igen borsos felárral érkezik – bár a hivatalos hazai árakat még nem tudjuk, az biztos, hogy hétszámjegyű összeg szerepel majd az árcéduláján.

Wombath

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények