Hirdetés

Zalman Z-Machine X7 ház: egy gigantikus vitrin

A Zalman óriási háza látványos végeredményt ígér, de több bosszantó aprósággal is meg kell küzdenünk.

Bevezetés és külső

A teljes méretű számítógépházaknak van egy tisztán elkülöníthető kategóriája, amelyet a legegyszerűbben vitrinházaknak hívhatunk: ezek célja nem az, hogy kis méretben kínáljanak teljes értékű asztali gépet, hanem hogy minél jobban szemünk elé tárják egyrészt a belső felépítést, másrészt az egyes komponenseket. Ezekre a házakra általában az átlátszó oldalfalak a jellemzőek, illetve az, hogy óriási méretekkel rendelkeznek, így minden alkatrész jól elkülönül bennük. Ennek következtében egyébként a felépített konfiguráció optikailag is más hatást kelt, mint egy ügyesen összerakott, de midi vagy még kisebb házba épített PC.

Ennek a vitrin-kategóriának jellegzetes darabja például a Be Quiet! Dark Base Pro 900, a Cooler Master Cosmos C700P vagy a Thermaltake View 71 – és ide érkezett meg nyáron a Zalman Z-Machine X7 is. Ez a ház ebben a pillanatban a Zalman legnagyobb számítógépháza, amelynek 617 x 230 x 587 mm-es mérete és 21 kg-ot meghaladó tömege is mutatja, hogy egy igazi monstrummal van dolgunk.

Hirdetés

Külső kialakítás

Egy több mint 50 000 forintba kerülő, csúcskategóriásnak szánt gépháznál már elvárható az edzett üveg és szálcsiszolt alumínium kialakítás, és ezt sejtik a Zalmannál is, ugyanis mindkét anyagből bőven kapunk. A ház mindkét oldalát 4 mm vastag sötétített üveglap fedi, összesen több mint fél négyzetméternyi felülettel, míg a többi részen 2 mm vastag, jórészt feketére eloxált alumíniumborítás fut körbe. Az alumíniumlemez és a ház vázszerkezete között, alul és felül két bemélyedést alakítottak ki, melyek első ránézésre akár fogantyúnak is tűnhetnek, de nem erre szolgálnak: a felső rész a szellőzést segíti, míg az alsó – sajnos – pusztán dizájnelem.


[+]

Ami a gép külsejének körbejárásakor elsőként fel fog tűnni, az az, hogy a normál esetben az előlapra vagy a fedlap elejére kerülő csatlakozók és kezelőszervek itt a bal oldalfalra, felülre kerültek, ahol a ZM-MFC5 névre hallgató, kétcsatornás ventilátor- és RGB LED vezérlővel találkozhatunk, rajta négy darab USB 3.0-s csatlakozóval és analóg hang ki- és bemenettel. A szerkezet összesen nyolc ventilátort és két LED-csíkot képes vezérelni, utóbbiak színe és effektjei, illetve ezen effektek sebessége és a világítás fényereje is állítható vele. Ezzel szemben az előlap és a fedlap teljesen sima, egyedül a vízszintes éleknél kialakított letörések törik meg az egyhangúságot.


[+]

Ami a világítást illeti, a gyárilag beépített, négy darab 120 mm-es ventilátor mellett a tápegység kamrájának felirata, illetve az előlapon fent található csík mögé kerültek LED-ek, amelyeket a ZM-MFC5-tel vezérelni tudunk.


[+]

Ha benézünk az X7 alá, akkor viszont találkozhatunk egy bosszantó aprósággal, ami az alig pár mm magas gumitappancsok és a tápegységet alulról védő szűrő kombinációjának képében jelentkezik. Ez egyrészt egy szőnyegre helyezett X7-nél jórészt blokkolja a tápegység szellőzését (teljesen csak azért nem, mert oldalra is kerültek vékony szellőzőnyílások), másrészt a szűrőt nem sínes, kihúzható módon alakították ki, ezért csak úgy lehet takarítani, ha a gépet oldalra döntjük – mondanunk sem kell, hogy ez egy 30 kg feletti, épített vízhűtéssel szerelt PC-nél mennyire kényelmetlen.


[+]

Áttérve a gép hátoldalára, itt nem találkozunk meglepetésekkel, de örömmel láttuk, hogy ide is került az alumíniumborításból. Ennek felületéhez képest kissé mélyebbre kerültek a bővítőkártyáknak kialakított rések (melyek közül például egy dupla helyet foglaló VGA függőlegesen is elhelyezhető) és az alaplapi csatlakozósort fedő lemez helye.

Belső kialakítás

Klasszikus kétkamrás kialakítást választott a Zalman az X7-nél, ahol az óriási felső térben egészen E-ATX méretig helyezhetünk el alaplapokat úgy, hogy ezek mellett még bőven marad hely többkörös, épített vízhűtés komponenseinek elhelyezésére is, amihez több furat is rendelkezésre áll. Ezen belül is az előlap mögött gyárilag három darab 120 mm-es, RGB LED-ekkel ellátott ventilátort találhatunk, amelyeket lecserélhetünk egy radiátorra is, amely, ha alsó fele átlóg az alsó kamrába, akár 400-410 mm hosszú is lehet, míg szélességben a 140 mm-es ventilátorok (és radiátorok) is támogatottak. A radiátor+ventilátor összeállítás maximális vastagsága 75 mm lehet, nem lesz tehát gond a túlhajtott HEDT CPU-k és duplázott csúcskategóriás VGA-k hűtésével sem, bár push-pull megoldású ventilátorelhelyezéssel már nem próbálkozhatunk.


[+]

Nem hagyhatjuk ugyanakkor szó nélkül, hogy az előlapi szellőzésnél igencsak átgondolatlanul oldották meg a szűrők elhelyezését: bár a fotón úgy tűnhet, mintha az előlap egész felületére valamilyen szűrő került volna, ez valójában szinte teljesen le van takarva az alumíniumlemezzel, a levegő tehát nem itt, hanem az oldalsó nyílásokon keresztül áramlik be.


[+]

Kár, hogy a felső térben tapasztalható bőkezűség azzal járt, hogy alul, a tápegységnél igen zsúfolt a hely, a táp maga például a hivatalos specifikációk szerint legfeljebb 180 mm hosszúságú lehet. Ez limit szerencsére nincs kőbe vésve, a szabadon álló hely valójában közel 250 mm, de ide be kell férnie a tápon kívül a kábelek elvezetésének is, úgyhogy inkább 190-200 mm-rel érdemes számolni. A tápegység mellett ebbe a rekeszbe került még 2 x 3-as kiépítésben összesen hat darab, 3,5”-es vagy 2,5”-es meghajtó fogadására képes fiók, amelyek átszellőztetéséről az előlap mögé legalulra épített ventilátor kénytelen gondoskodni. Ezeken felül még öt darab, az alaplapi tálca másik oldalán kialakított hely várja elsősorban a 2,5”-es SATA SSD-ket, ezekre HDD-ket már inkább nem szerelnénk.


[+]

Visszatérve a felső traktushoz, az óriási térbe bőven kerültek gumivédelemmel ellátott nyílások, a kábelek átvezetése így szinte bármelyik pozícióban megvalósítható. Ritkán látott extra az a két darab állítható VGA-támasz, amellyel szükség esetén plusz megtámasztás adható a nagy és nehéz, csúcskategóriás grafikus kártyáknak, melyek hossza egyébként 420 mm lehet, míg a CPU-hűtő számára 175 mm hely áll rendelkezésre.


[+]

Az eddig említetteken felül további ventilátorok építhetők be a fedlap alatt kiképzett, kézzel eltávolítható tartórekeszbe, amely 3 x 120 mm-es vagy 2 x 140 mm-es kiépítésben várja a légkavarókat, de egy 360 mm-es radiátor is elfér benne, feltéve hogy annak ventilátorokkal együtt számolt vastagsága nem haladja meg jelentősen a 60 mm-t, mert akkor már kényelmetlenné válhat a kábelezés.

Az előre telepített négy ventilátorral kapcsolatban megjegyeznénk, hogy ezek az RGB LED-ek miatt speciális csatlakozóval ellátott modellek, így a ZM-MFC5-tel használhatjuk csak őket, alaplapra nem dughatók adapter nélkül.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Zalman Z-machine X7
Elérhető változatok fekete
Mérete (ma x mé x sz) 617 x 230 x 587 mm
Tömege 21,2 kg
Anyaga acél, alumínium, edzett üveg, ABS
Beszerelhető alaplapok E-ATX, ATX, microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma 0 db
3,5"-os helyek száma 6 db belső
2,5"-os helyek száma 6+5 db belső
Bővítőkártyák száma 8+2 db
Hűtés -elöl 3 db 120 mm-es vagy 2 db 140 mm-es ventilátorhely (3 db 120 mm-es telepítve)
-felül 3 db 120 mm-es vagy 2 db 140 mm-es ventilátorhely
-hátul 1 db 120/140 mm-es ventilátor (1 db 120 mm-es telepítve)
Előlapi csatlakozók 4 db USB 3.1 Type-A, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető processzorhűtő 175 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya 420 mm hosszú
Beszerelhető táp szabványos ATX (max. 180 mm mély)
Extrák edzett üveg oldallapok, 2 x 4 csatornás ventilátorvezérlés, RGB LED
Gyártó honlapja www.zalman.com
Termék honlapja Zalman X7
Fogyasztói ára kb. 52-55 000 Ft
Garancia 2 év

Szerelhetőség

Tesztünk során a Zalman X7-be Asus Z170 Deluxe alaplap és GeForce GTX Titan videokártya került egy FSP Raider II tápegység támogatásával, míg a hűtésről a Fractal Design Celsius 360 kompakt vízhűtés gondoskodott. Az eklektikus és nem is teljes válogatás mögött az áll, hogy olyan hardverelemeket kerestünk, amelyek jól megmutatják az ház szerelhetőségét.


[+]

Méretéből adódóan a Zalman X7 már eleve nyertes pozícióból indul, a hatalmas belső térben könnyen hozzáférünk mindenhez, nem kell szűk helyeken szenvedni a csavarhúzóval. A kellő mennyiségű nyílás és a lekerekítések, eldolgozott élek a kábelezést is egyszerűvé teszik, az alaplapi tálcán kialakított fülek, illetve a mellékelt tépőzáras szorítók (összesen nyolc darab, míg kábelkötegelőből tíz van) pedig az ízléses elhelyezést könnyítik meg.


[+]

Maximálisan elégedettek mégsem voltunk, a hátlap és a tálca között rendelkezésre álló 24-25 mm-nyi hely lehetne kissé bőkezűbb is, a VGA kártya megtámasztására szolgáló műanyag támasz pedig az alaplap kialakításától függően több SATA portot is eltakarhat. Persze erre a támaszra nem gyakran van szükség, és el is távolítható, így ez nem feltétlenül jelent gondot.


[+]

Egyéb gondba az összeszerelés közben nem ütköztünk, minden csavarhoz, rögzítési ponthoz könnyedén hozzáfértünk.


[+]

A minden irányban bőséges helykínálatnak köszönhetően a tesztre használt vízhűtést is probléma nélkül, kényelmesen be tudtuk építeni az alaplap fölé (ebben nagy szerepe volt a külön kiszerelhető bölcsőnek), és maradt még hely az itt szükséges kábelek elvezetésére is.


[+]

Ezzel kapcsolatban meg kell jegyeznünk, hogy a ház felső burkolata három csavar kioldása után távolítható el, az itt található szűrő tisztításához pedig pontosan erre van szükség, itt sem kapunk ugyanis kihúzható vagy más módon, egyszerűen leszerelhető megoldást – jobb lett volna, ha ezt a bölcső fedelére integrálják inkább.

Használat, értékelés

Használat közben

Háztesztjeinkben megszokott módon megvizsgáltuk a zajcsillapítás és hővezetés jellegzetességeit is. Az előbbi esetben megszokott, fehérzajt előállító zajgenerátorunkat használtuk, amelynek kültéren mért zajszintje 66,8 dB(A) – ez a gép belsejébe telepítve, az üveglapok helyére szerelése után 61,4 dB(A)-ra csökkent. Ennél többre mi sem számítottunk, hiszen az X7-be semmiféle zajcsillapítás nem került, egyedül az adattárolók kaptak rezgéscsillapító gumibakokat. Persze az edzett üveg az egyszerű fémlemeznél hatékonyabban gátolja meg a belső zajok kiszűrődését, így egy hagyományos házzal szemben előnyből indulunk.

Ami a bent összegyűlő meleg levegő eltávolítását illeti, ezzel nem lesz probléma, hiszen a nagy belső térfogat és a rengeteg ventilátorhely lehetővé teszi a tökéletes átszellőztetést, nincsenek olyan zugok, ahol a meleg levegő megülne. Ez még úgy is igaz, hogy például az előlapi légkavarók enyhén lefojtva dolgoznak. Bajba akkor kerülünk, ha vastagabb szőnyegre akarjuk a házat telepíteni, ekkor ugyanis a tápegység nem fog friss levegőt kapni, ez pedig nem tesz jót az élettartamának.

Értékelés

Impozáns méretű, egyedi dizájnú és alapvetően igényes kivitelű ház a Zalman X7, ám több bosszantó hibája is van, amelyet igényesebb tervezéssel el lehetett volna kerülni. Nincs egyébként komoly problémákról szó, leginkább csak a porszűrés és a tápegység számára kiképzett kamra lehetne átgondoltabban megoldva, amik önmagukban azért nem számítanak súlyos gondnak, azonban úgy véljük, hogy egy 55 000 forintba kerülő, csúcsmodellnek szánt háznál ezeket sem engedheti meg magának a gyártó.


[+]

Nem voltunk maximálisan elégedettek a szolgáltatásokkal sem: az alaplapra integrált RGB LED-vezérlők korában úgy érezzük, hogy a házba épített változat kissé redundáns, jobb lett volna talán a ventilátorok számára rendelkezésre álló csatornák számát növelni kettőről négyre. Nem túl jó a variálhatóság sem: az alaplapi tálca fix, a HDD-k fiókjait tartó keretek is fixek, és több helyen szerettünk volna látni kézzel oldható csavarokat. Az árat és a megcélzott kategóriát figyelembe véve jó lett volna egy mozgatható takarólemez az alaplapi tálca hátoldalán is, amellyel eltüntethetjük az üveg alatt jól látható, szemünket bántó kábelezést is.


[+]

Az X7 megérhet egy próbát annak, aki egy üveg oldalfallal szerelt, maxi méretű toronyházat keres, hiszen már csak nagysága okán is jól szerelhető, rengeteg hely van benne, így jó választás egy olyan konfigurációhoz, amelyben egyedileg épített, többkörös vízhűtés, sok meghajtó és méretes VGA van. A gyári specifikációkban megadott, korlátosnak tűnő tápegységhossztól kis mértékben még el is lehet térni, így nem lesz gond a combosabb egységek beszerelésekor sem.

Wombath

A Zalman X7 házat a Computer Emporium bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények