Xiaomi Mi Box S: butából okostévét, jó áron

Úgy döntöttünk, adunk egy esélyt a Xiaomi 4K-s anyagok lejátszására képes, Android TV-t futtató tévéokosítójának.

Android TV, használati tapasztalatok

A Mi Box S még az Android 8.1-re épülő Android TV rendszerrel került forgalomba, azóta azonban már megérkezett a 9-es verziószámú frissítés is. A főoldal véleményünk szerint egyértelmű és remekül átlátható: felül a hangalapú keresést, az értesítéseket és a beállításokat érjük el, egy sorral lejjebb pedig a testreszabható kedvencek sáv figyel.


[+]

Még lejjebb a már telepített multimédiás alkalmazások ajánlóit láthatjuk, mint például a Netflix és a YouTube ajánlott tartalmak listáját, utóbbi szolgáltatás esetében a követéseket vagy a felkapott videókat, vagy éppen a Kodiban legutóbb elindított lejátszási lista soron következő elemét. A forrásokat ízlésünk szerint ki-be kapcsolgathatjuk, valamint azok sorrendjét is mi adhatjuk meg, bár ehhez már egy kis trükközésre van szükség: mozgatni nem lehet őket, de ha kikapcsolunk egy forrást, az eltűnik, újbóli bekapcsoláskor pedig a lista aljára kerül, így egy pár perces zongorázással eldönthetjük, mi kerüljön felülre.


[+]

További alkalmazásokat a Google Play Store áruházból tölthetünk le, itt különböző kategóriákra osztva találhatunk fájlkezelőket, streaming szolgáltatásokhoz tartozó appokat, internetes rádiókat, sportcsatornák online verzióit, híralkalmazásokat, játékokat, valamint egyéb hasznos szoftvereket.

[+]

Egy alkalmazás oldalán annak neve és képernyőképei mellett a rövid leírását, valamint ez utóbbira nyomva méretét, verziószámát és a legutóbbi frissítés dátumát látjuk, felhasználói értékeléseket azonban nem olvashatunk, ezért, ha valami megtetszik, vélemények nélkül kell letöltenünk azt.


[+]

A beállítások között hasonló opciókat találunk, mint egy androidos okostelefon esetén, ám inkább a tévés funkciók kaptak nagyobb hangsúlyt. Beállíthatjuk például a felbontást (480p-4K), a frissítési frekvenciát (24-60 Hz), ellenőrizhetjük a tárhelyet, babrálhatjuk a CEC funkciót és ki-, vagy éppen bekapcsolhatjuk a Google Assistant és a Chromecast elérhetőségét. A keresőóriás személyi asszisztense egyébként, bár jó tulajdonságnak hangzik, működési tapasztalatokról már nem tudunk beszámolni, ugyanis hiába nyomkodtuk a távirányító erre dedikált gombját, nem kaptunk választ. Nemhogy a hétköznapi beszédet nem értette, még az általa felajánlott kérdésekre sem reagált, pedig próbáltuk egyszeri gombnyomás és nyomvatartás mellett is. Egyedül az "újdaindítás" kifejezésen kezdett el látszólag gondolkodni, de egy perc után meguntuk, hogy csak pörögnek a színes pöttyök, és inkább elengedtük a dolgot.

A Google Assistant felülete
A Google Assistant felülete [+]

Itt kitérnénk egy kicsit az iOS-re és Androidra is elérhető Android TV alkalmazásra, mely a telefonunkkal vagy tabletünkkel azonos hálózaton található Android TV eszközök vezérlését teszi lehetővé. Az appon belül D-padot, androidos vezérlőket és virtuális érintőpadot is kapunk, egy szövegmezőt aktiválva és a billentyűzet ikont megnyomva pedig telefonunkat szövegbevitelre is használhatjuk, ami fényévekkel gyorsabb, mint a távirányító gombjaival bogarászni.

Az alkalmazásban szintén elérhető a Google Assistant, itt viszont már reagál a hangunkra, de inkább mondanánk egy hang alapú YouTube-keresőnek, mint asszisztensnek. Bármit kérdezünk tőle (például milyen idő lesz ma, mik a legfontosabb hírek stb.), mindössze a YouTube-on a kérdésünkre hasonlító címmel ellátott videókat dobja be. Ez alól nem kivétel a beállításokra vagy a Mi Box kezelésére adott utasítás sem, az újraindításra vonatkozó kérésünkre például az Upgrade - Javított verzió című film leírását dobta fel. Amennyiben tényleg filmre, vagy egy adott színész filmjeire keresünk rá, a YouTube előzetes megtekintése, vagy a Play Movies-en belüli lejátszás lesz a két kizárólagos opciónk, tehát például egy Netflix filmet nem tudunk hanggal elindítani – bár legalább az alkalmazás elindítása működik ilyen módon.

Android TV iOS app - úgy tűnik, a Google-nek 2017 óta még nem volt ideje optimalizálni a képarányt az iPhone-ok új képarányáhozAndroid TV iOS app - úgy tűnik, a Google-nek 2017 óta még nem volt ideje optimalizálni a képarányt az iPhone-ok új képarányáhozAndroid TV iOS app - úgy tűnik, a Google-nek 2017 óta még nem volt ideje optimalizálni a képarányt az iPhone-ok új képarányához Android TV iOS app - úgy tűnik, a Google-nek 2017 óta még nem volt ideje optimalizálni a képarányt az iPhone-ok új képarányához [+]

Jópofa dolog a Korlátozott mód, melynél megadhatjuk, hogy mely alkalmazások legyenek elérhetőek az előre megadott PIN kód beírása nélkül, ez különösen a gyerkőcök által (is) használt eszközök esetében lehet hasznos.


[+]

Több mint három hét átlagos használat után kijelenthetjük, hogy a rendszer egy hibajelenséget leszámítva megbízhatóan működik, a külső tárolókról vagy az internetről lejátszott tartalmak gond nélkül elindultak, nem találkoztunk fagyással, és a Wi-Fi modul jelerősségével is elégedettek voltunk, nem rosszabb a két szobával odébb található router elérési minősége, mint például egy okostelefon esetében.

Kattintásra galéria nyílik
Kattintásra galéria nyílik [+]

Sajnos az említett hibajelenség viszont eleinte kifejezetten idegesítő volt, ugyanis arról van szó, hogy ha a kütyü elmegy alvó állapotba (amit csak a fejlesztői beállításokon belül tudunk megakadályozni), ébredés után gyakran, alkalmazástól függetlenül nincs hang, ezen pedig csak egy újraindítás segít. Az első pár használat során még zavaró volt a dolog, hiszen azt feltételeztük, hogy a fájlokkal vagy az internetkapcsolattal van probléma, de az eszköz topikjában megerősítést kaptunk arra vonatkozóan, hogy ez másnál is előforduló hiba, azóta pedig megszokásból a tévé bekapcsolásakor egyben a Mi Boxot is újraindítjuk. Szerencsére ez nem tart tovább fél percnél, de azért reméljük, hogy egyszer érkezik egy frissítés, ami ezt a hibát megoldja.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés