VTX3D HD 6870 X2 – a HD 6990 után szabadon

A HD 6870 X2

Az AMD a HD 3000-es sorozat útjára indítása óta alkalmazza a Sweet Spot stratégiát, melynek lényege röviden, hogy a felsőkategóriába egyetlen hatalmas GPU helyett a konkurenciához mérten kisebb, viszonylag könnyebben és gazdaságosabban kivitelezhető lapkát terveznek, illetve gyártatnak le. A mára már meglehetősen jó hatásfokkal rendelkező CrossFire technológiának hála elmondható, hogy összességében jól működik az elgondolás, ennek köszönhetően az NVIDIA a Sweet Spottól eltérő stratégia ellenére is kénytelen volt beszállni a két GPU-s kártyák versenyébe. A két gyártó közötti rivalizálás legutolsó szülöttje a GeForce családból a GTX 590, melynek aktuális Radeon oldalbeli párja a HD 6990. Általában egy adott GPU-családból mindkét gyártó csak egyetlen, az abszolút csúcskategóriába szánt modellre pakolt két grafikus processzort, és az AMD, valamint a HD 6000-es sorozat esetében ez most sem volt másképp. A hárombetűs processzortervező cég és a Radeon referenciakártyákat előállító Sapphire megállapodása szerint ez utóbbit illeti az elsőség, ha egyedi tervezésű vagy gyárilag túlhajtott Radeon kártyák megjelenéséről van szó. Mivel a Sapphire már hónapokkal ezelőtt élt a lehetőséggel, így nem állhatott semmi egy újabb, nem az AMD referencia elképzeléseire épülő kártya útjába. Ezt a feladatot most a TUL vette magára, mely cég termékei több márkanév alatt is forgalomba kerülnek. Mi most a tajvani VTX3D neve alatt megjelenő HD 6870 X2 elnevezésű kártyát vettük kicsit jobban szemügyre.


[+]

A dobozt kibontva egy kisebb leírás mellett egy DVD lemez, valamint egy DiRT 3 kupon tárulkozik elénk. Kicsit alaposabban körülnézve találunk még két PCI Express tápátalakítót, egy DVI-VGA adaptert, egy CrossFire hidat, valamint egy mini DisplayPort-hDisplayPort fordítót is.


[+]

Végül a doboz legmélyén rábukkanunk magára a kártyára. A nagyobb kétkártyás megoldásokhoz híven itt is impozáns méretekről beszélhetünk. A HD 6870 X2 a leghosszabb pontján 30 centiméter, amivel nem sokkal marad le a 32 cm-es referencia HD 6990-től. Ami elsőre feltűnhet, az a felső öt heatpipe nem túl elegáns kitüremkedése.


[+]

Ahogy már a bevezetőben említésre került, a kártya két darab Barts GPU-t tartalmaz, ezekből is az XT verziókat üdvözölhetjük a fedélzeten. A lapkán 1,7 milliárd tranzisztor dolgozik, alapterülete pedig 255 mm². Ezek fejenként 1120 shader VLIW-5 architektúrára épülő processzort rejtenek, melyek 14 darab 80 utas shader tömbbe rendeződnek. A processzorok magórajelét 900 MHz-re állították be a tervezők. A GDDR5 szabványú fedélzeti memória kapacitása grafikus processzoronként 1 GB, a chipek pedig effektív 4200 MHz-en ketyegnek.

A W1032BABG-50-F jelölésű memóriákat az Elpida szállította a kártyához, ezek a HD 6870-hez hasonlóan 256 biten kapcsolódnak a GPU-khoz. A gyári specifikációk alapján 5,0 nanoszekundumos chipekről beszélhetünk, melyek papíron 5000 MHz-re képesek.

A kártya végében két darab 8 tűs PCI Express tápcsatlakozó foglal helyet, melyeken keresztül a hivatalos specifikációk alapján összesen 300 wattot képes felvenni a kártya. Ez a fogyasztás szempontjából nem sok jót vetít előre. A HD 6990 is pontosan ilyen tápcsatlakozó-konfigurációt kapott, és arra 375 wattos TDP-t lőtt be az AMD. Nos, a HD 6870 X2 esetében nem találtunk a kártyára vonatkozó TDP adatot, pusztán annyit, hogy legalább 600 wattos tápegység szükséges a stabil és folyamatos működtetéséhez.


[+]

Amíg az AMD referencia megoldásain a PLX, addig itt a Lucidlogix által gyártott vezérlő felel a főkomponensek összekapcsolásáért, konkrétan a Lucid HydraLogix 200 (LT22102) chipről van szó. Ez összesen 48 PCI Express sávot tartalmaz, azaz az alaplapi vagy éppen már a processzorban található vezérlőt, valamint a két GPU-t is 16 sávon képes összekapcsolni egymással.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • VTX3D

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés