Asus ROG alaplapok
Nemrégiben foglalkoztunk az Asus ROG monitorokkal és grafikus kártyákkal, most az elit almárkához tartozó alaplapokat mutatjuk meg. Jelenleg a Skylake processzorokhoz való, LGA1151-es foglalatot és Z170-es chipkészletet használják ezek a Maximus VIII szériás modellek. A legegyszerűbb és három év garancia mellett 57 200 forintos árával legolcsóbb a Ranger verzió. Rajta van minden, amire csak egy játékosnak szüksége lehet. Beletehet például akár három AMD vagy NVIDIA grafikus kártyát, van M.2 foglalata, két SATA Express csatolója, hátuljára Type-A és Type-C formátumú USB 3.1 kaput is tettek, Intel Ethernet vezérlőjét játékokhoz optimalizálták, hangrendszere is fejlett. Alapvető tulajdonságaiban azonos a Ranger verzióval a Maximus VIII Hero, viszont áramellátó részlege és hűtése komolyabb, így nagyobb a tuningpotenciálja. Ellátták külső SATA vezérlővel, ami még két SATA portot jelent, ára pedig 66 300 forint.
Annak, aki kisebb méretben gondolkodik, az Asus Maximus VIII Gene való. Ugyanazokkal az alapképességekkel bír, mint a Ranger verzió, de ATX helyett csak microATX méretű, így két hosszú PCI Express csatolója van, ára pedig három év garanciával 65 600 forint. A Maximus VIII család legkisebb tagja, az Impact csupán Mini-ITX formátumú. Lényegesen kisebb mérete miatt külön társkártyára került az áramellátó áramkör és a hangkodek. Memóriafoglalatból csak kettő fért fel rá, a PCI Express csatoló pedig egymagában árválkodik. Nincs M.2 és SATA Express csatlakozó sem, de kapunk helyettük egy U.2-t, amire M.2 foglalatos átalakító köthető. Van egy extra bővítése is a picike Impactnak: kapott két adatfolyamos, ac-s Wi-Fi adaptert. Vételára három év garanciával 77 200 forint.
A legkomolyabb ROG Maximus VIII verziók egyike a Formula. A Hero alapjaira építkezik, de rengeteg további különleges extrával rakták meg, így 111 300 forintba kerül. Áramellátó részlegén az EK Watercoolinggal közösen fejlesztett hűtőblokk van, ami akár folyadékhűtéses rendszerbe is beköthető. Az alaplap jelentős részét látványos takarólemezzel fedték le, csak az egyes csatlakozóknak és portoknak a helyét hagyták ki. További különlegesség a színes alávilágítás, de a Formulának ac-s Wi-Fi modulja és hard-core gamereknek való PS/2 portja is van.
A Maximus VIII család legdurvább modellje az Extreme nevet kapta. Bár nem vízhűtéses, de jó nagy borda feszít az áramellátó részén, és annak ellenére, hogy játékosoknak ajánlják, inkább a tuningosok – sőt extrém tuningosok – kedvence lesz. Memóriából például DDR4-3866-os tempót is támogat, van külön folyékony nitrogénes (LN2) módja, és egy külső monitorozó állomást is adnak hozzá. Erre ventilátorokat, hőérzékelőket, sőt még a grafikus kártya extra tuning módosítását is ráköthetjük, továbbá a túlhajtással kapcsolatos paramétereket is mutatja 2,6 hüvelykes kijelzőjén. A Maximus VIII Extreme az Asus talán valaha volt legdrágább alaplapja, ugyanis három év garanciával 127 500 forintba kerül.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!