Hirdetés

Soltek Golden Flame nForce2 teszt

Az "arany láng", avagy a Soltek nForce2-es deluxe kivitelezésű lapja nem okozott csalódást, bár meglepetést igen.

"Alapozás": PROHARDVER! kínpad

A csomagolás, a doboz és a cuccok:

Egy pillantás a SL-75FRN-L csomagolására és dobozára, s azt kell mondjuk, hogy a Soltek marketingesei megdolgoztak a pénzükért. Lényeg viszont a belbecs, e téren sem kell azonban szégyenkeznie. A részletes és felhasználóbarát kézikönyv mellett bőséges szoftver csomagot is kapunk: egy driver CD-t és egy util CD-t, amin teljes verziójú programok vannak, mégpedig a következők: PC-cillin 2002, VirtualDrive 7, RestoreIT! 3 Lite, PartitionMagic 6.0 SE, és a DriveImage 4.0. Természetesen a szokásosnak mondható IDE (ATA133) és FLOPPY kábelek is megtalálhatóak, valamint helyet kapott a megfelelő port-kiosztású hátlap is a házunkhoz.

 

Klikk a nagyobbért!
Doboz
Klikk a nagyobbért!
Cuccok
Klikk a nagyobbért!
Doboz belül

Az alaplap fizikai tulajdonságai:

Hirdetés

Most láthatjuk, miért is hívják "Golden Flame"-nek az alaplapot: a nyák színe tetszetős aranysárga, bár a "tetszik-nem tetszik" jellegű döntést inkább az olvasóra bíznánk. Stílszerűen az AGP slot, a PCI-, a DDR slotok, a FLOPPY csatlakozó, az IDE csatlakozók és a tápcsatlakozók is sárga színűek.

 

Klikk a nagyobbért!
Mindig a sárga úton...
Klikk a nagyobbért!
...még ha hátrafele is

A Soltek SL-75FRN-L az nForce2 SPP (System Platform Processors) Northbridge-re és MCP2 (Media Communications Processors) Southbridge-re épül, ami olyan fícsörökkel van felvértezve, mint a HyperTransport, LPC Super I/O, PCI interface, ATA133, LAN, USB 2.0, AGP 8X, DDR400, DualChannel és a 6 csatornás AC'97 hang. Ami hiányzik a listából, az az "erősebb" MCP2-T verzióban megtalálható: DualNet, SoundStorm 5.1-es hang, FireWire (IEEE 1394a). A Northbridge-ből is létezik még egy típus, ez az IGP (Integrated Graphics Processor), ebben pluszban leledzik egy integrált GeForce4 MX440 videochip is.

Röviden ennyit az nForce2 chipsetek típusairól, nézzük a fizikai valóságot! A Northbrigde-en (nForce2 SPP) egy aranyszínű (réz) borda tündököl, amin egy ventillátor és egy aranyszínű Soltek feliratos védőrács helyezkedik el; felépítése jó, a dizájnon kívül hűtőteljesítményt is mellékelt a gyártó... Az első dolgunk az volt, hogy gyorsan le is kaptuk Northbridge-ről a kicsikét, elégedetten konstatálva a bőven alkalmazott szilikont, ellentétben az ASUS A7N8X ragasztós megoldásával. Úgy vettük észre, hogy az nForce2 chipsetek igen forró "vérmérsékletűek" (főleg huzamosabb ideig járatva 200MHz és afeletti FSB-ken), ezért érdemes kicserélni a ragacsot vagy a sima szilikont valami jobb minőségű ezüstös szilikonra (Artic Silver III) és a bordát is valami komolyabbra -- ez esetben talán még a ventilátor is mellőzhető, így nem csak a lap stabilitásához, hanem szobánk nyugalmához is is hozzájárulunk.

 

Klikk a nagyobbért!
nForce2 SPP
Klikk a nagyobbért!
Everybody loves szilikon :)

Az olcsóbb Southbridge miatt most sajnos nem élvezhetjük a SoundStorm 5.1-es hangot (ezt a funkciót az SL-75FRN-RL típusban megkapjuk), de ne keseredjünk el, azért van integrált hang, mégpedig a 6 csatornás Realtek (ALC650) AC'97-es megoldása, ami rossz nyelvek szerint versenyképes hangot produkál még az SB Live!-ok mezőnyében is.

 


nForce2 MCP2
Klikk a nagyobbért!
Realtek (ALC650) AC'97

Flash BIOS és Winbond Super I/O

Még egy voks az NForce2 mellett: a Dual Channel memória busz. Ehhez két darab DDR memóriára lesz szükségünk (erősen ajánlott az egyforma típusú modulok beszerzése, elkerülve az ebből adódó problémákat), amit a DIMM1-es és a DIMM3-as slotokba (meglepő módon a két sárga) kell behelyeznünk és máris érvénybe lép a funkció. Kár, hogy FSB-ben ugyanakkor szűk a lap (mármint a kétcsatornás DDR RAM-hoz képest, relatíve).

A dual channel busz miatt kerültek a piacra az olcsónak éppen nem mondható, de annál inkább minőségi dupla modulok, mint például a Corsair XMS TwinX és a Kingston HyperX.

A kétcsatornás RAM-vezérlő papíron 128 bites címzést és a memória sávszélesség megduplázódását teszi lehetővé, 3,2 GB/s-ről 6,4GB/s-re emelve a sávszélességet, bár ennek jelentőségét jellemzően túlértékelik.

Természetesen egy darab modullal használni a lapot sem halálos vétség, csak ilyenkor figyeljünk rá, hogy az az egy árva memória a DIMM1 vagy a DIMM2 foglalatba kerüljön, semmi esetre se a DIMM3-ba, mert a gép nem fog bebootolni (erre a kézikönyv is felhívja a figyelmünket).

Klikk a nagyobbért!
DDR400 és Dual Channel

Az SL-75FRN-L hátsó panelján megtalálható: PS2 egér/billentyűzet, 1db párhuzamos port (LPT1), 2 db soros port (COM1/COM2), GAME/MIDI port, Első hangszóró kimenet/Line-Out (zöld), Hátsó hangszóró kimenet/Line-In (kék), Közép/mélynyomó hangszóró kimenet/Mic-In (rózsaszín), LAN RJ45 csatlakozó és 2db USB 2.0 port.


Portok

Tegyük fel, hogy veszünk egy 4.1/5.1-es hangfalrendszert és nincs egy plusz hangkártyánk: ekkor bizony le kell mondanunk a mikrofon bemenetről és a Line-In/Line-Out -ról. Ezt a hátrányt az alaplapra csatlakoztatható SL-02KIT segítségével küszöbölhetjük ki, amin megtalálható külön a hátsó hangfalak, a center/subwoofer hangszóró kimenete és ráadásként S/PDIF ki- és bemenet is, így megmarad nekünk a mikrofon és a Line-In. Ennek sajnos csak az SL-75FRN-RL tulajdonosok örülhetnek, az L-esek kénytelenek más megoldáshoz folyamodni (Dopeman szavaival élve: "Megyünk lopni...").


SL-02KIT

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények