A BIOS és a tuning képességek
A Soltek a Phoenix/Award BIOS-t választotta, amihez a legtöbb felhasználó már hozzászokhatott. A két legfontosabb menüpont az Advanced Chipset Features és a CPU Ratio/Voltage Control, így csak ezeket fejtjük ki bővebben, a többiről mindössze néhány szó erejéig térnénk ki.
Bios képek: | ||
![]() Főmenü |
![]() Advanced Chipset Features |
![]() Integrated Peripherals |
![]() PnP/PCI Configurations |
![]() SmartDoc Anti-Burn Shield |
![]() CPU Ratio/Voltage Control |
Az Integrated Peripherals-ban a szokásos dolgokat állíthatjuk: IDE csatornák, USB (1.1, 2.0) / Soros (COM1, COM2) / Párhuzamos (LPT) / MIDI / GAME portok, integrált audio (AC97) / LAN, stb... A PnP/PCI Configurations-ban PCI slotokhoz oszthatjuk ki az IRQ-kat, egyébként itt sincs semmi extra. Ami még említésre méltó az a SmartDoc Anti-Burn Shield menüpont, ahol igazából egy dolgot állíthatunk: a beépített processzorleégés-elleni védelem (Anti-Burn Shield 2) aktiválási hőmérsékletét. Ennek a menüpontnak inkább az információtartalma érdekes, hisz figyelemmel követhetjük a rendszer és a processzor hőmérsékletét, az alaplapra illesztett ventilátorok fordulatszámait és a feszültségértékeket (az adatok pontosságáról sajnos nincs információnk, multiméter pedig nem állt rendelkezésre).
Hirdetés
Advanced Chipset Features:
A System Performance menüpontban négy választási lehetőségünk van: Optimal, Agressive, Turbo és az Expert. Az első három opciónál (Optimal/Agressive/Turbo) fixen megvan adva minden, csak az FSB-t tudjuk állítani ezt is csak három értékkel: 100/133/166 MHz. A tapasztaltabb felhasználók illetve tuningfanatikusok válasszák az Expert opciót, ekkor mindent magunk állíthatunk:
- FSB Frequency: Az FSB MHz-enkénti állítása 100MHz-től 200MHz-ig, 200MHz felett már csak 204MHz, 207MHz, és 211MHz választható.
- CPU Interface: Erről kicsit lejjebb, de fontos lesz!
- Memory Frequency: Itt állíthatjuk a DDR memóriánk sebességét. Többféle skálázás van: 50%, 60%, 75%, 83%, 100%, 120%, 125%, 133%, 166%, 200%
- Memory Timings: A memóriaidőzítéseknél is négyféle opció van ugyanúgy, mint a System Perfromance menüpontnál: Optimal, Aggressive, Turbo és Expert (ebben a módban manuálisan állíthatjuk az időzítéseket).
Ezek a menüpontok igazán fontosak ahhoz, hogy a legjobb teljesítményt hozzuk ki konfigurációnkból. Amit még megemlítenénk, hogy az AGP (66MHz) és a PCI (33MHz) busz órajele fix marad bármit is állítunk, ezzel sok fejfájást és fagyást elkerülhetünk (Persze, ha felrakjuk az 1.3L verziójú BIOS-t)...
CPU Ratio/Voltage Control:
Itt is minden adott egy kényelmes és egészséges tuninghoz, nézzük a menüpontokat egyenként!
- CPU Ratio: A processzor szorzóját állíthatjuk a létező összes formában.
- CPU Vcore Select: A proci feszültségét állíthatjuk 1.1V - 1.85V-os tartományban .025V-os
- AGP Voltage Select: AGP kártya feszültségét állíthatjuk 1.5V - 1.8V-os tarományban .1V-os
- DIMM Voltage Select: DDR memória feszültségét állíthatjuk 2.5V - 2.8V-os tartományban .1V-os
Tuning képességek:
Az egyik legnagyobb csábereje a Soltek SL-75FRN-L alaplapnak, hogy a Thoroughbred RevB magos processzorok szorzóját unlockolja BIOS-ból, mindössze Advanced Chipset Features/CPU Interface opciónál kell "Agressive"-re állítani és kedvünkre variálhatunk a szorzóval. Ezzel a képességel az AMD tuningolók álma valósággá állt, és ez nem parasztvakításról van szó, véleményünk szerint sokan e nemes és egyszerű lehetőség miatt fognak az nForce2-es lapok mellett dönteni, főleg, hogy a mostani Thoroughbred revB magos XP 1700+, 1800+ szériák elég jól sikerültek.
A PROHARDVER! tesztlaborjának is sikerült egy erőteljes példányra akadnia: egy Thoroughbred RevB magos AMD XP 1700+, ami most az "Arany Lángban" villogtatta képességeit.
Nem tétováztunk, egyből csontig raktuk az értéket, mind FSB-ben - mind szorzóban és a RAM időzítéseket sem kíméltük, a Turbo módnál durvább értékekre hajtottunk: 5 - 2 - 2 - CL2.
Hamarosan kirajzolódtak a processzor és az alaplap határai: 11 x 211MHz ~2,321GHz, ugyanis itt kaptunk először boot képet. Ezekkel a beállításokkal viszont a Windows XP már nem volt stabil, Prime95 Torture Test-nél is kiakadt és párszor kaptunk kék képernyőt is.
Végül a 11,5 x 200MHz ~2,305GHz és a 5 - 2 - 2 - CL2.5 Memory Timing beállítások mellett döntöttünk, itt a Prime95 Torture Test is hibamentesen futott és végig stabilnak bizonyult gép a tesztek során. Ez mindenképpen óriási pozitívum és előny a többi chipsettel szemben, hisz egy AMD XP 1700+ -ból minden kínlódás és hídkötözgetés nélkül szert tehetünk egy AMD XP ~2900+ (ilyen típus nincs) körüli processzorra.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!