Bevezető
Ismét egy nForce2 chipset-es alaplap került a terítékre: a Chaintech után most a Soltek lapját vizsgáltuk meg tüzetesebben. Az AMD-s platformon a képzeletbeli koronát most az nVidia chipsetje viseli, hisz - a legjobb teljesítmény mellett - rengeteg hasznos extrát tud felmutatni, ráadásul még jól is tuningolható. Ezen pozitív tulajdonságoknak köszönhető az nForce2 sikere az AMD felhasználók körében, s ezt érzik a gyártók is, hisz az utóbbi pár hónapban több nForce2 chipsetre épülő lappal találkozhattunk (többféle kiépítésben), és nincs megállás... A Soltek is beállt a sorba, Socket A processzorokra épülő alaplapjainak termékpalettáját kibővítette a Golden Flame sorozattal.
Jelenleg ebbe a sorozatba négy féle verziójú lap tartozik:
SL-75FRN
- SL-75FRN-L (nForce2 SPP + MCP2, nincs Serial ATA RAID/FireWire)
- SL-75FRN-RL (nForce2 SPP + MCP2-T, Serial ATA RAID/FireWire)
SL-75MRN
- SL-75MRN-L (nForce2 IGP + MCP2, nincs Serial ATA RAID/FireWire)
- SL-75MRN-RL (nForce2 IGP + MCP2-T, Serial ATA RAID/FireWire)
Mi a Soltek SL-75FRN-L alaplapot teszteltük. Fontos tudni, hogy pár hete a Soltek bejelentette a teljes nForce2-es lapcsaládjának javított, már az új nForce2 chipseten alapuló verzióját, így a fenti négy típus egy "2"-es számot kapott (pl SL-75FRN2-L). A különbség leginkább a 400 MHz-es FSB támogatásában rejlik...
Specifikációk
Alap "fícsörök":
- NVIDIA nForce2 SPP (SYSTEM PLATFORM PROCESSOR) + MCP (MEDIA AND COMMUNICATIONS PROCESSOR) FSB 333/266 MHz
- Támogatja a Dual Channel DDR SDRAM-okat @ *400/333/266 MHz
- AGP 8X/4X mód
- 2 x Ultra ATA 133/100/66
- Processzor leégés elleni védelem - Anti-Burn Shield II
- BIOS-ból Vcore, FSB, AGP, DIMM feszültség állítása
- USB 2.0/1.1
- Realtek RTL8139C LAN
- 6-csatornás Audio
Processzor:
- AMD Socket-462 Athlon XP / Athlon / Duron processzorok
Chipset:
- NVIDIA nForce2 (SPP + MCP)
- SPP:
(SYSTEM PLATFORM PROCESSORS)- 333/266/200MHz Front Side Bus (FSB) beállítások
- Dual Channel *400/333/266MHz Memóriabusz
- DDR200, DDR266, DDR333, DDR400 támogatás
- Aszinkron Memória Mód
- AGP 8X/4X
- MCP:
(MEDIA AND COMMUNICATIONS PROCESSORS)- Ultra ATA-133/100/66 átviteli protokoll
- 6-csatornás AC'97 Audio (Realtek ALC650)
- 6db USB 2.0/1.1 Port (max.)
- SPP:
Memória:
- 3 x 184-pin DDR DIMM
- 3 DIMM slot akár 3GB DRAM-nak (unbuffered)
On-Board EIDE:
- 2 x PCI Bus Master UATA 133/100/66 IDE port
- PIO Mode 3, 4, UATA 133/100/66 IDE & ATAPI CD-ROM
Integrált Super I/O:
- 1 x Floppy Port (supports 360K, 720K, 1.2M, 1.44M and 2.88Mbytes)
- 2 x Soros portok (high-speed 16550A FIFO UART Ports)
- 1 x Párhuzamos Port (EEP/ECP/SPP)
- 1 x PS/2 Egér, 1 x PS/2 Billentyűzet csatlakozó
- 6 x USB Portok (four via optional cable)
- 1 x Audio/Game Port
Slotok:
- 1 x AGP 8X/4X Slot
- 5 x 32-bit PCI Bus Master Slotok
Méret:
- ATX Form Factor (305mm x 245mm)
BIOS:
- AMI Plug-and-Play BIOS
- Advanced Power Management
- Flash BIOS
Egyéb "fícsörök":
- SL-02KIT (Opcionális)
- BIOS Szorzó állítás
- BIOS FSB állítás
- BIOS Vcore állítás
- BIOS DIMM feszültség állítás
- BIOS AGP feszültség állítás
- RedStorm Overclocking (Opcionális)
- SmartDoc. Anti-burning Shield
- H/W Monitor
"Alapozás": PROHARDVER! kínpad
A csomagolás, a doboz és a cuccok:
Egy pillantás a SL-75FRN-L csomagolására és dobozára, s azt kell mondjuk, hogy a Soltek marketingesei megdolgoztak a pénzükért. Lényeg viszont a belbecs, e téren sem kell azonban szégyenkeznie. A részletes és felhasználóbarát kézikönyv mellett bőséges szoftver csomagot is kapunk: egy driver CD-t és egy util CD-t, amin teljes verziójú programok vannak, mégpedig a következők: PC-cillin 2002, VirtualDrive 7, RestoreIT! 3 Lite, PartitionMagic 6.0 SE, és a DriveImage 4.0. Természetesen a szokásosnak mondható IDE (ATA133) és FLOPPY kábelek is megtalálhatóak, valamint helyet kapott a megfelelő port-kiosztású hátlap is a házunkhoz.
Hirdetés
![]() Doboz |
![]() Cuccok |
![]() Doboz belül |
Az alaplap fizikai tulajdonságai:
Most láthatjuk, miért is hívják "Golden Flame"-nek az alaplapot: a nyák színe tetszetős aranysárga, bár a "tetszik-nem tetszik" jellegű döntést inkább az olvasóra bíznánk. Stílszerűen az AGP slot, a PCI-, a DDR slotok, a FLOPPY csatlakozó, az IDE csatlakozók és a tápcsatlakozók is sárga színűek.
![]() Mindig a sárga úton... |
![]() ...még ha hátrafele is |
A Soltek SL-75FRN-L az nForce2 SPP (System Platform Processors) Northbridge-re és MCP2 (Media Communications Processors) Southbridge-re épül, ami olyan fícsörökkel van felvértezve, mint a HyperTransport, LPC Super I/O, PCI interface, ATA133, LAN, USB 2.0, AGP 8X, DDR400, DualChannel és a 6 csatornás AC'97 hang. Ami hiányzik a listából, az az "erősebb" MCP2-T verzióban megtalálható: DualNet, SoundStorm 5.1-es hang, FireWire (IEEE 1394a). A Northbridge-ből is létezik még egy típus, ez az IGP (Integrated Graphics Processor), ebben pluszban leledzik egy integrált GeForce4 MX440 videochip is.
Röviden ennyit az nForce2 chipsetek típusairól, nézzük a fizikai valóságot! A Northbrigde-en (nForce2 SPP) egy aranyszínű (réz) borda tündököl, amin egy ventillátor és egy aranyszínű Soltek feliratos védőrács helyezkedik el; felépítése jó, a dizájnon kívül hűtőteljesítményt is mellékelt a gyártó... Az első dolgunk az volt, hogy gyorsan le is kaptuk Northbridge-ről a kicsikét, elégedetten konstatálva a bőven alkalmazott szilikont, ellentétben az ASUS A7N8X ragasztós megoldásával. Úgy vettük észre, hogy az nForce2 chipsetek igen forró "vérmérsékletűek" (főleg huzamosabb ideig járatva 200MHz és afeletti FSB-ken), ezért érdemes kicserélni a ragacsot vagy a sima szilikont valami jobb minőségű ezüstös szilikonra (Artic Silver III) és a bordát is valami komolyabbra -- ez esetben talán még a ventilátor is mellőzhető, így nem csak a lap stabilitásához, hanem szobánk nyugalmához is is hozzájárulunk.
![]() nForce2 SPP |
![]() Everybody loves szilikon :) |
Az olcsóbb Southbridge miatt most sajnos nem élvezhetjük a SoundStorm 5.1-es hangot (ezt a funkciót az SL-75FRN-RL típusban megkapjuk), de ne keseredjünk el, azért van integrált hang, mégpedig a 6 csatornás Realtek (ALC650) AC'97-es megoldása, ami rossz nyelvek szerint versenyképes hangot produkál még az SB Live!-ok mezőnyében is.
![]() nForce2 MCP2 |
![]() Realtek (ALC650) AC'97 |
![]() Flash BIOS és Winbond Super I/O |
Még egy voks az NForce2 mellett: a Dual Channel memória busz. Ehhez két darab DDR memóriára lesz szükségünk (erősen ajánlott az egyforma típusú modulok beszerzése, elkerülve az ebből adódó problémákat), amit a DIMM1-es és a DIMM3-as slotokba (meglepő módon a két sárga) kell behelyeznünk és máris érvénybe lép a funkció. Kár, hogy FSB-ben ugyanakkor szűk a lap (mármint a kétcsatornás DDR RAM-hoz képest, relatíve).
A dual channel busz miatt kerültek a piacra az olcsónak éppen nem mondható, de annál inkább minőségi dupla modulok, mint például a Corsair XMS TwinX és a Kingston HyperX.
A kétcsatornás RAM-vezérlő papíron 128 bites címzést és a memória sávszélesség megduplázódását teszi lehetővé, 3,2 GB/s-ről 6,4GB/s-re emelve a sávszélességet, bár ennek jelentőségét jellemzően túlértékelik.
Természetesen egy darab modullal használni a lapot sem halálos vétség, csak ilyenkor figyeljünk rá, hogy az az egy árva memória a DIMM1 vagy a DIMM2 foglalatba kerüljön, semmi esetre se a DIMM3-ba, mert a gép nem fog bebootolni (erre a kézikönyv is felhívja a figyelmünket).
Az SL-75FRN-L hátsó panelján megtalálható: PS2 egér/billentyűzet, 1db párhuzamos port (LPT1), 2 db soros port (COM1/COM2), GAME/MIDI port, Első hangszóró kimenet/Line-Out (zöld), Hátsó hangszóró kimenet/Line-In (kék), Közép/mélynyomó hangszóró kimenet/Mic-In (rózsaszín), LAN RJ45 csatlakozó és 2db USB 2.0 port.
Portok
Tegyük fel, hogy veszünk egy 4.1/5.1-es hangfalrendszert és nincs egy plusz hangkártyánk: ekkor bizony le kell mondanunk a mikrofon bemenetről és a Line-In/Line-Out -ról. Ezt a hátrányt az alaplapra csatlakoztatható SL-02KIT segítségével küszöbölhetjük ki, amin megtalálható külön a hátsó hangfalak, a center/subwoofer hangszóró kimenete és ráadásként S/PDIF ki- és bemenet is, így megmarad nekünk a mikrofon és a Line-In. Ennek sajnos csak az SL-75FRN-RL tulajdonosok örülhetnek, az L-esek kénytelenek más megoldáshoz folyamodni (Dopeman szavaival élve: "Megyünk lopni...").
SL-02KIT
Összeszerelés
Elmondhatjuk, hogy ez az egyik legrendezettebb alaplap az nForce2-sek mezőnyében, így az összeszerelés "viszonylag" csont nélkül ment, bár az éles szemű (és rosszmájú?) PROHARDVER! tesztlabor azért talált kisebb hiányosságokat. A tesztpéldányunk egy D verziójú SL-75FRN-L volt, és itt a processzorfoglalat körül hiányoznak a lyukak, amik lehetővé tennék nagyobb bordák felszerelését, esetleg vízhűtés rögzítését. Ez volt a probléma az ABIT NF7/NF7-S rev 1.0-ás alaplapoknál is, amit bepótoltak (fúrtak 4 lyukat) a rev 1.1-ben és az 1.2-ben (sőt már a 2.0-ás verzió is létezik amin az új C1 steppinges nForce2 chipset található, csakúgy, mint a Soltek SL-75FRN2-n).
![]() CPU foglalat 4 lyuk nélkül |
![]() D verzió, reméljük nem egy nevető face :D |
Még egy pici mérnöki hiba: a DDR DIMM1-es foglalat túl közel van az AGP slothoz, de ez csak hosszabb videokártyák esetében lehet probléma. Esetünkben egy ABIT Siluro Gef4 Ti4200 állt rendelkezésre; itt nem ütközött a pöcök és a kártya.
Még egy probléma merülhet fel beszereléskor, de ez már nem az alaplap hibája: ez pedig az alap 20 tűs ATX tápcsatlakozója mellett lévő +12V-os csatlakozó (Intel P4 processzoroknál már megszokott), aminek használata mindenképpen szükséges, hogy az "Arany Láng" szikrát kapjon és begyulladjon a szerkezet (persze csak átvitt értelemben...). Ezért nem árt beszerezni ehhez a laphoz egy ATX 2.03 verziójú tápot, ha esetleg nem lenne otthon a polcon. Erre a Soltek is felhívja a figyelmünket a kézikönyvben és honlapján is.
Erősen ajánlott egy márkásabb tápegységre spórolni, hisz sok-sok fejfájástól és a legrosszabb esetben alkatrészeink elfüstölésétől szabadulhatunk meg, választék van bőven: a Chieftec, az Enermax és az Antec is kínál többféle megoldást.
ATX v2.03 kötelező!
A BIOS és a tuning képességek
A Soltek a Phoenix/Award BIOS-t választotta, amihez a legtöbb felhasználó már hozzászokhatott. A két legfontosabb menüpont az Advanced Chipset Features és a CPU Ratio/Voltage Control, így csak ezeket fejtjük ki bővebben, a többiről mindössze néhány szó erejéig térnénk ki.
Bios képek: | ||
![]() Főmenü |
![]() Advanced Chipset Features |
![]() Integrated Peripherals |
![]() PnP/PCI Configurations |
![]() SmartDoc Anti-Burn Shield |
![]() CPU Ratio/Voltage Control |
Az Integrated Peripherals-ban a szokásos dolgokat állíthatjuk: IDE csatornák, USB (1.1, 2.0) / Soros (COM1, COM2) / Párhuzamos (LPT) / MIDI / GAME portok, integrált audio (AC97) / LAN, stb... A PnP/PCI Configurations-ban PCI slotokhoz oszthatjuk ki az IRQ-kat, egyébként itt sincs semmi extra. Ami még említésre méltó az a SmartDoc Anti-Burn Shield menüpont, ahol igazából egy dolgot állíthatunk: a beépített processzorleégés-elleni védelem (Anti-Burn Shield 2) aktiválási hőmérsékletét. Ennek a menüpontnak inkább az információtartalma érdekes, hisz figyelemmel követhetjük a rendszer és a processzor hőmérsékletét, az alaplapra illesztett ventilátorok fordulatszámait és a feszültségértékeket (az adatok pontosságáról sajnos nincs információnk, multiméter pedig nem állt rendelkezésre).
Advanced Chipset Features:
A System Performance menüpontban négy választási lehetőségünk van: Optimal, Agressive, Turbo és az Expert. Az első három opciónál (Optimal/Agressive/Turbo) fixen megvan adva minden, csak az FSB-t tudjuk állítani ezt is csak három értékkel: 100/133/166 MHz. A tapasztaltabb felhasználók illetve tuningfanatikusok válasszák az Expert opciót, ekkor mindent magunk állíthatunk:
- FSB Frequency: Az FSB MHz-enkénti állítása 100MHz-től 200MHz-ig, 200MHz felett már csak 204MHz, 207MHz, és 211MHz választható.
- CPU Interface: Erről kicsit lejjebb, de fontos lesz!
- Memory Frequency: Itt állíthatjuk a DDR memóriánk sebességét. Többféle skálázás van: 50%, 60%, 75%, 83%, 100%, 120%, 125%, 133%, 166%, 200%
- Memory Timings: A memóriaidőzítéseknél is négyféle opció van ugyanúgy, mint a System Perfromance menüpontnál: Optimal, Aggressive, Turbo és Expert (ebben a módban manuálisan állíthatjuk az időzítéseket).
Ezek a menüpontok igazán fontosak ahhoz, hogy a legjobb teljesítményt hozzuk ki konfigurációnkból. Amit még megemlítenénk, hogy az AGP (66MHz) és a PCI (33MHz) busz órajele fix marad bármit is állítunk, ezzel sok fejfájást és fagyást elkerülhetünk (Persze, ha felrakjuk az 1.3L verziójú BIOS-t)...
CPU Ratio/Voltage Control:
Itt is minden adott egy kényelmes és egészséges tuninghoz, nézzük a menüpontokat egyenként!
- CPU Ratio: A processzor szorzóját állíthatjuk a létező összes formában.
- CPU Vcore Select: A proci feszültségét állíthatjuk 1.1V - 1.85V-os tartományban .025V-os
- AGP Voltage Select: AGP kártya feszültségét állíthatjuk 1.5V - 1.8V-os tarományban .1V-os
- DIMM Voltage Select: DDR memória feszültségét állíthatjuk 2.5V - 2.8V-os tartományban .1V-os
Tuning képességek:
Az egyik legnagyobb csábereje a Soltek SL-75FRN-L alaplapnak, hogy a Thoroughbred RevB magos processzorok szorzóját unlockolja BIOS-ból, mindössze Advanced Chipset Features/CPU Interface opciónál kell "Agressive"-re állítani és kedvünkre variálhatunk a szorzóval. Ezzel a képességel az AMD tuningolók álma valósággá állt, és ez nem parasztvakításról van szó, véleményünk szerint sokan e nemes és egyszerű lehetőség miatt fognak az nForce2-es lapok mellett dönteni, főleg, hogy a mostani Thoroughbred revB magos XP 1700+, 1800+ szériák elég jól sikerültek.
A PROHARDVER! tesztlaborjának is sikerült egy erőteljes példányra akadnia: egy Thoroughbred RevB magos AMD XP 1700+, ami most az "Arany Lángban" villogtatta képességeit.
Nem tétováztunk, egyből csontig raktuk az értéket, mind FSB-ben - mind szorzóban és a RAM időzítéseket sem kíméltük, a Turbo módnál durvább értékekre hajtottunk: 5 - 2 - 2 - CL2.
Hamarosan kirajzolódtak a processzor és az alaplap határai: 11 x 211MHz ~2,321GHz, ugyanis itt kaptunk először boot képet. Ezekkel a beállításokkal viszont a Windows XP már nem volt stabil, Prime95 Torture Test-nél is kiakadt és párszor kaptunk kék képernyőt is.
Végül a 11,5 x 200MHz ~2,305GHz és a 5 - 2 - 2 - CL2.5 Memory Timing beállítások mellett döntöttünk, itt a Prime95 Torture Test is hibamentesen futott és végig stabilnak bizonyult gép a tesztek során. Ez mindenképpen óriási pozitívum és előny a többi chipsettel szemben, hisz egy AMD XP 1700+ -ból minden kínlódás és hídkötözgetés nélkül szert tehetünk egy AMD XP ~2900+ (ilyen típus nincs) körüli processzorra.
Tesztkonfiguráció, tesztek
Processzor: | AMD XP 1700+ Thoroughbred Rev B |
Alaplap: | Soltek SL-75FRN-L ver: D (BIOS ver 1.3L) |
Memória: | 2 x 512 MB Corsair XMS PC3500 433MHz CL2 |
Videókártya: | Abit Siluro Gef4 Ti4200 128MB DDR |
Winchester: | Maxtor 80GB ATA133 7200rpm |
Táp: | 300W Enermax |
Operációs Rendszer: | Windows XP Professional Service Pack1 (Angol) |
Driverek: | nForce WinXP driver package 2.03 (WHQL):
DirectX 8.1b |
Benchmarkok: | WCPUID v3.1 Prime95 v22.12.1 SiSoftware Sandra Pro v2003.1.9.36 MadOnion PCMark2002 Pro MadOnion 3DMark2000 v1.1 MadOnion 3DMark2001 SE Pro Build330 Quake III Arena Unreal Tournament 2003 |
Processzor és memóriatesztek
Háromféle BIOS beállítás mellett járattuk a processzort és a memóriát, hogy a CPU túlhajtása mellett a RAM sávszélesség is szerepet kapjon. A processzor tesztelésénél lefuttattuk a SiSoft Sandra CPU Arithmetic / Multi-Media Benchmarkot és a PCMark 2002 CPU tesztjeit. A memória sávszélességét a SiSoft Memory Bandwidth Benchmarkkal és a PCMark 2002 Memory tesztjeivel mértük. Érdemes jobban szemügyre venni a SiSoft memória-sávszélesség grafikon eredményeit, jól kivehető hogy az nForce2 és a Dual Channel ereje 400MHz-en hajtva überel minden más, AMD platformhoz kapható chipsetet.
SiSoftware Sandra CPU Arithmetic Benchmark:
![]() 11 x 133MHz |
![]() 13,5 x 166MHz |
![]() 11,5 x 200MHz |
SiSoftware Sandra CPU Multi-Media Benchmark:
![]() 11 x 133MHz |
![]() 13,5 x 166MHz |
![]() 11,5 x 200MHz |
SiSoftware Sandra Memory Bandwidth Benchmark:
![]() 11 x 133MHz |
![]() 13,5 x 166MHz |
![]() 11,5 x 200MHz |
MadOnion PCMark2002:
![]() 11 x 133MHz |
![]() 13,5 x 166MHz |
![]() 11,5 x 200MHz |
3DMark és játék teszteredmények
3DMark 2000 / 2001SE / Quake3A / UT2003 teszteknél a 640x480 felbontást erőltettük, hisz ilyenkor reálisabb képet kapunk a processzor, a memória és a chipset (alaplap) trió teljesítményéről és kevésbé számítanak videokártyánk adottságai. A 3DMarkoknál egy default 1024x768-as tesztet is lefuttattunk a 640x480 mellé, hogy jól érzékelhető legyen a különbség a két felbontás között. Az összes mérésnél letiltottuk az Antialiasingot és az Anisotropic Filteringet, a Vertikális Szinkronizációt kikapcsoltuk, hogy még kevésbé érvényesüljön a videokártya befolyása az eredményekre. A grafikonokon jól látható, hogy mennyit dob a grafikus alkalmazások összteljesítményén a memória-sávszélesség növekedése. Főleg 640x480-ban vannak nagyobb különbségek.
MadOnion 3DMark 2000 v1.1:
![]() 11 x 133MHz |
![]() 13,5 x 166MHz |
![]() 11,5 x 200MHz |
MadOnion 3DMark 2001 SE:
![]() 11 x 133MHz |
![]() 13,5 x 166MHz |
![]() 11,5 x 200MHz |
Quake III Arena:
Unreal Tournament 2003:
Összegzés és értékelés
A Soltek SL-75FRN-L nForce2-es alaplapja mindenképpen egy jó vétel az alacsonyabb, "Light" kategóriában. Mindössze 21 000 Ft + ÁFÁ-s árával csábító lehet, főleg ha figyelembe vesszük a DDR modulok áresését (egy 256MB-os, PC3200-as, 400MHz-es modul mostani nagyker ára 8500 Ft + ÁFÁ-s áron mozog), és ha még sikerül beszereznünk egy szerencsésebb példányt egy Thoroughbred-B magos AMD XP-ből is. Egy ilyen trióval már esélyesek vagyunk a PH! BEST BUY címkére...
A lap elég szépen teljesített a tesztekben, és tuningolt beállításokkal is végig stabil volt!
Túlhajtás-bajnok nem lett az alaplapból, mindazok ellenére, hogy minden beállítás adott volt hozzá a BIOS-ban. Ha összehasonlítjuk az ABIT NF7/NF7-S -sel, akkor egy picit fakul az Arany Láng, hisz a rev1.2/2.0 verziójú NF7/NF7-S-ben az FSB 235MHz-ig állítható és a processzor feszültségét is 2.3V!!!-ig feltornázhatjuk BIOS-ból. Ennek ellenére a Soltek deszkája kitűnő tuning-képességekkel rendelkezik, csak a dobogó legfelső fokáról kell lemondania.
Összegzésként elmondhatjuk, hogy az SL-75FRN-L egy nagyon jó alaplap, mindazoknak tudjuk ajánlani, akik nem akarnak minden szuszt kipréselni processzorukból és memóriájukból, illetve akik mellőzni tudják a Serial ATA RAID és FireWire funkciókat.
Pozitívum(ok):
- Ár
- Tetszetős arany/sárga színű nyák
- Thoroughbred RevB magos AMD XP -k szorzólock mentesítése
- FSB frekvencia/Memória frekvencia/CPU Szorzó/CPU Vcore/AGP Voltage/DIMM voltage állíthatósága BIOS-ból
- Könnyedén konfigurálható BIOS
- Integrált 10/100-as LAN
- Integrált 6-csatornás hang
- Kevés extra cucc
- AGP és a memória slotok túl közel vannak egymáshoz
A Soltek alaplapokat a Kelly-Tech Kft, míg a Corsair memória modulokat az Expert Computer Kft forgalmazza Magyarországon. Köszönjünk mindkét cégnek, hogy biztosította a teszthez szükséges hardvereket.
Copyright by qLa